Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Exemplu Proiect
CALCULUL TERMOTEHNIC
AL UNEI CLĂDIRI P+1+M
An universitar 2013-2014
Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca
PROIECT
CALCULUL TERMOTEHNIC AL UNEI CLADIRI
P+1+M
2014
SCHEMA AMPLASARE PANOURI PARTER
D
6 7
Spatiu tehnic Depozitare
S=5.60 mp S=2.80 mp
3.870
5
Hol
S=19.50 mp
9.98
9
4
2.75
Dormitor
S=9.50 mp
Dormitor
S=10.40 mp
3 10
3.12
Baie
S=3.40 mp
2 1
A
3.80 2.22
6.26
4 3 2 1
SCHEMA AMPLASARE PANOURI ETAJ
E
17 18
16 S=19.60 mp S=7.50 mp
3.77
19
15
3.870
20
13.78
Baie
S=6.00 mp
21
14
2.75
Bucatarie + Sufragerie
S=23.00 mp
13 22
3.12
Baie
S=2.00mp
12 11
A
3.80 2.22
6.26
3 2 1
SCHEMA AMPLASARE PANOURI MANSARDA
E
30
28 31
3.77
Sera
S=15.00 mp
27 32
3.870
13.78
C
29
2.75
26 33
Camera de zi
S=30.70 mp
25 34
3.12
24 23
A
3.80 2.22
6.26
3 2 1
SCHEMA AMPLASARE PANOURI PE VERTICALA
23 24 25 26 27 28
11 12 13 14 15 16
1 2 3 4 5
Fatada S Fatada V
29 30 31 32 33 34
17 18 19 20 21 22
6 7 8 9 10
Fatada N Fatada E
PANOUL 1
Ψ2
0.259
Ψ6
Ψ5
0.400
Ψ6
Ψ6
0.150
1.980
2.100
1.321
Ψ4
Ψ3
1
2
3
0.120
0.120
4
Ψ1
0.370 2.775
0.020 0.075
A. CLADIREA REALA
A1=4,558 m2
A2=0,157 m2
A3=0,486 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5.507 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2,100= 5,827 m2
Avitrata=lv·hv=0,400·0,800=0,320 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,827-0.320=5,507m2
Rcamp
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,10 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,3 2,272 0,014 0,041
Rcamp 2,774 m2K/W
Rcamp > R’min=1,8 m2K/W
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
1 H 2 H 3 L 4 ( L lv ) 5 l v 6 lv 2 6 hv
1
Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 2,1 0,011 (2,1 0,4) 0,210 0,4
1
2,774 5,507
0,108 0,4 2 0,108 0,8
5,507
U ' 0,472 W/m2K
Ψ1
0.120
0.120
4
1
2
3
Ψ3
Ψ4
2.692
3.650
3.530
Ψ6
Ψ5
Ψ6
0.600
0.150
Ψ6
0.238
Ψ2
0.370 2.775
0.020 0.075
2.Calculul termic al panoului P2:
A1=7,694 m2
A2=0,264 m2
A3=0,754 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=9,018 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,650= 10,128 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850=1,110 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,128-1,110=9,018 m2
Rcamp Aopaca
1 H 2 H 3 L 4 ( L lv ) 5 l v 6 lv 2 6 hv
1
Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 3,65 0,011 (3,65 0,6) 0,21 0,6 0,108 0,6
1
2,774 9,018
2 0,108 1,85
9,018
U ' 0,467 W/m2K
Ψ7
Ψ2
4
Ψ5
0.600
Ψ6
0.150
Ψ6
2.880
3.000
2.280
Ψ4
Ψ3
1
2
3
0.120
0.120
4
Ψ1
0.370 2.775
0.020 0.075
3.Calculul termic al panoului P3:
A1=6,074 m2
A2=0,225 m2
A3=0,610 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,215 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,000= 8,325 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850=1,110 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,325-1,110=7,215 m2
l
2
U'
1 i i
Rcamp Aopaca
1 H 2 ( H hv ) 3 L 4 ( L l v ) 5 lv 6 lv 6 hv 7 l v
1
0,001 2,775 0,084 2,775 1,85 0,031 3 0,011 (3 0,6) 0,21 0,6
Rcamp Aopaca
1
2,774 7,215
0,108 0,6 0,108 1,85 0,096 0,6
7,215
U ' 0,45 W/m2K
0.075
0.075
2 Ψ4 Ψ3
0.150
0.020
3
0.200
Ψ5 Ψ5
2.775
1.850
Ψ1 Ψ1
4 4
Ψ5
0.500
1
Ψ2
0.120 1.037 0.600 0.873 0.120
0.120 2.510 0.120
2.750
0.150
0.010
0.240 0.100
0.370
4.Calculul termic al panoului P4:
A1=5,090 m2
A2=0,206 m2
A3=0,613m2
A4=0,612 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=6,521 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2,750= 7,631 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850=1,110 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,631-1,110=6,521 m2
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
2 1 H 2 L 3 ( L lv ) 4 lv 5 lv 2 5 hv
1
Rcamp Aopaca
2 0,001 2,775 0,031 2,75 0,011 (2,75 0,6) 0,21 0,6 0,108 0,6 2 0,108 1,85
1
2,774 6,521
Ψ1
0.120
0.120
4
1
2
3
Ψ5
1.680
1.680
Ψ7
Ψ6
3.750
Ψ4
1.072
Ψ3
0.150
Ψ6
1.950
Ψ5
Ψ6
0.700
Ψ6
0.177
2.775
0.020 0.075
5.Calculul termic al panoului P5:
A1=3,422 m2
A2=0,281 m2
A3=1,178m2
A4=0,282 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,163 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,750= 10,406 m2
Avitrata=lv·hv=1,680·2,350+0,700·1,850=5,243 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,406-5,243=5.163 m2
l
2
U'
1 i i
Rcamp Aopaca
1 H 2 H 3 ( L l v1 ) 4 ( L l v1 lv 2 ) 5 (lv1 lv 2 ) 6 hv1
1
Rcamp Aopaca
2 6 hv 2 6 l v 2 7 l v1
Aopaca
0,054 2,775 0,084 2,775 0,031 (3,75 1,68) 0,245 (3,75 1,68 0,7)
1
2,774 5,163
0,195 (1,68 0,7) 0,108 2,35 2 0,108 1,85 0,069 1,68
5,163
U ' 0,751 W/m2K
Ψ2
1
2
3
Ψ4
3.530
Ψ3
3.650
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
6.Calculul termic al panoului P6:
A1=9,001 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=10,128 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,650= 10,128 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,128-0,000=10,128 m2
Rcamp
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp 2,733 m2K/W
Rcamp > R’min=1,8 m2K/W
Coeficientii de transfer liniar de caldura ( ) :
1 0,001W/mK
2 0,084 W/mK
3 0,031W/mK
4 0,011 W/mK
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 3,65 0,011 3,65
1
2,733 10,128
U ' 0,404 W/m2K
Ψ1
0.120
4
1
2
3
Ψ4
2.100
1.980
Ψ3
4
Ψ2
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
7.Calculul termic al panoului P7:
A1=5,049 m2
A2=0,157 m2
A3=0,315 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,827 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2,100= 5,827 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,827-0,000=5,827 m2
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 2,1 0,011 2,1
1
2,733 5,827
U ' 0,421 W/m2K
Ψ2
1
2
3
Ψ4
3.630
Ψ3
3.750
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
8.Calculul termic al panoului P8:
A1=9,257 m2
A2=0,306 m2
A3=0,281 m2
A4=0,562 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=10,406 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,750= 10,406 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,406-0,000=10,406 m2
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 3,75 0,011 3,75
1
2,774 10,406
U ' 0,398 W/m2K
Ψ1
0.120
4
1
2
3
Ψ3
2.510
2.750
Ψ2
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
9.Calculul termic al panoului P9:
A1=6,400 m2
A2=0,206 m2
A3=0,413 m2
A4=0,612 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,631 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2.750= 7,631 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,631-1,110=7,631 m2
U'
1
l
i i 1
2 1 H 2 L 3 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
2 0,001 2,775 0,031 2,75 0,011 2,75
1
2,774 7,631
U ' 0,376 W/m2K
Ψ1
0.120
4
1
2
3
Ψ4
3.000
2.880
Ψ3
4
Ψ2
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
10.Calculul termic al panoului P10:
A1=7,344 m2
A2=0,225 m2
A3=0,450 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=8,325 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,000= 8,325 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,325-0,000=8,325 m2
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 3,75 0,011 3,75
1
2,774 10,406
U ' 0,398 W/m2K
Ψ2
4
0.259
Ψ7
Ψ5
0.400
Ψ7
Ψ7
5
1
2
3
0.150
1.950
0.441
Ψ7
2 Ψ4
2.100
Ψ3
0.850
Ψ6
Ψ7
0.150
0.150
4
Ψ8
Ψ1
2.900
A1=2,690 m2
A2=0,390 m2
A3=0,315 m2
A4=0,535 m2
A5=0,098 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=4,028 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·2,100= 6,090 m2
Avitrata=lv·hv=0,400·0,800+0,850·2,050=0,32+1,743=2,062 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,090-2,063=4,028 m2
l
2
U'
1 i i
Rcamp Aopaca
1 ( H hv 2 ) 2 H 3 L 4 ( L lv1 l v 2 ) 5 l v1 6 lv 2 2 7 hv1
1
Rcamp Aopaca
7 hv 2 7 l v1 7 l v 2 8 hv 2
Aopaca
0,001 (2,9 2,05) 0,084 2,9 0,004 2,1 0,011 (2,1 0,4 0,85) 0,21 0,4
1
2,774 4,028
0,11 0,85 2 0,108 0,8 0,108 2,05 0,108 0,4 0,108 0,85 0,054 2,05
4,028
U ' 0,624 W/m2K
Ψ5
Ψ1
0.150
4
5
1
2
2
3
3.650
Ψ4
3.500
Ψ7
Ψ3
4
0.150
Ψ6
Ψ2
0.370 2.900
A1=1,750 m2
A2=0,547 m2
A3=0,548 m2
A4=0,390 m2
A5=0,175 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=3,410 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·3,650= 10,585 m2
Avitrata=lv·hv=3,500·2,050=7,175 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,585-7,175=3,410 m2
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
1 ( H hv ) 2 ( H hv ) 3 L 4 ( L lv ) 5 lv 5 hv 6 hv 7 lv
1
Rcamp Aopaca
0,001 (2,9 2,05) 0,084 (2,9 2,05) 0,004 3,65 0,11 (3,65 3,5) 0,054 3,5
1
2,774 3,41
Ψ6
Ψ2
4
Ψ5
0.600
Ψ7
0.150
Ψ7
2.880
3.000
2.280
Ψ4
Ψ3
5
1
2
2
3
0.120
0.120
4
Ψ1
0.370 2.900
A1=6,074 m2
A2=0,450 m2
A3=0,610 m2
A4=0,312 m2
A5=0,144 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,590 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·3,000= 8,700 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850=1,110 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,700-1,110=7,590 m2
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
1 H 2 ( H hv ) 3 L 4 ( L lv ) 5 l v 6 hv 7 v 7 l v
1
Rcamp Aopaca
0,001 2,9 0,084 (2,9 1,85) 0,004 3 0,011 (3 0,6) 0,21 0,6
1
2,774 7,59
0,096 1,85 0,108 0,6 0,108 1,85
7,59
U ' 0,449 W/m2K
Ψ1
0.120
0.120
4
5
1
2
2
3
1.037
Ψ2
Ψ3
Ψ5
2.510
Ψ4
2.750
0.600
Ψ5
0.150
Ψ5
0.331
Ψ5
Ψ4
0.400
Ψ5
0.120
Ψ5
0.142
4
Ψ1
0.120
2.900
A1=4,636 m2
A2=0,413 m2
A3=0,771 m2
A4=0,600 m2
A5=0,125 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=6,545 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·2,750= 7,975 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850+0,400·0,800=1,110+0,32=1,430 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,975-1,430=6,545 m2
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
2 1 H 2 L 3 ( L lv1 lv 2 ) 4 (lv1 lv 2 ) 2 5 hv1 2 5 hv 2
1
Rcamp Aopaca
5 l v1 5 l v 2
Aopaca
2 0,001 2,9 0,004 2,75 0,011 (2,75 0,6 0,4) 0,21 (0,6 0,4)
1
2,774 6,545
2 0,108 1,85 2 0,108 0,8 0,108 0,6 0,108 0,4
6,545
U ' 0,498 W/m2K
0.150
0.150
Ψ4 Ψ3 Ψ4
3
0.200
0.200
Ψ5 Ψ5
0.800
Ψ5 Ψ5
Ψ1 Ψ5 Ψ1
2.825
2.350
4 4
1.550
1
0.050
0.050
0.050
5
2 Ψ2 Ψ6
0.075
0.075
0.075
0.120 0.709 0.400 1.644 0.700 0.177 0.120
0.120 2.753 0.700 0.177 0.120
3.870
0.150
0.010
0.240 0.100
0.370
15.Calculul termic al panoului P15:
A1=6,916 m2
A2=0,290 m2
A3=0,979 m2
A4=0,600 m2
A5=0,182 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=8,967 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,825·3,870= 10,932 m2
Avitrata=lv·hv=0,400·0,800+0,700·2,350=0,32+1,645=1,965 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,932-1,965=6,545 m2
l
2
U'
1 i i
Rcamp Aopaca
2 1 H 2 ( L l v 2 ) 3 ( L lv1 l v 2 ) 4 (l v1 lv 2 ) 2 5 hv1
1
Rcamp Aopaca
2 5 hv 2 5 l v1 6 l v 2
Aopaca
2 0,001 2,825 0,308 (3,87 0,7) 0,188 (3,78 0,7 0,4)
1
2,774 6,545
0,199 (0,7 0,4) 2 0,108 0,8 2 0,108 2,35 0,108 0,4 0,208 0,7
6,545
U ' 1,451 W/m2K
0.150
Ψ5 Ψ4 2
3
0.200
Ψ6 Ψ6
1.350
2.700
Ψ1 Ψ2
4 4
Ψ6
1.000
1
Ψ3
0.120 0.520 0.600 2.410
0.120 3.530
3.650
0.150
0.010
0.240 0.100
0.370
16.Calculul termic al panoului P16:
-aer
A1=4,337 m2
A2=0,000 m2
A3=0,783 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,426 m2
Verificare:
Atotala =6,236 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,350=0,810 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,236-0,810=5,426 m2
-pamant
A1=3,619 m2
A2=0,000 m2
A3=0,000 m2
A4=0,000 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=3,619 m2
Verificare:
Atotala=3,619 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=3,619-0,000=3,619 m2
c. Calculul rezistentei termice
Rcamp.a
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,10 0,001 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,3 2,272 0,014 0,041
Rcamp.a 2,774 m2K/W
Rcamp.a > R’min=1,8 m2K/W
Rcamp. p
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp. p
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp. p 2,733 m2K/W
Rcamp.p > R’min=1,8 m2K/W
U 'a
1
l
i i
Rcamp.a Aopaca
1 H 2 H a 3 La 4 ( L lv ) 5 l v 2 6 hv 6 lv
1
Rcamp.a Aopaca
0,001 2,7 0,084 0,64 0,031 3,53 0,188 (3,65 0,6) 0,199 0,6 2 0,108 1,35
1
2,774 6,236
0,108 0,6
6,236
U ' a 0,555 W/m2K
l
U ' 0,555
2 H p 3 L p 0,084 1,91 0,031 3,53
U'p
1 i i 1 1
Rcamp. p Aopaca Rcamp. p Aopaca 2,733 3,619
Ψ2
1
3
Ψ4
3.530
Ψ3
3.650
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150
0.370 2.700
17.Calculul termic al panoului P17:
A1=9,001 m2
A2=0,000 m2
A3=0,548 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=9,855 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,700·3,650= 9,855 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=9,855-0,000=9,855 m2
Rcamp
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp 2,733 m2K/W
Rcamp > R’min=1,8 m2K/W
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,7 0,084 2,7 0,031 3,65 0,188 3,65
1
2,733 9,855
U ' 0,470 W/m2K
Ψ1
0.120
4
1
2
3
Ψ4
2.100
Ψ3
1.980
4
Ψ2
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
18.Calculul termic al panoului P18:
A1=5,049 m2
A2=0,157 m2
A3=0,315 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,827 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2,100= 5,827 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,827-0,000=5,827 m2
Rcamp
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp 2,733 m2K/W
Rcamp > R’min=1,8 m2K/W
Coeficientii de transfer liniar de caldura ( ) :
1 0,001W/mK
2 0,084 W/mK
3 0,031W/mK
4 0,188 W/mK
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 2,1 0,188 2,1
1
2,733 5,827
U ' 0,485 W/m2K
Ψ2
1
2
3
Ψ4
3.530
Ψ3
3.650
0.120
4
Ψ1
0.370 2.775
0.020 0.075
19.Calculul termic al panoului P19:
-aer
A1=5,221 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=6,348 m2
Verificare:
Atotala =6,348 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,348-0,000=6,348 m2
-pamant
A1=3,781 m2
A2=0,000 m2
A3=0,000 m2
A4=0,000 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=3,781 m2
Verificare:
Atotala=3,781 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=3,781-0,000=3,781 m2
c. Calculul rezistentei termice
Rcamp.a
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,10 0,001 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,3 2,272 0,014 0,041
