Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.03.2006
ORA: 8 9
CLASA: I
UNITATEA DE NVMNT: Liceul Regele Ferdinand
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba romn
UNITATEA DE NVARE: nfloresc grdinile
SUBIECTUL LECIEI: Sunetul i litera g. Diftongul u
TIPUL LECIEI: predare nvare (predare integrat)
OBIECTIVE CADRU:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
OBIECTIV FUNDAMENTAL (SCOPUL):
-

dezvoltarea deprinderilor de a citi i scrie corect cuvinte care conin ,,g, enunuri
cu astfel de cuvinte i a deprinderilor de a citi cursiv, contient i expresiv un text
de mic ntindere; mbogirea vocabularului i dezvoltarea creativitii.

OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1 s neleag semnificaia global a mesajului oral;
1.2 s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele
ditr-o silab;
2.1 s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date;
2.3 s manifeste iniiativ i interes pentru a comunica cu ceilali;

3.3 s desprind semnificaia global a unui text citit;


3.4 s citeasc n ritm propriu, corect un text cunoscut;
4.1 s scrie corect litere, silabe, cuvinte;
4.4 s manifeste interes pentru exprimarea scris.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s asocieze cuvntul cu imaginea corepunztoare, salutndu-se n perechi conform
cerinelor propuntorului;
O2 s citeasc fluent, corect i contient cuvinte, propoziii sau un text de mic
ntindere ;
O3 s realizeze analiza i sinteza fonetic a unei propoziii;
O4 s utilizeze sunetul i litera g precum i diftongul u n diferite contexte,
exemplificnd cuvinte care le conin n poziie iniial, median sau final, gsind cuvinte care
i schimb nelesul atunci cnd se nlocuiete g cu c, recunoscnd litera g n textul
tiprit, compunnd cu ajutorul alfabetarului cuvinte care conin g i rostind corect
frmntrile de limb;
O5 s rspund la ntrebri n legtura cu povestea Pungua cu doi bani, oferind
informaii despre personaje (faptele lor, trsturi de caracter, greelile comise), identificnd
alternative la anumite ntmplri i atitudini, ordonnd peripeiile prin care trec etc.;
O6 s scrie corect cuvinte i enunuri, rspunznd la cerinele date;
O7 s gseasc sinonome i antonime pentru diferite cuvinte din text;
O8 s prezinte argumente pertinente care s susin un anumit punct de vedere.
TEXT SUPORT: Pungua cu doi bani, dup Ion Creang.
RESURSE: de timp: 100 min.
de spaiu: sala de clas
umane : 28 elevi i propuntoarea

METODE, PROCEDEE I TEHNICI DE LUCRU: conversaia, explicaia, demonstraia,


problematizarea,blazonul, exerciiul, metoda fonetico-analitico-sintetic, masa rotund, graffiti,
activiti ludice
MATERIAL DIDACTIC: plana cu litera Z, jetoane cu imagini i cuvinte referitoare la
primvar, afiul cu TIRILE ZILEI, figurine decupate n polistiren reprezentnd
personajele din poveste, fie cu cuvinte i propoziii, imagini cu scenele din Pungua cu doi
bani.
BIBLIOGRAFIE:
1. xxx Curriculum Naional, programe colare pentru clasele I IV, vol. I, MEN,
Bucureti 1999.
2. Marcela Pene, Abecedar, Ed. Ana, Bucureti 2000.
3. Ion Al. Dumitru, Dezvoltarea gndirii critice i nvarea eficient, Editura de Vest,
Timioara 2000.
4. Vasile Fluera, Teoria i practica nvrii prin cooperare, Casa Crii de tiin, Cluj
Napoca 2005
5. Carmen Iordchescu, S dezlegm tainele abecedarului, Ed. Carminis, Piteti 2004.
6. Ana Maria Murean, Viorica Badiu, Viorica Cristolan, Muata Boco, Ne jucm ...
nvm, Ed. Maxim Grup, Cluj Napoca 2004.
7. Viorica Prial, Dumitru D. Prial, Claudia Balan, Anica Vasilache, Teodora
Tanas, Activiti n completarea programului din ciclul primar, Ed. Euristica, Iai
2000.
8. Colleen Bane, Bun dimineaa! M bucur c eti aici, Ed. RO MEDIA, Bucureti
2004.

