Proiect de Lectiereproducerea Asexuata La Plante

S-ar putea să vă placă și

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Numele şi prenumele profesorului: Sula Anastasia


Disciplina: Biologie
Data:
Clasa: a VII-a
Titlul lecţiei: „Reproducerea asexuată și sexuată la plante”
Tipul lecției: Mixtă
Durata: 45 minute

Competenţe specifice:
1.2 Recunoașterea organelor și sistemelor de organe vegetale și animale în scopul comparării lor
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare
4.2 Prezentarea informațiilor folosind diverse metode de comunicare

Obiective operaționale:
1. Să descrie reproducerea specializată și vegetativă.
2. Să analizeze principalele modalități de realizare a reproducerii asexuate la plante.
3. Să identifice specii de plante care se reproduc asexuat.
4. Să demonstreze prin activități practice abilități de proiectare și realizare a unor lucrări de
înmulțire vegetativă la plante.

Resurse procedurale:
- explicația
- conversația
- brainstorming
- descrierea
- instructajul
- observarea

Resurse materiale:
- coli A4
- fișe de lucru
- material vegetal necesar demonstrării reproducerii vegetative a plantelor
- pământ necesar plantării materialului vegetal rezultat în urma efectuării lucrărilor de înmulțire
vegetativă.
- ghivece
- unelte grădinărit

Tipul de organizare a activităţii:


- frontală, individuală și pe grupe

Bibliografia:

Maria DUCA Lidia DENCICOV-CRISTEA-BIOLOGIE Manual pentru clasa aVIII-a


Chişinău 2019

1
II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI:

ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR EVALUARE

MOMENT - Notează în catalog elevii absenți - Se pregătesc pentru lecție


ORGANIZATORIC - Pregătește clasa în vederea desfășurării activității
2 min.
- Prin chestionare orală profesorul solicită elevilor să - Elevii răspund la întrebări. - orală
VERIFICAREA răspundă la întrebări din lecția anterioară referitoare la
CUNOȘTINȚELOR procesul de reproducere și tipurile de reproducere
5 min. întâlnite la plante.

- Pentru captarea atenției elevilor, profesorul afirmă - -


următoarele:
Astăzi vom afla lucruri interesante despre
CAPTAREA ATENȚIEI reproducerea asexuată la plante. Veți descoperi cum se
3 min. înmulțește mușchiul de pământ întâlnit de voi în
locurile umbroase și umede ale spațiilor verzi dar și
aromata căpșună din grădina bunicii.

ENUNȚAREA TEMEI ȘI A - Enunță și scrie pe tablă tema lecției. - Urmăresc obiectivele.


OBIECTIVELOR - Prezintă obiectivele lecției.
2 min.

2
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
20 min.

O.o 1 (Să descrie


reproducerea specializată și
vegetativă)

O.o 2 (Să analizeze - Pentru atingerea obiectivelor operaționale 1, 2, 3, - Elevii urmăresc informațiile . - orală
principalele modalități de profesorul prezintă informații referitoare la conținut cu - Adresează întrebări
realizare a reproducerii ajutorul video-proiectorului. suplimentare.
asexuate și sexuate la plante.) - Solicită elevilor să noteze noțiunile importante.
- Menține dialogul cu elevii, asigurându-se de feed-
O.o 3 (Să identifice identifice back-ul acestora.
specii de plante care se
reproduc asexuat).

O.o.4 (Să demonstreze prin - Pentru realizarea activității profesorul: - Elevii formează grupele și - orală
activități practice abilități de - Solicită elevilor să formeze patru grupe. rezolvă itemii din fișele de - scrisă
proiectare și realizare a unor - Comunică grupelor să-și aleagă un reprezentant. lucru sistematizând - evaluarea pe
lucrări de înmulțire - Distribuirea fișelor de lucru se realizează prin tragere conținuturile dobândite. baza aplicațiilor
vegetativă la plante). la sorți. (Anexa 1) practice
- Fiecare reprezentant al grupelor va alege câte o fișă
de lucru.
- Motivează implicarea elevilor la activitatate prin - Liderii echipelor prezintă
enunțarea faptului că la sfârșitul activității rezultatele activității de grup și
reprezentantul fiecărei grupe va prezenta modul de oferă explicațiile necesare.
rezolvare a fișei de lucru și prin faptul că celelalte
grupe vor putea aprecia fiecare prezentare.
- Oferă explicațiile necesare fiecărei grupe.
- Urmărește realizarea activității.

