Sunteți pe pagina 1din 4

Data: 24.11.

2023
Unitatea de învățământ: Liceul cu Program Sportiv „Banatul” Timişoara
Profesor: Iancu Cristina Roxana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul: Limba și literatura română
Clasa: a X -a A
Subiectul lecţiei: Moara cu noroc de Ioan Slavici
Tipul lecţiei: Fixare și consolidare
Durata: 50 minute

PROIECT DIDACTIC

COMPETENŢE GENERALE

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite


situaţii de comunicare;
2. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale /
literare;
3. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE

2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice


textului narativ;
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare
studiate;
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.

VALORI ŞI ATITUDINI

Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;


Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de
comunicare;
Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:

C 1. să identifice tema și modul de reflectare a acesteia în textul studiat;


C 2. să încadreze opera literară în realism;
C 3. să ilustreze principalele elemente de compoziție, structură, limbaj.

Afective:
– Să participe cu interes la actul comunicării;
– Să utilizeze cunoştinţe în propriul sistem de valori;
– Să dovedească receptivitate ;
– STRATEGIA DIDACTICĂ:
– a) Metode şi procedee: conversația, spargerea gheţii, conversația, brainstormigul;
– b) Mijloace: platforma Google Classroom, fişe de lucru, laptop;
– c) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare;
– d) Forme de organizare:, activitate frontală, individuală;
– e) Forme de evaluare: observarea sistematică a elevilor.

– f ) Bibliografie:
Programa şcolară pentru clasa a X-a;
Slavici, Ioan, Moara cu noroc, București, Editura Herra, 2009;
https://ro.wikisource.org/wiki/Moara_cu_noroc ;
Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române, Editura Polirom, 2008;

Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti,
Editura Paralela 45, 2003.
SCENARIU DIDACTIC

Strategia didactică

Etapele Ob. Activități de învățare Metode Mijloace Forme de Evaluare


lecției op. organizare

Moment După salut, profesorul


organizatoric notează elevii absenți și are
loc o scurtă conversație. conversația frontală

Atenția elevilor este captată,


printr-un exerciţiu de
spargere a gheţii. Elevilor li
Captarea se solicită să spună două-trei Spargerea
atenției proverbe despre destinul sau gheţii
soarta omului care să frontală
(Evocare) transmită un mesaj ca cel al
nuvelei.
conversația

Profesorul comunică titlul


lecție Moara cu noroc de conversația
Ioan Slavic și lecturează Platforma
obiectivele. Google
Classroom
Dirijarea brainstorming Fişă de lucru
învățării
-să identifice tema și modul
(Realizarea de reflectare a acesteia în
sensului) O1 textul studiat; frontală observarea
sistematică
analiza
literară
O2 - să încadreze opera literară individuală
într-o perioadă şi în curentul
realism; Fişă de lucru

Platforma
Google
O3 - să ilustreze elemente de conversaţia Classroom
compoziție, structură și
limbaj.

frontală aprecieri
verbale

individuală

Se realizează pe tot parcursul aprecieri


orei. scrise şi
Asigurarea conversația Frontlă verbale
feedback-ului privind
individuală
(Reflecţie) sarcinile
rezolvate

Redactează un text
argumentativ de minimum
Asigurarea 150 de cuvinte despre caietul
retenției și a asumarea propriului destin.
conversația platforma individuală
transferului Google
Classroom

S-ar putea să vă placă și