PROPUNTOR: inst. Cristina Ardelean

PRIMA OR
Etape i strategii

Obiective
operaionale

1. Moment
organizatoric

2. Captarea ateniei
ntlnirea de
diminea:
a) salutul;

O1

3.Verificarea
cunotinelor
nsuite anterior
b)activitatea de
grup
O2

4.Anunarea
subiectului
c) TIRILE ZILEI

O2

Coninut

Evaluare

- crearea unui climat psiho-pedagogic


favorabil desfurrii leciei;
- pregtirea i distribuirea materialului
didactic;
- copiii vor avea pe piept jetoane cu imagini
sau cuvinte care denumesc imaginile
respective: ghiocel, brndu, lalea, copcel,
rndunic, fluture, buburuz, furnic, cuc,
lcrmioar,
liliac,
mac,
panselu,
gndcel.
- fiind aezai n cerc, n faa clasei, fiecare - frontal,
copil va trebui s-i gseasc i s-i salute oral
perechea; deci, copilul care are jeton cu
imagine i va gsi pereche pe copilul care
are cuvntul ce denumete imaginea; dac
nu se poate scrie acel cuvnt cu literele
nvate, atunci perechea va fi copilul care
are aceeai imagine;

- se va cnta un cntec de primvar, n


timp ce elevii se deplaseaz la locurile lor;
- Care este titlul textului de data trecut?
(Primvara);
- citirea selectiv: Citii versurile din - formativ,
finalul textului., Citii fragmentul n care prin sondaj
ni se arat cum este vremea., Citii
propoziia n care se arat ce fac
rndunelele.
TIRI
Bun venit, semne de primvar!
- formativ,
Este luni, 20.03.2006
oral
n orele de limba romn ne vom aminti
o poveste.Vom nva o nou liter.

5.Dirijarea
nvrii

O5

O3
- metoda foneticoanalitico-sintetic

- exerciiul
- munca
independent

O4
-demonstraia
-explicaia
-exerciiul

- afiul cu tirile va fi prins pe o bucat de


polistiren, sub care se va afla o plan ce
ilustreaz povestea Pungua cu doi bani;
- elevul care va citi cel mai bine va lua
afiul cu tirile i va descoperi plana;
,,TIRILE vor rmne afiate pe o tabl
magnetic pentru tot restul zilei;
,,Din ce poveste fac parte personajele?
,,Cine a scris Pungua cu doi bani ? (Ion
Creang ) Ce alte poveti a scris Ion
Creang?
- se vor purta discuii n legtur cu
povestea: Ce avea moul? (un coco); Ce
avea baba? (o gin);
- se va aplica metoda fonetico-analiticosintetic pentru propoziia Baba avea o
gin;
- se repet n cor propoziia, stabilindu-se
prin bti din palme numrul de cuvinte;
- se analizeaz fonetic fiecare cuvnt, dar se
va insista asupra ultimului;
S desprim n silabe cuvntul gin
(g-i-n). Cte silabe are cuvntul? (trei)
Care este prima silab? (g) Ce sunete se
aud n aceast silab? (g i ) Care este
a doua silab? (i) Ce sunet se aude? (i) Care
este a treia silab? (n) Ce sunete se aud?
(n i ) Ce cuvnt am analizat? (gin).
Dac ar trebui s scriem acest cuvnt, ce
liter ar trebui s mai nvm? (g) Unde se
afl sunetul g n cuvntul gin? (la
nceput);
- li se va cere elevilor s dea exemple de
cuvinte care conin sunetul g la nceput, la
mijloc sau la sfrit.
- se va prezenta plana cu g, stabilindu-se
elementele componente ale literei;
- elevii vor recunoate litera g n textul
tiprit de pe fiele pe care le au pe bnci;
- se vor forma unele cuvinte cu ajutorul
alfabetarului: moneag, gin, pungu,
bogat, a alungat; se vor citi n cor
cuvintele;
- li se va cere elevilor s alctuiasc un
enun cu a alungat pentru a se verifica
dac neleg sensul cuvntului; n caz