Rcamp.a 2,774 m2K/W
Rcamp.a > R’min=1,8 m2K/W
Rcamp. p
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp. p
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp. p 2,733 m2K/W
Rcamp.p > R’min=1,8 m2K/W
U 'a
1
l
i i
Rcamp.a Aopaca
1 H 2 H a 3 La 4 L
1
Rcamp.a Aopaca
0,001 2,775 0,084 0,645 0,031 3,53 0,011 3,65
1
2,774 6,348
U ' a 0,393 W/m2K
l
U ' 0,393
2 H p 3 L p 0,084 1,905 0,031 3,53
U'p
1 i i 1 1
Rcamp. p Aopaca Rcamp. p Aopaca 2,733 3,781
U ' p 0,437 W/m2K
Ψ1
0.120
4
5
1
2
2
3
Ψ3
3.630
3.870
Ψ2
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 2.550 0.150 0.075
0.370 2.900
A1=9,257 m2
A2=0,580 m2
A3=0,580 m2
A4=0,624 m2
A5=0,182 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=11,223 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·3,870= 11,223 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=11,223-0,000=11,223 m2
U'
1
l
i i 1
2 1 H 2 L 3 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
2 0,001 2,9 0,004 3,87 0,011 3,87
1
2,774 11,223
U ' 0,363 W/m2K
Ψ1
0.120
4
5
1
2
2
3
Ψ3
2.510
2.750
Ψ2
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 2.550 0.150 0.075
0.370 2.900
A1=6,401 m2
A2=0,412 m2
A3=0,412 m2
A4=0,624 m2
A5=0,126 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,975 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·2,750= 7,975 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,975-0,000=7,975 m2
U'
1
l
i i 1
2 1 H 2 L 3 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
2 0,001 2,9 0,004 2,75 0,011 2,75
1
2,774 7,975
U ' 0,363 W/m2K
Ψ1
0.120
4
5
1
2
2
3
Ψ4
3.000
2.880
Ψ3
4
Ψ2
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 2.550 0.150 0.075
0.370 2.900
A1=7,344 m2
A2=0,450 m2
A3=0,450 m2
A4=0,312 m2
A5=0,144 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=8,700 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·3,000=8,700 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,700-0,000=8,700 m2
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,9 0,084 2,9 0,004 3 0,011 3
1
2,774 8,700
U ' 0,391 W/m2K
5
1
2
3
1.100
0.150
2.100
0.850
0.150
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
Zona de camp a peretilor
αi 1 2 3 4 αe
αi 1 2 3 4 αe
A1=2,035 m2
A2=0,157 m2
A3=0,315 m2
A4=0,285 m2
A5=0,098 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=2,890 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·2,100= 4,462 m2
Avitrata=lv·hv=0,850·1,850=1,572 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=4,462-1,572=2,890 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 2,890
A1 A2 A3 A4 A5 2,035 0,157 0,315 0,285 0,098
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
2,890 2,890
0,733 0,063 0,120 0,109 0,036 1,061
R' mediu 2,723 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 24
0.150
4
0.150
5
2
3
3.650
3.500
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
24.Calculul termic al panoului P24:
A1=0,000 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547 m2
A4=0,285 m2
A5=0,175 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=1,281 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,650= 7,756 m2
Avitrata=lv·hv=3,500·1,850=6,475 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,756-6,475= 1,281m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 1,281
A1 A2 A3 A4 A5 0 0,274 0,547 0,285 0,175
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
1,281 1,281
0 0,110 0,220 0,109 0,065 0,504
R' mediu 2,541 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 25
2.215
2.880
3.000
0.150
5
1
2
3
0.120
0.665 0.120
4
0.370 2.125
0.075 0.050
25.Calculul termic al panoului P25:
A1=2,298 m2
A2=0,225 m2
A3=0,933 m2
A4=0,228 m2
A5=0,144 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=3,828 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,000= 6,375 m2
Avitrata=lv·hv=2,215·1,150=2,547 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,375-2,547=3,828 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 3,828
A1 A2 A3 A4 A5 2,298 0,225 0,933 0,228 0,144
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
3,828 3,828
0,828 0,090 0,357 0,087 0,054 1,416
R' mediu 2,703 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 26
0.120
4
5
1
2
3
2.630
2.510
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.062 0.063
26.Calculul termic al panoului P26:
A1=4,644 m2
A2=0,197 m2
A3=0,394 m2
A4=0,228 m2
A5=0,125 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,588 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·2,630= 5,588 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,588-0,000=5,588 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 5,588
A1 A2 A3 A4 A5 4,644 0,197 0,394 0,228 0,125
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
5,588 5,588
1,674 0,079 0,150 0,087 0,047 2,037
R' mediu 2,743 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 27
0.150
5
2
3
3.605
3.725
0.120
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
27.Calculul termic al panoului P27:
A1=0,000m2
A2=0,279 m2
A3=0,559 m2
A4=0,228 m2
A5=0,180 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=1,246 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,725= 7,915 m2
Avitrata=lv·hv=3,605·1,850=6,669 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,915-6,669=1,246 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 1,246
A1 A2 A3 A4 A5 0 0,279 0,559 0,228 0,180
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
1,246 1,246
0 0,112 0,214 0,087 0,067 0,480
R' mediu 2,595 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 28
0.150
0.120
4
3.650
3.530
5
2
3
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
28.Calculul termic al panoului P28:
A1=0,000 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547 m2
A4=0,228 m2
A5=0,177 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=1,226 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,650=7,756 m2
Avitrata=lv·hv=3,530·1,850=6,530 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,756-6,530=1,226 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 1,226
A1 A2 A3 A4 A5 0 0,274 0,547 0,228 0,177
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
1,226 1,226
0 0,110 0,209 0,087 0,066 0,472
R' mediu 2,597 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 29
4
0.150
5
2
3
3.500
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
29.Calculul termic al panoului P29:
A1=0,000 m2
A2=0,262 m2
A3=0,525 m2
A4=0,000 m2
A5=0,175 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=0,962 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,500= 7,437 m2
Avitrata=lv·hv=3,500·1,850=6,475 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,437-6,475=0,962 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 0,962
A1 A2 A3 A4 A5 0 0,262 0,525 0 0,175
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
0,962 0,962
0 0,105 0,201 0 0,065 0,371
R' mediu 2,592 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 30
5
1
2
3
1.980
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
30.Calculul termic al panoului P30:
A1=3,663 m2
A2=0,148 m2
A3=0,297 m2
A4=0,000 m2
A5=0,099 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=4,207 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·1,980= 4,207 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=4,207-0,000=4,207 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 4,207
A1 A2 A3 A4 A5 3,663 0,148 0,297 0 0,099
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
4,207 4,207
1,320 0,059 0,113 0 0,037 1,529
R' mediu 2,751 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 31
5
1
2
3
3.530
3.650
0.120
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
31.Calculul termic al panoului P31:
A1=6.531 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547 m2
A4=0,228 m2
A5=0,176 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,756 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,650= 7,756 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,756-0,000=7,756 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 7,756
A1 A2 A3 A4 A5 6,531 0,274 0,547 0,228 0,176
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
7,756 7,756
2,354 0,110 0,209 0,087 0,066 2,826
R' mediu 2,744 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 32
0.120
4
5
1
2
3
3.630
3.870
0.120
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
32.Calculul termic al panoului P32:
A1=6,716 m2
A2=0,290 m2
A3=0,580 m2
A4=0,456 m2
A5=0,181 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=8,223 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,870= 8,223 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,223-0,000=8,223 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 8,223
A1 A2 A3 A4 A5 6,716 0,290 0,580 0,456 0,181
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
8,223 8,223
2,421 0,117 0,222 0,174 0,068 3,002
R' mediu 2,739 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 33
0.120
4
5
1
2
3
2.510
2.750
0.120
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.063 0.062
33.Calculul termic al panoului P33:
A1=4,644 m2
A2=0,206 m2
A3=0,412 m2
A4=0,456 m2
A5=0,125 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,843 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·2,750= 5,843 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,843-0,000=5,843 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 5,843
A1 A2 A3 A4 A5 4,644 0,206 0,412 0,456 0,125
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
5,843 5,843
1,674 0,083 0,157 0,174 0,047 2,135
R' mediu 2,736 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 34
0.120
4
5
1
2
3
3.000
2.880
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
34.Calculul termic al panoului P34:
A1=5,328 m2
A2=0,225 m2
A3=0,450 m2
A4=0,228 m2
A5=0,144 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=6,375 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,000= 6,375 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,375-0,000=6,375 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 6,375
A1 A2 A3 A4 A5 5,328 0,255 0,450 0,228 0,144
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
6,375 6,375
1,920 0,102 0,172 0,087 0,054 2,335
R' mediu 2,730 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PLANSEUL TERASA
3 2
Planseu terasa
0.240
7.61
D
0.300
3.77
C
Zona de camp a planseului terasa
2%
Tencuiala, 2 cm
Placa , beton armat , 15 cm
Sapa de panta, beton, 6 cm
Strat de egalizare , nisip , 1,5 cm
Strat de difuzie
Bariera contra vaporilor
Termoizolatie,polistiren extrudat,15 cm
Strat suport si egalizare ,nisip,1,5 cm
Strat de difuzie-decompresiune-compensare
Hidroizolatie orizontala
Strat de protectie:
-Adeziv
-Placaj,piatra naturala,3 cm
Tencuiala, 2 cm
Grinda , beton armat , 30 cm
Sapa de panta, beton, 6 cm
Strat de egalizare , nisip , 1,5 cm
Strat de difuzie
Bariera contra vaporilor
Termoizolatie,polistiren extrudat,15 cm
Strat suport si egalizare ,nisip,1,5 cm
Strat de difuzie-decompresiune-compensare
Hidroizolatie orizontala
Strat de protectie:
-Adeziv
-Placaj,piatra naturala,3 cm
II. CALCULUL TERMIC AL PLANSEELOR
1. Planseul terasa
i 10 W/m2K
e 24 W/m2K
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
2
[m K/W]
1. Tencuiala interioara, 0,02 0,87 0,023
mortar de ciment si var
2. Placa, beton armat 0,15 1,74 0,086
3. Sapa de panta, beton 0,06 0,75 0,080
4. Strat de egalizare, nisip 0,015 0,58 0,025
5. Strat de difuzie si 0,01 0,17 0,058
bariera contra vaporilor
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,04 3,75
extrudat
7. Strat suport si egalizare, 0,015 0,58 0,025
nisip
8. Strat difuzie si strat 0,02 0,17 0,117
hidroizolatie
9. Protectie hidroizolatie, 0,03 3,48 0,008
placaj piatra naturala
Rcamp
dj
i j e i 1 2 3 4 5 6 7 8 9 e
1 1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9 1
1 0,02 0,15 0,06 0,015 0,01 0,15 0,015 0,02 0,03 1
10 0,87 1,74 0,75 0,58 0,17 0,04 0,58 0,17 3,48 24
Rcamp 4,313 m2K/W
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Tencuiala interioara, 0,02 0,87 0,023
mortar de ciment si var
2. Grinda, beton armat 0,30 1,74 0,172
3. Sapa de panta, beton 0,06 0,75 0,080
4. Strat de egalizare, nisip 0,015 0,58 0,025
5. Strat de difuzie si 0,01 0,17 0,058
bariera contra vaporilor
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,04 3,75
extrudat
7. Strat suport si egalizare, 0,015 0,58 0,025
nisip
8. Strat difuzie si strat 0,02 0,17 0,117
hidroizolatie
9. Protectie hidroizolatie, 0,03 3,48 0,008
placaj piatra naturala
Rgrinda
dj
i j e i 1 2 3 4 5 6 7 8 9 e
1 1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9 1
1 0,02 0,30 0,06 0,015 0,01 0,15 0,015 0,02 0,03 1
10 0,87 1,74 0,75 0,58 0,17 0,04 0,58 0,17 3,48 24
Rgrinda 4,399 m2K/W
Rmediu 4,323 m2K/W
Atotala 28,689
Acamp Agrinzi 24,957 3,732
4,313 4,399
0,289 W/mK
Pi 21,8 0,289
U' 0,450
1 1
Rmediu Atotala 4,323 28,689
R' 2,222
1 1
U ' 0,450
Conform normativului C107:
R' min 5,00 m2K/W
R' R' min 5,00
PLACA PESTE SOL - nivel parter
3.870
Hol
S=19.50 mp
2.75
Dormitor
S=9.50 mp
Dormitor
S=10.40 mp
3.12
Baie
S=3.40 mp
3.80 2.22
6.26
3 2 1
PLACA PESTE SOL - nivel etaj
3 2 1
D
6.26
Pardoseala parchet laminat 1,5 cm
Zona calda a placii peste sol Sapa de egalizare , beton , 3 cm
Placa , beton armat , 15 cm
Termoizolatie ,polistiren extrudat , 15 cm
Hidroizolatie elastica, panza asfaltata, 1 cm
Sapa suport hidroizolatie ,beton, 3 cm
Strat de rupere a capilaritatii , pietris , 10 cm
Umplutura pamant compactat, 20 cm
Pamant natural
2%
Zona rece 1 a placii peste sol
Placaj ,piatra naturala, 3 cm
Sapa de egalizare , beton , 3 cm
Placa , beton armat , 15 cm
Termoizolatie ,polistiren extrudat , 15 cm
Hidroizolatie elastica, panza asfaltata, 1 cm
Sapa suport hidroizolatie ,beton, 3 cm
Strat de rupere a capilaritatii , pietris , 10 cm
Umplutura pamant compactat, 20 cm
Pamant natural
Aria rece 1 – spatiu tehnic (5,60 m2); spatiu depozitare (2,80 m2); hol si casa scarii (19,50
m2);
Aria rece 2 – baie (3,40 m2);
Aria calda – dormitor 1 (9,50 m2); dormitor 2 (10,40 m2); dormitor matrimonial (19,60 m2);
