Sunteți pe pagina 1din 8

Avem la dispozitie o sala cu destinatia Teatru de Oprea si Balet cu volumul salii de

8400 m3, capacitatea de 834 persoane si forma salii trapezoidala. Trebuie sa facem calculul
acustic corect pentru sala data, dupa planul ce urmeaza:
1. Determinam volumul optim de aer pentru un spectator n 1m3:
Calculm volumul optimal de aer pentru un spectator n 1m3 dup formula:
Vopt =

Vs
, unde
Cs

volum optimal de aer


volumul slii
C s capacitatea slii.

Vopt

Vs

Vopt =

8400
= 10,07
834

m3/om

Din tab.1 observm c volumul pentru un spectator este mai mare dect cel admisibil.
Lum volumul maximal pentru un spectator i nmulim cu numrul spectatorilor, astfel
obinnd volumul nou:
Vs = 8 * 834 = 6672 m3
2. Determinam mrimilor de baz a slii, utiliznd metoda seciunii de aur:
Aflm modulul seciunii de aur x , avnd n vedere c raportul volumului este 8 : 5 : 3 .
Obinem:
x =3

Vs
120

x =3

6672 3
= 55,6 = 33,81
120

L : B : H = 8:5:3

Aflam valorile L, B si H, rotungind valorile pn la numere ntregi divizibile la 3


(exceptie face valoarea H):
L = 8 * x = 8 * 3,81 = 33( m)
B = 5 * x = 5 * 3,81 = 21( m)
H = 3 * x = 3 * 3,81 = 11,43(m)

Adoptam lungimea scenei pentru teatru de opera si balet= 8m.


Efectum calculul nclinrii pereilor slii pentru ca sunetul s fie calitativ.
L = L * tg 3 = 33 * 0.052 = 1,7(m) .
1

Pentru calculul aproximativ al evacurii din slile cu capacitatea medie se folosete


metoda lui S.V. Beleaev dup formula:
=

Cs
, unde:
noam * t ev

capacitatea slii;
noam numrul de oameni pentru evacuare;
t ev timpul evacurii, care depinde de normativ
de antiincendiu.
numrul de fluxuri.
Cs

=
tot

834
= 17 (fluxuri)
25 * 2
= 17 * 0.6 = 10,2m

Aflam numarul de usi ce trebuiesc pentru 17


fluxuri, stiind ca latimea usilor trebuie sa fie in mediu
2,1m, si in general 1,2 - 2,4m, dupa formula:

tot
nusi = lusi

10,2
= 6usi
1,8

3. Determinam vizibilitatea salii:


Este necesar ca :
distana de la scen pn la primul rnd s fie nu mai puin de 2m;
un rnd pentru spectatori s aib limea de 90 cm;
un fotoliu s aib dimensiuni 5050 (cm);
trecerile s fie de 1,2 2,4 m.
Aflm nmulitor comun k pentru profil constant pentru valoarea permanent c,
c = 0.06m 6cm depirea unghiului de vizibilitate celui din fa
d = 0.9m limea rndurilor
L = 35m distana de la fluxul de sunet
x1 distana de la spectator la F
h0 =15cm depirea capului de vizibilitate deasupra primului spectator
k =m

xn
x1

, unde

m numrul de segmente n curba de vizibilitate, m = 7


x n distana de la sursa de sunet F pn la ultimul rnd =35m
x1 distana de la sursa de sunet F pn la primul rnd =4m
k =7

35 7
= 8,75 = 1,36
4

Determinam parametrii profilului n seciune al slii de oper i balet pentru care se


execut calculele:
x1
x2

x1 = 4m
x 2 = x1 * k = 4 * 1,36 = 5,44
l1 = x 2 x1 = 5,44 4 = 1,44

x3

l1 = r1 * d = 2 * 0,9 = 1,8
x 2 = x1 + l1 = 4 + 1,8 = 5,8m
l 2 = r2 * d = 3 * 0,9 = 2,7

