Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Vntori Profesor: Constantinescu Petric-Mircea Unitatea de nvare: Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu Lecia: Tatl Nostru Rugaciunea Domneasc Tipul de lecie: fixare i consolidare de cunotine Clasa: a III a Data: 20. 03. 2013

Obiective cadru: Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului Cunoaterea nvturilor Sfintei Scripturi, a tradiiilor religioase i a istoriei Bisericii Obiective de referin: Prezentarea structurii Rugciunii Domneti i rostirea ei. Rostirea contien a rugciunii studiate Obiective operaionale: Cognitive: CO1: definirea rugciunii, n general; CO2: descrierea mprejurrilor n care a fost rostit rugciunea Tatl Nostru CO3: explicarea denumirii Rugciunea Domneasc CO4: enunarea celor apte cereri i explicarea rugciunii Tatl Nostru Formative: CO5: contientizarea importanei rugciunii n viaa zilnic CO6: redarea atitudinii corecte n timpul efecturii rugciunii; CO7: dobndirea deprinderii de a efectua rugciunea zilnic CO8: formularea unor nvturi morale desprinse din rugciunea Tatl Nostru i din lecturile cu caracter moral efectuate; Atitudinale: CO9: identificarea unor modaliti de aplicare a nvturilor desprinse n cadrul leciei. Evaluarea: complementar: Realizarea unui plan de idei; finalizarea sarcinilor de lucru primite n diferite etape ale leciei. Obiective ale evalurii: Cognitive: O1: operarea cu noiunile nvate n cadrul demersului didactic: rugciune, ispit, a izbvi etc.; Formative: O2: explicarea i argumentarea cererilor rugciunii i a nvturilor morale desprinde n cadrul demersului didactic; Atitudinale:O3: formularea unor aprecieri personale referitoare la nvturile morale desprinse n c. Valori i atitudini vizate: relaionare pozitiv cu semeniidrul demersului didactic Strategii: dirijat, explicativ conversativ, activ participativ 1

Metode: Expozitiv euristice: M1: expunerea, M2: explicaia, M3: conversaia euristic, M4: lectura/ lectura biblic, M5: interpretarea textului moral-religios; Interactive: M6: comparaia, M7: problematizarea, M8: exerciiul, M9: argumentarea Activ participative: M10: scrierea liber, M11: cadranele, M12: nvarea reciproc, M13: explozia stelar, M14: lectura predictiv Instrumente de evaluare: verificarea oral, observarea sistematic, Fia de lucru Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe Resurse: materiale: oficiale: m1: Programa colar, m2: Proiect didactic manuale: auxiliar Religie, ed, Sf. Mina, Iai, 2008 Izvoare narative: m3: Sfnta Scriptur m4: Cele mai frumoase Pilde i povestiri cretin-ortodoxe, Leon Magdan, Editura Aramis, Bucureti, 1998. m5: Nestemate duhovniceti Povestiri pentru ntreaga familie, vol. II, Cristian erban, Claudia erban, Editura Cristimpuri, Ploieti, 2010. m6: fia de lectur

DEMERSUL DIDACTIC
Secvenele didactice Moment organizatoric Coninuturi vizate Competene Op. /ob. ev. Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. mat. m1, M1, m2, M2, m3, M3, - dirijeaz spre nvtura final a temei reactualizate, organiznd elevii frontal i pe grupe; CO1 CO2 CO3 CO4 - solicit elevilor s identifice textul n Sfnta Scriptur; noteaz pe tabl titlul leciei; - solicit elevilor s scrie informaii referitor la rugciune; - mparte elevii n patru grupe fiecare grup primete o sarcin de lucru precis: grupa 1: s explice ce este rugciunea. grupa 2: s expun momentele n care se rostete rugciunea. - elaboreaz rspunsurile individual; m1, Realizarea sensului - descrierea rugciunii Tatl Nostru CO2 CO3 CO4 CO8 - lucreaz pe grupe i finalizeaz sarcinile de lucru primite; m2, m3, m4, 3 - oral M2, M3, M8, M10, M11 - solicit elevilor s identifice personajele biblice studiate dup descrierea scurt a lor (scurte puncte de reper, date n etape succesive) - identific i noteaz cerinele profesorului; m4, M8, m5 m1, m2, - frontal; m3, M1, M2, M3, M8, - aprecieri verbale; - oral, - observarea sistematic - frontal Res. Proced. M8 Evaluare

