Sunteți pe pagina 1din 8

ÎN VEDEREA SUSȚINERII EXAMENULUI NAȚIONAL DE DEFINITIVARE ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT

AN ȘCOLAR 2022 - 2023

PROIECT DIDACTIC

JALA1

DATA: 01.02.2023
UNITATEA ȘCOLARĂ: Grădinița cu Program Prelungit, Hârlău
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Cernescu Elena-Anca
NIVEL/GRUPA: I, mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: Ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Animale de la poli”
TEMA ZILEI: “O zi în ținuturile reci”
MIJLOC DE REALIZARE: activități pe centre de interes
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare şi sistematizare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (JALA I)
 Știință: ,,Sortează jetoane cu animale polare” – joc exercițiu;
 Joc de masă: „Animale de la poli” – puzzle;
 Construcții: ,,Iglu pentru pinguinul Chilly Willy”;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei.
A.1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare.
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 consolidarea şi perfecţionarea unor deprinderi: de a comunica, sorta, reconstitui imagini, ansambla și de a
construi după un model dat;
 consolidarea deprinderilor de a lucra în echipă, de a coopera şi colabora în scopul obţinerii unor rezultate
colective.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Știință: ,,Sortează jetoane cu animale polare” – joc exercițiu.
O1 – să coopereze cu partenerii de joc în realizarea sarcinilor;
O2 - să separe jetoanele cu animalele polare de jetoanele cu animale domestice și sălbatice;

Joc de masă: „Animale de la poli” – puzzle


O3 - să asambleze piesele de puzzle, reprezentând animale din ținuturile polare, într-o imagine corectă;
O4 - să recunoască şi să denumească imaginea respectivă;
O5 - să așeze la locul potrivit imaginea corespunzătoare.

Construcții: ,,Iglu pentru pinguinul Chilly Willy”;


O6 – să construiască adăpost pentru pinguinul Chilly Willy;
O7 – să coopereze cu grupul din care face parte;
O8 – să mânuiască cu grijă materialele puse la dispoziție.
STRATEGII DIDACTICE
 Metode şi procedee: conversaţia, observarea, explicaţia, descoperirea, demonstraţia, jocul, turul galeriei;
 Material didactic : puzzle, jetoane cu animale polare, animale domestice, animale sălbatice, foi, cuburi de
zahăr, cheie.
 Forma de organizare: frontal, grupe.
 Durata activității: 25 minute

 Bibliografie:
Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru
educație timpurie 2019;
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani,Ed
Vanemonde,B,2010;
Scenariu didactic

Strategii didactice
Etapele Evaluare
Nr. Ob. Conţinut științific Metode și Mijloace de Forme de
Crt. activității Op.
procedee învățământ organizare
1. Voi asigura condiţiile necesare desfăşurării
activităţilor:
Moment  aranjarea măsuţelor şi a materialelor pentru
organiztoric centrele deschise;

 aerisirea sălii de grupă;


2.
Captarea atenţiei se va realiza prin prezentarea Explicaţia
unei scrisori primite de la pinguinul Chilly Willy și Conversaţia Frontal
Captarea Comportamentul
prin descoperirea materialelor aferente centrelor de Descoperirea
atenţiei copiilor
interes.

3. Copiii sunt anuntați că astăzi vor lucra și se vor Frontal


Capacitatea
juca la diferite centre unde vor afla și discuta despre
Anunţarea copiilor de a
animalele polare. Aceștia vor sorta animalele polare Conversația
temei şi a observa și de a
de cele domestice, sălbatice, vor reconstitui imagini
obiectivelor reține sarcinile
cu animale din ținuturile reci, și îl vor ajuta pe Explicația
urmărite didactice
pinguinul Chilly Willy să își construiască adăpostul.
4. Îi voi invita pe copii să se aşeze la centre în Frontal
Prezentarea funcţie de imaginea pe care au extras-o din cosuleţ
noului (eschimoș, urs polar, pinguini). Explicaţia Imagini cu
Pentru fiecare centru se vor purta discuţii
animale polare,
referitoare la ce vor realiza cu ajutorul materialelor
eschimoși Comportamentul
puse la dispoziţie şi modul de utilizare a acestora.
copiilor
Se reaminteşte copiilor comportamentul în
Conversaţia
conținut și cadrul acestor activităţi:
dirijarea -vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja pe ceilalţi
învățării colegi;
-să lucrăm frumos, fără să murdărim;
-utilizăm cu grijă materialele;
-apreciem şi protejăm lucrările colegilor
-la finalul activității facem ordine pe mesuță
5. Grupe
Obținerea  Știință: ,,Sortează jetoane cu animale polare” – Exercițiul Jetoane
performanţei O1 joc exercițiu. animale polare
La acest centru preșcolarii vor sorta în cele două Jetoane
O2
coșulețe animalele polare de cele domestice, animale
O3
sălbatice. Observarea domestice
O4  Joc de masă: „Animale de la poli” – puzzle Jetoane
La acest centru copiii trebuie să asambleze animale
O5
piesele de puzzle în imagini cu animale polare, sălbatica Capacitatea
O6
precizând la final ce animal este și să așeze imaginea Demonstrația copiilor de a
O7 la locul potrivit. realiza corect
sarcinile
O8
 Construcții: ,,Iglu pentru pinguinul Chilly
Willy”; Puzzle
La acest centru copiii îl vor ajuta pe pinguin să își
construiască un iglu folosindu-se de cuburi de zahăr.
,,Să avem mult spor
Azi lucrează fiecare
Cu ce este la sector”
Voi interveni cu explicaţii suplimentare acolo Explicaţia
unde este nevoie, sugerând copiilor diverse soluţii.
Cuburi de
Dacă sunt copii care şi-au terminat sarcina de
zahăr, foaie
lucru la primul centru, pot trece să lucreze la alt
centru.

6.
După ce aceştia au îndepinit sarcinile, fac
împreună cu ei o scurtă evaluare a activităţii. Vom
Conversaţia
trece pe la fiecare centru, cei care au lucrat acolo ne
Asigurarea vor explica ce au avut de făcut, iar restul copiilor
retenţiei şi apreciază în ce măsură au realizat sarcina de lucru. Aprecieri verbale
Turul galeriei
transferului Se vor lua în considerare următoarele criterii: asupra modului
-respectarea tehnicilor de lucru; de lucru
-creativitatea şi originalitatea.

7. Cheie
Încheierea Tot ce s-a realizat de copii va fi expus în spațiul Conversația Aprecieri verbale
activităţii special amenajat.
Deoarece copiii au rezolvat primele sarcini date
de pinguin,vor primi o cheiță pentru a deschide
primul lacăt al cufărlui trimis de la Polul Nord.
Educatoarea face aprecieri generale şi individuale.

Tranziţie: ,,Pinguinul cel moțat


Sare, sare speriat (săritură pe loc cu gennchii îndoiți)
Uite-l iute s-a ascuns (ghemuire)
De sub tufă el privește,
Dacă nimeni nu-l pândește.
Când să-l prindem, hop el sare (săritură cu deplasare înainte)
Și o ia din nou la vale.”

S-ar putea să vă placă și