- formativ,
oral

-formativ,
oral

- prob
practic

O2
O3

O6

6. Obinerea
performanei

O6
O4

- gndii
- lucrai n perechi
- lucrai n patru
7. Asigurarea feedback-ului

O4

contrar li se va explica, folosindu-se o


imagine din poveste i dndu-se sinonimul:
a goni;
- se vor alctui enunuri i cu celelalte
cuvinte de la stelaj;
- se vor deschide abecedarele, se vor
descifra n oapt cuvintele de sub titlul
leciei, apoi se vor citi cu voce tare,
antrenndu-se ct mai muli elevi;
- se vor analiza fonetic cuvintele care conin
diftongul u i se vor alctui propoziii cu
acestea;
- se va prezenta plana cu litera g mic de
mn i se vor intui elementele componente
ale acesteia: linie de sprijin, oval, bucl;
,,Pe ce spaii vom scrie litera g mic de
mn? (pe rnd i pe subrnd );
- se va demonstra scrierea literei, se va
explica, apoi se va simula scrierea literei n
aer, cu stiloul nchis n palm i pe banc;
- vor veni doi elevi la tabl pentru a scrie
litera;
- se vor realiza exerciiile de nclzire pe
muzic;
- elevii cu dificulti la scris vor exersa
scriera literei n maculator, ceilali vor
continua rndurile ncepute n caietul tip;
- se va acorda ajutor acolo unde e cazul;
-se va explica modul de realizare a legturii
de la g la alt liter i de la alt liter la g ;
- se vor copia cuvintele gin, moneag,
bogat;

- formativ,
oral

-formativ,
scris

- gsii cuvinte care i schimb nelesul - formativ,


atunci cnd l nlocuim pe g cu c; se va oral i
lucra individual timp de un minut, apoi n scris
perechi, dup care se va lucra n echipe de
cte patru; se vor comunica clasei cuvintele
notate n caiete (card gard, car gar,
cnd gnd, drag drac, cros gros, cur gur etc);
- se va realiza un ciorchine pentru a se da
ct mai multe exemple de cuvinte care

conin diftongul u;
formativ
- n sprijinul elevilor poate exista o plan
cu flori pe ale cror petale sunt scrise
silabele rtcite ale unor cuvinte cu
diftongul u (amndou, vou, plou,
rou etc.);
- se vor nota n caiete cel puin patru
cuvinte.

-ciorchinele

O6
8. ncheiarea leciei

-clasa va fi mprit n echipe de cte trei


elevi; fiecare echip va trebui s realizeze - formativ,
un blazon, n care cuvintele care denumesc oral i
imaginile s conin litera g,iar motto-ul o scris
propoziie care s aib legtur cu ,,Pungua
cu doi bani;
- fiecare elev va scrie n caiet cel puin o
propoziie cu un cuvnt care denumete o
imagine din blazon.
- aprecieri, recomandri;
- pregtirea pentru pauz

A DOUA OR
Etape i strategii

Obiective
operaionale

Coninut

1. Moment
organizatoric

- crearea unui climat psiho-pedagogic


favorabi desfurrii leciei;
- pregtirea i distribuirea materialului
didactic;

2. Captarea ateniei

- ghicitori:
Casa bunicii e-n pdure
i merg acolo deseori,
n coule n-am fragi i mire,
Ci cozonat i-n mn flori.
Triesc n csua din muni
La cei apte pitici cruni.
Sorbii apa din fntn,
Stinesei focul din cuptor
i m ntorsei acas
Mai bogat de mii de ori.
Am gsit, pe drum mergnd,
O mrgic, numai una;
M-a btut cumplit stpna
Mai srac rmnnd.
- elevii vor rspunde la ghicitori i vor
identifica personajele care au legtur cu
plana drscoperit ora trecut.
n aceast or vom citi textul Pungua cu
doi bani, vom discuta despre peripeiile
prin care au trecut personajele, vom scrie
cuvinte cu acelai neles i cu neles opus
pentru anumite cuvinte din text, precum i
cteva enunuri.