birou (7,50 m2);
i 6 W/m2K
e 0 W/m2K
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
2
[m K/W]
1. Pamant natural 1 2,0 2
2. Pamant compactat, 0,2 1,16 0,232
umplutura
3. Strat de rupere a 0,1 0,70 0,07
capilaritatii, pietris
4. Sapa suport 0,03 0,75 0,022
hidroizolatie, beton
5. Hidroizolatie, panza 0,01 0,17 0,001
asfaltata
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,044 0,006
extrudat
7. Placa, beton armat 0,15 1,74 0,261
8. Sapa de egalizare, beton 0,03 0,75 0,022
9. Parchet laminat 0,015 0,23 0,003
Rc
dj
i j i 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9
1 1 0,2 0,1 0,03 0,01 0,15 0,15 0,03 0,015
10 2 1,16 0,7 0,75 0,17 0,044 1,74 0,75 0,23
Rc 2,783 m2K/W
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Pamant natural 1 2,0 2
2. Pamant compactat, 0,2 1,16 0,232
umplutura
3. Strat de rupere a 0,1 0,70 0,07
capilaritatii, pietris
4. Sapa suport 0,03 0,75 0,022
hidroizolatie, beton
5. Hidroizolatie, panza 0,01 0,17 0,001
asfaltata
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,044 0,006
extrudat
7. Placa, beton armat 0,15 1,74 0,261
8. Sapa de egalizare, beton 0,03 0,75 0,022
9. Placaj, piatra naturala 0,03 3,48 0,104
Rr 2
dj
i j i 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9
1 1 0,2 0,1 0,03 0,01 0,15 0,15 0,03 0,03
10 2 1,16 0,7 0,75 0,17 0,044 1,74 0,75 3,48
Rr1 2,885 m2K/W
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Pamant natural 1 2,0 2
2. Pamant compactat, 0,2 1,16 0,232
umplutura
3. Strat de rupere a 0,1 0,70 0,07
capilaritatii, pietris
4. Sapa suport 0,03 0,75 0,022
hidroizolatie, beton
5. Hidroizolatie, panza 0,01 0,17 0,001
asfaltata
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,044 0,006
extrudat
7. Placa, beton armat 0,15 1,74 0,261
8. Hidroizolatie 0,02 0,17 0,003
9. Sapa de panta si 0,04 0,75 0,03
protectie, beton
10. Gresie ceramica 0,01 2,03 0.2
Rr 2
dj
i j i 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9
1 1 0,2 0,1 0,03 0,01 0,15 0,15 0,02 0,04 0,01
10 2 1,16 0,7 0,75 0,17 0,044 1,74 0,17 0,75 2,03
Rr 2 2,925 m2K/W
3.77
Sarpanta
6.26
7.61
2.49
0.100
1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 0.924 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 0.622
13.78
Zona de camp si zona capriorilor sarpantei
Hidroizolatie
Astereala, scandura rasinose , 2,5 cm
Termoizolatie, polistiren extrudat , 15+5 cm
Bariera contra vaporilor
Sipca fixare ,lemn rasinoase, 2,5x4 cm
Gips-carton, 1,2 cm
Tencuiala interioara,mortar de ciment si var, 1cm
0.100 0.900
0.150
Hidroizolatie
Astereala, scandura rasinoase , 2,5 cm
Caprior,lemn rasinoase , 15x10 cm
Termoizolatie, polistiren extrudat , 5 cm
Bariera contra vaporilor
Sipca fixare ,lemn rasinoase, 2,5x4 cm
Gips-carton, 1,2 cm
Tencuiala interioara,mortar de ciment si var, 1cm
3. Sarpanta
Acamp 0,9 6,26 5 6,26 0,824 2,49 0,9 7 2,49 0,522 50,315 m2
Acaprior 0,1 6,26 7 0,1 2,49 8 6,374 m2
i 10 W/m2K
e 24 W/m2K
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Tencuiala interioara, 0,01 0,87 0,011
mortar de ciment si var
2. Gips - carton 0,012 0,23 0,052
3. Sipca, lemn rasinoase 0,025 0,35 0,071
4. Bariera contra vaporilor 0,01 0,17 0,058
5. Termoizolatie, 0,20 0,04 5
polistiren extrudat
6. Astereala, scandura 0,025 0,35 0,071
rasinoase
7. Hidroizolatie 0,01 0,17 0,058
Rcamp
dj
i j e i 1 2 3 4 5 6 7 e
1 1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 1
1 0,01 0,012 0,025 0,01 0,2 0,025 0,01 1
10 0,87 0,23 0,35 0,17 0,04 0,35 0,17 24
Rcamp 5,462 m2K/W
ZONA 2 – Zona capriorilor:
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Tencuiala interioara, 0,01 0,87 0,011
mortar de ciment si var
2. Gips - carton 0,012 0,23 0,052
3. Sipca, lemn rasinoase 0,025 0,35 0,071
4. Bariera contra vaporilor 0,01 0,17 0,058
5. Termoizolatie, 0,05 0,04 1,25
polistiren extrudat
6. Caprior, lemn rasinoase 0,15 0,35 0,428
7. Astereala, scandura 0,025 0,35 0,071
rasinoase
8. Hidroizolatie 0,01 0,17 0,058
Rcaprior
dj
i j e i 1 2 3 4 5 6 7 8 e
1 1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 1
1 0,01 0,012 0,025 0,01 0,05 0,15 0,025 0,01 1
10 0,87 0,23 0,35 0,17 0,04 0,35 0,35 0,17 24
Rcaprior 2,140 m2K/W
Acamp Acaprior 50,315 6,374
R' mediu 4,650 m2K/W
Acamp Acaprior 50,315 6,374
Rcamp Rcaprior 5,462 2,140
Fereastra tip 1
0.100
0.025
1.580
1.830
0.025
0.100
0.025 0.025
0.100 0.330 0.100
0.580
III. CALCULUL TERMIC AL TAMPLARIEI EXTERIOARE
1. Fereastra 1 – 5 bucati
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 1,830 0,580 1,061 m2
Ag = 1,580 · 0,330 = 0,521 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,521 2 0,540 1,37 3,82 0,06
Uw 1,895 W/m2K
Aw 1,061
Rw 0,527 m2K/W
1 1
U w 1,895
Fereastra 2
0.100
0.025
1.580
1.830
0.025
0.100
0.025
0.100 0.025 0.430 0.100
0.680
2.Fereastra 2 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 1,830 0,680 1,244 m2
Ag = 1,580 · 0,430 = 0,679 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,679 2 0,565 1,37 4,02 0,06
Uw 1,907 W/m2K
Aw 1,244
Rw 0,524 m2K/W
1 1
U w 1,907
Fereastra tip 3
0.100
0.025 0.530 0.025
0.780
0.100
0.025 0.130 0.025
0.100 0.100
0.380
3.Fereastra 3 – 4 bucati
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 0,780 0,380 0,296 m2
Ag = 0,530 · 0,130 = 0,068 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,068 2 0,228 1,37 1,32 0,06
Uw 1,782 W/m2K
Aw 0,296
Rw 0,561 m2K/W
1 1
U w 1,782
Fereastra 4
0.100
0.025
1.080
1.330
0.025
0.100
0.025
0.100 0.025 0.330 0.100
0.580
4.Fereastra 4 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 1,330 0,580 0,771 m2
Ag = 1,080 · 0,330 = 0,356 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,356 2 0,415 1,37 2,82 0,06
Uw 1,880 W/m2K
Aw 0,771
Rw 0,531 m2K/W
1 1
U w 1,880
Fereastra 5
0.100
0.100
0.050
2.330
1.980
2.130
0.200
0.100
0.075 0.075 0.783 0.075 0.075 0.477 0.100
1.660
5.Fereastra 5 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 2,330 1,660 3,867 m2
Ag = 0,933 · 1,980 + 0,477 · 2,130 = 2,863 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 2,863 2 1,004 1,37 11,04 0,06
Uw 2,007 W/m2K
Aw 3,867
Rw 0,498 m2K/W
1 1
U w 2,007
Fereastra 6
0.100
0.100
0.050
1.830
1.630
1.580
0.100
0.100
0.100 0.545 0.050 1.300 0.050 0.050 0.620 0.050 0.050 0.620 0.050 0.100
3.585
6.Fereastra 6 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,585 1,830 6,560 m2
Ag = 0,545 · 1,630 + 1,300 · 1,630 + 0,620 · 1,580 + 0,620 · 1,580 = 4,966 m2
Lg 2 0,545 1,630 1,300 1,630 0,620 1,580 0,620 1,580 2 9,505 19,01 m
Af = Aw – Ag = 6,560– 4,966 = 1,594 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 4,966 2 1,594 1,37 19,01 0,06
Uw 2,020 W/m2K
Aw 6,560
Rw 0,495 m2K/W
1 1
U w 2,020
Fereastra 7
0.100
0.100
0.050
1.830
1.630
1.580
0.100
0.100
0.100 0.050 0.620 0.050 0.050 0.620 0.050 0.050 1.310 0.050 0.460 0.100
3.510
7.Fereastra 7 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,510 1,830 6,423 m2
Ag = 0,620 · 1,580 + 0,620 · 1,580 + 1,310· 1,630 + 0,460· 1,630 = 4,844 m2
Lg 2 0,620 1,580 0,620 1,580 1,310 1,630 0,460 1,630 2 9,430 18,86 m
Af = Aw – Ag = 6,423– 4,844 = 1,579 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 4,844 2 1,579 1,37 18,86 0,06
Uw 2,021 W/m2K
Aw 6,423
Rw 0,494 m2K/W
1 1
U w 2,021
Fereastra 8
0.100
0.100
0.050
1.830
1.630
1.580
0.100
0.100
0.100 0.750 0.050 0.750 0.050 0.050 0.750 0.050 0.050 0.750 0.050 0.100
3.500
8.Fereastra 8 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,500 1,830 6,405 m2
Ag = 0,750 · 1,630 + 0,750 · 1,630 + 0,750 · 1,580 + 0,750 · 1,580 = 4,815 m2
Lg 2 0,750 1,630 0,750 1,630 0,750 1,580 0,750 1,580 2 9,420 18,84 m
Af = Aw – Ag = 6,405– 4,815 = 1,590 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 4,815 2 1,590 1,37 18,84 0,06
Uw 2,020 W/m2K
Aw 6,405
Rw 0,495 m2K/W
1 1
U w 2,020
Fereastra 9
0.100
2.030
1.830
0.100
0.100 0.782 0.050 0.782 0.050 0.782 0.050 0.782 0.100
3.480
9.Fereastra 9 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,480 2,030 7,064 m2
Ag = 0,782 · 1,830 + 0,782 · 1,830 + 0,782 · 1,830 + 0,782 · 1,830 = 5,724 m2
Lg 2 0,782 1,830 + 0,782 1,830 0,782 1,830 0,782 1,830 2 10,448 20,896
Af = Aw – Ag = 7,064– 5,724 = 1,340 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 5,724 2 1,340 1,37 20,896 0,06
Uw 2,057 W/m2K
Aw 7,064
Rw 0,486 m2K/W
1 1
U w 2,057
Fereastra 10
0.100
1.830
1.630
0.100
0.100 0.630 0.100
0.830
10.Fereastra 10 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 1,830 0,830 1,518 m2
Ag = 1,630 · 0,630 = 1,026 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 1,026 2 0,492 1,37 4,52 0,06
Uw 1,974 W/m2K
Aw 1,518
Rw 0,506 m2K/W
1 1
U w 1,974
Fereastra 11
0.100
2.030
1.830
0.100
0.100 0.630 0.100
0.830
11.Fereastra 11 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 2,030 0,830 1,684 m2
Ag = 1,830 · 0,630 = 1,152 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 1,152 2 0,532 1,37 4,92 0,06
Uw 1,976 W/m2K
Aw 1,684
Rw 0,506 m2K/W
1 1
U w 1,976
Fereastra 12
0.100
1.830
1.630
0.100
0.100 0.782 0.050 0.782 0.050 0.782 0.050 0.782 0.100
3.480
12.Fereastra 12 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,480 1,830 6,368 m2
Ag = 0,782 · 1,630 + 0,782 · 1,630 + 0,782 · 1,630 + 0,782 · 1,630 = 5,098 m2
Lg 2 0,782 1,630 + 0,782 1,630 0,782 1,630 0,782 1,630 2 9,648 19,296 m
Af = Aw – Ag = 6,368– 5,098 = 1,270 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 5,098 2 1,27 1,37 19,296 0,06
Uw 2,056 W/m2K
Aw 6,368
Rw 0,486 m2K/W
1 1
U w 2,056
Fereastra 13
0.100
1.130
0.930
0.100
0.100 1.995 0.100
2.195
13.Fereastra 13 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 2,195 1,130 2,480 m2
Ag = 0,930 · 1,995 = 1,855 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 1,855 2 0,625 1,37 5,85 0,06
Uw 1,982 W/m2K
Aw 2,480
Rw 0,504 m2K/W
1 1
U w 1,982
Usa 1
0.100
0.050
2.330
1.980
0.200
0.050
0.100 0.050 0.380 0.100
0.680
14.Usa 1 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 2,330 0,680 1,584 m2
Ag = 1,980 · 0,480 = 0,950 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,950 2 0,634 1,37 2,92 0,06
Uw 1,858 W/m2K
Aw 1,584
Rw 0,538 m2K/W
1 1
U w 1,858
IV. CENTRALIZAREA DATELOR DE CALCUL
PERETI :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
constructie [m2] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 P1 5,507 1 5,507 2,116 1,048 2,727
2 P2 9,018 1 9,018 2,137 1 4,219
3 P3 7,215 1 7,215 2,222 1 3,247
4 P4 6,521 1 6,521 2,136 1 3,052
5 P5 5,163 1 5,163 1,331 1 3,879
6 P6 10,128 1 10,128 2,475 1 4,092
7 P7 5,827 1 5,827 2,375 1 2,453
8 P8 10,406 1 10,406 2,512 1 4,142
9 P9 7,631 1 7,631 2,659 1 2,869
10 P10 8,325 1 8,325 2,512 1,048 3,473
11 P11 4,028 1 4,028 1,602 1,048 2,635
12 P12 3,410 1 3,410 1,567 1 2,176
13 P13 7,590 1 7,590 2,227 1 3,408
14 P14 6,545 1 6,545 2,008 0,951 3,099
15 P15 8,967 1 8,967 0,689 1,048 13,639
16 P16 9,045 1 9,045 2,036 1 4,442
17 P17 9,855 1 9,855 2,127 1 4,633
18 P18 5,827 1 5,827 2,061 1 2,827
19 P19 10,129 1 10,129 2,416 1 4,192
20 P20 11,223 1 11,223 2,754 1 4,075
21 P21 7,975 1 7,975 2,754 1 2,895
22 P22 8,700 1 8,700 2,557 1,048 3,565
23 P23 2,890 1 2,890 2,723 1 1,061
24 P24 1,281 1 1,281 2,541 1 0,504
25 P25 3,828 1 3,828 2,703 1 1,416
26 P26 5,588 1 5,588 2,743 1 2,037
27 P27 1,246 1 1,246 2,595 1 0,480
28 P28 1,226 1 1,226 2,597 1 0,472
29 P29 0,962 1 0,962 2,592 1 0.371
30 P30 4,207 1 4,207 2,751 1 1,529
31 P31 7,756 1 7,756 2,744 1 2,826
32 P32 8,223 1 8,223 2,739 1 3,002
33 P33 5,843 1 5,843 2,736 1 2,135
34 P34 6,375 1 6,375 2,730 1 2,335
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'e 21 C
Conform SR 1907 – 2:
Temperaturile interioare conventionale de calcul ' i :
Camere de locuit si holuri: 20 C
Bai: 22 C
Bucatarii: 18 C
20 21
camere.de.locuit,holuri 1
20 21
22 21
bai 1,048
20 21
18 21
bucatarii 0,951
20 21
PLANSEE :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
2
constructie [m ] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 Planseu terasa 28,689 1 28,689 2,222 1 12,911
2 Placa peste sol 85,887 1 85,887 2,941 0,292 8,527
3 Sarpanta 56,689 1 56,689 4,650 1 12,191
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'i 20 C
Conform normativului C107/5 :
Placa peste sol ' e 8 C (zona IV)
20 8
0,292
20 21
Planseu terasa si sarpanta 'e 21 C
20 21
1
20 21
USI SI FERESTRE :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
2
constructie [m ] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 F1 1,061 4 4,244 0,527 1 8,053
2 F1.1 1,061 1 1,061 0,527 0,951 1,914
3 F2 1,244 1 1,244 0,524 1 2,374
4 F3 0,296 2 0,592 0,561 1 1,055
5 F3.1 0,296 2 0,592 0,561 1,048 1,105
6 F4 0,771 1 0,771 0,531 1 1,451
7 F5 3,867 1 3,867 0,498 1 7,765
8 F6 6,560 1 6,560 0,495 1 13,252
9 F7 6,423 1 6,423 0,494 1 13,002
10 F8 6,405 1 6,405 0,495 1 12,939
11 F9 7,064 1 7,064 0,486 1 14,534
12 F10 1,518 1 1,518 0,506 1 3,000
13 F11 1,684 1 1,684 0,506 1 3,328
14 F12 6,368 1 6,368 0,486 1 13,102
15 F13 2,480 1 2,480 0,504 1 4,920
16 U1 1,584 1 1,584 0,538 1 2,944
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'e 21 C
Conform SR 1907 – 2:
Temperaturile interioare conventionale de calcul ' i :
Camere de locuit si holuri 20 C
Bai 22 C
Bucatarii 18 C
20 21
camere.de.locuit,holuri 1
20 21
22 21
bai 1,048
20 21
18 21
bucatarii 0,951
20 21
V. CALCULUL COEFICIENTULUI GLOBAL DE IZOLARE TERMICA
G
L j j
0,34 n [W/m2K]
V
G – coeficientul global de izolare termica
V – volumul cladirii;
Aanvelopa – aria totala a anvelopei;
- factor de corectie al temperaturilor exterioare;
R' mediu - rezistenta specifica corectata, medie, al unui element de constructie;
n – viteza de ventilare naturala a cladirii, respectiv numarul de schimburi pe o (h-1)
0,34 – reprezinta produsul dintre capacitatea calorica masica si densitatea aparenta a aerului
W h
m 3 K ;
Viteza de ventilare n se determina pe baza anexei 1 din C107/1, avand in vedere urmatoarele
caracteristici:
- cladire adapostita ( in centrul orasului);
- cladire cu mai multe apartamente, cu o singura expunere;
- clasa de permeabilitate – medie ( cu tamplarie exterioara, cu garnituri de
etansare);
Rezulta n = 0,5 h-1 - clasa de permeabilitate pentru cladiri adapostite.
