Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Tradiții religioase de Crăciun (lecție de predare)


Propunător: Antohi Verona Roxana
Data: 08.12.2023
Unitatea de învățământ: Colegiul National ,,Costache Negri”
Clasa: a-II-a B
Disciplina: Religie Ortodoxă
Subiectul lecției: Tradiții religioase de Crăciun
Tipul lecției: comunicare/ însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecției: dobândirea unor informații despre tradițiile religioase de Crăciun, în vederea transmiterii acestora, generațiilor viitoare
Competențe generale:
1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viaţă;
2. Colaborarea cu copiii şi cu adulţii din mediul familiar, în acord cu valorile religioase;
3. Explorarea activă a unor elemente din viaţa de zi cu zi, din perspectiva propriei credinţe.
Competențe specifice:
1.1. Explicarea unor aspecte specifice propriei credinţe religioase;
2.1. Asumarea în mod explicit a unor responsabilităţi în cadrul grupurilor din care face parte;
3.1. Explicarea importanţei unor evenimente religioase din viaţa comunităţii şi a societăţii;
3.2. Explicarea rolului diferitelor sărbători şi evenimente cu conţinuturi şi semnificaţii religioase, cu incidenţă asupra vieţii familiei şi
comunităţii.
Competențe derivate:
1. Identificarea tradițiilor religioase legate de sărbătoarea Nașterii Domnului;
2. Conștientizarea importanței sărbătorii Crăciunului în viața creștinilor;
3. Intonarea unor colinde și stabilirea impactului pe care îl au aceste cântece asupra vieții noastre duhovnicești.
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: meditația religioasă, demonstrația cu subtitute, explicația, jocul didactic, exerciţiul, conversaţia, explozia
stelară, cântarea religioasă, expunerea.
2. Mijloace de învăţământ: Icoana Nașterii Domnului, fişe de lucru, televizor, calculator, planșă cu explozia stelară, Caietul
elevului, stea.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală, pe grupe de câte 2 elevi.
Resurse:
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a II-a;
- Planificarea calendaristică orientativă pentru clasa a II-a;
- Proiectarea unităţii de învăţare: „Mari sărbători creștine”
2. Temporale:
- nr. de lecţii: 1
- durata: 50 min.
3. Bibliografice:
 *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București,
1992.
 Bolocan, Carmen-Maria, Didactica predării religiei la ciclurile primar și gimnazial, Ed. Sf. Mina, Iași, 2020;
 Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
 Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării Religiei, Editura Reîntregirea,
Alba-Iulia, 2000;
 Favu Gabriela, Danciu Ana Nicoleta, Caietul elevului, RELIGIE. Cultul Ortodox, Clasa a-II-a, Semestrul al-II-lea,
Editura Corint.
4. Sitografie:
 https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IIa/Religie%20Cultul%20Ortodox/Uy5DLiBBa2FkZW1vcyBB/
interior.html
 https://www.youtube.com/watch?v=kQhGbRNyDwA
 https://www.youtube.com/watch?v=b8iHm6k_uWY
 https://www.canva.com/
Scenariu didactic
Nr Etapele lecției C T Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
cr organizar
Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee învățământ
t e

1. Momentul 2'  Salutul  Salutul


organizatoric  Rugăciunea  Rugăciunea Meditația

 Notarea absențelor  Notarea religioasă

 Pregătirea pentru începerea orei absențelor


 Pregătirea
pentru
începerea orei
2. Momentul 5' Profesorul împarte elevilor câte o fișă de Elevii ascultă cu Explicația Fișă de Activitate Aprecieri
aperceptiv lucru. Prin rezolvarea sarcinilor de lucru atenție explicațiile Jocul lucru frontală și verbale
elevii vor descoperi tilul lecției noi. profesorului și rezolvă didactic indivi-
sarcina de lucru. duală
3. Anunțarea 3' Se notează pe tablă data și tilul lecției: Elevii notează în Explicația Icoana Activitate
titlului lecției Tradiții religioase de Crăciun. caiete titlul lecției noi Nașterii frontală
noi și a Profesorul anunță competențele propuse și și ascultă cu atenție Domnului.
competențelor afișează pe tablă o imagine cu icoana Nașterii explicațiile
propuse Domnului. profesorului. Demonstrați
a cu
subtitute
4. Comunicarea 20 Profesorul prezintă elevilor conținuturile Elevii ascultă cu Expunerea Televizor Activitate
noilor lecției cu ajutorul unui material. atenție. Calculator frontală
cunoștințe Icoana
Nașterii
Cu ajutorul metodei exploziei stelare
Domnului
profesorul adresează elevilor următoarele Explozia
întrebări: stelară
 Când sărbătorim Crăciunul? Elevii dau diferite Planșă cu Activitate Aprecieri
explozia frontală
 Ce tradiții religioase de Crăciun variante de răspuns. stelară
verbale
cunoașteți?
C1  Când vine preotul cu icoana Nașterii
Domnului pe la casele credincioșilor?
 De ce vine preotul cu icoana Nașterii
prin casele creștinilor?
Profesorul intervine cu vizionarea
filmulețului:
Expunerea
RED
Elevii urmăresc Televizor Aprecieri
filmulețul cu atenție. Laptop Activitate
verbale
frontală
Despre Crăciun- pe înțelesul copiilor|
Obiceiuri și tradiții de Crăciun pe înțelesul
copiilor|Povești – 4 minute:
Conversația
https://www.youtube.com/watch?
v=x2vP_mbTRK4

Activitate
frontală

6. Aprecierea 5' Se fac aprecieri generale şi individuale Ascultă aprecierile Recompens


activității privind implicare al elevilor în predarea făcute de profesor. bombonica
elevilor noilor cunoştinţe. Se raportează la
Se noteaza elevii care au răspuns la întrebări aprecierile formulate.
precum și pe cei care s-au implicat activ în
predarea lecţiei.
7. Încheierea 5' Se canta colinde si se rostesc rugaciuni. Canta colinde si Rugăciunea
activității rostesc rugaciuni.
*Salutul Răspund la salutul
profesorului.

08.12.2023

Tradiții religioase de Crăciun

Tradițiile religioase de Crăciun sunt: mersul preotului cu icoana Nașterii Domnului, colindatul și umblatul
cu steaua.

Să vestim Nașterea Domnului la casele credincioșilor!

S-ar putea să vă placă și