r1 =

l1 1,44
=
= 1,6 2
d
0,9

x3 = x 2 * k = 5,8 * 1,36 = 7,88


l 2 = x3 x 2 = 7,88 5,8 = 2,08

r2 =

l2
2,08
=
= 2,32 3
d
0,9

x4

x 4 = x3 * k = 8,5 * 1,36 = 11,56


l 3 = x 4 x3 = 11,56 8,5 = 3,06

r3 =

l3 3,06
=
= 3,4 4
d
0.9

l 3 = r3 * d = 4 * 0,9 = 3,6
x 4 = x3 + l 3 = 8,5 + 3,6 = 12,1

x5

x5 = x 4 * k = 12,1 * 1,36 = 16,45


l 4 = x5 x 4 = 16,45 12,1 = 4,35

r4 =

l 4 4,35
=
= 4,84 5
d
0,9

l 4 = r4 * d = 5 * 0,9 = 4,5

x6

x6 = x5 * k = 16,6 * 1,36 = 22,57


l5 = x6 x5 = 22,57 16,6 = 5,97

r5 =

x7

x 7 = x 6 + d = 22,9 + 2,2 = 25,1

x8

x8 = x 7 * k = 25,1 * 1,36 = 34,13


l 7 = x8 x7 = 34,13 25,1 = 9,03

l5 5,97
=
= 6,64 7
d
0,9
r6 =1

r7 =

x3 = x 2 + l 2 = 5,8 + 2,7 = 8,5

x5 = x 4 + l 4 = 12,1 + 4,5 = 16,6

l5 = r5 * d = 7 * 0,9 = 6,3
x 6 = x5 + l5 = 16,6 + 6,3 = 22,9
l 6 = 2,2
x 7 = 25,1

l = r7 * d = 11 * 0,9 = 9,9
l7
9,03
=
= 10,03 11 7
x8 = x 7 + l 7 = 25,1 + 9,9 = 35
d
0,9

Efectum calculul ridicrii rndurilor cu abaterea pn la un centimetru:


Y1 =
l1

h0 * l1 cl1 x2
+
, unde:
x1
dx1

lungimea

h0 =15cm

c =6
d = 90

coeficient pentru slile de oper i balet

Completm tabelul cu ajutorul urmtoarelor formule:

Yn =

Y1 =

hn1ln cln xn+1


+
,
xn
dxn

h0 l1 cl1 x 2
+
x1
dx1

15 * 180 6 * 180 * 580


Y1 =
+
=
400
90 * 400
= 6,75 + 17,4 = 24,15

Y
rn = n ,
rn

hn = rn rn + hn 1

h1 = r1 r1 + h0

Y
r1 = 1
r1
24,15
r1 =
12,5
2

h1 = 12,5 * 2 + 15 = 40

40 * 270 6 * 270 * 850


+
=
580
90 * 580
= 18,62 + 26,37 = 44,99

Y2 =

85 * 360 6 * 360 * 1210


+
=
850
90 * 850
= 36 + 34,16 = 70,16

Y3 =

157 * 450 6 * 450 * 1660


+
=
1290
90 * 1210
= 58,38 + 41,15 = 99,53

Y4 =

257 * 630 9 * 630 * 2290


+
=
1660
90 * 1660
= 97,53 + 86,90 = 184,43

Y5 =

h2 = 15 * 3 + 40 = 85

Y
r2 = 2
r2
44,99
r2 =
15
3
Y
r3 = 3
r3

h3 = 18 * 4 + 85 = 157

70,16
r3 =
18
4
Y
r4 = 4
r4

h4 = 20 * 5 + 157 = 257

99,53
r4 =
20
5
Y
r5 = 5
r5

h5 = 26,5 * 7 + 257 = 442,5

184,43
r5 =
26,5
7
442,5 * 220 9 * 220 * 2510
Y
Y6 =
+
= r6 = 6
2290
90 * 2290
r6

h6 = 67 * 1 + 442,5 = 509,5

= 42,51 + 24,11 = 66,62

66,62
r6 =
67
1
509,5 * 220 9 * 990 * 3500
Y
Y7 =
+
= r7 = 7
2510
90 * 2510
r7
= 200,95 +138,04 = 338,99

h7 = 31 * 11 + 509,5 = 850,5

338,99
r7 =
31
11

Verificare:

15 + r1 * r1 + r2 * r2 + ... + r7 * r7 = 15 + 12,5 * 2 + 15 * 3 + 18 * 4 + 20 * 5 + 26,5 * 7 + 67 *1 + 31 * 11 =


= 15 + 25 + 45 + 72 + 100 + 185,5 + 67 + 341 = h7 = 850,5

4. Calculul acustic al slii teatrului de oper i balet pentru 843 spectatori


Calculul caracteristicilor tehno-acustice a materialelor folosite n sala de oper i balet:
Nr.
Crt

