Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

CLASA : DISCIPLINA: SUBIECTUL : TIPUL LECIEI : PROPUNATOR:

a Va Istoria antica FORMAREA POLISULUI GREC SI A DEMOCRATIEI Mixt GHEORGHIE CLAUDIA

ARIA CURRICULARA: Om si societate

COMPETENTE SPECIFICE: 3. . Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evolutiei grupurilor umane si civilizatiei omenesti 3.3 Localizarea in timp si in spatiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice;

SCOP : ob!ndirea de cuno"tin#e referitoare la fenomenele "i procesele istorice care au avut loc $n lumea greac% $n perioada secolelor V&&& V& $'(r' ) formarea polisului "i nasterea democratiei*' OBIECTI!E OPERAIONALE :la sf!r"itul activit%#ii didactice elevii trebuie+ O',- s% explice no#iunile de polis, cet%#ean, democratie' O'.- s% identifice cauzele si etapele apari#iei polisului' O'/- s% compare formele de organizare social% "i politic% din 0recia Antic% cu cele din Orientul Antic' O'1- s% prezinte cauzele care au determinat aparitia modelului democrat de guvernare O'2 - s% extraga informatii esentiale dintr-un text dat O' 3' sa colaboreze in cadrul echipelor in vederea rezolvarii unei sarcini date

STRATEGIA DIDACTIC" : #. For$% &% or'ani(ar%: acti)itat% *ronta+,- in&i)i&.a+,- /% 'r./% . R%s.rs%: a0 /roc%&.ra+%: con)%rsa1ia %.ristic,- %2/+ica1ia- &%$onstra1ia- %2/.n%r%a- o3s%r)a1ia/ro3+%$ati(ar%a- +%ct.ra acti)a- co$/aratia- 4arta conc%/t.a+a 30 $at%ria+%: $an.a+.+- *i5a &% +.cr.- 4arta *i(ic, a E.ro/%i- 4arta Gr%ci%i Antic%ca+c.+ator- so*t6ar% &i&actic- )i&%o/roi%ctor- $at%ria+ //t- i()oar% istoric%7 *ra'$%nt% c0 .$an%: 8 %+%)i d* 3i3+io'ra*ic% : G+ot(- G.- Cetatea greac, E&. M%ri&ian%- B.c.r%5ti- #99 L%)%:.%- P. - Aventura greac- E&. M%ri&ian%- B.c.r%5ti P%tr%- ;o%- Civilizaia greac i originile democraiei- E&. Eras$.s- B.c.r%5ti- #99< Man.a+%- int%rn%t

O3. O/.

Mo$%nt%+% +%c1i%i 1. Moment organizatoric -2 min. 2.Actualizarea cunotinelor anterioare -10 min.

Con1in.t.+ 5tiin1i*ic a+ +%c1i%i

Acti)itat%a /ro*%sor.+.i 74oteaz% absen#ele' -5ealizeaz% un climat cooperant

Acti)itat%a %+%).+.i 76levul de serviciu prezint% tabelul cu elevii absen#i' -6levii $"i preg%tesc materialele necesare desf%"ur%rii lec#iei "i r%spund cerin#elor profesorului 5aspunsuri asteptate+ - localizeaz% pe hart% teritoriul locuit de greci $n Antichitate )sudul 8eninsulei :alcanice, insulele din Marea 6gee "i coasta de apus a Asiei Mici*. &dentifica 0recia de 4, centrala si de S

Strat%'ia &i&actic, 7 7onversa#ia

Grecia Arhaic: Relief, invazia elenilor, eri ori!l Poe"ele #o"erice $Ilia%a&'i O%i(eea&

8rofesorul da sarcini si9sau adreseaz% $ntreb%ri precum+ 7 Localizarea pe hart% a teritoriului locuit $n antichitate de c%tre vechii greci' - fixarea pe harta a celor / zone ale 0reciei continentale - poemele homerice- izvor istoric - triburile elene ce au patruns pe teritoriul 0reciei' 5elatiile cu autohtonii - condi#iile geografice specifice 0reciei Antice' - influen#a condi#iilor geografice asupra dezvolt%rii economice a 0reciei

- 7onversa#ia - (arta fizic% a 6uropei - ;rontal (arta istorica a 0reciei ;rontal - 7onversa#ia euristica - (arta fizic% a 0reciei

5aspund la intrebari'

3.Captarea atentiei 2 min

For"area )oli(!l!i* Colonizarea +reac

Solicita un elev sa lectureze un fragment din :onard, Civilizatia greaca. Arata ca relieful muntos a influentat nu doar viata economica a grecilor ci si modul de organizare statala' <n relief muntos, greu accesibil a $mpiedicat unirea politic% a vechilor greci , ace"tia organiz!ndu-se $n mici state numite polisuri

7 Ascult% fragmentul citit de coleg' 6levii ascult% explicatia profesorului cu privire la caracteristicile geografice ale mediului "i identific% formele de relief lan#uri muntoase, dealuri,coline

- Manualul -(arta fizic% a 6uropei emonstraia ;rontal

4.Anunarea su iectului si a o iectivelor -2 min. !."iri#area invatarii -24 min.

