Sunteți pe pagina 1din 8

Determinarea vizibilitii n sli de capacitate medie:

Proiectarea slilor de capacitate medie conine urmtoarele probleme:

Determinarea formei slii.

Repartizarea locurilor pentru spectatori n sal.

Determinarea vizibilitii n sal.

Analiza formrii fluxurilor de oameni.

Aprecierea calitii acustice a slilor, calculul timpului reverberaiei.

Posibilitatea apariiei ecoului n sli i msuri de nlturare a lui.

Msuri de izolare a slii de zgomote i vibraii.

Determinarea coeficientului de absorbie sonor a materialelor de construcie i a

articolelor prefabricate pentru finisajul slii.


Date iniiale:
Destinaia slii- Sala de opera si balet
Volumul slii- 7600m
Capacitatea slii- 760 oameni
Calculul volumului optimal de aer pentru un spectator n 1m3.
Calculm volumul optimal de aer pentru un spectator n 1m3 dup formula
Vopt =

Vs
, unde
Cs

volum optimal de aer


Vs volumul slii
C s capacitatea slii.

Vopt

Vopt =

7600
= 10
760

Din tab.1 observm c volumul pentru un spectator este mai mare dect cel admisibil.
Lum volumul maximal pentru un spectator i nmulim cu numrul spectatorilor, astfel
obinnd volumul nou:
8 * 760 = 6080 .
Determinarea mrimilor de baz a slii, utiliznd metoda seciunii de aur.
Aflm modulul seciunii de aur x , avnd n vedere c relaia (raportul, corelaia)
volumului este 8 : 5 : 3 . Obinem
x =3

Vs
120

x =3

6080 3
= 50.66 = 3.7
120

L : B : H = 8:5:3.

Prelungim pn la numere ntregi:

L = 8*3.7 = 30(m)
B = 5*3.7 = 18(m)
H = 3 * 3.7 = 11.1(m)

Sala de concert, sala universal, sala de conferin ( L cu scen), teatru dramatic,


teatru de oper i balet ( L fr scen).
Scena: 8m
Pentru calculul aproximativ al evacurii din slile cu capacitatea medie se folosete
metoda lui S.V. Beleaev dup formula
=

Cs
noam * t ev

, unde:

capacitatea slii i este 760,


numrul de oameni pentru evacuare: 25 oameni pe 1 min.
t ev timpul evacurii, care depinde de normativ de antiincendiu.
Gradul de antiincendiu (gr. 2), atunci cnd volumul este pn la 5000 m 3, constituie 1.5
min; 10000 m3 2 min.
numrul de fluxuri.
Cs

noam

=
tot

760
= 15.2 (fluxuri)
25 * 2
= 15 * 0.6 = 9m .

9 : 1 .8 = 5

ui. Am obinut c este nevoie de 5 ui.

Calculul vizibilitii
Este necesar ca :
distana de la scen pn la primul rnd s fie nu mai puin de 2m;
un rnd pentru spectatori s aib limea de 90 cm;
un fotoliu s aib dimensiuni 5050 (cm);
trecerile s fie de 1.6 2 m.
Aflm nmulitor comun k pentru profil constant pentru valoarea permanent c,
c = 0.06m 6cm depirea unghiului de vizibilitate celui din fa
d = 0.9m limea rndurilor
L = 31.5m distana de la fluxul de sunet
2

x1
h0

distana de la spectator la F
=15cm depirea capului de vizibilitate deasupra primului spectator

k =m

xn
x1

, unde

m numrul de segmente n curba de vizibilitate, m 6


x n distana de la sursa de sunet F pn la ultimul rnd,
x1 distana de la sursa de sunet F pn la primul rnd 4.5m
31.5 6
= 7 = 1.38
4.5

k =6

Profilul n seciune al slii de oper i balet pentru care se execut calculele:


x1
x2

x1 = 4.5m
x 2 = x1 * k = 1.38 * 5 = 6.21
l1 = x 2 x1 = 6.21 4.5 = 1.71

x3

x3 = x 2 * k = 6.3 * 1.38 = 8.694


l 2 = x3 x 2 = 8.694 6.3 = 2.394

x4

x 4 = x3 * k = 9 * 1.38 = 12.42
l 3 = x 4 x3 = 12.42 9 = 3.42

x5

x 5 = x 4 * k = 12.6 * 1.38 = 17.38


l 4 = x5 x 4 = 17.38 12.6 = 4.78

x6

x 6 = x5 * d = 18 * 1.8 = 19.8

x7

x7 = x6 + k = 19.8 *1.38 = 27.32

l1
d
l
r2 = 2
d
l
r3 = 3
d
l
r4 = 4
d
r1 =

r6 =

l7 = x7 x = 27.32 19.8 = 7.52

1.71
= 1.9 2
0.9
2.394
=
= 2.66 3
0.9
3.42
=
= 3.8 4
0.9
4.78
=
= 5.31 6
0.9

l6 7.52
=
= 8.35 13
d
0 .9

l1 = r1 * d = 2 * 0.9 = 1.8
x 2 = x1 + l1 = 4.5 + 1.8 = 6.3m
l2 = r2 * d = 3 * 0.9 = 2.7
x 3 = x 2 + l 2 = 2 .7 + 6 .3 = 9

l3 = r3 * d = 4 * 0.9 = 3.6
x 4 = x3 + l 3 = 9 + 3.6 = 12.6

l 4 = r4 * d = 6 * 0.9 = 5.4
x5 = x4 + l4 = 12.6 + 5.4 = 18

l6 = r6 * d = 13 * 0.9 = 11.7

x7 = x6 + l6 = 19.8 +11.7 = 31.5

Efectum calculul ridicrii rndurilor cu abaterea pn la un centimetru:


Y1 =

h0 * l1 cl1 x2
+
, unde
x1
dx1

l1

lungimea

h0 =15cm

c =6
d = 90

coeficient pentru slile de oper i balet

Completm tabelul cu ajutorul urmtoarelor formule:


Yn =
Y1 =

Y
rn = n ,
rn

hn1ln cln xn+1


+
,
xn
dxn

h0l1 cl1 x2
+
x1
dx1

15 *180 6 *180 * 630


Y1 =
+
=
450
90 * 450
= 6 +16.8 = 22.8
38 * 270 6 * 270 * 900
Y2 =
+
=
630
90 * 630
= 16.28 + 25.71 = 41.99

Y
r1 = 1
r1

22.8
r1 =
11.5
2
41.99
r2 =
14
3

hn = rn rn + hn 1

pentru

n =1,2,...,8 .

h1 = r1r1 + h0
h1 = 11.5 * 2 + 15 = 38

h2 = 14 * 3 + 38 = 80

80 * 360 6 * 360 * 1260


+
=
900
90 * 900
= 32 + 33.6 = 33.6
116 * 540 6 * 540 * 1800
Y4 =
+
=
1260
90 * 1260
= 49.714 + 51.42 = 101.14
218 *180 6 * 180 * 1980
Y5 =
+
=
1800
90 * 1800
= 21.8 + 13.2 = 35
253 * 810 6 * 810 * 3150
Y6 =
+
=
1980
90 *1980
= 103.5 + 85.9 = 189.40
Y3 =

33.6
r3 =
9
4

h3 = 9 * 4 + 80 = 116

101.14
r4 =
= 16.85 17
6

h4 = 17 * 6 + 116 = 218

35
r5 =
= 35 35
1

h5 = 35 * 1 + 218 = 253

189.40
r6 =
= 14.56 15
13

h6 = 15 * 13 + 253 = 448

Verificare:

15 + r1 * r1 + r2 * r2 + ... + r7 * r7 =
= 15 + 11.5 * 2 + 14 * 3 + 9 * 4 + 17 * 6 + 35 *1 + 15 *13 = 448 = h7

Calculul acustic al slii de concert pentru 720 spectatori:


Calculul caracteristicilor tehnoacustice a materialelor folosite n sala de oper i balet

Caracteristi
ci

Nr.
Crt

Denumirea
suprafeei

1.

2.
Suprafaa
salii
neocupata
de fotolii

3.
Covor de
lina pe
material
bituminos

Tavan

1.

