Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVAȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz, Cluj-Napoca


DATA: 25.04.2023
PROPUNĂTOR: Grigore Beata Aurelia
ARIA CURRICULARĂ: Terapie Educațională complexă și integrată
CLASA: a II-a B (Clasa cu deficiențe senzoriale multiple)
DISCIPLINA: Stimulare cognitivă
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Conduite independente și contexte sociale
SUBIECTUL LECȚIEI: Ce cumpărăm de la piață?
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor
COMPETENȚE GENERALE:
Adaptarea conduitelor independente la diferite contexte sociale
COMPETENȚE SPECIFICE:
Intuirea unor transformări în natură și relații cauză-efect între obiecte, fiinţe, fenomene ale naturii
COMPETENȚE DERIVATE:
Identificarea corectă a alimentelor.
GR. 1. M.M. Scrierea corectă a literelor și cuvintelor.
GR. 2. B.M. Lipirea corectă a imaginilor cu prompting verbal sau fizic (în funcție de dispoziția elevului).
GR. 3. B.D. Asocierea corectă a cuvintelor cu imaginile corespunzătoare.

1
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grup
STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE MATERIALE: fișă, etichete, imagini, cretă
RESURSE PROCEDURALE: observația, conversația, explicația, demonstrația, prompting
TIMP DE LUCRU: 50 minute (timpul de lucru se va distribui pentru fiecare elev/cerința în funcție de nevoile fiecărui subiect)

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele lecției Conținutul activității Strategia didactică Forme de Evaluare
Activitatea Activitatea Resurse Resurse materiale organizare
profesorului elevului procedurale
Moment Profesorul Elevii se așează în Conversația -frontal Observarea
organizatoric pregătește bancă. comportamentului
materialelor
necesare
activității.
Captarea Profesorul le Elevii privesc Conversația - listă cu -frontal Observarea
atenției prezintă elevilor elementele Observația cumpărătur comportamentului
câteva materiale prezentate de i Încurajări
ce vor fi folosite profesor. - etichete
în cadrul
activității (lista cu
cumpărături,
etichetele de
lipit).
Anunțarea Profesorul le Elevii ascultă Conversația -frontal Observarea
subiectului prezintă elevilor indicațiile Observația comportamentului
activitatea ce

3
activității urmează să se profesorului.
desfășoare: “Ne
pregătim de
cumpărături. Ca
să nu uităm ce
trebuie să luăm de
la piață, avem
nevoie de o listă
de cumpărături.
Fiecare dintre voi
va avea un rol
special în
realizarea ei.”
Consolidarea Profesorul solicită Elevul M.M. are Conversația - cretă - în grup Observarea
cunoștințelor elevilor să se rolul să noteze Explicația - etichete - individual comportamentului
așeze pe poziții. cuvintele la tablă, Observația - imagini
Lista de elevul B.M. are Demonstrația
cumpărături va fi rolul de a lipi
notată atât la imaginile
tablă, cât și pe o alimentelor pe
lista de

4
fișă pregătită. cumpărături, iar
elevul B.D. are
rolul de a asocia
cuvintele
corespunzătoare
cu imaginile
lipite.

Profesorul oferă Elevul M.M. alege Conversația - fișă - individual Se consideră


elevilor fișa cu o bucată de cretă Demonstrația - etichete - în grup obiectiv atins,
lista de din cutie. Explicația - imagini dacă elevii
cumpărături. Profesorul - cretă identifică corect
Profesorul hotărăște ingredientele
hotărăște împreună cu necesare pentru
împreună cu elevii, care sunt felurile de
elevii, care sunt alimentele mâncare
alimentele necesare pentru a menționate.
necesare pentru a fi trecute pe listă.
fi trecute pe listă. Elevii trebuie să
identifice

5
alimentele
necesare pentru:
 salată de
fructe
(diverse
fructe)
 supă de
roșii (roșii,
morcovi)
 sandwich
(unt,
brânză
topită)

Elevul M.M. Se consideră


Profesorul le notează cuvintele Conversația - etichete - individual obiectiv atins,
explică elevilor la tablă, după Demonstrația - fișă dacă elevul M.M.
sarcina ce dictare, pe litere. Explicația - cretă notează cel puțin
urmează. „Acum Elevul B.M. 3 cuvinte, elevul

6
vom scrie lista de lipește imaginile B.M. lipește
cumpărături.” alimentelor pe corect 3 imagini,
lista de iar elevul B.D.
cumpărături, cu asociază corect 3
ajutorul cuvinte.
profesorului, iar
elevul B.D.
asociază cuvintele
corespunzătoare
cu imaginile
lipite.

Obținerea Profesorul și Profesorul și Conversația - etichete - în grup Se consideră


performanței elevii verifică elevii verifică lista Demonstrația - fișă obiectiv atins
lista de de cumpărături și Explicația - cretă dacă elevii se
cumpărături și se se face sumarul implică în
face sumarul alimentelor de activitate și
alimentelor de cumpărat. Elevii prezintă interes
cumpărat. pot face schimb pentru elementele
de roluri (scris la

7
tablă, lipit pe fișă) realizate.
dacă vor.
Aprecieri Profesorul Elevii oferă Conversația - în grup
adresează elevilor feedback
aprecieri verbale profesorului.
privind implicarea
elevilor in sarcină.

Anexe.

Anexa 1.

8
9
Anexa 2.

10
11
12

S-ar putea să vă placă și