Denumirea
suprafeei

Caracteristi
ci

Suprafa
ta

Frecvene, MHz
125

500

2000

1.

is

is

i s

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

482,25

0,08

38,58

0,20

96,45

0,27

130,20

2.
Suprafaa
salii
neocupata
de fotolii

3.
Covor de
lina pe
material
bituminos

Tavan

Placaje din
lemn

902,37

0,1

90,23

0,1

90,23

0,08

72,18

Scena

Covor din
lina
semipufos

168

0,02

3,36

0,26

43,68

0,57

95,76

Pereii fr
suprafaa
uilor

Tencuiala
uscata

1958,2

0,02

39,16

0,06

117,49

0,04

78,32

Ui

Lemn masiv

22,68

0,02

0,45

0,05

1,134

0,04

0,90

6.

Fonoabsor
bie
adugat
=Stot

3796,4

0,06

227,7

0,04

151,85

0,04

151,85

7.

Peretii
scenei

Elemente ce
nu sunt
luate in
consideratie
Placi
absorbante
turnate din
ipsos

52,2

0,02

1,044

0,83

43,32

0,29

15,13

Spectatori
pe fotolii
tari

590

0,20

118

0,30

177

0,35

206,5

Fotolii din
lemn masiv

253

0,02

5,06

0,03

7,59

0,04

10,12

1.

2.
3.
4.

5.

8.

9.
10.

Sala plin
cu
spectatori
n
proporie
de 70%
Fotolii
neocupate
n
proporie
de 30%
TOTAL A

523,6

Calculm timpul optimal de reverberaie dup formula:


Topt = k * lg V , unde
V volumul slii,
k coeficientul dependent de destinaia slii =0.39
Hz

Topt
Topt

125

Hz

= 0.39 * lg 5760

= 1.4 * 0.39 * lg 6672 = 2,08(sec)

728,74

760,96

Topt

500

Topt

2000

= 1.0 * 0.39 * lg 6672 = 1,49(sec)


= 0.9 * 0.39 * lg 6672 = 1,34(sec)

Calculm depirea normativ a reverberaiei (reverberaia poate fi depit cu


10%):
Topt

125

= 2,08(sec)

2,08 * 0,1 = 0,208


2,08 +0,208 = 2,29
2,08 0,208 =1,87

Topt

500

= 1,49(sec)

1,49 * 0.1 = 0,149


1,49 +0,149 =1,63
1,49 0,149 =134

Topt

2000

= 1,34(sec)

1,34 * 0,1 =0,134


1,34 +0,134 =1,47
1,34 0,134 =1,20
125
500
2000
Construim curba reverberaiei pentru Topt , Topt , Topt
cu abateri normative
10%:

Determinm coeficientul mediu de fonoabsorbie suplimentar med dup formula


med Hz =

Atot
Stot

523,66
= 0,14
3796,49
728,74
=
= 0,19
3796,49

med 125 =
med 500

med 2000 =

Dac med
Sabin:

Hz

760,96
= 0,20
3796,49

0,2 , atunci sala este rsuntoare i calculele se efectuiaz dup formula lui

V
med * S tot

Topt

Hz

= 0,163 *

dac med
Eyring:

Hz

> 0,2 , atunci sala este nbuitoare i calculele se efectuiaz dup formula lui

Topt Hz = 0.163*

( med ) * Stot

Hz
Incit med 0,2 , calculele le vom efectua dupa formula lui Sabin:

Topt125 = 0,163*

V
6672
= 0,163*
= 2, 04(sec.)
med * Stot
0,14*3796, 49

Topt 500 = 0,163*

V
6672
= 0,163*
= 1,50(sec.)
med * S med
0,19*3796, 49

Topt 2000 = 0,163*

V
6672
= 0,163*
= 1, 43(sec.)
med * Smed
0, 2*3796, 49

In urma calculelor efectuate, observam ca timpul optim de reverberatie se incadreaza


in limitele 10% :
Hz

Topt (10%) = Toptobtinut

Hz

Aceasta se poate observa si in urma constructiei graficului timpului de reverberatie


obtinut:

Deci, in urma calculelor si graficelor, am sesizat ca materialele folosite sunt cele mai
prielnice si satisfac cerintele pentru o sala bine proiectata din punct de vedere acustic.
Observm c datele obinute satisfac relaia:
Hz
Hz
Topt
= Toptobt
(n limitele 10%).
De aceea acustica slii poate fi considerat normal, iar materialele acustice sunt
instalate corect.