R' 240,447 W / K
At
mediu
Total general:
At
G 0,34 n 0,34 0,6 0,621
1 240,447
Vanvelopa R' mediu 575,314
n = 0,6 W/m3K
V = 262,524 + 183,416 + 129,374 = 575,314 m3
Numar de niveluri = 3
0,767
Aanvelopa 441,411
Vanvelopa 575,314
Conform normativului C107/1 modificat:
GN = 0,49 W/m3K
G>GN = 0,49 W/m3K => Cladirea nu corespunde cerintelor de termoizolare.
VI. CALCULUL NECESARULUI ANUAL DE CALDURA
Necesarul anual de caldura pentru încalzirea aferenta unui m3 de volum interior, se calculeaza
cu relatia:
G Qi Qs 3
kWh
Q C N12
i
24
1000 m an
unde:
Q – necesarul anual de caldura pe metru cub de volum incalzit [kWh/m3an];
G – coeficient global de izolare termica a cladirii [W/(m3K)];
i
N 12 - numarul anual de grade – zile de calcul, corespunzator localitatii unde este amplasata
cladirea, calculat pentru temperatura interioara medie in perioada de incalzire (Qj) si
pentru temperatura exterioara medie zilnica care marcheaza inceperea si oprirea
incalzirii ( co 12 C); se exprima in [K*zile];
Qi – aportul util de caldura rezultat din locuirea cladirii, aferent unui m3 de volum incalzit
[kWh/m3an];
Qs – aportul util de caldura rezultat din radiatie solara, aferent unui m3 de volum incalzit
[kWh/m3an];
V 20 C
Temperatura interioara medie a cladirii se calculeaza cu relatia:
imediu
V
j uj
uj
unde:
Vuj – volumul util al fiecarei din incaperile direct incalzite (prevazute cu corpuri de incalzire)
Volumul util al incaperilor Vuj se determina prin inmultirea ariei utile (Auj) cu
inaltimea libera (huj) masurata intre fata superioara a pardoselii si tavan.
V
Vcamera de zi = 61,40 m3
308,18 m3
imediu
V
j uj
308,18
(9,18 5,40 16,20) 22 62,10 18
uj
308,18
imediu 18,044C
i
N12 N12
20
20 imediu D12 4030 20 18,044 227 3585,988 K zile
Coeficientul de corectie
Qi = 7 kWh/m3an
Qs 0,40 I Gj g i
kWh
m 3 an
AFij
ij V
unde:
IGj – radiatia solara globala disponibila corespunzatoare unei orientari cardinale “j”
[kWh/m2an]
gi – gradul de penetrare a energiei prin geamurile “i” ale tamplariei exterioare
AFij – aria tamplariei exterioare prevazuta cu geamuri clare de tipul “i” si dispusa dupa
orientarea cardinala “j”
V – volumul interior incalzit – direct sau indirect – al cladirii
V = 308,18 m3
IGS = 420 kWh/m3an
IGV = 210 kWh/m3an
IGN = 100 kWh/m3an
Qs 0,40 I Gj g i
AFij 0,40 0,65
420 18,287 210 27,765 100 6,405
ij V 308,18
Qs 11,939 kWh/m3an
Q C N12
i
G Qi Qs 0,87 3585,988 0,621 7 11,939 27,558 3
24 24 kWh
1000 1000 m an
1,432
A 441,411
V 308,180
Q < QN => 27,558 < 37,5 => Cladirea respecta conditia obligatorie ca necesarul anual de
caldura sa fie mai mic decat necesarul de caldura normat.
B. CLADIREA DE REFERINTA
PERETI :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
constructie [m2] buc. buc. R' R'
m2 K
2
[m ] [W/K]
W
1 P1 5,507 1 5,507 1,8 1,048 3,206
2 P2 9,018 1 9,018 1,8 1 5,01
3 P3 7,215 1 7,215 1,8 1 4,008
4 P4 6,521 1 6,521 1,8 1 3,622
5 P5 5,163 1 5,163 1,8 1 2,868
6 P6 10,128 1 10,128 1,8 1 5,626
7 P7 5,827 1 5,827 1,8 1 3,237
8 P8 10,406 1 10,406 1,8 1 5,781
9 P9 7,631 1 7,631 1,8 1 4,239
10 P10 8,325 1 8,325 1,8 1,048 4,847
11 P11 4,028 1 4,028 1,8 1,048 2,345
12 P12 3,410 1 3,410 1,8 1 1,894
13 P13 7,590 1 7,590 1,8 1 4,216
14 P14 6,545 1 6,545 1,8 0,951 3,457
15 P15 8,967 1 8,967 1,8 1,048 5,220
16 P16 9,045 1 9,045 1,8 1 5,025
17 P17 9,855 1 9,855 1,8 1 5,475
18 P18 5,827 1 5,827 1,8 1 3,237
19 P19 10,129 1 10,129 1,8 1 5,627
20 P20 11,223 1 11,223 1,8 1 6,235
21 P21 7,975 1 7,975 1,8 1 4,430
22 P22 8,700 1 8,700 1,8 1,048 1,682
23 P23 2,890 1 2,890 1,8 1 1,605
24 P24 1,281 1 1,281 1,8 1 0,711
25 P25 3,828 1 3,828 1,8 1 2,126
26 P26 5,588 1 5,588 1,8 1 3,104
27 P27 1,246 1 1,246 1,8 1 0,692
28 P28 1,226 1 1,226 1,8 1 0,681
29 P29 0,962 1 0,962 1,8 1 0,534
30 P30 4,207 1 4,207 1,8 1 2,337
31 P31 7,756 1 7,756 1,8 1 4,308
32 P32 8,223 1 8,223 1,8 1 4,568
33 P33 5,843 1 5,843 1,8 1 3,246
34 P34 6,375 1 6,375 1,8 1 3,541
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'e 21 C
Conform SR 1907 – 2:
Temperaturile interioare conventionale de calcul ' i :
Camere de locuit si holuri: 20 C
Bai: 22 C
Bucatarii: 18 C
20 21
camere.de.locuit,holuri 1
20 21
22 21
bai 1,048
20 21
18 21
bucatarii 0,951
20 21
PLANSEE :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
2
constructie [m ] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 Planseu terasa 28,689 1 28,689 5 1 5,737
2 Placa peste sol 85,887 1 85,887 4,5 0,292 5,573
3 Sarpanta 56,689 1 56,689 5 1 11,337
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'i 20 C
Conform normativului C107/5 :
Placa peste sol ' e 8 C (zona IV)
20 8
0,292
20 21
Planseu terasa si sarpanta 'e 21 C
20 21
1
20 21
USI SI FERESTRE :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
2
constructie [m ] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 F1 1,061 4 4,244 0,77 1 5,511
2 F1.1 1,061 1 1,061 0,77 0,951 1,310
3 F2 1,244 1 1,244 0,77 1 1,615
4 F3 0,296 2 0,592 0,77 1 0,768
5 F3.1 0,296 2 0,592 0,77 1,048 0,805
6 F4 0,771 1 0,771 0,77 1 1,001
7 F5 3,867 1 3,867 0,77 1 5,022
8 F6 6,560 1 6,560 0,77 1 8,519
9 F7 6,423 1 6,423 0,77 1 8,341
10 F8 6,405 1 6,405 0,77 1 8,318
11 F9 7,064 1 7,064 0,77 1 9,174
12 F10 1,518 1 1,518 0,77 1 1,971
13 F11 1,684 1 1,684 0,77 1 2,187
14 F12 6,368 1 6,368 0,77 1 8,270
15 F13 2,480 1 2,480 0,77 1 3,220
16 U1 1,584 1 1,584 0,77 1 2,057
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'e 21 C
Conform SR 1907 – 2:
Temperaturile interioare conventionale de calcul ' i :
Camere de locuit si holuri 20 C
Bai 22 C
Bucatarii 18 C
20 21
camere.de.locuit,holuri 1
20 21
22 21
bai 1,048
20 21
18 21
bucatarii 0,951
20 21
II. CALCULUL COEFICIENTULUI GLOBAL DE IZOLARE TERMICA
G
L j j
0,34 n [W/m2K]
V
G – coeficientul global de izolare termica
V – volumul cladirii;
Aanvelopa – aria totala a anvelopei;
- factor de corectie al temperaturilor exterioare;
R' mediu - rezistenta specifica corectata, medie, al unui element de constructie;
n – viteza de ventilare naturala a cladirii, respectiv numarul de schimburi pe o (h-1)
0,34 – reprezinta produsul dintre capacitatea calorica masica si densitatea aparenta a aerului
W h
m 3 K ;
Viteza de ventilare n se determina pe baza anexei 1 din C107/1, avand in vedere urmatoarele
caracteristici:
- cladire adapostita ( in centrul orasului);
- cladire cu mai multe apartamente, cu o singura expunere;
- clasa de permeabilitate – medie ( cu tamplarie exterioara, cu garnituri de
etansare);
Rezulta n = 0,5 h-1 - clasa de permeabilitate pentru cladiri adapostite.
R' 200,75 W / K
At
mediu
Total general:
At
G 0,34 n 0,34 0,5 0,518
1 200,275
Vanvelopa R' mediu 575,314
n = 0,5 W/m3K
V = 262,524 + 183,416 + 129,374 = 575,314 m3
Numar de niveluri = 3
0,767
Aanvelopa 441,411
Vanvelopa 575,314
Conform normativului C107/1 modificat:
GN = 0,49 W/m3K
G>GN = 0,49 W/m3K => Cladirea nu corespunde cerintelor de termoizolare.
III. CALCULUL NECESARULUI ANUAL DE CALDURA
Necesarul anual de caldura pentru încalzirea aferenta unui m3 de volum interior, se calculeaza
cu relatia:
G Qi Qs 3
kWh
Q C N12
i
24
1000 m an
unde:
Q – necesarul anual de caldura pe metru cub de volum incalzit [kWh/m3an];
G – coeficient global de izolare termica a cladirii [W/(m3K)];
i
N 12 - numarul anual de grade – zile de calcul, corespunzator localitatii unde este amplasata
cladirea, calculat pentru temperatura interioara medie in perioada de incalzire (Qj) si
pentru temperatura exterioara medie zilnica care marcheaza inceperea si oprirea
incalzirii ( co 12 C); se exprima in [K*zile];
Qi – aportul util de caldura rezultat din locuirea cladirii, aferent unui m3 de volum incalzit
[kWh/m3an];
Qs – aportul util de caldura rezultat din radiatie solara, aferent unui m3 de volum incalzit
[kWh/m3an];
V 20 C
Temperatura interioara medie a cladirii se calculeaza cu relatia:
imediu
V
j uj
uj
unde:
Vuj – volumul util al fiecarei din incaperile direct incalzite (prevazute cu corpuri de incalzire)
Volumul util al incaperilor Vuj se determina prin inmultirea ariei utile (Auj) cu
inaltimea libera (huj) masurata intre fata superioara a pardoselii si tavan.
V
Vcamera de zi = 61,40 m3
308,18 m3
imediu
V
j uj
308,18
(9,18 5,40 16,20) 22 62,10 18
uj
308,18
imediu 18,044C
i
N12 N12
20
20 imediu D12 4030 20 18,044 227 3585,988 K zile
Coeficientul de corectie
Qi = 7 kWh/m3an
Qs 0,40 I Gj g i
kWh
m 3 an
AFij
ij V
unde:
IGj – radiatia solara globala disponibila corespunzatoare unei orientari cardinale “j”
[kWh/m2an]
gi – gradul de penetrare a energiei prin geamurile “i” ale tamplariei exterioare
AFij – aria tamplariei exterioare prevazuta cu geamuri clare de tipul “i” si dispusa dupa
orientarea cardinala “j”
V – volumul interior incalzit – direct sau indirect – al cladirii
V = 308,18 m3
IGS = 420 kWh/m3an
IGV = 210 kWh/m3an
IGN = 100 kWh/m3an
Qs 0,40 I Gj g i
AFij 0,40 0,65
420 18,287 210 27,765 100 6,405
ij V 308,18
Qs 11,939 kWh/m3an
Q C N12
i
G Qi Qs 0,87 3585,988 0,518 7 11,939 19,846 3
24 24 kWh
1000 1000 m an
1,432
A 441,411
V 308,180
Q < QN => 19,846 < 37,5 => Cladirea respecta conditia obligatorie ca necesarul anual de
caldura sa fie mai mic decat necesarul de caldura normat.
