Sunteți pe pagina 1din 12

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

INSTITUȚIA DE EDUCAȚIE TIMPURIE


„ANDRIEȘ”

PROIECT DIDACTIC
TEMA: PRIETENII CURĂȚENIEI
Proiect didactic al activității integrate: Prietenii curățeniei.
Data: 28.01.2023
Instituția: Instituția de Educație Timpurie
Propunător:
Grupa: medie
Tema globală: EU ȘI CORPUL MEU
Tema proiectului: „Igiena personală”
Tema zilei: „Prietenii curățeniei”
Domeniul de activitate: Sănătate și motricitate
Dimensiunea: Educație pentru sănătate
Unitatea de competență:
1.1. Diferențierea obiectelor de igienă personală/colectivă.
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare
Dimensiunea: Educație pentru limbaj și comunicare
Unitatea de competență:
1.3. Recunoașterea denumirilor unor obiecte, clase de obiecte uzuale, acțiuni, însușiri din mediul familiar.
Obiective operaționale
La sfârșitul activității, copii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 – să identifice obiectele de igienă personală: corporală, dentară, capilară.
O2 – să recunoască și numească obiectele de igienă personală/colectivă. Indicator (400)
b) psihomotorii:
O3 – să participe cu interes la experiențe simple alături de adult. Indicator (685)
O4 - Să descrie ce au observat în urma experimentului desfășurat. Indicator (686)
O5 – să manipuleze acul pentru a coase o mănușă. Indicator (62)
c) Socioafective
O6 – să participe activ în cadrul activității și jocurilor organizate.
O7 – să manifeste grijă și atenție la igiena personală.
Strategii didactice:
 Metode și procedee didactice: salutul, momentul de surpriză, mesajul zilei, metoda interactivă de
lucru ,,piramida”observarea, experimentul, descrierea, conversația, descoperirea, dezlegarea ghicitorilor, jocul
didactic, pauza dinamică, dialogul, convorbirea.
 Mijloace de invățământ: lăptop, boxa, săculeț/cutie, imagini cu obiecte de igienă personală, obiecte de igienă
personală/colectivă, tablă, carioci, pioneze, bol/cutie de plastic, piper macinat, săpun lichid, pasta de dinți, periuța de
dinți, prosop, păpușă, lighian, pătuc/scaunel, masă, lavete, ac de plastic, ață de cusut, penoplast, hartie colorată, coală
de hartie, foi A4
 Bibliografie:
1. Curriculumul pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. Chișinău, 2019
3. Vrânceanu M. ș.a. 1001 idei pentru o educație timpurie de calitate: Ghid pentru educatori. Chișinău: Centrul
educațional Pro Didactica, 2010
4. Virginia Manase – redactor, Autori- Alexandrescu Ștefania, Filipescu Elena... : Cartea educatoarei. Editura didactica
și pedagogica – București 1963.
Etape ale Conținutul activității Strategii didactice Evaluarea
activității Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
didactice
Evocarea Sala de grupă se pregătește pentru activitate: aerisirea sa Scaune DFFS
lii de grupă, scaune pentru fiecare copil , se pregătesc pentru Standard 1
materialele pentru desfășurarea activității. fiacare Indicator 37,
Primirea copiilor. copil Standard 2
Salutul Idicator 62,
Întâlnirea de dimineață. jocul de Lăptop Frontal Standard 4
Joc de socializare: ,,Podul prieteniei” socializare Boxa indicator
Cu ajutorul jocului ,,Mâna oarbă” se extrage un ecuson
Individual 102,
și se pune în piept fiecărui copil. Standard 6
Cutie cu
jetoane Indicator
Lucrul la panoul, Calendarul zilei Frontal 137, 138,
Lucrul la
- Numim ziua din săptămână 140
panou Panoul
- Anotimpul in care ne aflăm
- Numărăm fetele, băieții, copii în total. „Calendarul
zilei” DPES
- Facem prezența, cine lipseste? Standard 6
Jetoane
Salutul: Cântecul: ,,Ursuleții sau trezit” cifre Indicator 278
https://www.youtube.com/watch?v=1vSmVEmaDh4
(Anexa 1)
Realizarea Momentul de surpriză: Zîna curățeniei.
sensului Bună ziua copii astăzi am să fiu zâna curățeniei și Momentul DLC
âmpreună cu voi vom petrece o activitate înteresantă, de surpriză Frontal Standard 1
unde vom afla ce trebuie să folosim pentru a fi curați și Indicator
îngrijiți. 377, 378
Standard 2
Mesajul zilei: Salut copii: isteți, veseli, frumoși. Indicator 400
Carioci
Dezlegați ghicitorile și descoperiți de ce avem nevoie ca
Tablă Standard 5
să fim curați și îngriiti.
Imagini cu Indicator 464
Dezlegarea ghicitorilor despre obiectele de igienă
obiecte de
personală. Ghicitori igienă. DC
O bem lacom când ni-i sete, Standart 1
Cu ea noi scăpăm de pete, Indicator
Dinții, mânile și fața, 555,
Ni le spală, dimineața.. (Apa) Standard 11
Indicator
De faci baie sau faci duș, 685, 686,
Un dreptunghi moale, de pluș
Te atinge delicat,
Corpul tău este curat. (prosopul)