- problematizarea

O5
4. Anunarea
subiectului i a
obiectivelor
- explicaia

5. Dirijarea
nvrii
O4
- exerciiul
- munca
independent

Care este titlul textului pe care l vom


citi? (Pungua cu doi bani) Ce scrie n
partea dreapt a paginii, sub titlu? (dup Ion
Creang)
Cte alineate are textul? (patru alineate);
- se va descifra textul n oapt, pe alineate,
citindu-se ulterior cu voce tare, discutnduse semnele de punctuaie i realizndu-se

Evaluare

- formativ,
oral

- formativ,
oral

O7

O2

O6
O8
6. Obinerea
performanei
- plriile
gnditoare

O5

7. Asigurarea feedback-ului
- graffiti

O2
O5

exerciii lexicale pe text (cuvinte cu neles


asemntor i cu neles opus);se vor nota n
caiete exerciiile lexicale;
- citirea model.;
- citirea n tafet: un elev citete pn este
oprit de propuntor; cel care a citit trebuie
s numeasc ct mai repede un coleg care s
citeasc mai departe;
- citirea creatoare: se cere elevilor s
urmreasc n manual textul, dar s
foloseasc ct mai multe cuvinte proprii;
- citirea selectiv; se va nota n caiet una din
propoziiile indicate de propuntor;
-se va lansa o dezbatere pornind de la
ntrebarea:,,Oare baba i merita soarta?
a) plria alb informeaz;
Informeaz-ne care sunt personajele din
aceasta poveste.
b) plria roie spune ce simte;
Spune ce simi pentru mo? Dar pentru
bab? De ce?
c) plria galben aduce beneficii;
Cum ar fi trebuit s se comporte baba cu
moul ca s-i fie i ei bine?
d) identific greelile;
Unde a greit baba fa de mo?
e) plria verde genereaz idei noi
Ce s-ar fi ntmplat dac nu ar fi gsit
cocoul pungua cu doi bani?
f) plria albastr clarific
Clarific prin ce peripeii a trecut cocoul
pn l-a mbogit pe mo, aeznd n
ordine imaginile.
- elevii vor fi mprii n patru echipe;
fiecare echip va primi cte o figurin
decupat n polistiren, reprezentnd moul,
baba, cocoul, gina;
- cele dou echipe care au primit figurinele
cu moul i baba vor trebui s aleag dintre
jetoanele cu propoziii pe care le au pe
bnci, pe cele care se potrivesc personajului
lor;
- echipa care are figurina cu moul va trebui
s aleag dintre urmtoarele;
avea un coco

- formativ,
scris

- formativ,
oral
- formativ,
scris

- formativ,
oral

mnca ou
a alungat cocoul de acas
a gsit o pungu cu doi bani
- pe echipe
- echipa care are figuruna cu baba va trebui
s aleag dintre urmtoarele.:
avea o gin
a devenit bogat()
era srac()
a gsit o pungu cu doi bani
- dup ce au ales ceea ce se potrivete
personajului, elevii vor prinde cu ace de
gmlie jetoanele respective pe bucata de
polistiren, apoi vor face schimb de
personaje cu cealalt echip, avnd sarcina
de a completa caracteristicile i pentru
personajul primit de la cealalt echip, cu
ajutorul jetoanelor pe care le mai au la
dispoziie,
- se vor returna personajele ctre grupurile
iniiale, se va comunica ntregii clase
sarcina de lucru, apoi se vor analiza i afia
produsele obinute,
- echipele care au primit figurinele cu coco
i gin, vor avea de realizat un cvintet
pentru mo, respectiv pentru bab, selectnd
din cuvintele i enunurile de pe jetoane pe
cele potrivite unui personaj sau celuilalt;
- se vor obine urmtoarele produse:
- pe echipe
moul
bogat
milos
btnd alungnd ctignd
Cocoul a mbogit moul.
btrnul