N
D
3.870
S-01
Hol
S=19.50 mp
10.20
2.75
Dormitor
S=9.50 mp
Dormitor
S=10.40 mp
3.12
S-02 S-02
Baie
S=3.40 mp
A
3.80 2.22
6.48
S-03
4 3 2 1
3.77
D
15
14
13
12
11
10
3.870
9
S-01
6
13.97
4
Terasa circulabaila Baie
3 S=6.00 mp
1
C
2.75
Bucatarie + Sufragerie
S=23.00 mp
B
3.12
Baie
S-02 S-02 S=2.00mp
3.80 2.22
6.48
S-03
3 2 1
3.77
Terasa circulabaila Sera
S=15.00 mp
D
15
14
13
12
11
10
3.870
9
S-01
6
13.97
4
1
C
2.75
Camera de zi
S=30.70 mp
B
3.12
S-02 S-02
3.80 2.22
6.48
S-03
3 2 1
+5.80 +5.80
+2.90 +2.90
+0.00 +0.00
PROIECT
CALCULUL TERMOTEHNIC AL UNEI CLADIRI
P+1+M
2014
SCHEMA AMPLASARE PANOURI PARTER
D
6 7
Spatiu tehnic Depozitare
S=5.60 mp S=2.80 mp
3.870
5
Hol
S=19.50 mp
9.98
9
4
2.75
Dormitor
S=9.50 mp
Dormitor
S=10.40 mp
3 10
3.12
Baie
S=3.40 mp
2 1
A
3.80 2.22
6.26
4 3 2 1
SCHEMA AMPLASARE PANOURI ETAJ
E
17 18
16 S=19.60 mp S=7.50 mp
3.77
19
15
3.870
20
13.78
Baie
S=6.00 mp
21
14
2.75
Bucatarie + Sufragerie
S=23.00 mp
13 22
3.12
Baie
S=2.00mp
12 11
A
3.80 2.22
6.26
3 2 1
SCHEMA AMPLASARE PANOURI MANSARDA
E
30
28 31
3.77
Sera
S=15.00 mp
27 32
3.870
13.78
C
29
2.75
26 33
Camera de zi
S=30.70 mp
25 34
3.12
24 23
A
3.80 2.22
6.26
3 2 1
SCHEMA AMPLASARE PANOURI PE VERTICALA
23 24 25 26 27 28
11 12 13 14 15 16
1 2 3 4 5
Fatada S Fatada V
29 30 31 32 33 34
17 18 19 20 21 22
6 7 8 9 10
Fatada N Fatada E
PANOUL 1
Ψ2
0.259
Ψ6
Ψ5
0.400
Ψ6
Ψ6
0.150
1.980
2.100
1.321
Ψ4
Ψ3
1
2
3
0.120
0.120
4
Ψ1
0.370 2.775
0.020 0.075
A. CLADIREA REALA
A1=4,558 m2
A2=0,157 m2
A3=0,486 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5.507 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2,100= 5,827 m2
Avitrata=lv·hv=0,400·0,800=0,320 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,827-0.320=5,507m2
Rcamp
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,10 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,3 2,272 0,014 0,041
Rcamp 2,774 m2K/W
Rcamp > R’min=1,8 m2K/W
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
1 H 2 H 3 L 4 ( L lv ) 5 l v 6 lv 2 6 hv
1
Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 2,1 0,011 (2,1 0,4) 0,210 0,4
1
2,774 5,507
0,108 0,4 2 0,108 0,8
5,507
U ' 0,472 W/m2K
Ψ1
0.120
0.120
4
1
2
3
Ψ3
Ψ4
2.692
3.650
3.530
Ψ6
Ψ5
Ψ6
0.600
0.150
Ψ6
0.238
Ψ2
0.370 2.775
0.020 0.075
2.Calculul termic al panoului P2:
A1=7,694 m2
A2=0,264 m2
A3=0,754 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=9,018 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,650= 10,128 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850=1,110 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,128-1,110=9,018 m2
Rcamp Aopaca
1 H 2 H 3 L 4 ( L lv ) 5 l v 6 lv 2 6 hv
1
Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 3,65 0,011 (3,65 0,6) 0,21 0,6 0,108 0,6
1
2,774 9,018
2 0,108 1,85
9,018
U ' 0,467 W/m2K
Ψ7
Ψ2
4
Ψ5
0.600
Ψ6
0.150
Ψ6
2.880
3.000
2.280
Ψ4
Ψ3
1
2
3
0.120
0.120
4
Ψ1
0.370 2.775
0.020 0.075
3.Calculul termic al panoului P3:
A1=6,074 m2
A2=0,225 m2
A3=0,610 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,215 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,000= 8,325 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850=1,110 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,325-1,110=7,215 m2
l
2
U'
1 i i
Rcamp Aopaca
1 H 2 ( H hv ) 3 L 4 ( L l v ) 5 lv 6 lv 6 hv 7 l v
1
0,001 2,775 0,084 2,775 1,85 0,031 3 0,011 (3 0,6) 0,21 0,6
Rcamp Aopaca
1
2,774 7,215
0,108 0,6 0,108 1,85 0,096 0,6
7,215
U ' 0,45 W/m2K
0.075
0.075
2 Ψ4 Ψ3
0.150
0.020
3
0.200
Ψ5 Ψ5
2.775
1.850
Ψ1 Ψ1
4 4
Ψ5
0.500
1
Ψ2
0.120 1.037 0.600 0.873 0.120
0.120 2.510 0.120
2.750
0.150
0.010
0.240 0.100
0.370
4.Calculul termic al panoului P4:
A1=5,090 m2
A2=0,206 m2
A3=0,613m2
A4=0,612 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=6,521 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2,750= 7,631 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850=1,110 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,631-1,110=6,521 m2
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
2 1 H 2 L 3 ( L lv ) 4 lv 5 lv 2 5 hv
1
Rcamp Aopaca
2 0,001 2,775 0,031 2,75 0,011 (2,75 0,6) 0,21 0,6 0,108 0,6 2 0,108 1,85
1
2,774 6,521
Ψ1
0.120
0.120
4
1
2
3
Ψ5
1.680
1.680
Ψ7
Ψ6
3.750
Ψ4
1.072
Ψ3
0.150
Ψ6
1.950
Ψ5
Ψ6
0.700
Ψ6
0.177
2.775
0.020 0.075
5.Calculul termic al panoului P5:
A1=3,422 m2
A2=0,281 m2
A3=1,178m2
A4=0,282 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,163 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,750= 10,406 m2
Avitrata=lv·hv=1,680·2,350+0,700·1,850=5,243 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,406-5,243=5.163 m2
l
2
U'
1 i i
Rcamp Aopaca
1 H 2 H 3 ( L l v1 ) 4 ( L l v1 lv 2 ) 5 (lv1 lv 2 ) 6 hv1
1
Rcamp Aopaca
2 6 hv 2 6 l v 2 7 l v1
Aopaca
0,054 2,775 0,084 2,775 0,031 (3,75 1,68) 0,245 (3,75 1,68 0,7)
1
2,774 5,163
0,195 (1,68 0,7) 0,108 2,35 2 0,108 1,85 0,069 1,68
5,163
U ' 0,751 W/m2K
Ψ2
1
2
3
Ψ4
3.530
Ψ3
3.650
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
6.Calculul termic al panoului P6:
A1=9,001 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=10,128 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,650= 10,128 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,128-0,000=10,128 m2
Rcamp
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp 2,733 m2K/W
Rcamp > R’min=1,8 m2K/W
Coeficientii de transfer liniar de caldura ( ) :
1 0,001W/mK
2 0,084 W/mK
3 0,031W/mK
4 0,011 W/mK
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 3,65 0,011 3,65
1
2,733 10,128
U ' 0,404 W/m2K
Ψ1
0.120
4
1
2
3
Ψ4
2.100
1.980
Ψ3
4
Ψ2
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
7.Calculul termic al panoului P7:
A1=5,049 m2
A2=0,157 m2
A3=0,315 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,827 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2,100= 5,827 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,827-0,000=5,827 m2
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 2,1 0,011 2,1
1
2,733 5,827
U ' 0,421 W/m2K
Ψ2
1
2
3
Ψ4
3.630
Ψ3
3.750
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
8.Calculul termic al panoului P8:
A1=9,257 m2
A2=0,306 m2
A3=0,281 m2
A4=0,562 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=10,406 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,750= 10,406 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,406-0,000=10,406 m2
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 3,75 0,011 3,75
1
2,774 10,406
U ' 0,398 W/m2K
Ψ1
0.120
4
1
2
3
Ψ3
2.510
2.750
Ψ2
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
9.Calculul termic al panoului P9:
A1=6,400 m2
A2=0,206 m2
A3=0,413 m2
A4=0,612 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,631 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2.750= 7,631 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,631-1,110=7,631 m2
U'
1
l
i i 1
2 1 H 2 L 3 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
2 0,001 2,775 0,031 2,75 0,011 2,75
1
2,774 7,631
U ' 0,376 W/m2K
Ψ1
0.120
4
1
2
3
Ψ4
3.000
2.880
Ψ3
4
Ψ2
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
10.Calculul termic al panoului P10:
A1=7,344 m2
A2=0,225 m2
A3=0,450 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=8,325 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·3,000= 8,325 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,325-0,000=8,325 m2
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 3,75 0,011 3,75
1
2,774 10,406
U ' 0,398 W/m2K
Ψ2
4
0.259
Ψ7
Ψ5
0.400
Ψ7
Ψ7
5
1
2
3
0.150
1.950
0.441
Ψ7
2 Ψ4
2.100
Ψ3
0.850
Ψ6
Ψ7
0.150
0.150
4
Ψ8
Ψ1
2.900
A1=2,690 m2
A2=0,390 m2
A3=0,315 m2
A4=0,535 m2
A5=0,098 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=4,028 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·2,100= 6,090 m2
Avitrata=lv·hv=0,400·0,800+0,850·2,050=0,32+1,743=2,062 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,090-2,063=4,028 m2
l
2
U'
1 i i
Rcamp Aopaca
1 ( H hv 2 ) 2 H 3 L 4 ( L lv1 l v 2 ) 5 l v1 6 lv 2 2 7 hv1
1
Rcamp Aopaca
7 hv 2 7 l v1 7 l v 2 8 hv 2
Aopaca
0,001 (2,9 2,05) 0,084 2,9 0,004 2,1 0,011 (2,1 0,4 0,85) 0,21 0,4
1
2,774 4,028
0,11 0,85 2 0,108 0,8 0,108 2,05 0,108 0,4 0,108 0,85 0,054 2,05
4,028
U ' 0,624 W/m2K
Ψ5
Ψ1
0.150
4
5
1
2
2
3
3.650
Ψ4
3.500
Ψ7
Ψ3
4
0.150
Ψ6
Ψ2
0.370 2.900
A1=1,750 m2
A2=0,547 m2
A3=0,548 m2
A4=0,390 m2
A5=0,175 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=3,410 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·3,650= 10,585 m2
Avitrata=lv·hv=3,500·2,050=7,175 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,585-7,175=3,410 m2
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
1 ( H hv ) 2 ( H hv ) 3 L 4 ( L lv ) 5 lv 5 hv 6 hv 7 lv
1
Rcamp Aopaca
0,001 (2,9 2,05) 0,084 (2,9 2,05) 0,004 3,65 0,11 (3,65 3,5) 0,054 3,5
1
2,774 3,41
Ψ6
Ψ2
4
Ψ5
0.600
Ψ7
0.150
Ψ7
2.880
3.000
2.280
Ψ4
Ψ3
5
1
2
2
3
0.120
0.120
4
Ψ1
0.370 2.900
A1=6,074 m2
A2=0,450 m2
A3=0,610 m2
A4=0,312 m2
A5=0,144 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,590 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·3,000= 8,700 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850=1,110 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,700-1,110=7,590 m2
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
1 H 2 ( H hv ) 3 L 4 ( L lv ) 5 l v 6 hv 7 v 7 l v
1
Rcamp Aopaca
0,001 2,9 0,084 (2,9 1,85) 0,004 3 0,011 (3 0,6) 0,21 0,6
1
2,774 7,59
0,096 1,85 0,108 0,6 0,108 1,85
7,59
U ' 0,449 W/m2K
Ψ1
0.120
0.120
4
5
1
2
2
3
1.037
Ψ2
Ψ3
Ψ5
2.510
Ψ4
2.750
0.600
Ψ5
0.150
Ψ5
0.331
Ψ5
Ψ4
0.400
Ψ5
0.120
Ψ5
0.142
4
Ψ1
0.120
2.900
A1=4,636 m2
A2=0,413 m2
A3=0,771 m2
A4=0,600 m2
A5=0,125 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=6,545 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·2,750= 7,975 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,850+0,400·0,800=1,110+0,32=1,430 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,975-1,430=6,545 m2
U'
1
l
i i
Rcamp Aopaca
2 1 H 2 L 3 ( L lv1 lv 2 ) 4 (lv1 lv 2 ) 2 5 hv1 2 5 hv 2
1
Rcamp Aopaca
5 l v1 5 l v 2
Aopaca
2 0,001 2,9 0,004 2,75 0,011 (2,75 0,6 0,4) 0,21 (0,6 0,4)
1
2,774 6,545
2 0,108 1,85 2 0,108 0,8 0,108 0,6 0,108 0,4
6,545
U ' 0,498 W/m2K
0.150
0.150
Ψ4 Ψ3 Ψ4
3
0.200
0.200
Ψ5 Ψ5
0.800
Ψ5 Ψ5
Ψ1 Ψ5 Ψ1
2.825
2.350
4 4
1.550
1
0.050
0.050
0.050
5
2 Ψ2 Ψ6
0.075
0.075
0.075
0.120 0.709 0.400 1.644 0.700 0.177 0.120
0.120 2.753 0.700 0.177 0.120
3.870
0.150
0.010
0.240 0.100
0.370
15.Calculul termic al panoului P15:
A1=6,916 m2
A2=0,290 m2
A3=0,979 m2
A4=0,600 m2
A5=0,182 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=8,967 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,825·3,870= 10,932 m2
Avitrata=lv·hv=0,400·0,800+0,700·2,350=0,32+1,645=1,965 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=10,932-1,965=6,545 m2
l
2
U'
1 i i
Rcamp Aopaca
2 1 H 2 ( L l v 2 ) 3 ( L lv1 l v 2 ) 4 (l v1 lv 2 ) 2 5 hv1
1
Rcamp Aopaca
2 5 hv 2 5 l v1 6 l v 2
Aopaca
2 0,001 2,825 0,308 (3,87 0,7) 0,188 (3,78 0,7 0,4)
1
2,774 6,545
0,199 (0,7 0,4) 2 0,108 0,8 2 0,108 2,35 0,108 0,4 0,208 0,7
6,545
U ' 1,451 W/m2K
0.150
Ψ5 Ψ4 2
3
0.200
Ψ6 Ψ6
1.350
2.700
Ψ1 Ψ2
4 4
Ψ6
1.000
1
Ψ3
0.120 0.520 0.600 2.410
0.120 3.530
3.650
0.150
0.010
0.240 0.100
0.370
16.Calculul termic al panoului P16:
-aer
A1=4,337 m2
A2=0,000 m2
A3=0,783 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,426 m2
Verificare:
Atotala =6,236 m2
Avitrata=lv·hv=0,600·1,350=0,810 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,236-0,810=5,426 m2
-pamant
A1=3,619 m2
A2=0,000 m2
A3=0,000 m2
A4=0,000 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=3,619 m2
Verificare:
Atotala=3,619 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=3,619-0,000=3,619 m2
c. Calculul rezistentei termice
Rcamp.a
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,10 0,001 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,3 2,272 0,014 0,041
Rcamp.a 2,774 m2K/W
Rcamp.a > R’min=1,8 m2K/W
Rcamp. p
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp. p
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp. p 2,733 m2K/W
Rcamp.p > R’min=1,8 m2K/W
U 'a
1
l
i i
Rcamp.a Aopaca
1 H 2 H a 3 La 4 ( L lv ) 5 l v 2 6 hv 6 lv
1
Rcamp.a Aopaca
0,001 2,7 0,084 0,64 0,031 3,53 0,188 (3,65 0,6) 0,199 0,6 2 0,108 1,35
1
2,774 6,236
0,108 0,6
6,236
U ' a 0,555 W/m2K
l
U ' 0,555
2 H p 3 L p 0,084 1,91 0,031 3,53
U'p
1 i i 1 1
Rcamp. p Aopaca Rcamp. p Aopaca 2,733 3,619
Ψ2
1
3
Ψ4
3.530
Ψ3
3.650
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150
0.370 2.700
17.Calculul termic al panoului P17:
A1=9,001 m2
A2=0,000 m2
A3=0,548 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=9,855 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,700·3,650= 9,855 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=9,855-0,000=9,855 m2
Rcamp
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp 2,733 m2K/W
Rcamp > R’min=1,8 m2K/W
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,7 0,084 2,7 0,031 3,65 0,188 3,65
1
2,733 9,855
U ' 0,470 W/m2K
Ψ1
0.120
4
1
2
3
Ψ4
2.100
Ψ3
1.980
4
Ψ2
0.240 0.100
0.020 0.010 2.550 0.150 0.075
0.370 2.775
0.020 0.075
18.Calculul termic al panoului P18:
A1=5,049 m2
A2=0,157 m2
A3=0,315 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,827 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,775·2,100= 5,827 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,827-0,000=5,827 m2
Rcamp
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp 2,733 m2K/W
Rcamp > R’min=1,8 m2K/W
Coeficientii de transfer liniar de caldura ( ) :
1 0,001W/mK
2 0,084 W/mK
3 0,031W/mK
4 0,188 W/mK
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,775 0,084 2,775 0,031 2,1 0,188 2,1
1
2,733 5,827
U ' 0,485 W/m2K
Ψ2
1
2
3
Ψ4
3.530
Ψ3
3.650
0.120
4
Ψ1
0.370 2.775
0.020 0.075
19.Calculul termic al panoului P19:
-aer
A1=5,221 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547 m2
A4=0,306 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=6,348 m2
Verificare:
Atotala =6,348 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,348-0,000=6,348 m2
-pamant
A1=3,781 m2
A2=0,000 m2
A3=0,000 m2
A4=0,000 m2
A5=0,000 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=3,781 m2
Verificare:
Atotala=3,781 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=3,781-0,000=3,781 m2
c. Calculul rezistentei termice
Rcamp.a
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,10 0,001 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,3 2,272 0,014 0,041
Rcamp.a 2,774 m2K/W
Rcamp.a > R’min=1,8 m2K/W
Rcamp. p
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1
e 0 W/m2K
Rcamp. p
i 1 2 3 4
