Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVAȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz, Cluj-Napoca


DATA: 25.04.2023
PROPUNĂTOR: Grigore Beata Aurelia
ARIA CURRICULARĂ: Terapie Educațională complexă și integrată
CLASA: a II-a B (Clasa cu deficiențe senzoriale multiple)
DISCIPLINA: Stimulare cognitivă
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Conduite independente și contexte sociale
SUBIECTUL LECȚIEI: Mergem la piață
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor
COMPETENȚE GENERALE:
Adaptarea conduitelor independente la diferite contexte sociale
COMPETENȚE SPECIFICE:
Exersarea unor relaţii numerice între simboluri, unităţi de măsură
COMPETENȚE DERIVATE:
Identificarea corectă a alimentelor.
GR. 1. M.M. Scrierea corectă a literelor și cuvintelor.
GR. 2. B.M. Lipirea corectă a imaginilor cu prompting verbal sau fizic (în funcție de dispoziția elevului).
GR. 3. B.D. Asocierea corectă a cuvintelor cu imaginile corespunzătoare.

1
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grup
STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE MATERIALE: fișă, etichete, imagini, cretă
RESURSE PROCEDURALE: observația, conversația, explicația, demonstrația, prompting
TIMP DE LUCRU: 50 minute (timpul de lucru se va distribui pentru fiecare elev/cerința în funcție de nevoile fiecărui subiect)

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele lecției Conținutul activității Strategia didactică Forme de Evaluare
Activitatea Activitatea Resurse Resurse materiale organizare
profesorului elevului procedurale
Moment Profesorul Elevii se așează Conversația -frontal Observarea
organizatoric pregătește în bancă. comportamentului
materialelor
necesare activității.
Captarea Profesorul le Elevii privesc Conversația - bani de -frontal Observarea
atenției prezintă elevilor elementele Observația jucărie comportamentului
câteva materiale ce prezentate de - alimente Încurajări
vor fi folosite în profesor. - cutii de
cadrul activității alimente
(bani de jucărie,
standurile deja
realizate).
Anunțarea Profesorul le Elevii ascultă Conversația -frontal Observarea
subiectului prezintă elevilor indicațiile Observația comportamentului
activității activitatea ce profesorului.
urmează să se
desfășoare: “Ora

3
aceasta vom merge
în sfârșit la
cumpărături.”
Consolidarea Profesorul le Elevii aflați în Conversația - listă de - în grup Observarea
cunoștințelor comunică elevilor rolul de Explicația cumpărătur - individual comportamentului
că în această oră cumpărător, Observația i
vor juca un joc de cumpără Demonstrația - alimente
rol, iar fiecare alimentele - cutii de
dintre ei va putea prezente în lista alimente
fi atât cumpărător, de cumpărături
cât și vânzător la anterior
standul pentru care întocmită.
este responsabil.

Profesorul le Elevii identifică Conversația - în grup Se consideră


explică elevilor standul de la care Demonstrația - listă de obiectiv atins,
prima sarcină, trebuie procurate Explicația cumpărătur dacă elevii
identificarea ingredientele i identifică corect
alimentelor la pentru fiecare fel - standuri standurile de la
standul de mâncare - alimente care trebuie
corespunzător. anterior - cutii de procurate

4
menționat. alimente diversele tipuri de
alimente.

Profesorul le
explică elevilor
sarcina ce
urmează. „Acum
vom scrie lista de
cumpărături.”

Se consideră

5
obiectiv atins,
- individual dacă elevul M.M.
Conversația notează cel puțin
Demonstrația 3 cuvinte, elevul
Explicația B.M. lipește
- etichete corect 3 imagini,
- fișă iar elevul B.D.
- cretă asociază corect 3
cuvinte.

Obținerea Profesorul și elevii Profesorul și Conversația - etichete - în grup Se consideră


performanței verifică lista de elevii verifică Demonstrația - fișă obiectiv atins
cumpărături și se lista de Explicația - cretă dacă elevii se
face sumarul cumpărături și se implică în
alimentelor de face sumarul activitate și
cumpărat. alimentelor de prezintă interes
cumpărat. Elevii pentru elementele
pot face schimb

6
de roluri (scris la realizate.
tablă, lipit pe
fișă) dacă vor.
Aprecieri Profesorul Elevii oferă Conversația - în grup
adresează elevilor feedback
aprecieri verbale profesorului.
privind implicarea
elevilor in sarcină.

Anexe.

Anexa 1.

7
8
9

S-ar putea să vă placă și