Are dinți, dar nu te mușcă


Părul bine îl descurcă,
Zilnic să îl folosești
Părul să îl îngrijești (pieptenele)

E tare când e uscat,


Dar, în apă de-a intrat,
Face spumă și clăbuc,
Mă gâdilă la năsuc. (Săpunul)

Cu apă și cu săpun,
Când mă spală pe îndelete,
Folosesc, vreau să vă spun,
Un dreptunghi numit … (Burete)

Aromată, în culori,
Îi ține pe dințișori
Sănătoși și îngrijiți. Frontal
Hai, copii, acum zâmbiți! (pasta de dinți)
Conversație
E micuță și zglobie
Pe zi, cam de două ori,
Pentr-u dinți face-o magie
Și devin strălucitori (periuța)
Educatorul – La ce ne ajută aceste obiecte?
Copii – să avem un corp curat si îngrijit Metoda Piramida Frontal
Educatorul - ce sunt toate aceste obiecte? iteractivă din
Copii: - Obiectele de igienă personală. „Piramida„ penoplast
Educatorul: - Toate aceste obiecte sunt „Prietenii imagini
curățeniei„. Ei ne ajută sa fim curați și îngrijiți pioneze
- Formează multimi de obiecte prin încercuire.
Numarale și aplică cifra corespunzătoare.

Metoda interactivă ,,Piramida”


1. Ce este cel mai important în igiena Experiment Bol cu apă Frontal
personală/corpului? „Apa” Întrebări - Piper Individual
2. 2 Obiectele de igienă care ne ajută la îngrijirea răspunsuri macinat
dinților? Pasta, ața dentară, apa de gură. Săpun
3. 3 Obiectele de igienă care ne ajută la îngrijirea lichid
părului? Șamponul, uscătorul de păr, oglinda.
4. 4 Obiectele de igienă care ne ajută la îngriirea Dialog
corpului, mânilor. Unghiera, mănușa, hârtia de
veceu, șervețelele de nas, halatul. Observarea
Experiment: ,,De ce este bine să folosim săpunul:
Într-un bol cu apă se adaugă piper negru ( microbi) Păpușă
Un copil va introduce mâna în apă, Prosop
- Ce sa întâmplat cu microbii din apă? Săpun
- Microbii din apă sau luat pe mână. Jocul Pastă,
Alt copil va da mâna cu săpun și va introduce și el mâna didactic Periuța
in bolul cu apă, Pătuc
- Dar acum ce sa întâmplat cu microbii? Lighian
- Toți microbii au fugit. Pieptene
Iată de ce este bine să folosim săpunul când ne spălăm Elasticuri
mâinile. Masa
Pahar Frontal
Jocul didactic -,,Păpușa se spală”
Scop: activizarea cuvintelor ce denumesc obiecte de Conversație Scăunel
igienă personală și unele actiuni ( privind aceste
obiecte).
Reguli: copii vor denumi pe rând obiectele de igienă
personală, apoi acțiunile întreprinse de educatoare. Individual
Materiale: o păpușă mare, un pătuc, măsuță sau lavabou,
lighian, cană, prosop, săpun, pastă, periuță de dinși,
pieptene, scăunel. Pauza
Desfășurarea jocului: copii sunt așezați pe scaune în dinamică Frontal
semicerc. Materialele vor fi prezentate sub formă de
Tranziție
surpriză. Apoi fiecare obiect în parte va fi arătat copiilor
și denumit de aceștea. Educatoarea trezind păpușa, Laptop
întreține o mica discuție cu ea, fapt care captează atenția Boxa
și interesul pentru joc.
Propune apoi copiilor ca împreună să ajute păpușii să se
spele.
La întrebarea ce ne trebuie pentru spălat, copii enumeră Individual
pe rând obiectele necesare igienei. Aranjândule pe masa
la îndemâna păpușii. După ce toete obiectele au fost
aranjate pe masa, educatoarea spală păpușa pe dinți, pe
față, pe mâini și pe picioare.
Apoi o sterge cu prosopul și o peaptănă. Fiecare actiune Lucru
va fi denumită de copii. practic