Tatl Nostru - explicarea cererilor rugciunii

Reactualizarea cunotinelor/ - importana rostirii rugciunii pentru evaluare micii cretini - recunoaterea personajelor biblice (Moise, David, Solomon) Evocare Tatl Nostru Rugciunea Domneasc -localizarea textului n Sfnta Scriptur - rugciunea generaliti;

Obiectivele leciei anterioare

- rugciunea, noteaz absenele, - rspund cerinelor organizeaz materialele i clasa; - pregtesc materialele solicitate - creeaz un climat cooperant; - se aaz la locurile indicate; - formuleaz ntrebri referitoare la - elaboreaz rspunsurile la rugciune, n general cerinele profesorului, frontal i pe grupe; - explic, mpreun cu elevii, cererile rugciunii Tatl Nostru;

- oral

CO1

- pe grupe

- observarea sistematic

grupa 3: s enumere locurile unde se poate rosti rugciunea; grupa 4: s argumenteze de ce ne rugm; - explicarea cererilor rugciunii; CO5, CO7, Reflecia CO9 CO8, - le cere elevilor s explice cererile rugciunii, folosind fia de lucru - profesorul lucreaz cu elevii mprii n patru grupe; de data asta le schimb sarcinile, i anume: Grupa 1: primesc sarcina s rezume textul citit Grupa 2: primesc sarcina s formuleze ntrebri referitoare la text Grupa 3: primesc sarcina s explice cuvintele i noiunile noi din text Grupa 4: primesc sarcina s rescrie finalul textului - solicit formularea unor opinii cu referire la modul n care se face trebuie s se fac Rugciunea Domneasc; - dirijeaz corelarea noiunilor de credin-milostenie-rugciune; - asigur realizarea legturii dintre nvturile morale ale rugciunii i aplicarea lor n relaia cu Dumnezeu i cu aproapele; - Recomand realizarea unui text de apte rnduri, n care s foloseasc cuvintele: rugciune, credin, milostenie, fapte bune, biseric, mulumire, familie; - dac timpul permite va fi realizat la or, dac nu, va fi realizat pentru ora urmtoare; - explic cererile rugciunii; - lucreaz pe grupe i finalizeaz sarcinile de lucru primite;

m5,

Fi de lucru M1/M2, m4, M3/M4, m5, M5/M7, m6, M8/M12, M13/M14, - observarea sistematic Fia de lectur - oral; - individual; - pe grupe - oral

Stimularea performanei

CO5, CO6, CO9,

- analizeaz i ofer soluii

m6,

M6, M8,

Asigurarea reteniei i a transferului

CO3 CO4 CO5 CO9

- formuleaz opinii privitoare la cerinele exprimate de profesor;

m3, m4, m5, m6,

M1, M2, M3, M7, M8, M9, M7, M8, M10,

- verificare frontal;

Tema pentru acas

- realizarea unui plan de idei, n vederea alctuirii unei compuneri, care s aib ca tem rugciunea.

- noteaz cerina i eventual, dac este cazul, solicit explicaii;

m2, m5, m6

- frontal

CO5

Evaluarea: capaciti/ aptitudini/ atitudini

- analizeaz activitatea desfurat; - se raporteaz la aprecierile - face aprecieri verbale i noteaz formulate; elevii care au rspuns solicitrilor;

- oral; M3 - frontal;

S-ar putea să vă placă și