4.

i s

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

350

0.08

18

0.2

70

0.27

94.5

Placaje din
lemn

673.11

0.1

67.31

0.1

67.31

0.08

53.84

Scena

Covor din
lina
semipufos

144

0.02

2.88

0.26

37.44

0.57

82.08

Pereii fr
suprafaa
uilor

Tencuiala

1539.4

0.04

61.57

0.06

92.36

0.04

61.57

0.02

0.37

0.05

0.94

0.04

0.75

2772.2

0.06

166.3

0.08

110.8

0.04

110.8

46.8

0.02

0.93

0.83

38.84

0.29

13.57

Spectatori
asezati pe
fotolii tari

532

0.25

83.48

0.3

159.6

0.35

165.85

Fotolii din
lemn masiv

228

0.02

4.56

0.03

6.84

0.04

9.12

6.

7.

Peretii
scenei

Elemente
neconsidera
bile in
calcul
Placi
absorbante
turnate din
ipsos

10.

Sala plin
cu
spectatori
n
proporie
de 70%
Fotolii
neocupate
n
proporie
de 30%
TOTAL A

471.2

Calculm timpul optimal de reverberaie dup formula:


H
Topt = k * lg V , unde
V volumul slii,
k coeficientul dependent de destinaia slii =0.41
z

Topt

Hz

2000
is

Fonoabsor
bie
adugat
=Stot

9.

500
i

Lemn masiv 18.9

8.

125
i s

Ui

5.

Frecvene, MHz

2.
3.

Suprafa
ta

= 0.41* lg 5760
6

584.21

582.16

Topt

125

= 1.4 * 0.41 * lg 6080 = 1.4 * 0.41 * 3.76 = 2.17(sec)

Topt

500

= 1.0 * 0.41* lg 6080 = 1.0 * 0.41* 3.76 = 1.55(sec)

Topt

2000

= 1.0 * 0.41* lg 6080 = 1.0 * 0.41 * 3.76 = 1.55(sec)

Calculm depirea normativ a reverberaiei (reverberaia poate fi depit cu 10%):


Topt

125

= 2.17(sec)

2.17 * 0.1 = 0.217


2.17 +0.217 = 2.387
2.17 0.217 =1.953

Topt

500

1.55 +0.155 =1.705


1.55 0.155 =1.395
2000

= 2.17 2.387 +10%

1.39510% Topt

500

= 1.55 1.705+10%

1.39510% Topt

2000

= 1.55(sec)

1.55 * 0.1 = 0.155

Topt

125

1.95310% Topt

= 1.55(sec)

1.55 * 0.1 = 0.155


1.55 +0.155 =1.705
1.55 0.155 =1.395

= 1.55 1.705+10%

125
500
2000
Construim curba reverberaiei pentru Topt , Topt , Topt
cu abateri normative 10%.

Determinm coeficientul mediu de fonoabsorbie suplimentar med dup formula


med Hz =
med 125 =

471.27
= 0.17 ;
2772.21

med 500 =

Atot
.
Stot

584.21
= 0.21 ;
2772.21

med 2000 =

582.16
= 0.20
2772.21

Hz
Dac med 0.2 , atunci sala este rsuntoare i calculele se efectuiaz dup formula
lui Sbin

Topt

Hz

= 0.163 *

V
med * Stot

Hz
Dac med > 0.2 , atunci sala este nbuitoare i calculele se efectuiaz dup formula
lui Eiring

Topt Hz = 0.163*

( med ) * Stot

Dup Eiring obinem, conform tabelului 9:


( med500
)=0.24
( med2000 )=0.22
6080
= 2.1sec
0.17 * 2772.21
6080
Topt500 =0,163
= 1.48sec
0.24 * 2772.21
6080
Topt2000 =0,163
=1.62sec
0.22 * 2772.21

Topt125 =0,163

Construim graficul de reverberatie optim obtinut:

Observm c date obinute satisfac relaie:


Hz
Hz
Topt
= Toptobt
(n limitele 10%).
De aceea acustica slii poate fi considerat normal n cazul cnd materiale acustice ce
absorb sunetul sunt instalate corect.