Sunteți pe pagina 1din 6

,, Un elev nu este un vas pe care trebuie s-l umpli, ci o flacr pe care trebuie s o aprinzi...

Data: Clasa a VI-a A Numrul leciei n sistemul de lecii: lecia a Numrul leciei conform orarului: lecia a Durata leciei: 45 minute Instituia: Liceul Teoretic ,,V. Vasilache , Chiinu Profesor: Bblu Angela, grad didactic superior Unitatea de nvare: Mulimea numerelor raionale Subiectul: Adunarea numerelor raionale Tipul leciei: Dobndirea de noi cunotine Scopul: Dobndirea de noi cunotine privitor la numerele raionale
Subcompetenele leciei: 3.1. Scrierea, citirea compararea, ordonarea i reprezentarea pe ax a numerelor raionale. 3.2. Identificarea i utilizarea n situaii reale i/sau modelate a numerelor raionale. 3.3. Efectuarea calculelor cu numere raionale utiliznd proprietile, ordinea operaiilor, semnificaia parantezelor, modulul numrului raional.

PROIECT DIDACTIC LA MATEMATIC Motto:

Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O1 s defineasc noiunea de numr raional ; O2 - s scrie i s citeasc fracii ordinare , fracii zecimale ; O3 s utilizeze metodele de transformare a numerelor raionale n exerciii ; O4 s rezolve corect exerciii de adunare a numerelor raionale ; O5 s utilizeze un limbaj matematic adecvat ; O6 s utilizeze n calcule proprietile adunrii ( comutativitatea, asociativitatea, element neutru ) Tehnologii didactice: a) forme: frontal; n perechi; individual; b) Metode i procedee didactice: conversaia euristic;
explicaia;

argumentarea;
exerciiul; activitatea cu manualul;

c) Material didactic: - Ion Achiri , Matematic , manual clasa a 6. - Victor Raischi , Matematic : Exerciii. Probleme. Evaluare ,cl. 6. Evaluarea: formativ (curent); ntrebri, exerciii oralei n scris; observarea sistematic; lucrare independent instructiv ( n scris).

Scenariul leciei Nr. Secvenele leciei 1. Moment organizatoric Obi ecti ve Se creeaz condiiile optime pentru buna desfurare a leciei. Elevii vor avea pe bnci caietele i manualul. Pregtirea caietelor de tem Se verific (vizual) Dac elevii au rechezitele necesare Coninut i sarcini de instruire Activitatea profesorului Activitatea elevilor Modaliti de evaluare

2. 3.

Captarea ateniei Verificarea temei pentru acas. Reactualizarea cunotinelor i capacitilor.

Cum ne poate uura viaa nelegerea fraciilor? Care a fost tema pentru acas? De repetat 3.1-3.3 , de efectuat ex. Dac este cazul , elevii formuleaz ntrebri. Se deschid caietele i se noteaz data i Tema n clas. Scriu n caiete. Dictare matematic

Avei ntrebri referitor la tema pentru acas?

La tabl se va efectua ex. 1.Se consider mulimea A ={2;

; Enumerai elementele mulimelor: B = { x /x , C = { x /x D = { x /x . Verificm rezultatele obinute.

B = {2 C ={2 D={ ;

Elevii rspund la Profesorul formuleaz ntrebri: ntrebri 1. Ce numim numr raional? 2. Cum se noteaz mulimea numerelor raionale? 3. Care sunt formele de scriere a unui numr raional? 4. Ce numim numere raionale mixte? 5. Cum se adun dou fracii cu acelai numitor? Dar cu numitori diferii? 6. Cum se adun dou numere zecimale? 7. Cum se adun numerele ntregi? 8. Cum se compar dou fracii? 4. Anunarea leciei noi n aceast or vom nva despre Adunarea numerelor raionale Se scrie titlul leciei pe tabl. Elevii discifreaz Anagrama ( adureana , renulorme , iolerana) i noteaz titlul leciei n caiete.

ntrebri orale

5.

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

O1 O4 O2

R1: Adunarea a dou numere raionale pozitive revine la adunarea a dou fracii (ordinare sau zecimale). Pentru a aduna dou fracii care au acelai numitor scriem o singur dat numitorul i adunm numrtorii. Ex. R2: Pentru a aduna dou fracii care au numitori diferii aducem la acelai numitor fraciile i le adunm ca i pe cele cu acelai numitor. Numitor comun = c. m. m. m. c. Ex. = . R3: Pentru a aduna dou numere raionale cu acela semn , adunm modulele acestora i rezultatului i atribuim semnul lor comun. Ex. R4: Pentru a aduna dou numere raionale cu semne diferite: 1. Din modulul mai mare scdem modulul mai mic; 2. Rezultatului i atribuim semnul numrului cu modulul mai mare. Ex. -3 =

Elevii noteaz n caiete.

Aprecieri verbale

Elevii noteaz n caiete.

R5. Pentru a aduna dou fracii zecimale finite se aeaz una sub alta respectndu-se ordinul fiecrei cifre i se adun. Ex. 15,23+ 23,45 38,68 R6: n cazul fraciilor zecimale infinite se fac transformrile i apoi se adun fraciile.

Aprecieri frontale

6.

Obinerea performanei i asigurarea feedback-ului

O2 O3

7.

Tema pentru acas

Propun spre rezolvare ex. 12 pag. 81 ; ex. 10 Elevii rezolv exerciiile pag.83 ; ex. 33 34 pag. 85 din culegere. individual i la tabl Anexa 1 Propun spre rezolvare urmtorea problem: Primul numr este de 2,5 ori mai mare dect al doilea. Dac la primul numr vom aduna 1,5 iar la al doilea 8,4 vom obine rezultate egale. Aflai numerele. Deschidei agendele i notai tema pentru acas 1. De nvat tema, Se d explicaii referitoare la tem. 2. De repetat cele studiate, 3. De efectuat: Ex.25 a),f),k). Ex. 26 pag. 136-137. Opional ex. 29.

Activitate individual

S-ar putea să vă placă și