1 d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,10 0,001
8 0,87 0,8 0,044 0,7
Rcamp. p 2,733 m2K/W
Rcamp.p > R’min=1,8 m2K/W
U 'a
1
l
i i
Rcamp.a Aopaca
1 H 2 H a 3 La 4 L
1
Rcamp.a Aopaca
0,001 2,775 0,084 0,645 0,031 3,53 0,011 3,65
1
2,774 6,348
U ' a 0,393 W/m2K
l
U ' 0,393
2 H p 3 L p 0,084 1,905 0,031 3,53
U'p
1 i i 1 1
Rcamp. p Aopaca Rcamp. p Aopaca 2,733 3,781
U ' p 0,437 W/m2K
Ψ1
0.120
4
5
1
2
2
3
Ψ3
3.630
3.870
Ψ2
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 2.550 0.150 0.075
0.370 2.900
A1=9,257 m2
A2=0,580 m2
A3=0,580 m2
A4=0,624 m2
A5=0,182 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=11,223 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·3,870= 11,223 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=11,223-0,000=11,223 m2
U'
1
l
i i 1
2 1 H 2 L 3 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
2 0,001 2,9 0,004 3,87 0,011 3,87
1
2,774 11,223
U ' 0,363 W/m2K
Ψ1
0.120
4
5
1
2
2
3
Ψ3
2.510
2.750
Ψ2
0.120
4
Ψ1
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 2.550 0.150 0.075
0.370 2.900
A1=6,401 m2
A2=0,412 m2
A3=0,412 m2
A4=0,624 m2
A5=0,126 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,975 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·2,750= 7,975 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,975-0,000=7,975 m2
U'
1
l
i i 1
2 1 H 2 L 3 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
2 0,001 2,9 0,004 2,75 0,011 2,75
1
2,774 7,975
U ' 0,363 W/m2K
Ψ1
0.120
4
5
1
2
2
3
Ψ4
3.000
2.880
Ψ3
4
Ψ2
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 2.550 0.150 0.075
0.370 2.900
A1=7,344 m2
A2=0,450 m2
A3=0,450 m2
A4=0,312 m2
A5=0,144 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=8,700 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,900·3,000=8,700 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,700-0,000=8,700 m2
U'
1
l
i i 1
1 H 2 H 3 L 4 L
Rcamp Aopaca Rcamp Aopaca
0,001 2,9 0,084 2,9 0,004 3 0,011 3
1
2,774 8,700
U ' 0,391 W/m2K
5
1
2
3
1.100
0.150
2.100
0.850
0.150
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
Zona de camp a peretilor
αi 1 2 3 4 αe
αi 1 2 3 4 αe
A1=2,035 m2
A2=0,157 m2
A3=0,315 m2
A4=0,285 m2
A5=0,098 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=2,890 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·2,100= 4,462 m2
Avitrata=lv·hv=0,850·1,850=1,572 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=4,462-1,572=2,890 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 2,890
A1 A2 A3 A4 A5 2,035 0,157 0,315 0,285 0,098
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
2,890 2,890
0,733 0,063 0,120 0,109 0,036 1,061
R' mediu 2,723 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 24
0.150
4
0.150
5
2
3
3.650
3.500
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
24.Calculul termic al panoului P24:
A1=0,000 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547 m2
A4=0,285 m2
A5=0,175 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=1,281 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,650= 7,756 m2
Avitrata=lv·hv=3,500·1,850=6,475 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,756-6,475= 1,281m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 1,281
A1 A2 A3 A4 A5 0 0,274 0,547 0,285 0,175
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
1,281 1,281
0 0,110 0,220 0,109 0,065 0,504
R' mediu 2,541 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 25
2.215
2.880
3.000
0.150
5
1
2
3
0.120
0.665 0.120
4
0.370 2.125
0.075 0.050
25.Calculul termic al panoului P25:
A1=2,298 m2
A2=0,225 m2
A3=0,933 m2
A4=0,228 m2
A5=0,144 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=3,828 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,000= 6,375 m2
Avitrata=lv·hv=2,215·1,150=2,547 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,375-2,547=3,828 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 3,828
A1 A2 A3 A4 A5 2,298 0,225 0,933 0,228 0,144
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
3,828 3,828
0,828 0,090 0,357 0,087 0,054 1,416
R' mediu 2,703 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 26
0.120
4
5
1
2
3
2.630
2.510
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.062 0.063
26.Calculul termic al panoului P26:
A1=4,644 m2
A2=0,197 m2
A3=0,394 m2
A4=0,228 m2
A5=0,125 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,588 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·2,630= 5,588 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,588-0,000=5,588 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 5,588
A1 A2 A3 A4 A5 4,644 0,197 0,394 0,228 0,125
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
5,588 5,588
1,674 0,079 0,150 0,087 0,047 2,037
R' mediu 2,743 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 27
0.150
5
2
3
3.605
3.725
0.120
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
27.Calculul termic al panoului P27:
A1=0,000m2
A2=0,279 m2
A3=0,559 m2
A4=0,228 m2
A5=0,180 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=1,246 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,725= 7,915 m2
Avitrata=lv·hv=3,605·1,850=6,669 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,915-6,669=1,246 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 1,246
A1 A2 A3 A4 A5 0 0,279 0,559 0,228 0,180
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
1,246 1,246
0 0,112 0,214 0,087 0,067 0,480
R' mediu 2,595 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 28
0.150
0.120
4
3.650
3.530
5
2
3
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
28.Calculul termic al panoului P28:
A1=0,000 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547 m2
A4=0,228 m2
A5=0,177 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=1,226 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,650=7,756 m2
Avitrata=lv·hv=3,530·1,850=6,530 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,756-6,530=1,226 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 1,226
A1 A2 A3 A4 A5 0 0,274 0,547 0,228 0,177
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
1,226 1,226
0 0,110 0,209 0,087 0,066 0,472
R' mediu 2,597 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 29
4
0.150
5
2
3
3.500
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
29.Calculul termic al panoului P29:
A1=0,000 m2
A2=0,262 m2
A3=0,525 m2
A4=0,000 m2
A5=0,175 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=0,962 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,500= 7,437 m2
Avitrata=lv·hv=3,500·1,850=6,475 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,437-6,475=0,962 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 0,962
A1 A2 A3 A4 A5 0 0,262 0,525 0 0,175
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
0,962 0,962
0 0,105 0,201 0 0,065 0,371
R' mediu 2,592 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 30
5
1
2
3
1.980
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
30.Calculul termic al panoului P30:
A1=3,663 m2
A2=0,148 m2
A3=0,297 m2
A4=0,000 m2
A5=0,099 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=4,207 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·1,980= 4,207 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=4,207-0,000=4,207 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 4,207
A1 A2 A3 A4 A5 3,663 0,148 0,297 0 0,099
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
4,207 4,207
1,320 0,059 0,113 0 0,037 1,529
R' mediu 2,751 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 31
5
1
2
3
3.530
3.650
0.120
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
31.Calculul termic al panoului P31:
A1=6.531 m2
A2=0,274 m2
A3=0,547 m2
A4=0,228 m2
A5=0,176 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=7,756 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,650= 7,756 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=7,756-0,000=7,756 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 7,756
A1 A2 A3 A4 A5 6,531 0,274 0,547 0,228 0,176
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
7,756 7,756
2,354 0,110 0,209 0,087 0,066 2,826
R' mediu 2,744 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 32
0.120
4
5
1
2
3
3.630
3.870
0.120
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
32.Calculul termic al panoului P32:
A1=6,716 m2
A2=0,290 m2
A3=0,580 m2
A4=0,456 m2
A5=0,181 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=8,223 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,870= 8,223 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=8,223-0,000=8,223 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 8,223
A1 A2 A3 A4 A5 6,716 0,290 0,580 0,456 0,181
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
8,223 8,223
2,421 0,117 0,222 0,174 0,068 3,002
R' mediu 2,739 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 33
0.120
4
5
1
2
3
2.510
2.750
0.120
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.063 0.062
33.Calculul termic al panoului P33:
A1=4,644 m2
A2=0,206 m2
A3=0,412 m2
A4=0,456 m2
A5=0,125 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=5,843 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·2,750= 5,843 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=5,843-0,000=5,843 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 5,843
A1 A2 A3 A4 A5 4,644 0,206 0,412 0,456 0,125
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
5,843 5,843
1,674 0,083 0,157 0,174 0,047 2,135
R' mediu 2,736 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PANOUL 34
0.120
4
5
1
2
3
3.000
2.880
4
0.240 0.100
0.020 0.010 0.075 0.050 1.850 0.150
0.370 2.125
0.075 0.050
34.Calculul termic al panoului P34:
A1=5,328 m2
A2=0,225 m2
A3=0,450 m2
A4=0,228 m2
A5=0,144 m2
Aopaca=A1+A2+A3+A4+A5=6,375 m2
Verificare:
Atotala=He·L=2,125·3,000= 6,375 m2
Avitrata=lv·hv=0,000·0,000=0,000 m2
Aopaca=Atotala-Avitrata=6,375-0,000=6,375 m2
i 8 W/m2K
e 24 W/m2K
R1
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 0,8 0,044 0,7 24
R1 2,774 m K/W 2
i 0 W/m2K
1. beton armat:
1 1,74 W/mK
d1 0,26 m
2. termoizolatie – placi vata minerala:
2 0,044 W/mK
d 2 0,100 m
3. tencuiala exterioara – mortar de ciment:
3 0,7 W/mK
d 3 0,01 m
R3
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R3 2,611 m2K/W
R4
i 1 2 3 4 e
1 d1 d2 d3 d4 1 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
8 0,87 1,74 0,044 0,7 24
0,125 0,022 0,137 2,272 0,014 0,041
R4 2,611 m2K/W
i 0 W/m2K
1. sapa de panta, beton:
1 0,75 W/mK
d1 0,020 m
2. zidarie – caramida arsa:
2 0,8 W/mK
d 2 0,240 m
3. termoizolatie – placi vata minerala:
3 0,044 W/mK
d 3 0,100 m
4. tencuiala exterioara – mortar de var:
4 0,7 W/mK
d 4 0,010 m
R5
1 2 3 4 e
d1 d2 d3 d4 1 0,02 0,24 0,1 0,01 1
0,75 0,8 0,044 0,7 24
0,026 0,3 2,272 0,014 0,041
R5 2,653 m2K/W
R' mediu
Aopaca 6,375
A1 A2 A3 A4 A5 5,328 0,255 0,450 0,228 0,144
R1 R2 R3 R4 R5 2,774 2,476 2,611 2,611 2,653
6,375 6,375
1,920 0,102 0,172 0,087 0,054 2,335
R' mediu 2,730 m2K/W
Conform normativului C107/1 modificat :
R’min=1,8 m2K/W
R’mediu > R’min=1,8 m2K/W
PLANSEUL TERASA
3 2
Planseu terasa
0.240
7.61
D
0.300
3.77
C
Zona de camp a planseului terasa
2%
Tencuiala, 2 cm
Placa , beton armat , 15 cm
Sapa de panta, beton, 6 cm
Strat de egalizare , nisip , 1,5 cm
Strat de difuzie
Bariera contra vaporilor
Termoizolatie,polistiren extrudat,15 cm
Strat suport si egalizare ,nisip,1,5 cm
Strat de difuzie-decompresiune-compensare
Hidroizolatie orizontala
Strat de protectie:
-Adeziv
-Placaj,piatra naturala,3 cm
Tencuiala, 2 cm
Grinda , beton armat , 30 cm
Sapa de panta, beton, 6 cm
Strat de egalizare , nisip , 1,5 cm
Strat de difuzie
Bariera contra vaporilor
Termoizolatie,polistiren extrudat,15 cm
Strat suport si egalizare ,nisip,1,5 cm
Strat de difuzie-decompresiune-compensare
Hidroizolatie orizontala
Strat de protectie:
-Adeziv
-Placaj,piatra naturala,3 cm
II. CALCULUL TERMIC AL PLANSEELOR
1. Planseul terasa
i 10 W/m2K
e 24 W/m2K
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
2
[m K/W]
1. Tencuiala interioara, 0,02 0,87 0,023
mortar de ciment si var
2. Placa, beton armat 0,15 1,74 0,086
3. Sapa de panta, beton 0,06 0,75 0,080
4. Strat de egalizare, nisip 0,015 0,58 0,025
5. Strat de difuzie si 0,01 0,17 0,058
bariera contra vaporilor
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,04 3,75
extrudat
7. Strat suport si egalizare, 0,015 0,58 0,025
nisip
8. Strat difuzie si strat 0,02 0,17 0,117
hidroizolatie
9. Protectie hidroizolatie, 0,03 3,48 0,008
placaj piatra naturala
Rcamp
dj
i j e i 1 2 3 4 5 6 7 8 9 e
1 1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9 1
1 0,02 0,15 0,06 0,015 0,01 0,15 0,015 0,02 0,03 1
10 0,87 1,74 0,75 0,58 0,17 0,04 0,58 0,17 3,48 24
Rcamp 4,313 m2K/W
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Tencuiala interioara, 0,02 0,87 0,023
mortar de ciment si var
2. Grinda, beton armat 0,30 1,74 0,172
3. Sapa de panta, beton 0,06 0,75 0,080
4. Strat de egalizare, nisip 0,015 0,58 0,025
5. Strat de difuzie si 0,01 0,17 0,058
bariera contra vaporilor
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,04 3,75
extrudat
7. Strat suport si egalizare, 0,015 0,58 0,025
nisip
8. Strat difuzie si strat 0,02 0,17 0,117
hidroizolatie
9. Protectie hidroizolatie, 0,03 3,48 0,008
placaj piatra naturala
Rgrinda
dj
i j e i 1 2 3 4 5 6 7 8 9 e
1 1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9 1
1 0,02 0,30 0,06 0,015 0,01 0,15 0,015 0,02 0,03 1
10 0,87 1,74 0,75 0,58 0,17 0,04 0,58 0,17 3,48 24
Rgrinda 4,399 m2K/W
Rmediu 4,323 m2K/W
Atotala 28,689
Acamp Agrinzi 24,957 3,732
4,313 4,399
0,289 W/mK
Pi 21,8 0,289
U' 0,450
1 1
Rmediu Atotala 4,323 28,689
R' 2,222
1 1
U ' 0,450
Conform normativului C107:
R' min 5,00 m2K/W
R' R' min 5,00
PLACA PESTE SOL - nivel parter
3.870
Hol
S=19.50 mp
2.75
Dormitor
S=9.50 mp
Dormitor
S=10.40 mp
3.12
Baie
S=3.40 mp
3.80 2.22
6.26
3 2 1
PLACA PESTE SOL - nivel etaj
3 2 1
D
6.26
Pardoseala parchet laminat 1,5 cm
Zona calda a placii peste sol Sapa de egalizare , beton , 3 cm
Placa , beton armat , 15 cm
Termoizolatie ,polistiren extrudat , 15 cm
Hidroizolatie elastica, panza asfaltata, 1 cm
Sapa suport hidroizolatie ,beton, 3 cm
Strat de rupere a capilaritatii , pietris , 10 cm
Umplutura pamant compactat, 20 cm
Pamant natural
2%
Zona rece 1 a placii peste sol
Placaj ,piatra naturala, 3 cm
Sapa de egalizare , beton , 3 cm
Placa , beton armat , 15 cm
Termoizolatie ,polistiren extrudat , 15 cm
Hidroizolatie elastica, panza asfaltata, 1 cm
Sapa suport hidroizolatie ,beton, 3 cm
Strat de rupere a capilaritatii , pietris , 10 cm
Umplutura pamant compactat, 20 cm
