Sunteți pe pagina 1din 16

BĂLAN OLIVIA CRISTINA

Facultatea de Matematică-Informatică
Secţia Matematică-Informatică
Craiova
2007
PROIECT DIDACTIC
Unitatea:Colegiul Naţional
Elena Cuza
Disciplina: informatică
Profesor: Bălan Olivia
Cristina
Unitatea de învăţare:
structuri de
control
Tema: instrucţiuni repetitive
Tipul lecţiei: recapitularea
cunoştinţelor
Obiective cadru:
 REALIZAREA DE APLICAŢII UTILIZÂND
ALGORITMI SPECIFICI
 IDENTIFICAREA PROBELMELOR CE SE
REZOLVĂ CU INSTRUCŢIUNI
REPETITIVE
Obiective de referinţă

 Să realizeze
programe în
limbajul Pascal
pentru
rezolvarea de
probleme;
 Să urmărească
etapele de
realizare a unei
aplicaţii.
Obiective operaţionale
 Să recunoască şi să
explice forma generală
pentru fiecare instrucţiune
repetitivă
 Să compare diferitele
instrucţiuni repetitive
 Să înţeleagă exemplele
date şi să elaboreze
programe corecte
 Să aleagă variantele
corecte şi să argumenteze
alegerea lor.
Strategii didactice

Principii didactice:
 Principiul participării şi
învăţării active
Metode de învăţământ:
 Conversaţia
 Explicaţia
 Exerciţiul
Forme de organizare:
 Frontală
 Individuală
Desfăşurarea activităţii

 Organizarea şi pregătirea clasei


 Verificarea frecvenţei
 Verificarea cantitativă a temei, frontal, şi verificarea
calitativă, prin sondaj
 Anunţarea subiectului pentru tema respectivă
 Anunţarea modului de desfăşurarea a activităţii.
Reactualizarea cunoştinţelor

Se realizează un set de întrebări pentru


reamintirea şi consolidarea cunoştinţelor
teoretice
Reactualizarea se realizează prin întrebări:

Care sunt instrucţiunile


repetitive învăţate?
Instrucţiunile repetitive sunt:
FOR, WHILE, REPEAT
Care este forma generală a
instrucţiunii REPEAT?
Forma generală este:
REPEAT <instrucţiuni>
UNTIL<expresie logică>
Care este interpretarea?
Se repetă execuţia
instrucţiunilor până când
expresia logică devine
adevărată.
Desfăşurarea lecţiei

Profesorul comunică elevilor faptul că:

Instrucţiunea repetitivă cu număr cunoscut de paşi este FOR


Instrucţiunea repetitivă cu număr necunoscut de paşi
condiţionată anterior este WHILE
Instrucţiunea repetitivă cu număr necunoscut de paşi
condiţionată posterior este REPEAT
Intensificarea reţinerii şi asigurarea
transferului de informaţii

Se realizează cu
exerciţii pentru
verificarea utilizării
corecte a
instrucţiunilor
repetitive.
Alegeţi răspunsul corect la întrebarea:

Instrucţiunile repetitive se folosesc atunci când:


a) Se doreşte alegerea uneia dintre alternativele oferite?
b) Se doreşte execuţia repetată a uneia sau mai multor
instrucţiuni?
c) Se doreşte utilizarea unui anumit tip de dată?
d) Se doreşte utilizarea expresiilor logice sau ordinale.
Obţinerea performanţei
Se dă următorul program care
conţine erori. Care sunt
acestea?
Var n, inv: integer;
Begin
Write(‘n=‘);
Inv:=1.
While n=1 do
n:=n div 10
i:=i+1;
End;
write(inv)
Readln
End.
Fixarea cunoştinţelor

Activitatea profesorului : Activitatea elevilor:

Profesorul propune Elevii rezolvă problema


elevilor să realizeze un propusă de profesor.
program pentru a
calcula câte numere
sunt divizibile cu 5 din
n numere date
Tema pentru acasă

Activitatea profesorului:
♥ Pentru data viitoare aveţi re rezolvat problemele 12, 13, 14 de la
pagina 47.
Activitatea elevilor:
♥ Elevii îşi notează tema în caiete.
Sfârşitul lecţiei

Activitatea profesorului:
☻ Aţi fost foarte atenţi şi receptivi şi sunt foarte
mulţumită de activitatea voastră
☻ La revedere

Activitatea elevilor
☻ Elevii răspund la salutul profesorului.

S-ar putea să vă placă și