3
În funcție de prezăntările fiecărei grupe se vor face - orală
EVALUAREA aprecieri orale pentru cea mai reușită, completă
5 min. prezentare.

SARCINI DE LUCRU - Realizați o fișă de tip: „Știați că.....” despre - - scrisă


PENTRU ACASĂ reproducerea asexuată la plante.
2 min.

4
FIŞĂ DE LUCRU - REPRODUCEREA ASEXUATĂ LA PLANTE
GRUPA 1
TEMA: ÎNMULŢIREA VEGETATIVĂ PRIN TULPINI SUBTERANE

I. Numiţi tipul de tulpină subpământenă de pe masa de lucru şi specia plantei căreia îi aparține.
Completaţi tabelul următor:

Tipul de tulpină subpământeană Specia căreia aparţine

II. Efectuați lucrarea de înmulțire specifică tipului de tulpină subpământeană identificat.

III. Cultivați materialul vegetal rezultat în urma efectuării lucrărilor de înmulțire vegetativă.

IV. Indicaţi avantajele înmulţirii vegetative pentru unele plante de cultură.

5
FIŞĂ DE LUCRU - REPRODUCEREA ASEXUATĂ LA PLANTE
GRUPA 2
TEMA: ÎNMULŢIREA VEGETATIVĂ PRIN TULPINI SUBTERANE

I. Numiţi tipul de tulpină subpământenă de pe masa de lucru şi specia plantei căreia îi aparține.
Completaţi tabelul următor:

Tipul de tulpină subpământeană Specia căreia aparţine

II. Efectuați lucrarea de înmulțire specifică tipului de tulpină subpământeană identificat.

III. Cultivați materialul vegetal rezultat în urma efectuării lucrărilor de înmulțire vegetativă.

IV. Indicaţi avantajele înmulţirii vegetative pentru unele plante de cultură.

6
FIŞĂ DE LUCRU – REPRODUCEREA LA PLANTE
GRUPA 3
TEMA: ÎNMULŢIREA VEGETATIVĂ PRIN BUTAŞI,
MARCOTE, STOLONI, ALTOIRE

I. Numiţi organul vegetativ aerien de pe masa de lucru şi specia plantei căreia îi aparține.
Completaţi tabelul următor:

Tipul de înmulţire vegetativă Specia de plante

II. Efectuați lucrarea de înmulțire specifică tipului de tulpină subpământeană identificat.

III. Cultivați materialul vegetal rezultat în urma efectuării lucrărilor de înmulțire vegetativă.

IV. Indicaţi efectul înmulţirii vegetative asupra descendenţilor obţinuţi prin această modalitate.

7
FIŞĂ DE LUCRU – REPRODUCEREA LA PLANTE
GRUPA 4
TEMA: ÎNMULŢIREA VEGETATIVĂ PRIN BUTAŞI,
MARCOTE, STOLONI, ALTOIRE

I. Numiţi organul vegetativ aerien de pe masa de lucru şi specia plantei căreia îi aparține.
Completaţi tabelul următor:

Tipul de înmulţire vegetativă Specia de plante

II. Efectuați lucrarea de înmulțire specifică tipului de tulpină subpământeană identificat.

III. Cultivați materialul vegetal rezultat în urma efectuării lucrărilor de înmulțire vegetativă.

IV. Indicaţi efectul înmulţirii vegetative asupra descendenţilor obţinuţi prin această modalitate.

S-ar putea să vă placă și