Pamant natural
Aria rece 1 – spatiu tehnic (5,60 m2); spatiu depozitare (2,80 m2); hol si casa scarii (19,50
m2);
Aria rece 2 – baie (3,40 m2);
Aria calda – dormitor 1 (9,50 m2); dormitor 2 (10,40 m2); dormitor matrimonial (19,60 m2);
birou (7,50 m2);
i 6 W/m2K
e 0 W/m2K
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
2
[m K/W]
1. Pamant natural 1 2,0 2
2. Pamant compactat, 0,2 1,16 0,232
umplutura
3. Strat de rupere a 0,1 0,70 0,07
capilaritatii, pietris
4. Sapa suport 0,03 0,75 0,022
hidroizolatie, beton
5. Hidroizolatie, panza 0,01 0,17 0,001
asfaltata
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,044 0,006
extrudat
7. Placa, beton armat 0,15 1,74 0,261
8. Sapa de egalizare, beton 0,03 0,75 0,022
9. Parchet laminat 0,015 0,23 0,003
Rc
dj
i j i 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9
1 1 0,2 0,1 0,03 0,01 0,15 0,15 0,03 0,015
10 2 1,16 0,7 0,75 0,17 0,044 1,74 0,75 0,23
Rc 2,783 m2K/W
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Pamant natural 1 2,0 2
2. Pamant compactat, 0,2 1,16 0,232
umplutura
3. Strat de rupere a 0,1 0,70 0,07
capilaritatii, pietris
4. Sapa suport 0,03 0,75 0,022
hidroizolatie, beton
5. Hidroizolatie, panza 0,01 0,17 0,001
asfaltata
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,044 0,006
extrudat
7. Placa, beton armat 0,15 1,74 0,261
8. Sapa de egalizare, beton 0,03 0,75 0,022
9. Placaj, piatra naturala 0,03 3,48 0,104
Rr 2
dj
i j i 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9
1 1 0,2 0,1 0,03 0,01 0,15 0,15 0,03 0,03
10 2 1,16 0,7 0,75 0,17 0,044 1,74 0,75 3,48
Rr1 2,885 m2K/W
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Pamant natural 1 2,0 2
2. Pamant compactat, 0,2 1,16 0,232
umplutura
3. Strat de rupere a 0,1 0,70 0,07
capilaritatii, pietris
4. Sapa suport 0,03 0,75 0,022
hidroizolatie, beton
5. Hidroizolatie, panza 0,01 0,17 0,001
asfaltata
6. Termoizolatie polistiren 0,15 0,044 0,006
extrudat
7. Placa, beton armat 0,15 1,74 0,261
8. Hidroizolatie 0,02 0,17 0,003
9. Sapa de panta si 0,04 0,75 0,03
protectie, beton
10. Gresie ceramica 0,01 2,03 0.2
Rr 2
dj
i j i 1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d9
1 1 0,2 0,1 0,03 0,01 0,15 0,15 0,02 0,04 0,01
10 2 1,16 0,7 0,75 0,17 0,044 1,74 0,17 0,75 2,03
Rr 2 2,925 m2K/W
3.77
Sarpanta
6.26
7.61
2.49
0.100
1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 0.924 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 0.622
13.78
Zona de camp si zona capriorilor sarpantei
Hidroizolatie
Astereala, scandura rasinose , 2,5 cm
Termoizolatie, polistiren extrudat , 15+5 cm
Bariera contra vaporilor
Sipca fixare ,lemn rasinoase, 2,5x4 cm
Gips-carton, 1,2 cm
Tencuiala interioara,mortar de ciment si var, 1cm
0.100 0.900
0.150
Hidroizolatie
Astereala, scandura rasinoase , 2,5 cm
Caprior,lemn rasinoase , 15x10 cm
Termoizolatie, polistiren extrudat , 5 cm
Bariera contra vaporilor
Sipca fixare ,lemn rasinoase, 2,5x4 cm
Gips-carton, 1,2 cm
Tencuiala interioara,mortar de ciment si var, 1cm
3. Sarpanta
Acamp 0,9 6,26 5 6,26 0,824 2,49 0,9 7 2,49 0,522 50,315 m2
Acaprior 0,1 6,26 7 0,1 2,49 8 6,374 m2
i 10 W/m2K
e 24 W/m2K
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Tencuiala interioara, 0,01 0,87 0,011
mortar de ciment si var
2. Gips - carton 0,012 0,23 0,052
3. Sipca, lemn rasinoase 0,025 0,35 0,071
4. Bariera contra vaporilor 0,01 0,17 0,058
5. Termoizolatie, 0,20 0,04 5
polistiren extrudat
6. Astereala, scandura 0,025 0,35 0,071
rasinoase
7. Hidroizolatie 0,01 0,17 0,058
Rcamp
dj
i j e i 1 2 3 4 5 6 7 e
1 1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 1
1 0,01 0,012 0,025 0,01 0,2 0,025 0,01 1
10 0,87 0,23 0,35 0,17 0,04 0,35 0,17 24
Rcamp 5,462 m2K/W
ZONA 2 – Zona capriorilor:
conductivitate
Nr. Determinarea Grosime strat Coeficient de Rezistenta
termica R j
materialului d [m] dj
[W/mK] j
[m2K/W]
1. Tencuiala interioara, 0,01 0,87 0,011
mortar de ciment si var
2. Gips - carton 0,012 0,23 0,052
3. Sipca, lemn rasinoase 0,025 0,35 0,071
4. Bariera contra vaporilor 0,01 0,17 0,058
5. Termoizolatie, 0,05 0,04 1,25
polistiren extrudat
6. Caprior, lemn rasinoase 0,15 0,35 0,428
7. Astereala, scandura 0,025 0,35 0,071
rasinoase
8. Hidroizolatie 0,01 0,17 0,058
Rcaprior
dj
i j e i 1 2 3 4 5 6 7 8 e
1 1 1 d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 1
1 0,01 0,012 0,025 0,01 0,05 0,15 0,025 0,01 1
10 0,87 0,23 0,35 0,17 0,04 0,35 0,35 0,17 24
Rcaprior 2,140 m2K/W
Acamp Acaprior 50,315 6,374
R' mediu 4,650 m2K/W
Acamp Acaprior 50,315 6,374
Rcamp Rcaprior 5,462 2,140
Fereastra tip 1
0.100
0.025
1.580
1.830
0.025
0.100
0.025 0.025
0.100 0.330 0.100
0.580
III. CALCULUL TERMIC AL TAMPLARIEI EXTERIOARE
1. Fereastra 1 – 5 bucati
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 1,830 0,580 1,061 m2
Ag = 1,580 · 0,330 = 0,521 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,521 2 0,540 1,37 3,82 0,06
Uw 1,895 W/m2K
Aw 1,061
Rw 0,527 m2K/W
1 1
U w 1,895
Fereastra 2
0.100
0.025
1.580
1.830
0.025
0.100
0.025
0.100 0.025 0.430 0.100
0.680
2.Fereastra 2 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 1,830 0,680 1,244 m2
Ag = 1,580 · 0,430 = 0,679 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,679 2 0,565 1,37 4,02 0,06
Uw 1,907 W/m2K
Aw 1,244
Rw 0,524 m2K/W
1 1
U w 1,907
Fereastra tip 3
0.100
0.025 0.530 0.025
0.780
0.100
0.025 0.130 0.025
0.100 0.100
0.380
3.Fereastra 3 – 4 bucati
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 0,780 0,380 0,296 m2
Ag = 0,530 · 0,130 = 0,068 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,068 2 0,228 1,37 1,32 0,06
Uw 1,782 W/m2K
Aw 0,296
Rw 0,561 m2K/W
1 1
U w 1,782
Fereastra 4
0.100
0.025
1.080
1.330
0.025
0.100
0.025
0.100 0.025 0.330 0.100
0.580
4.Fereastra 4 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 1,330 0,580 0,771 m2
Ag = 1,080 · 0,330 = 0,356 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,356 2 0,415 1,37 2,82 0,06
Uw 1,880 W/m2K
Aw 0,771
Rw 0,531 m2K/W
1 1
U w 1,880
Fereastra 5
0.100
0.100
0.050
2.330
1.980
2.130
0.200
0.100
0.075 0.075 0.783 0.075 0.075 0.477 0.100
1.660
5.Fereastra 5 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 2,330 1,660 3,867 m2
Ag = 0,933 · 1,980 + 0,477 · 2,130 = 2,863 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 2,863 2 1,004 1,37 11,04 0,06
Uw 2,007 W/m2K
Aw 3,867
Rw 0,498 m2K/W
1 1
U w 2,007
Fereastra 6
0.100
0.100
0.050
1.830
1.630
1.580
0.100
0.100
0.100 0.545 0.050 1.300 0.050 0.050 0.620 0.050 0.050 0.620 0.050 0.100
3.585
6.Fereastra 6 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,585 1,830 6,560 m2
Ag = 0,545 · 1,630 + 1,300 · 1,630 + 0,620 · 1,580 + 0,620 · 1,580 = 4,966 m2
Lg 2 0,545 1,630 1,300 1,630 0,620 1,580 0,620 1,580 2 9,505 19,01 m
Af = Aw – Ag = 6,560– 4,966 = 1,594 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 4,966 2 1,594 1,37 19,01 0,06
Uw 2,020 W/m2K
Aw 6,560
Rw 0,495 m2K/W
1 1
U w 2,020
Fereastra 7
0.100
0.100
0.050
1.830
1.630
1.580
0.100
0.100
0.100 0.050 0.620 0.050 0.050 0.620 0.050 0.050 1.310 0.050 0.460 0.100
3.510
7.Fereastra 7 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,510 1,830 6,423 m2
Ag = 0,620 · 1,580 + 0,620 · 1,580 + 1,310· 1,630 + 0,460· 1,630 = 4,844 m2
Lg 2 0,620 1,580 0,620 1,580 1,310 1,630 0,460 1,630 2 9,430 18,86 m
Af = Aw – Ag = 6,423– 4,844 = 1,579 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 4,844 2 1,579 1,37 18,86 0,06
Uw 2,021 W/m2K
Aw 6,423
Rw 0,494 m2K/W
1 1
U w 2,021
Fereastra 8
0.100
0.100
0.050
1.830
1.630
1.580
0.100
0.100
0.100 0.750 0.050 0.750 0.050 0.050 0.750 0.050 0.050 0.750 0.050 0.100
3.500
8.Fereastra 8 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,500 1,830 6,405 m2
Ag = 0,750 · 1,630 + 0,750 · 1,630 + 0,750 · 1,580 + 0,750 · 1,580 = 4,815 m2
Lg 2 0,750 1,630 0,750 1,630 0,750 1,580 0,750 1,580 2 9,420 18,84 m
Af = Aw – Ag = 6,405– 4,815 = 1,590 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 4,815 2 1,590 1,37 18,84 0,06
Uw 2,020 W/m2K
Aw 6,405
Rw 0,495 m2K/W
1 1
U w 2,020
Fereastra 9
0.100
2.030
1.830
0.100
0.100 0.782 0.050 0.782 0.050 0.782 0.050 0.782 0.100
3.480
9.Fereastra 9 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,480 2,030 7,064 m2
Ag = 0,782 · 1,830 + 0,782 · 1,830 + 0,782 · 1,830 + 0,782 · 1,830 = 5,724 m2
Lg 2 0,782 1,830 + 0,782 1,830 0,782 1,830 0,782 1,830 2 10,448 20,896
Af = Aw – Ag = 7,064– 5,724 = 1,340 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 5,724 2 1,340 1,37 20,896 0,06
Uw 2,057 W/m2K
Aw 7,064
Rw 0,486 m2K/W
1 1
U w 2,057
Fereastra 10
0.100
1.830
1.630
0.100
0.100 0.630 0.100
0.830
10.Fereastra 10 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 1,830 0,830 1,518 m2
Ag = 1,630 · 0,630 = 1,026 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 1,026 2 0,492 1,37 4,52 0,06
Uw 1,974 W/m2K
Aw 1,518
Rw 0,506 m2K/W
1 1
U w 1,974
Fereastra 11
0.100
2.030
1.830
0.100
0.100 0.630 0.100
0.830
11.Fereastra 11 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 2,030 0,830 1,684 m2
Ag = 1,830 · 0,630 = 1,152 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 1,152 2 0,532 1,37 4,92 0,06
Uw 1,976 W/m2K
Aw 1,684
Rw 0,506 m2K/W
1 1
U w 1,976
Fereastra 12
0.100
1.830
1.630
0.100
0.100 0.782 0.050 0.782 0.050 0.782 0.050 0.782 0.100
3.480
12.Fereastra 12 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 3,480 1,830 6,368 m2
Ag = 0,782 · 1,630 + 0,782 · 1,630 + 0,782 · 1,630 + 0,782 · 1,630 = 5,098 m2
Lg 2 0,782 1,630 + 0,782 1,630 0,782 1,630 0,782 1,630 2 9,648 19,296 m
Af = Aw – Ag = 6,368– 5,098 = 1,270 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 5,098 2 1,27 1,37 19,296 0,06
Uw 2,056 W/m2K
Aw 6,368
Rw 0,486 m2K/W
1 1
U w 2,056
Fereastra 13
0.100
1.130
0.930
0.100
0.100 1.995 0.100
2.195
13.Fereastra 13 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 2,195 1,130 2,480 m2
Ag = 0,930 · 1,995 = 1,855 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 1,855 2 0,625 1,37 5,85 0,06
Uw 1,982 W/m2K
Aw 2,480
Rw 0,504 m2K/W
1 1
U w 1,982
Usa 1
0.100
0.050
2.330
1.980
0.200
0.050
0.100 0.050 0.380 0.100
0.680
14.Usa 1 – 1 bucata
Aw – aria ferestrei
Ag – aria geamului
Af – aria tamplariei
Lg – perimetru de contact rama – geam
Aw lv hv 2,330 0,680 1,584 m2
Ag = 1,980 · 0,480 = 0,950 m2
Ug – transmitanta sticlei
Uf – transmitanta ramei
Uw – transmitanta ferestrei
g - coeficient liniar de transfer termic
Conform normativului C107/3:
Ug = 2 W/m2K
Uf = 1,37 W/m2K
g 0,06 W/mK
Ag U g A f U f Lg g 0,950 2 0,634 1,37 2,92 0,06
Uw 1,858 W/m2K
Aw 1,584
Rw 0,538 m2K/W
1 1
U w 1,858
IV. CENTRALIZAREA DATELOR DE CALCUL
PERETI :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
constructie [m2] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 P1 5,507 1 5,507 2,116 1,048 2,727
2 P2 9,018 1 9,018 2,137 1 4,219
3 P3 7,215 1 7,215 2,222 1 3,247
4 P4 6,521 1 6,521 2,136 1 3,052
5 P5 5,163 1 5,163 1,331 1 3,879
6 P6 10,128 1 10,128 2,475 1 4,092
7 P7 5,827 1 5,827 2,375 1 2,453
8 P8 10,406 1 10,406 2,512 1 4,142
9 P9 7,631 1 7,631 2,659 1 2,869
10 P10 8,325 1 8,325 2,512 1,048 3,473
11 P11 4,028 1 4,028 1,602 1,048 2,635
12 P12 3,410 1 3,410 1,567 1 2,176
13 P13 7,590 1 7,590 2,227 1 3,408
14 P14 6,545 1 6,545 2,008 0,951 3,099
15 P15 8,967 1 8,967 0,689 1,048 13,639
16 P16 9,045 1 9,045 2,036 1 4,442
17 P17 9,855 1 9,855 2,127 1 4,633
18 P18 5,827 1 5,827 2,061 1 2,827
19 P19 10,129 1 10,129 2,416 1 4,192
20 P20 11,223 1 11,223 2,754 1 4,075
21 P21 7,975 1 7,975 2,754 1 2,895
22 P22 8,700 1 8,700 2,557 1,048 3,565
23 P23 2,890 1 2,890 2,723 1 1,061
24 P24 1,281 1 1,281 2,541 1 0,504
25 P25 3,828 1 3,828 2,703 1 1,416
26 P26 5,588 1 5,588 2,743 1 2,037
27 P27 1,246 1 1,246 2,595 1 0,480
28 P28 1,226 1 1,226 2,597 1 0,472
29 P29 0,962 1 0,962 2,592 1 0.371
30 P30 4,207 1 4,207 2,751 1 1,529
31 P31 7,756 1 7,756 2,744 1 2,826
32 P32 8,223 1 8,223 2,739 1 3,002
33 P33 5,843 1 5,843 2,736 1 2,135
34 P34 6,375 1 6,375 2,730 1 2,335
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'e 21 C
Conform SR 1907 – 2:
Temperaturile interioare conventionale de calcul ' i :
Camere de locuit si holuri: 20 C
Bai: 22 C
Bucatarii: 18 C
20 21
camere.de.locuit,holuri 1
20 21
22 21
bai 1,048
20 21
18 21
bucatarii 0,951
20 21
PLANSEE :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
2
constructie [m ] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 Planseu terasa 28,689 1 28,689 2,222 1 12,911
2 Placa peste sol 85,887 1 85,887 2,941 0,292 8,527
3 Sarpanta 56,689 1 56,689 4,650 1 12,191
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'i 20 C
Conform normativului C107/5 :
Placa peste sol ' e 8 C (zona IV)
20 8
0,292
20 21
Planseu terasa si sarpanta 'e 21 C
20 21
1
20 21
USI SI FERESTRE :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
2
constructie [m ] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 F1 1,061 4 4,244 0,527 1 8,053
2 F1.1 1,061 1 1,061 0,527 0,951 1,914
3 F2 1,244 1 1,244 0,524 1 2,374
4 F3 0,296 2 0,592 0,561 1 1,055
5 F3.1 0,296 2 0,592 0,561 1,048 1,105
6 F4 0,771 1 0,771 0,531 1 1,451
7 F5 3,867 1 3,867 0,498 1 7,765
8 F6 6,560 1 6,560 0,495 1 13,252
9 F7 6,423 1 6,423 0,494 1 13,002
10 F8 6,405 1 6,405 0,495 1 12,939
11 F9 7,064 1 7,064 0,486 1 14,534
12 F10 1,518 1 1,518 0,506 1 3,000
13 F11 1,684 1 1,684 0,506 1 3,328
14 F12 6,368 1 6,368 0,486 1 13,102
15 F13 2,480 1 2,480 0,504 1 4,920
16 U1 1,584 1 1,584 0,538 1 2,944
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'e 21 C
Conform SR 1907 – 2:
Temperaturile interioare conventionale de calcul ' i :
Camere de locuit si holuri 20 C
Bai 22 C
Bucatarii 18 C
20 21
camere.de.locuit,holuri 1
20 21
22 21
bai 1,048
20 21
18 21
bucatarii 0,951
20 21
V. CALCULUL COEFICIENTULUI GLOBAL DE IZOLARE TERMICA
G
L j j
0,34 n [W/m2K]
V
G – coeficientul global de izolare termica
V – volumul cladirii;
Aanvelopa – aria totala a anvelopei;
- factor de corectie al temperaturilor exterioare;
R' mediu - rezistenta specifica corectata, medie, al unui element de constructie;
n – viteza de ventilare naturala a cladirii, respectiv numarul de schimburi pe o (h-1)
0,34 – reprezinta produsul dintre capacitatea calorica masica si densitatea aparenta a aerului
W h
m 3 K ;
Viteza de ventilare n se determina pe baza anexei 1 din C107/1, avand in vedere urmatoarele
caracteristici:
- cladire adapostita ( in centrul orasului);
- cladire cu mai multe apartamente, cu o singura expunere;
- clasa de permeabilitate – medie ( cu tamplarie exterioara, cu garnituri de
etansare);
Rezulta n = 0,5 h-1 - clasa de permeabilitate pentru cladiri adapostite.