- cvintetul

.
- exerciii de dicie
O4

8. ncheiarea leciei

baba
rea
srac
btnd lcomind dorind
Nu era vinovat gina..
btrna

- frmntri de limb, n cor: De


gospodrit m-am gospodrit, dar de
dezgospodrit nu mai pot s m
dezgospodresc
- aprecieri, recomandri;

- pregtirea pentru pauz

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Liceul Regele Ferdinand


CLASA: I
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba romn
UNITATEA DE NVARE: nfloresc grdinile
SUBIECTUL LECIEI: Sunetul i litera Z. Textul ,,Zebru
TIPUL LECIEI: predare nvare (predare integrat)
OBIECTIVE CADRU:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
OBIECTIV FUNDAMENTAL (SCOPUL):
-

dezvoltarea deprinderilor de a citi i scrie corect cuvinte care conin ,,Z, enunuri
cu astfel de cuvinte i a deprinderilor de a citi cursiv, contient i expresiv un text
de mic ntindere; mbogirea vocabularului i dezvoltarea creativitii.

OBIECTIVE DE REFERIN:
1.3 s neleag semnificaia global a mesajului oral;
1.4 s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele
ditr-o silab;
2.1 s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date;
2.3 s manifeste iniiativ i interes pentru a comunica cu ceilali;

3.3 s desprind semnificaia global a unui text citit;


3.4 s citeasc n ritm propriu, corect un text cunoscut;
4.1 s scrie corect litere, silabe, cuvinte;
4.4 s manifeste interes pentru exprimarea scris.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s citeasc enunuri i cuvinte fluent, corect, contient, cu intonaie
corespunztoare, respectnd cerinele propuntorului;
O2 - s rspund corect la ntrbri, dovedind nelegerea textului citit;
O3 s realizeze analiza i sinteza fonetic a unei propoziii;
O4 s utilizeze sunetul i litera Z n diferite contexte, dnd exemple de nume care
ncep cu ,,Z, recunoscnd litera Z n textul tiprit, compunnd cu ajutorul alfabetarului
cuvinte care ncep cu Z i rostind corect frmntrile de limb;
O5 - s scrie corect litera ,,Z, cuvinte i enunuri n care se folosete aceast liter,
rspunznd la cerinele date;
O6 s enune i s aplice reguli elementare de circulaie pentru pietoni;
O7 s gseasc sinonome i antonime pentru diferite cuvinte din text;
RESURSE: de timp: 100 min.

de spaiu: sala de clas

umane : 28 elevi i propuntoarea

METODE, PROCEDEE I TEHNICI DE LUCRU: metoda fonetico-analitico-sintetic, masa


rotund, Graffiti, conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic, munca independent,
termeni-cheie revizuii, blazonul.
MATERIAL DIDACTIC: plana cu litera Z, afiul cu TIRILE ZILEI, fie, piese de
puzzle, plane reprezentnd respectarea sau nclcarea unor reguli de circulaie, figurin de
plastic reprezentnd zebra
BIBLIOGRAFIE:

9. xxx Curriculum Naional, programe colare pentru clasele I IV, vol. I, MEN,
Bucureti 1999.
10. Marcela Pene, Abecedar, Ed. Ana, Bucureti 2000.
11. Ion Al. Dumitru, Dezvoltarea gndirii critice i nvarea eficient, Editura de Vest,
Timioara 2000.
12. Vasile Fluera, Teoria i practica nvrii prin cooperare, Casa Crii de tiin, Cluj
Napoca 2005
13. Carmen Iordchescu, S dezlegm tainele abecedarului, Ed. Carminis, Piteti 2004.
14. Ana Maria Murean, Viorica Badiu, Viorica Cristolan, Muata Boco, Ne jucm ...
nvm, Ed. Maxim Grup, Cluj Napoca 2004.
15. Viorica Prial, Dumitru D. Prial, Claudia Balan, Anica Vasilache, Teodora
Tanas, Activiti n completarea programului din ciclul primar, Ed. Euristica, Iai
2000.
16. Colleen Bane, Bun dimineaa! M bucur c eti aici, Ed. RO MEDIA, Bucureti
2004.