- Scrie pe tabl% titlul lec#iei' 6nunta pe scurt obiectivele

7 4oteaz% titlul lec#iei pe caiet

- $olisul grec

O. # O.

- Se scrie pe tabl% definitia polisului )= stat de sine statator*- urmand ca definitia sa fie completata pe parcurs -8rofesorul treze"te curiozitatea elevilor anun#!nd c% vor urm%ri procesul de formare "i constituire a polisului; $n acest scop folose"te platforma A6L - lec#ia 0recia Antic%' 8artea .+ %ormarea polisului. -Se urm%re"te diri>area $nv%#%rii prin participarea efectiv% a elevilor $n procesul de predare - prezint% procesul de formare a polisului "i p%r#ile sale componente+ teritoriul )ora"ul "i p%m!ntul $ncon>ur%tor* "i comunitatea de oameni )cetenii* -8e ecran proiecteaz% imaginea cet%#ii Atena cu p%r#ile sale componente -7u a>utorul elevilor completeaz% definitia polisului si o parte din schema lec#iei pe tabl% )A46?A*- structura sociala - 6levii sunt diri>ati sa realizeze oral o analiza comparativ% $ntre polisul grec "i ora"ele- stat din Orientul Antic privind+ -mediul, structura, amplasarea templului - &ndruma elevii in descoperirea unor cetati poleis pe harta virtuala - Mentioneaza ca, dintre toate polisurile, Atena prezinta cel mai mare interes datorata multitudinii de forme de guvernare pe care le-a experimentat' - @rece in revista + monarhia, aristocratia, oligarhia, tirania, explicand fiecare termen in parte, realizand comparatii cu monarhia oraselor-stat orientale, completand in

-6levii noteaz% pe caiete informa#iile scrise pe tabl% -6levii a"eza#i $n grupuri ascult% expunerea "i explica#iile profesorului "i vizioneaz% imaginile ce prezint% procesul de formare a polisului pe monitor' -6levii particip% la activit%#ile de predare raspunzand la intrebarile adresate de propunator pe parcursul prezentarii

emonstratia cu a>utorul aplicatiei A6L, 7onversatia euristica videoproiector frontal

O. #

-6levii descoper% prin vizionarea imaginii prezentate caracteristicile cet%#ii grece"ti, identificand agora si acropole -6levii completeaz% $n caiete schema lec#iei 7ompara verbal cele . tipuri de state

Observa#ia iri>ata' &nterpretarea unei imagini 7omparatia ;rontal

O3

4umesc cetatile descoperite

Lucrul cu harta, individual - 7onversa#ia 6xpunerea, 7omparatia - 6xplica#ia - 7onversa#ia

%orme de guvernare O. #

0asesc asemanari9deosebiri cu monarhia orientala, retin termenii noi

paralel schema lectiei' O. < +asterea democratiei O.# O= 8e baza unui fragment din Aristotel, ,tatul atenian- evidentiaza motivele ce au determinat demosul sa ceara mai multa putere' 5eformatori precum racon, Solon si 7listene pun bazele unui nou regim politic, descris cu multa acuratete de 6uripide' 6xpune textul numit pe ecran' &ndruma elevii sa gaseasca cuvinte cheie ce i-ar putea elucida in privinta formei de guvernare' Se completeaza schema lectiei ' O. = &. Asigurarea 'eed- ac(- ului ) min &mparte elevilor fise de lucru' ;iecare cuprinde texte ce lamuresc ce drepturi si libertati politice aveau fiecare categorie sociala' 6 completat apoi la flip-chart un tabel ce uneste rezultatele fiecarei echipe' 6levii sunt solicitati ca, pe baza rezultatelor din tabel, sa raspunda intrebarii daca democratia ateniana era limitata sau nu si sa argumenteze raspunsul' ). Concluzii si aprecieri. *ema 3 min - Apreciaza verbal activitatea generala a colectivului - 4oteaz% elevii care au r%spuns pe parcursul lec#iei @ema + de realizat o comparatie intre democratia ateniana si cea actuala cu a>utorul diagramei Venn-6uler

7ompleteaza schema lectiei

frontal laptop videoproiector frontal si pe grupe

Studiaza fragmentele date, analizeaza, se consulta, gasesc solutii, descopera ca e vorba despre democratie' &ndrumati de profesor, fac o trecere in revista a catorva principii democratice <tilizeaza fragmentul-suport afisat de propunator pentru a stabili organizarea conducerii democratice a statului atenian