R' 240,447 W / K
At
mediu
Total general:
At
G 0,34 n 0,34 0,6 0,621
1 240,447
Vanvelopa R' mediu 575,314
n = 0,6 W/m3K
V = 262,524 + 183,416 + 129,374 = 575,314 m3
Numar de niveluri = 3
0,767
Aanvelopa 441,411
Vanvelopa 575,314
Conform normativului C107/1 modificat:
GN = 0,49 W/m3K
G>GN = 0,49 W/m3K => Cladirea nu corespunde cerintelor de termoizolare.
VI. CALCULUL NECESARULUI ANUAL DE CALDURA
Necesarul anual de caldura pentru încalzirea aferenta unui m3 de volum interior, se calculeaza
cu relatia:
G Qi Qs 3
kWh
Q C N12
i
24
1000 m an
unde:
Q – necesarul anual de caldura pe metru cub de volum incalzit [kWh/m3an];
G – coeficient global de izolare termica a cladirii [W/(m3K)];
i
N 12 - numarul anual de grade – zile de calcul, corespunzator localitatii unde este amplasata
cladirea, calculat pentru temperatura interioara medie in perioada de incalzire (Qj) si
pentru temperatura exterioara medie zilnica care marcheaza inceperea si oprirea
incalzirii ( co 12 C); se exprima in [K*zile];
Qi – aportul util de caldura rezultat din locuirea cladirii, aferent unui m3 de volum incalzit
[kWh/m3an];
Qs – aportul util de caldura rezultat din radiatie solara, aferent unui m3 de volum incalzit
[kWh/m3an];
V 20 C
Temperatura interioara medie a cladirii se calculeaza cu relatia:
imediu
V
j uj
uj
unde:
Vuj – volumul util al fiecarei din incaperile direct incalzite (prevazute cu corpuri de incalzire)
Volumul util al incaperilor Vuj se determina prin inmultirea ariei utile (Auj) cu
inaltimea libera (huj) masurata intre fata superioara a pardoselii si tavan.
V
Vcamera de zi = 61,40 m3
308,18 m3
imediu
V
j uj
308,18
(9,18 5,40 16,20) 22 62,10 18
uj
308,18
imediu 18,044C
i
N12 N12
20
20 imediu D12 4030 20 18,044 227 3585,988 K zile
Coeficientul de corectie
Qi = 7 kWh/m3an
Qs 0,40 I Gj g i
kWh
m 3 an
AFij
ij V
unde:
IGj – radiatia solara globala disponibila corespunzatoare unei orientari cardinale “j”
[kWh/m2an]
gi – gradul de penetrare a energiei prin geamurile “i” ale tamplariei exterioare
AFij – aria tamplariei exterioare prevazuta cu geamuri clare de tipul “i” si dispusa dupa
orientarea cardinala “j”
V – volumul interior incalzit – direct sau indirect – al cladirii
V = 308,18 m3
IGS = 420 kWh/m3an
IGV = 210 kWh/m3an
IGN = 100 kWh/m3an
Qs 0,40 I Gj g i
AFij 0,40 0,65
420 18,287 210 27,765 100 6,405
ij V 308,18
Qs 11,939 kWh/m3an
Q C N12
i
G Qi Qs 0,87 3585,988 0,621 7 11,939 27,558 3
24 24 kWh
1000 1000 m an
1,432
A 441,411
V 308,180
Q < QN => 27,558 < 37,5 => Cladirea respecta conditia obligatorie ca necesarul anual de
caldura sa fie mai mic decat necesarul de caldura normat.
B. CLADIREA DE REFERINTA
PERETI :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
constructie [m2] buc. buc. R' R'
m2 K
2
[m ] [W/K]
W
1 P1 5,507 1 5,507 1,8 1,048 3,206
2 P2 9,018 1 9,018 1,8 1 5,01
3 P3 7,215 1 7,215 1,8 1 4,008
4 P4 6,521 1 6,521 1,8 1 3,622
5 P5 5,163 1 5,163 1,8 1 2,868
6 P6 10,128 1 10,128 1,8 1 5,626
7 P7 5,827 1 5,827 1,8 1 3,237
8 P8 10,406 1 10,406 1,8 1 5,781
9 P9 7,631 1 7,631 1,8 1 4,239
10 P10 8,325 1 8,325 1,8 1,048 4,847
11 P11 4,028 1 4,028 1,8 1,048 2,345
12 P12 3,410 1 3,410 1,8 1 1,894
13 P13 7,590 1 7,590 1,8 1 4,216
14 P14 6,545 1 6,545 1,8 0,951 3,457
15 P15 8,967 1 8,967 1,8 1,048 5,220
16 P16 9,045 1 9,045 1,8 1 5,025
17 P17 9,855 1 9,855 1,8 1 5,475
18 P18 5,827 1 5,827 1,8 1 3,237
19 P19 10,129 1 10,129 1,8 1 5,627
20 P20 11,223 1 11,223 1,8 1 6,235
21 P21 7,975 1 7,975 1,8 1 4,430
22 P22 8,700 1 8,700 1,8 1,048 1,682
23 P23 2,890 1 2,890 1,8 1 1,605
24 P24 1,281 1 1,281 1,8 1 0,711
25 P25 3,828 1 3,828 1,8 1 2,126
26 P26 5,588 1 5,588 1,8 1 3,104
27 P27 1,246 1 1,246 1,8 1 0,692
28 P28 1,226 1 1,226 1,8 1 0,681
29 P29 0,962 1 0,962 1,8 1 0,534
30 P30 4,207 1 4,207 1,8 1 2,337
31 P31 7,756 1 7,756 1,8 1 4,308
32 P32 8,223 1 8,223 1,8 1 4,568
33 P33 5,843 1 5,843 1,8 1 3,246
34 P34 6,375 1 6,375 1,8 1 3,541
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'e 21 C
Conform SR 1907 – 2:
Temperaturile interioare conventionale de calcul ' i :
Camere de locuit si holuri: 20 C
Bai: 22 C
Bucatarii: 18 C
20 21
camere.de.locuit,holuri 1
20 21
22 21
bai 1,048
20 21
18 21
bucatarii 0,951
20 21
PLANSEE :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
2
constructie [m ] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 Planseu terasa 28,689 1 28,689 5 1 5,737
2 Placa peste sol 85,887 1 85,887 4,5 0,292 5,573
3 Sarpanta 56,689 1 56,689 5 1 11,337
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'i 20 C
Conform normativului C107/5 :
Placa peste sol ' e 8 C (zona IV)
20 8
0,292
20 21
Planseu terasa si sarpanta 'e 21 C
20 21
1
20 21
USI SI FERESTRE :
Nr. Element de Aria Nr. Aria * Nr. Rezistenta A
2
constructie [m ] buc. buc. R' R'
[m2] m2 K
[W/K]
W
1 F1 1,061 4 4,244 0,77 1 5,511
2 F1.1 1,061 1 1,061 0,77 0,951 1,310
3 F2 1,244 1 1,244 0,77 1 1,615
4 F3 0,296 2 0,592 0,77 1 0,768
5 F3.1 0,296 2 0,592 0,77 1,048 0,805
6 F4 0,771 1 0,771 0,77 1 1,001
7 F5 3,867 1 3,867 0,77 1 5,022
8 F6 6,560 1 6,560 0,77 1 8,519
9 F7 6,423 1 6,423 0,77 1 8,341
10 F8 6,405 1 6,405 0,77 1 8,318
11 F9 7,064 1 7,064 0,77 1 9,174
12 F10 1,518 1 1,518 0,77 1 1,971
13 F11 1,684 1 1,684 0,77 1 2,187
14 F12 6,368 1 6,368 0,77 1 8,270
15 F13 2,480 1 2,480 0,77 1 3,220
16 U1 1,584 1 1,584 0,77 1 2,057
'i ' e
i e
i 20 C
e 21 C (Brasov, zona climatica IV)
'e 21 C
Conform SR 1907 – 2:
Temperaturile interioare conventionale de calcul ' i :
Camere de locuit si holuri 20 C
Bai 22 C
Bucatarii 18 C
20 21
camere.de.locuit,holuri 1
20 21
22 21
bai 1,048
20 21
18 21
bucatarii 0,951
20 21
II. CALCULUL COEFICIENTULUI GLOBAL DE IZOLARE TERMICA
G
L j j
0,34 n [W/m2K]
V
G – coeficientul global de izolare termica
V – volumul cladirii;
Aanvelopa – aria totala a anvelopei;
- factor de corectie al temperaturilor exterioare;
R' mediu - rezistenta specifica corectata, medie, al unui element de constructie;
n – viteza de ventilare naturala a cladirii, respectiv numarul de schimburi pe o (h-1)
0,34 – reprezinta produsul dintre capacitatea calorica masica si densitatea aparenta a aerului
W h
m 3 K ;
Viteza de ventilare n se determina pe baza anexei 1 din C107/1, avand in vedere urmatoarele
caracteristici:
- cladire adapostita ( in centrul orasului);
- cladire cu mai multe apartamente, cu o singura expunere;
- clasa de permeabilitate – medie ( cu tamplarie exterioara, cu garnituri de
etansare);
Rezulta n = 0,5 h-1 - clasa de permeabilitate pentru cladiri adapostite.
R' 200,75 W / K
At
mediu
Total general:
At
G 0,34 n 0,34 0,5 0,518
1 200,275
Vanvelopa R' mediu 575,314
n = 0,5 W/m3K
V = 262,524 + 183,416 + 129,374 = 575,314 m3
Numar de niveluri = 3
0,767
Aanvelopa 441,411
Vanvelopa 575,314
Conform normativului C107/1 modificat:
GN = 0,49 W/m3K
G>GN = 0,49 W/m3K => Cladirea nu corespunde cerintelor de termoizolare.
III. CALCULUL NECESARULUI ANUAL DE CALDURA
Necesarul anual de caldura pentru încalzirea aferenta unui m3 de volum interior, se calculeaza
cu relatia:
G Qi Qs 3
kWh
Q C N12
i
24
1000 m an
unde:
Q – necesarul anual de caldura pe metru cub de volum incalzit [kWh/m3an];
G – coeficient global de izolare termica a cladirii [W/(m3K)];
i
N 12 - numarul anual de grade – zile de calcul, corespunzator localitatii unde este amplasata
cladirea, calculat pentru temperatura interioara medie in perioada de incalzire (Qj) si
pentru temperatura exterioara medie zilnica care marcheaza inceperea si oprirea
incalzirii ( co 12 C); se exprima in [K*zile];
Qi – aportul util de caldura rezultat din locuirea cladirii, aferent unui m3 de volum incalzit
[kWh/m3an];
Qs – aportul util de caldura rezultat din radiatie solara, aferent unui m3 de volum incalzit
[kWh/m3an];
V 20 C
Temperatura interioara medie a cladirii se calculeaza cu relatia:
imediu
V
j uj
uj
unde:
Vuj – volumul util al fiecarei din incaperile direct incalzite (prevazute cu corpuri de incalzire)
Volumul util al incaperilor Vuj se determina prin inmultirea ariei utile (Auj) cu
inaltimea libera (huj) masurata intre fata superioara a pardoselii si tavan.
V
Vcamera de zi = 61,40 m3
308,18 m3
imediu
V
j uj
308,18
(9,18 5,40 16,20) 22 62,10 18
uj
308,18
imediu 18,044C
i
N12 N12
20
20 imediu D12 4030 20 18,044 227 3585,988 K zile
Coeficientul de corectie
Qi = 7 kWh/m3an
Qs 0,40 I Gj g i
kWh
m 3 an
AFij
ij V
unde:
IGj – radiatia solara globala disponibila corespunzatoare unei orientari cardinale “j”
[kWh/m2an]
gi – gradul de penetrare a energiei prin geamurile “i” ale tamplariei exterioare
AFij – aria tamplariei exterioare prevazuta cu geamuri clare de tipul “i” si dispusa dupa
orientarea cardinala “j”
V – volumul interior incalzit – direct sau indirect – al cladirii
V = 308,18 m3
IGS = 420 kWh/m3an
IGV = 210 kWh/m3an
IGN = 100 kWh/m3an
Qs 0,40 I Gj g i
AFij 0,40 0,65
420 18,287 210 27,765 100 6,405
ij V 308,18
Qs 11,939 kWh/m3an
Q C N12
i
G Qi Qs 0,87 3585,988 0,518 7 11,939 19,846 3
24 24 kWh
1000 1000 m an
1,432
A 441,411
V 308,180
Q < QN => 19,846 < 37,5 => Cladirea respecta conditia obligatorie ca necesarul anual de
caldura sa fie mai mic decat necesarul de caldura normat.
N
D
3.870
S-01
Hol
S=19.50 mp
10.20
2.75
Dormitor
S=9.50 mp
Dormitor
S=10.40 mp
3.12
S-02 S-02
Baie
S=3.40 mp
A
3.80 2.22
6.48
S-03
4 3 2 1
3.77
D
15
14
13
12
11
10
3.870
9
S-01
6
13.97
4
Terasa circulabaila Baie
3 S=6.00 mp
1
C
2.75
Bucatarie + Sufragerie
S=23.00 mp
B
3.12
Baie
S-02 S-02 S=2.00mp
3.80 2.22
6.48
S-03
3 2 1
3.77
Terasa circulabaila Sera
S=15.00 mp
D
15
14
13
12
11
10
3.870
9
S-01
6
13.97
4
1
C
2.75
Camera de zi
S=30.70 mp
B
3.12
S-02 S-02
3.80 2.22
6.48
S-03
3 2 1
+5.80 +5.80
+2.90 +2.90
+0.00 +0.00