Pauza dinamică: ,,Mâinile ni le spălăm” Lavete


https://www.youtube.com/watch?v=FRqZ54uZIyA Ac, ață.
(Anexa 2) Săpun topit
Pahare
Tranziție: poiezia ,,Trenuțul” gradate
Șu-cu tu-cu, șu-cu tu-cu Spatule, Individual
Cu Răducu ulei
Tren de fier mirositor,
Pe două șine colorant
Te rog iamă alimentar,
Și pe mine, Forme de
Și mă du la centre silicon
unde voi afla ce voi lucra Frafurii,
Tu-tuuuuuuuuu pahar cu
Am ajuns la gara stiința lapte,
Trenul continua calatoria betisoare
Am ajuns la gara arta igienice,
Contiunam călătoria și ajungel la ultima gară săpun
Gara joc de masă lichid
Imagine
Ajungând la centre copii se vor așeza la mese conform fetiță, baiat,
jetoanelor pe care leau selectat de dimineață. Gura din
carton,
Sarcini de lucru în centre: plastilină,
Joc de masa: vor manipula acul și ața pentru a coase o fasole
mănușă pentru baie.
Știința:
Experiment: Să realizeze un experiment cu lapte,
colorant și săpun, observand cum fug microbii de săpun
Arta: vor aplica dinții în gură cu plastilină și boabe de
fasole.

Reflecție La final se va realiza evaluarea activităților pe centre. frontal


Aceiaș tranzițiea ,,Trenuțul„ ajungând la centru, copii
care au lucrat la centru vor povesti colegilor ce au lucrat.
- Copii la final de activitate vom face un
experiment să vedem de ce este bine să folosim
batista. Buline de
Experiment: copii vor primi buline din lână ușoară în Experime lână,
palmă închipuinduși că sunt microbe, vom strănuta. nt șervețele de
- Ce sa intămplat cu microbii? conversație nas
- Au zburat în toate părțile.
Folosim șervețelul igienic, strănutam din nou
- Iar acum ce sa întâmplat cu microbii?
- Au rămas în batistă. (daca vom intra in timp)
La final copii vor oferi cadou oaspeților câte un săpun.
Extindere Rutine: copiilor li se amintește să facă ordine la centrul frontal
a unde au lucrat, să acroșeze lucrările realizate, să pună
săpunul întro zonă uscată pentru a se usca. Să se
pregătească de plimbare respectând regimul igieni
personal și cel colectiv pe parcursul întregii zile și pe
viitor.

ANEXA 1. Iepurașii s-au trezit. Bună dimineața!

BUNĂ DIMINEAȚA Șoriceii s-au trezit. Bună dimineața!

Ursuleții s-au treazit. Bună dimineața! Și copii sau trezit buna dimineata!
R-n Tare le scuturăm, le scuturăm și le uscăm.
Ritmul de înviorare l-a cuprins pe fiecare
După ce și-au făcut patul, a urmat apoi spălatul Și acum părul.
În urechi pe subsiori, pe ochi și pe dințișori. Părul acum ni-l spălăm, curați noi vrem să fim
Bine e să fii curat îngrijit și pieptănat. Părul acum ni-l spălăm, deloc nu ne grăbim
Păr frumos, curat avem
Ursuleții s-au treazit. Bună dimineața! Dar vai de noi! Prosop n-avem!
Iepurașii s-au trezit. Bună dimineața! Ce ne facem?
Șoriceii s-au trezit. Bună dimineaț! Părul îl uscăm, îl scuturăm și îl uscăm
Și copii sau trezit. Buna dimineata! Tare-l scuturăm, îl scuturăm și îl uscăm.

ANEXA 2
Mainile ni le spălăm Acum picioarele

Mâinile ni le spălăm, curați noi vrem să fim. Picioarele ni le spălăm, curați noi vrem să fim.

Mâinile ni le spălăm, deloc nu ne grăbim. Picioarele ni le spălăm, deloc nu ne grăbim

Mâini curate-acum avem Picioarele curate-avem

Dar vai de noi! Prosop n-avem! Dar vai de noi! Prosop n-avem!

Mâinile uscăm, le scuturăm și le uscăm Și-acum?


Picioarele uscăm, le scuturăm și le uscăm
Tare le scuturăm, le scuturăm și le uscăm.

S-ar putea să vă placă și