&nvatarea prin descoperire

7itesc si completeaza tabelele anexe'

Lectura activa ;ise de lucru 8e grupe ;rontal flipchart 7ompara#ia 8roblematizarea

Analizeaza, se consulta, dau raspunsuri argumentate -7onversa#ia

ANE>E
CON!ERSATIA E>AMINATOARE &4@56:A5& 85O;6SO5+
- 7are sunt poemele ce prezint% lumea din 0recia arhaic% "i constituie un adev%rat izvor istoricA - 7e $nt!mpl%ri sunt prezentate $n cele dou% epopei homerice "i care sunt persona>ele principale pe care le-a#i re#inutA - 7are sunt triburile elene ce au patruns pe teritoriul 0reciei' 7e s-a intamplat cu autohtoniiA - 8rezenta#i condi#iile geografice specifice 0reciei Antice' - 7e influen#% a avut condi#iile geografice asupra dezvolt%rii economice a 0recieiA

5AS8<4S<5& AS@68@A@6+
-8oemele care prezint% 0recia arhaic% sunt &liada "i Odiseea atribuite de antici poetului legendar (omer' -Bn &liada se prezint% r%zboiul dus de ahei pentru cucerirea cet%#ii @roia "i $n Odiseea peripe#iile lui <lise pe drumul de $ntoarcere de la @roia spre &taca' - spre anul .CCC $'(r p%trund $n 0recia+ ionienii, aheii, eolienii si dorienii )neamuri r%zboinice* care ocup% p%m!nturile vechilor locuitori- un nou popor+ elen - 0recia este str%b%tut% de lan#uri muntoase, $nt!lnim dealuri "i coline, suprafa#a c!mpiilor fiind mic%' 7lima este c%lduroas% "i secetoas%' - atorit% condi#iilor de mediu nefavorabile agriculturii "i a prezen#ei #%rmurilor crestate vechii greci au devenit navigatori "i negustori pricepu#i' S-au dezvoltat me"te"ugurile

;5A0M64@6 &S@O5&76- S<8O5@ :onard, Civilizaia greac D0recia este o ar% muntoas%, cu toate c% v!rfurile sale nu ating niciodat% trei mii de metri' ar muntele este pretutindeni, alearg% i se ca%r% $n toate direciile, uneori foarte abrupt' Acest munte arhaic d%dea o ar% divizat% $ntr-o mulime de mici cantoane, dintre care cea mai mare parte, de altfel, atingeau mareaD' Aristotel, ,tatul Atenian E upa aceea a izbucnit o rascoala a poporului impotriva aristocratilorF8ricina ei era constitutia oligarhica, pe temeiul careia saracii impreuna cu femeile si copiii lor erau robiti celor bogati' @ot pamantul era atunci in mana catorva' Aceasta stare de robie, care era consfintita de constitutie, apasa foarte greu asupre poporului'D 7ine s-a rasculat impotriva aristocratieiA 7are fusesera urmarile organizarii aristocratice a statuluiA 6uripide- .ugtoarele EAceast% cetate nu se afl% $n puterea unei singure persoane+ Atena este liber%' 8oporul domne"te' 7et%#enii, magistra#ii ale"i anual administreaz% statul' 4ici un privilegiu averii, c%ci s%racul "i bogatul au drepturi egale $n aceast% #ar%' Sub puterea legilor scrise, cel slab poate s% r%spund% insultei celui puternic "i cel mic, dac% are dreptate, $nvinge pe cel mare' Gi libertatea , ea este $n aceste cuvinte care se pronun#% $n Adunare+ E7ine vrea s% exprime o p%rere util% patriei saleAD ;iecare atunci, poate s% str%luceasc% sau s% tac%' Se poate imagina o egalitate mai frumoas%AD

SCHEMA LECTIEI
OrasH terenuri agricole

femei meteci=
straini

7etateni+ . ziduri de aparare


barbati I.Cani

acropole agora

sclavi 7omunitatea J Stat de sine statator JOras- stat J cetate umana

POLIS

For$% &% con&.c%r% a /o+is.+.i

SEC. !III

ATENA
S%c. !I

Monar4ia
S%c. !II7 !I

@irania
O+i'ar4ia aristocratica
N%$.+t.$iri+% &%$os.+.i? REFORMELE +.i So+on si C+ist%n%

Sec' V&-V

DEMOCRATIA
7etatenii atenieni conduc tara
Adunarea poporului = 6cclesia @ribunalul poporului

7osiliul celor 2CC

7onsiliul celor ,C strategi

S-ar putea să vă placă și