Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ungureanu Lucia-Sînziana


Obiectul: Limba şi literatura romană
Clasa: a X-a E
Data: 11. 10. 2012
Capitolul: Textul narativ. Înţelegere şi receptare
Tema: Ion Creangă, „Povestea lui Harap-Alb”
Tipul lecţiei: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
Competenţe specifice:
5. Aplicarea normei ortografice, ortoepice,semantice,
gramaticale,punctuaţionale, stilistice a limbii române literare în diverse situaţii de
comunicare orală şi scrisă.
6. Operaţionalizarea terminologiei ştiinţifice lingvistice şi literare,în limita
standardelor de conţinut.

Subcompetenţe:
5.1. Respectarea normei limbii literare în orice text scris sau rostit.
6.1. Aplicarea noţiunilor de teorie literară la interpretarea unui text.
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili să:
- Să definească basmul ca specie a genului epic;
- Să identifice tema basmului studiat;
- Să prezinte probele complexe prin care trece Harap-Alb;
- Să exprime propriile opinii interpretative pornind de la textul studiat.
Resurse educaţionale:
a) Textul literar „Povestea lui Harap-Alb”;
b) Capacităţile reciptive normale ale elevilor;
c) Timp la dispoziţie: 60 minute.
Strategia didactică:
1) Metode şi procedee: lectura expresivă (a unor fragmente),
conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, problematizarea.
2) Forme de activitate: activitatea frontală, alternativ cu
activitatea independentă
3) Mijloace de învăţământ: Limba şi literatura română, manual
pentru clasa a X-a, editura Corint; fişe de lucru; tabla
4) Material bibliografic: L. Paicu, M. Lupu, M. Lazăr, Eseul,
Editura ART, 2010;
Ion Creangă, Poveşti şi povestiri
C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală, Polirom, 1999

Desfăşurarea activităţii didactice

1. Organizarea clasei (1 min.)


2. Actualizarea cunoştinţelor (3 min.)
- Se verifică tema pentru acasă.
3. Captarea atenţiei pentru activitatea ce urmează (3 min.)
- Li se spune elevilor că G. Călinescu, în Estetica basmului, afirmă: „Basmul este o
oglindire a vieţii în moduri fabuloase. [...] Caracteristica lui este că eroii nu sunt numai
oameni, ci şi anume fiinţe himerice, animale. [...] Când dintr-o naraţiune lipsesc aceşti
eroi himerici, n-avem de-a face cu un basm”. Li se cere elevilor să comenteze citatul pe
scurt, oral.
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (1 min.)
- Vom analiza basmul cult, „Povestea lui Harap-Alb” de Ion Creangă, iar la sfârşitul
orei va trebui să fiţi capabili să: (obiectivele operaţionale 1,2,3,4)
5. Dirijarea învăţării (25 min.)
- Profesorul cere elevilor să facă distincţia dintre basmul cult şi basmul popular,
urmărindu-se apoi definirea basmului cult.
- Elevii sunt solicitaţi, ca prin discuţii frontale, să indice tema basmului, locul şi
timpul acţiunii, clişeele compoziţionale (formule tipice: iniţiale, mediane, finale).
- Elevilor li se dă să numească natura conflictului dintre următoarele serii de
personaje: împăratul Verde şi fii săi, Spân şi Harap-Alb, grupul lui Harap-Alb şi
împaratul Roş.
- Profesorul cere elevilor să îşi noteze pe caiete probele la care este supus
protagonistul basmului, şi aceştia să le prezinte pe scurt.
- Elevii sunt solicitaţi să explice rolul, în plan simbolic, al coborârii în fântână a
feciorului de crai şi caracterul de bilgungsroman al basmului.
6. Evalurare formativă (5 min.)
- Se dă ca activitate independentă în clasă rezolvarea următorului exerciţiu:
Povestiţi, pe scurt, o întâmplare prin care un personaj din basmul „Povestea lui
Harap-Alb” îşi dovedeşte calităţile supranaturale.
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului (6 min.)
- Se cere elevilor să rezume, oral, elementelor specifice basmului (cele 31 de acţiuni
tipice).
- Ca activitate independentă pentru acasă elevii vor avea de rezolvat exerciţiile 1,3 de
la pagina 8 şi exerciţiile 1, 3 şi 4 de la pagina 13 din manual.
8. Evaluarea
- Se realizează prin aprecierea verbală sau notarea răspunsurilor formulate de către
elevi.

S-ar putea să vă placă și