Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de Activitate Integrată Inspecție Definitivat 2023
Proiect de Activitate Integrată Inspecție Definitivat 2023
Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
1
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
Data: 26.01.2023
Grupa: mică
Nivel: I( 3-4 ani)
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Structura: Grădinița cu program prelungit Vidra
Educatoare: Corozanu Luminița-Georgiana
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Întâmplări din pădure”
2
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE
3
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
Joc de rol: “Turtița”
Obiective operaționale: - să denumească elementele aflate pe masa de lucru;
-să formeze o turtiță din aluatul dat;
-să decoreze turtița folosind semințele de susan și mac oferite.
4
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu primirea copiilor în sala de grupă. Aceștia sunt invitați să se așeze în semicerc pentru a
stabili fiecare contact vizual cu toți membrii grupei, copiii având posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta
starea de spirit, buna dispoziție, creându-se astfel confortul.
6
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
După activitățile de la cele două sectoare, se fac aprecieri generale despre interesul preșcolarilor și modul în
care au lucrat aceștia, despre rezultatele obținute, lucrările fiind expuse și analizate cu ajutorul metodei „Turul
galeriei”.
Tranziția către ACTIVITĂȚILE PE DOMENII EXPERIENȚIALE se va realiza cu ajutorul cântecului: „Dansul
statuilor”.
Copiii se pregătesc pentru activitățile pe domenii experiențiale, DLC și DOS2, care cuprind: povestirea
educatoarei “Turtița”, pentru activitatea Limbă și comunicare și colajul personajelor din poveste, realizat din planșe
cu o imagine reprezentativă și siluetele personajelor din poveste, pentru activitatea Om și societate.
La activitatea Limbă și comunicare, copiii vor asculta povestea “Turtița”, transmisă prin intermediul unui
teatru de păpuși. Fiecare copil va fi atent la prezentarea poveștii apoi vor răspunde la întrebările adresate. Se va
continua cu Domeniul Om și Societate, activitate la care micuții vor lipi personajele din povestea prezentată pe o
planșă cu imagine corespunzătoare activității precedente. Ziua se va încheia cu ALA2, unde copiii vor desfășura jocul
de mișcare: „Scăunelele muzicale”. La acest joc, scăunelele sunt așezate în cerc, cu unul minus față de numărul
copiilor, iar pe fundal se va auzi muzica. Preșcolarii purtând măști cu diferite animăluțe din povestea prezentată(urs,
iepure, vulpe, lup)vor dansa în jurul scăunelelor până când muzica se va opri. Atunci ei vor ocupa un loc pe unul din
scaune. Unul dintre ei va rămâne fără scaun și va părăsi jocul. După aceea încă un scaun va fi eliminat și se va
continua jocul în aceeași manieră.
7
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
8
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate.
COMPORTAMENTE VIZATE
A.1.- 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
-1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
-1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
9
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
A.2.- 2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat.
B.1.- 1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice
-1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
C.1.-1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
-1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat
C.2. -2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
-2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.
D.1. -1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare
receptivă)
-1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc.
(comunicare expresivă)
D.2. -2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii
(comunicare expresivă)
-2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
-2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
10
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
DLC:O1- să audieze cu atenţie textul transmis, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles;
O2- să rețină desfășurarea evenimentelor în succesiunea întâmplărilor din poveste;
O3- să desprindă conținutul povestirii pe baza întrebărilor.
DOS2: O4- să identifice materialele de lucru;
O5- să lipească personajele din poveste pe planșa suport folosind corect materialele puse la dispoziție.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, demonstrația, explicația, exemplificarea, colaj, lipire.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: teatru de păpuși, planșe, culori, aluat, personaje din hârtie, șorțuri, lipici
STILURI DE ÎNVĂȚARE: frontal, individual.
TIMP: 30 MINUTE
EVALUAREA: observare sistematică, aprecieri verbale, stimulente.
BIBLIOGRAFIE: CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE- 2019.
11
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
19
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
Anexa 1
20
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
Anexa 2
Turtița-poveste
Au fost o dată un moş şi o babă. Într-o zi, moşneagul o rugă pe babă să-i facă o turtiţă, dar baba nu avea făină.
Baba se strădui şi strânse, totuşi, vreo doi pumni de făină de pe fundul lăzii. Frământă aluatul cu smântână, făcu o
turtiţă şi o băgă la cuptor.
După puţin timp, baba scoase o turtiţă rotunjoară, rumenă şi frumoasă, şi o puse pe fereastră să se mai răcească.
Turtiţa stătu ce stătu pe fereastră, apoi se rostogoli pe laviţă, de acolo pe duşumea şi de pe duşumea spre uşă.
Când ajunse la uşă, turtiţa sări peste prag în tindă, apoi în curte. O porni spre poartă, de acolo pe drum, după care se
rostogoli tot mai departe şi mai departe.
Cum se rostogolea ea pe drum, numai ce-i ieşi în cale un iepure, care vru s-o mănânce. Dar turtiţa, fără teamă, îi zise:
Eu sunt turtiţa umflată
De prin ladă adunată
Din cămară măturată
În cuptor sunt rumenită
Pe ferestră sunt răcită.
Iar apoi vrând să pară tare iscusită, mai zise:
Pe bunic l-am păcălit
De bunică am fugit
De tine-am să fug îndată
Iepuraş fără de pată.
21
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
Şi se rostogoli mai departe, chiar de sub nasul iepurelui.
Continuându-şi drumul, numai ce-i ieşi în cale un lup, cu o gură cât o şură, care vru să o înghită. Turtiţa îi cântă şi lui
cântecul ei, pe care îl sfârşi zicând:
Geaba lupul cască gura
Fug de el mă dau de-a dura.
Cum se rostogolea ea prin pădure, numai ce-i ieşi în cale un urs, şi acesta flămând, nevoie mare! Dar turtiţa nici că se
sinchisi de dânsul. Îi cântă şi ursului acelaşi cântecel, pe care îl încheie astfel:
Nu mă tem cât de puţin
Căci fug şi de Moş Martin.
Rostogolindu-se turtiţa mai departe, în cale îi apăru cumătra vulpe. Vicleana îi dădu bineţe şi începu s-o laude,
spunându-i că e tare frumoasa şi rumenă.
Turtiţa se bucură că a găsit pe cineva care să o laude, aşa că se opri şi-i cântă şi vulpii cântecelul ei, sfârşindu-l aşa:
Şi de nimeni nu îmi pasă
Fug eu şi de vulpe, lasă!
Vulpea îi lăudă cântecul, dar o rugă să nu plece, ci să îl mai cânte o dată, căci e bătrână şi nu a auzit bine. Ca să fie mai
aproape, vicleana o pofti să se aşeze pe botul ei.
Turtiţa, nebănuind nimic, făcu întocmai.
Cântecul păru să-i placă mult vulpiţei, aşa încât vru să-l mai asculte şi a treia oară, aşa pentru ultima dată. O rugă deci pe
turtiţă să i se aşeze pe limbă şi să cânte acolo.
Însă cum sări turtiţa pe limba vulpii, aceasta …hap! o înghiţi.
22
Școala Gimnazială “Valeriu D. Cotea”, Vidra
Grădinița cu program prelungit Vidra
Anexa 3
23