Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Profesor: Bursuc Raluca-Georgeta Data: 20.X.2010 Clasa: a V-a C Obiectul: Limba si literatura romana Unitatea de invatare: Opera epic Subiectul: Verbul, nucleul comunicarii Tipul lectiei: e recapitulare, consoli are si !i"are Demersul didactic 1. Obiectiv de referinta - sa constienti#e#e rolul $erbului in mor!ologie. 2. Obiective operationale sa ea e!initia corecta a $erbului% sa i enti!ice si sa e"empli!ice categoriile gramaticale ale $erbului% sa recunoasca corect trasaturile $erbului% sa i enti!ice in te"te $erbele% sa anali#e#e mor!ologic si sintactic $erbele% sa i enti!ice !elul $erbului &n propo#i'ie(mo urile )i timpurile in$atate% *. Strategia didactica a !etode si procedee - !isa-rebus - ciorc+inele% - anali#a gramaticala% - brainstorming% - con$ersatia% - e"ercitii% b "orme de organi#are a activitatii elevilor - acti$itate !rontala, in i$i uala, pe grupe c Resurse - capacitatile normale e in$atare ale ele$ilor e clasa a V-a% - cunostintele insusite anterior e ele$i. d !i$loace - te"te ling$istice% e"ercitii% tabla% creta alba si colorata.

Scenariu didactic
%&!oment organi#atoric - se !ace pre#enta, se $eri!ica scrierea atei corecte pe tabla% - se $eri!ica or inea corecta a ele$ilor in banci. '&(erificarea temei de casa - ele$ii, in or ine aleatorie, citesc in caiete tema e casa% - pro!esorul, impreuna cu alti ele$i, !ac corecturile e rigoare. )&Captarea atentiei - pro!esorul &mparte clasa &n trei grupe )i propune ele$ilor re#ol$area unei !i)e-rebus ,ane"a 1,2,*-, prin care $or escoperi numele unei parti e $orbire )i a unor categorii gramaticale ale acestora ..*nuntarea subiectului +i a obiectivelor - upa cum ati escoperit si $oi prin re#ol$area rebusului, asta#i $om iscuta espre $erb, consi erat ca !iin nucleul comunicarii. Vom recapitula si sistemati#a a#i tot ce am in$atat espre $erb. La s!arsitul orei $a trebui ca $oi sa///// ,se citesc obiecti$ele-. -&Conducerea procesului de recapitulare si sistemati#are a !etoda ciorc.inelui si brainstorming -pro!esorul scrie pe mi0locul tablei cu$antul V1RB2L cu creta colorata3 4cum, e inceput, $om actuali#a tot ceea ce stiti espre $erb. Vom reali#a pe tabla o sc+ema in care $om scrie tot ceea ce tine e $erb. Vreau !iecare sa $a gan iti la $erb si sa imi spuneti cate un cu$ant legat e acesta, re!eritor la ce este si prin ce se caracteri#ea#a $erbul% - upa reali#area sc+emei pe tabla, pro!esorul cere unui ele$ sa-i e!ineasca $erbul !olosin u-se e elementele in sc+ema. /&*sigurarea performan0ei 1oc didactic 2 3*devarat sau "als4 2 -pro!esorul le propune ele$ilor un 0oc3 1u $oi spune cate$a a!irmatii re!eritoare la $erb, iar $oi imi $eti spune aca acestea sunt a e$arate sau !alse3 1. Verbul are gen, numar si ca# 5 6 7 2. 8o ul i icati$ are toate timpurile5 - 4 *. 9er!ectul compus se !ormea# cu au"iliarul a avea 5 6 4 .. Verbul a merge este copulati$ 6 7 :. Verbele a!late la cele . mo uri nepersonale nu pot a$ea !unctia sintactica e pre icat. 6 4

5&*sigurarea feed6bac7ului 6se reali#ea# pe tot parcursul orei 8&Evaluarea performan0ei - ele$ii primesc o !i) pe care o re#ol$ in i$i ual - &n timp ce colegii re#ol$ cerin'ele in !i), cate un ele$ $a $eni la tabl si $a con0uga sau anali#a un $erb at 9&*sigurarea reten0iei +i a transferului 6se anun' tema pentru acas

Con i'ion al-optati$ =mperati $ Con0uncti $ =n icat i$ =n!initi $

Gerun#i u

9articipi u ;upi n

;ingul ar 9lur al

91R;O< 4L1

<191R;O< 4L1

;U!<R !ODURI
=(eu, noi a-==-a tu,$oi

9re icati$ e

(ER:UL
CL*SI"IC*R E
e"prim ac'iunea, starea sau e"isten'a

PERSO*;<
a-===-a el>ea, ei>ele

4u"iliar e Copulati$ e

TI!P 72<CA== ;=<@4C@=C 1


9re ica t 4lte !unc'i i V==@ OR 8ai mult ca per!ect ul @R1C2 @

9R1? 1<@ imper!ec t 9er!e ctsimpl u

Verbal <omin al

9er!ectcompus

S-ar putea să vă placă și