Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC COALA GIMNAZIAL VERME Disciplina : CHIMIE Profesor : BCOANU MAGDALENA-ELEONORA DATA : 15.05.

2013 DISCIPLINA : CHIMIE CLASA : a VIII-a (2 ore/ spt.) TEMA LECIEI : UTILIZRILE SRURILOR TIPUL DE LECIE : lecie de transmitere i nsuire a noilor cunotine.

Obiective vizate:
A. Cognitive Elevii: A1 : vor dobndi cunostinele referitoare la utilizrile srurilor; A2 : vor utiliza cunotinele acumulate n vederea stabilirii importanei srurilor deprinderile practice dobndite n efectuarea unor experiene, n realizarea unor instalaii simple;

B. Capacitai i deprinderi intelectuale Elevii trebuie s posede urmtoarele abiliti : B1 : s deduc pe baza cunotinelor anterioare utilizrile srurilor; B2 : s rezolve exerciii i probleme pe baza cunotinelor anterioare i noi dobndite. C. Comunicare Deprinderile de comunicare include capacitatea elevilor de a: C1 : denumi corect substanele chimice (reactanii i produii de reacie); C2 : formula concluzii folosind limbajul specific chimiei; C3 : lucra n echip : s preia responsabiliti, s schimbe informaii, s neleag rolul i relaiile n cadrul grupului.

METODE I MIJLOACE FOLOSITE : conversaia euristic, explicaia, proiectul pe grupe, ciorchinele, problematizarea, descoperirea dirijat. MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT :coli de hrtie, markere, fie de lucru BIBLIOGRAFIE: 1. S Ftu Chimia, manual pentru clasa a VIII-a, Corint, 1995. 2. S. Ftu, F. Stroe, C. Stroe Ghidul profesorului pentru clasa a VIII-a, Corint 2000. 3. L. Ursea, S Grtan Ghidul metodologic al profesorului, Humanitas Educaional, 2003.

FI DE LUCRU
1. Denumete srurile de mai jos i subliniaz cu o linie srurile neutre, iar cu dou linii srurile acide: a) Al Cl3 b) NaHSO4 c) CaI2 d) CuSO4 e) KH2PO4 f) Ca(HCO3)2 2. Determin substanele notate cu litere, scrie ecuaiile reaciilor chimice i denumete srurile implicate n urmtoarea schem:

CuO

+c

Cu

+a

CuCl2

+b

FeCl2+ Cu

Cu(OH)2

CuCO3

3. Calculeaz cantitatea de azot care se introduce n sol, dac se folosete 200 kg de NaNO3.

DESFURAREA LECIEI :

Momentele leciei i obiectivele operaionale 1.Moment organizatoric

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Forme de organizare a nvrii

Strategii didactice Metode i Resurse procedee Conversaia

Evaluare (itemi evaluativi)

noteaz absenele; creeaz condiii pentru ca lecia s se desfoare n condiii optime. repartizeaz elevii la mesele de lucru; stabilirea responsabilitilor n echipele de lucru. profesorul adreseaz elevilor ntrebri din lecia anterioar: - Definii srurile Profesorul propune elevilor rezolvarea primului exerciiu din fia de lucru.

se pregtesc pentru lecie.

2.Verificarea cunotinelor anterioare. B2

elevii numii de profesor vor rspunde pe rnd la ntrebrile adresate. elevii numii de profesor rezolv l a tabl exerciiul, iar ceilali noteaz n caiete.

Frontal Individual

Conversaia Problematizare

Fi de lucru Cret, tabla.

Rezolv sarcina nr.1 din fia de lucru.

3. Captarea ateniei

Elevii Sarurile sunt substante pe care ascult cu zilnic le folosim in gospodarie. atenie Sarea in bucate este o poveste concludenta pentru a evidentia rolul sarii de bucatarie in alimentatie. Piatra vanata, clorura de var, ingrasamintele chimice sunt doar cateva din saruri pe care le folosim in gospodarie. De aceea este important sa cunoastem cateva saruri si actiunea lor asupra organismelor. Sarurile isi gasesc aplicatii in toate domeniile de activitate: ca reactivi in laborator, ca materie prima in diferite ramuri chimice (clorura de sodiu in industria clorosodica), precum si in industria lacurilor, vopselelor, textilelor, hartiei, maselor plastice. profesorul anun titlul leciei: UTILIZR ILE SRUR ILOR i l scrie pe tabl. elevii noteaz n caiete titlul leciei.

Frontal

Conversaia

3. Anunarea leciei noi.

Frontal

Conversaia

Cret, tabla.

4. Dirijarea nvrii

A1 A2 B1 B2 C3

Profesorul precizeaz elevilor c vor pune n evidena utilizrile srurilor prin intermediul prezentrii miniproiectelor. Profesorul le reamintete elevilor tema dat: "Lucrai la o agenie de publicitate, iar o firm care distribuie substane chimice a solicitat realizarea unei prezentri pentru cteva din produsele sale". Profesorul solicit echipelor, pe rnd, s vin s - i prezinte miniproiectele. La tabl se vor nota cteva utilizri ale srurilor folosind metoda ciorchinelui.

Frontal Pe Grupe elevii au fost mprii p e 4 grupe de lucru cu o sptmn nainte, fiecare grup primind o sare pentru a-I stabili utilizrile: Na 2 CO 3 , CaCO 3 , CuSO 4 i NaCl. Elevii prezint miniproiectele elevii vor nota la tabl i n caiete informa iile

Modelarea Problematizare Proiectul pe grupe Observaia

Coli de hrtie, markere

Se va urmri modul cum a fost realizat prezentarea Observarea sistematic

5. Fixarea Cunotinelor B2 C1 C2

fixarea cunotinelor se realizeaz prin rezolvarea sarcinillor de lucru din fia de lucru .

elevii vor lucra independent, iar elevi numii de profesor vor rezolva problemele la tabl.

Frontal Individual

Problematizare Algoritmizare

Fi de lucru

Se va urmri rezolvarea sarcinii de lucru.

6. Evaluare

U rmrind permanent activitatea elevilor profesorul evalueaz verbal activitatea elevilor. Noteaz elevii care au/nu realizat cel mai bun miniproiect i care au rspuns la ntrebrile adresate.

S-ar putea să vă placă și