Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 14.03.2023;

CLASA : a XII-a A (Tehnic – Tehnician în activități economice);

ŞCOALA : Colegiul Tehnic ”Grigore Cobălcescu” Moinești ;

PROFESOR : Apetri Iulian Cristian ;

OBIECTUL : TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI ȘI A COMUNICAȚIILOR ;

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : PROGRAME DE CALCUL TABELAR - EXCEL;

SUBIECTUL : RECAPITULARE;

TIPUL LECŢIEI : RECAPITULARE-CONSOLIDARE;

DURATA OREI : 50 min;

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:

 Să cunoască şi să opereze cu programul de calcul tabelar;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :

 O1: să întocmească un tabel Excel / Google sheets;


 O2: să formateze corect celulele tabelului;
 O3: să utilizeze formule de calcul scrise de ei;
 O4: să utilizeze funcții prestabilite (SUM, MIN, MAX, AVERAGE, IF).

1
METODE SI PROCEDEE:

 Explicaţia, exemplificarea, lucrul individual şi descoperirea;


MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :

 manualul, calculatorul / telefon/tabletă, mijloace de comunicare audio-video ;


MODUL DE ORGANIZARE :

 frontal, individual, online;


SCENARIUL LECŢIEI

MOMENTUL OBIECTIVE TIMP DESFĂŞURAREA LECŢIEI METODE EVALUARE

LECŢIEI (DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII) PROCEDEE

1)Momentul - salutul si notarea absenţelor;


3 min - pregătirea materialului;
organizatoric

- conversaţia ;
- elevii vor fi întrebați dacă SUNT PREGĂTIȚI
2)Captarea atenţiei 2 min PENTRU A DEVENI ADMINISTRATORI DE - explicaţia ;
şi anunţarea
PENSIUNE TURISTICĂ?!
obiectivelor

3)Enunțarea
obiectivelor lecției - se vor anunța și detalia obiectivele lecției –
elevii vor vedea pe ecran obiectivele

2
2 min - se va face referire la PLANUL DE -conversaţia ;
RECAPITULARE pe care elevii l-au avut de
pregătit – cu fișe de lucru lucrate în clasă sau
online.

- PENTRU A SE REALIZA SIMULAREA SITUAȚIEI


REALE ȘI A SE ASIGURA PREDAREA
INTERDISCIPLINARĂ, elevii vor urmări un
filmuleț de 2 minute cu prezentarea unei
afaceri similară celei tratate în fișa de lucru. - conversaţia ;
Filmul este disponibil la adresa :
- explicaţia ; va fi urmărit modul
https://www.youtube.com/watch?
O1 v=3IwLJC_avJ0 ; în care elevii se
- exemplificarea ; implică în
- Profesorul va prezenta o fișă de lucru care
O2 18 min
simulează o situație reală; - SIMULAREA ; desfăşurarea lecţiei,
4)Dirijarea învăţării O3 - Fișa îi va pune pe elevi în postura unor conexiunile pe care
administratori de pensiune turistică sau - INSTRUIREA le vor face cu lecţiile
O4 complex turistic iar tabelul pe care se va lucra ASISTATĂ DE anterioare
va fi un tabel simplu de gestiune a vânzărilor
CALCULATOR ;
pentru o anumită perioadă;
- În comunicare cu elevii, profesorul va rezolva
fișa de lucru, parcurgând pe rând operațiunile
aferente obiectivelor propuse: întocmirea
tabelului și formatarea celulelor, completarea
celulelor, efectuarea calculelor simple-cu
formule scrise de către elevi, utilizarea de
funcții prestabilite și modalitatea de sintaxă a
acestora.

5)Asigurarea feed- - exercițiul/


back-ului - Elevi vor primi o temă de lucru cu o fișă simularea ;
similară celei prezentate de profesor.

3
O1,O2, 20 min - Vor rezolva itemii din fișa de lucru - învățarea prin
descoperire ;
O3,O4,

- Se va evalua
realizarea sarcinilor
6)Evaluare și - Se vor evalua primele 10 lucrări și se va - observarea;
din fișa de lucru – și
concluzii / concluziona, corespondent cu obiectivele
consolodare
4 min
propuse - Instruirea asistată se vor nota elevii
de calculator care au rezolvat
repede și bine

7)Tema pentru
acasă - Nu se dă temă pentru ora viitoare, se va
1min discuta doar subiectul ce se va preda.

S-ar putea să vă placă și