PRIMA OR
Etape i strategii

Obiective
operaionale

1. Moment
organizatoric

2.Verificarea
cunotinelor
nsuite anterior
- citire selectiv,
citire creatoare

Coninut

Evaluare

- crearea unui climat favorabil desfurrii


leciei;
- pregtirea i distribuirea materialului
didactic;
O1

O2
- Masa rotund
- Graffiti

- se va realiza o citire selectiv a unor


propoziii sau fragmente din textul ,,Barza i
broscua;
- citire creatoare i selectiv: ,,Citii a doua
propoziie din al doilea alineat, nlocuind
expresia ,,i ia avnt cu alta care s aib
acelai neles;
- se va aplica,,Masa rotund i ,,Graffiti;
elevii sunt aezai pe dou rnduri de bnci,
n echipe de cte trei; pe fiecare din cele
dou rnduri se distribuie cte o fi pentru
fiecare echip de trei, cu ntrebri tip gril;
ntrebrile vor fi diferite pe un rnd fa de
ntrebrile de pe cellalt rnd; fia va circula
din mn n mn, fiecare elev dintr-o
echip avnd de rspuns la o ntrebare,
ncercuind varianta corect cu un creion
colorat; astfel, rspunsurile corecte au fost
ncercuite , pe rnd, cu albastru, galben i
verde; dup ce au rspuns la toate
ntrebrile, se face schimb de fie cu cei de
pe cellalt rnd, elevii avnd sarcina de a
verifica i corecta cu rou rspunsurile date
de colegi.
- se stabilesc variantele corecte pentru cele
dou tipuri de fie.

- frontal,
oral

- formativ,
pe echipe

- evaluare
reciproc

3. Captarea ateniei

-problematizarea
-conversaia
-explicaia

O6

- un lider al fiecrei echipe va comunica


clasei dac au fost descoperite greeli sau
nu, dup care fiele se vor prinde pe
polistiren colorat gri, cu partea alb n
exterior;
- elevii vor constata c astfel s-a obinut o
trecere de pietoni (zebr);
- formativ,
- din piesele unui puzzle se va realiza la prin sondaj
stelaj o zebr (animal);
- se observ sensurile celor dou omonime;

-metoda fonetic,
analitico- sintetic

O3

- n urma unei conversaii se desprinde - oral


propoziia ,,Zebra este un animal., care se
va analiza fonetic, stabilindu-se n cele din
urm c
primul cuvnt din aceast
propoziie se scrie cu ,,Z.

4.Anunarea
subiectului

n aceast or vom nva litera ,,Z, vom


citi i vom scrie cuvinte care ncep cu
aceast liter, iar la sfritul orei vom
organiza un concurs i vom vedea dac voi
respectai sau nu regulile de circulaie.

5.Dirijarea
nvrii

- se vor prezenta i analiza plane ce


reprezint respectarea sau nclcarea unor
reguli de circulaie de ctre copii
- elevii vor gsi nume care s nceap cu
,,Z pentru copii si vor formula enunuri
corespunztoare imaginilor ;
- se va prezenta plana cu Z, stabilindu-se
elementele componente ale literei;
- elevii vor recunoate litera Z n textul
tiprit de pe fiele pe care le au pe bnci;
- se vor forma unele cuvinte cu ajutorul
alfabetarului: Zina, Zoica, Zaharia; se vor
citi n cor cuvintele;
- se vor deschide abecedarele, se vor
descifra n oapt cuvintele de sub titlul
leciei, apoi se vor citi cu voce tare,
antrenndu-se ct mai muli elevi
- se va prezenta plana cu litera ,,Z mare de
mn i se vor intui elementele componente
ale acesteia;
- se va demonstra scrierea literei, se va
explica, apoi se va simula scrierea literei n
aer, cu stiloul nchis n palm i pe banc;
- vor veni doi elevi la tabl pentru a scrie
litera;
- se vor realiza exerciiile de nclzire pe
muzic;
- elevii cu dificulti la scris vor exersa
scriera literei n maculator, ceilali vor

- conversaia
- explicaia
- exerciiul

O6
O4

O1

O3

O5

-munca

-prob
practic

- formativ,
oral

-formativ,
scris

independent

6. Obinerea
performanei
- blazon

continua rndurile ncepute n caietul tip;


- se va acorda ajutor acolo unde e cazul;
-se va explica modul de realizare a legturii
de la ,,Z la alt liter ;
- se vor copia de la tabl cuvintele Zina,
Zebru, Zoica, Zaharia;

O4

O5
7. Asigurarea feedback-ului
- concurs
O5

- se va realiza un blazon; cuvintele care


denumesc imaginile trebuie s conin ,,z,
iar animalului desenat i se va da un nume
care s nceap cu ,,Z; n loc de motto
elevii vor scrie o propoziie n care toate
cuvintele s nceap cu ,, z/Z.
- concurs ntre cele dou rnduri de bnci,
cu urmtoarele probe:
a) un reprezentant al fiecrei grupe va scrie
la tabl cte o propoziie dictat; (ceilali
elevi vor scrie n caiete)

- formativ
-prob
practic

formativ
oral i
scris

O4
- activiti ludice
O6

8. ncheiarea leciei

b) frmntri de limb:
1.,,Tot am zis c-am zis c-a zice
i de zis eu n-am mai zis
2.,,Dar odat tot i-oi zice
Ce i-am zis c-am zis c-i zic.
c) se va prezenta o plan cu diferite trasee
posibile care duc la o coal ( unele respect
regulile de circulaie, altele nu); cte un
reprezentant de pe fiecare rnd trebuie s-l
conduc pe Petric (o mascot) la coal pe
un traseu care respect regulile de circulaie.

- stabilirea ctigtorilor;
-aprecieri, recomandri;
- pregtirea pentru pauz

A DOUA OR
Etape i strategii

Obiective
operaionale

Coninut

1. Moment
organizatoric

- crearea unui climat favorabil desfurrii


leciei;
- pregtirea i distribuirea materialului
didactic;

2. Captarea ateniei

- se va citi urmtorul afi:


TIRILE ZILEI

- TIRILE ZILEI
O1

Evaluare

- formativ,
oral

BUN DIMINEAA, POLIITILOR !


ESTE MIERCURI, 03.05.2006.
ELEVII CLASEI I B AU NVAT
LITERA Z.
S-A PIERDUT UN PUI DE ZEBR.
CINE L VA GSI OARE ?
- jocul ,,Cald- rece se va folosi pentru a - formativ,
gsi puiul de zebr, cruia i se va da numele oral
Zebru

-jocul ,,Cald-rece

4. Anunarea
subiectului i a
obiectivelor
- explicaia

n aceast or vom citi textul Zebru,


vom discuta despre ntmplarea prin care au
trecut personajele, vom scrie cuvinte cu
acelai neles i cu neles opus pentru
anumite cuvinte din text, precum i cteva
enunuri.

5. Dirijarea
nvrii

- discutarea i analizarea imaginii din


manual;
- se va descifra textul n oapt, pe alineate,
citindu-se ulterior cu voce tare;
- conversaie pentru verificarea citirii
contiente a textului;
se va explica folosirea semnelor de
punctuaie i se vor realiza exerciii lexicale
pe text (sinonime, antonime, omonime), fr - formativ,
a se folosi terminologia;se vor nota n caiete scris

O1
- exerciiul
- munca
independent
- conversaia
euristic

O2

O7
O5

O1

6. Obinerea
performanei
- termeni-cheie
revizuii

7. Asigurarea feedback-ului
- exerciiul

O6
- pe jetoane vor fi scrise urmtoarele
cuvinte: noi, Zebru i Zaharia, trecere de
pietoni, accidente.; elevii vor stabili legturi - formativ,
ntre aceste cuvinte, trasnd sgei de la oral
unele la altele i vor formula un enun care
s cuprind toate aceste cuvinte, pentru a
arta ce nvtur au desprins din acest
text.
Ex.: Noi, la fel ca Zebru i Zaharia,
trebuie s taversm pe trecerea de pietoni,
pentru a nu se produce accidente.

O1
O5

O6
- joc muzical

exerciiile lexicale;
- citirea model.;
-formativ,
- citirea n tafet: un elev citete pn este oral
oprit de propuntor; cel care a citit trebuie
s numeasc ct mai repede un coleg care s
citeasc mai departe;

- citire pe roluri;
- citirea selectiv; se va nota n caiet una din
propoziiile indicate de propuntor;
- formativ,
- citirea creatoare: se cere elevilor s oral i
urmreasc n manual textul, dar s scris
foloseasc ct mai multe cuvinte proprii;
- se va cnta cntecul ,,Nelu i Gic
,, Nelu, atent i ordonat, strada trece,
Prin urmare, noi i dm nota 10.
Gic, lng stop ajuns, nu se uit
Trece pe rou i de vrei nu vrei
i dm nota trei.

- se vor atribui roluri copiilor; n timp ce


toat clasa cnt, Nelu va traversa pe
trecerea de pietoni obinut la prima or,
propuntorul va arta semaforul verde, iar
clasa va arta nota 10 ; cnd traverseaz
Gic, propuntorul arat semaforul rou, iar
clasa arat nota trei.

Predarea integrat a disciplinei limba romn la clasa I

Predarea integrat la limba romn n clasa I a generat numeroase discuii ntre nv


-tori, pentru care algoritmul clasic al predrii sunetului i literei corespunztoare era unul ct se
poate de clar, acesta conducnd cu succes la nvarea tainelor cititului i scrisului pentru attea
generaii de elevi. Muli se ntrebau de ce era necesar o schimbare cnd lucrurile mergeau att
de bine.
Cu toate c la nceputul anului colar am considerat important ca elevii s se
familiarizeze cu rechizitele i am predat clasic, tocmai pentru ca elevii s nu aib pe banc, n
aceeai or, abecedar, caiet tip, caiet simplu i altele pe care le confundau unele cu altele, fiind
necesar intervenia mea direct, - n a doua parte a anului colar am recurs la predarea
integrat, mai nti din dorina de a face leciile mai atractive.Ulterior, mi-am propus s
analizez avantajele i dezavntajele pe care le presupun un stil de predare sau altul.
Proiectul didactic de mai jos este conceput n manier integrat. La prima vedere, s-ar
putea spune c sunt prea multe obiective operaionale, ns ele sunt realizate pe parcursul a
dou ore. Spre deosebire de predarea clasic, un obiectiv operaional nu se realizeaz pe
parcursul ctorva minute dintr-o or, ci se poate reveni asupra lui n ora urmtoare, ceea ce
duce la o mai bun fixare a cunotinelor elevilor i la o abordare a lui dintr-un alt unghi. Prin
predarea clasic, ora de citire era una relativ plcut, ns n ora de scriere oboseala i spunea
cuvntul, iar aspectul scrisului avea de suferit din aceast cauz. n schimb, prin predarea
integrat, interesul elevilor este meninut permanent la un nivel crescut, etapele de citire
alternnd cu cele de scriere.Consider important, de asemenea, ca abordarea coninuturilor s se
fac i n manier integrat transdisciplinar. n proiectul de mai jos sunt cuprinse secvene
specifice educaiei plastice sau muzicii, dar nu ca simple activiti n completare, ci integrate
n structura leciei pentru a solicita elevului un efort intelectual, care s genereze o contribuie
personal la derularea activitilor de nvare sau pentru a demonstra cadrului didactic c
mesajul textului a fost corect receptat. Un dezavantaj al predrii integrate n a doua jumtate a
anului colar ar fi doar pentru dascl, pus n situaia de a trece dincolo de ablon i de a deveni
creativ.ns elevul este implicat n activiti de nvare mai diverse, este pus n situaia de a
rspunde la sarcini noi de la o or la alta, ceea ce nu nseamn altceva dect c el nva s se
adapteze, s-i dezvolte inteligena i personalitatea.

S-ar putea să vă placă și