Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

DATA: 19.03.2013
CLASA: a II-a
PROPUNATOR: Alb Alina si Gergely Susana
DISCIPLINA: CUNOATEREA MEDIULUI NCONJURTOR
ARIA CURRICULAR: MATEMATIC I TIINE
UNITATEA DE NVARE: Animalele
TEMA LECIEI: Animale domestice
TIPUL LECIEI: predare- nvare
SCOPUL LECIEI:
Formarea/ dezvoltarea capacitilor de observare, explorare i nelegere a realitii din mediul nconjurtor
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 S enumere animale domestice din ara noastr
O2 S gseasc rspunsurile corecte la ghicitori
O3 S-i nsueasc noiunile de animal domestic;
O4 S recunoasc animalele prezentate;
O5 S observe/ s numeasc prile componente ale unui animal;
O6 S compare 2 animale ntre ele (animal domestic- pasre domestic)
O7 S enumere caracteristici specifice ale unor animale din mediul lor de via;
O8 S foloseasc un limbaj specific tiinelor naturii n descrierea animalelor observate.
O9- S manifeste interes pentru munca n grup i individual
O10-S participe activ
STRATEGIA DIDACTIC
Sistem metodologic: Ciorchinele, tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat, conversaia
Sistem de resurse curriculare: manual, atlas zoologic, imagini, fie de lucru, prezentare PPT
Strategii, metode i instrumente de evaluare: aprecierea verbal, autoevaluarea, observarea sistematic a elevilor, evaluarea scris- fiele de
lucru, exerciiul.
Resurse temporale: 45 minute
Resurse umane: 24 de elevi
BIBLIOGRAFIE:
Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/ nvtorilor, MECT, 2003
Cunoaterea mediului clasa a II-a Tudora Piil, Ed. Aramis, 2005
Predarea interactiv centrat pe elev

Demers didactic:
Motivaia:
De ce este valoroas aceast lecie pentru elevi?
Subiectul leciei este de actualitate. Lecia face parte din irul leciilor din unitatea de nvare ,,Animale.
Pe baza experienei personale i a informaiilor noi, activitatea propus dezvolt deprinderile elevilor de a observa i descrie corpul animalelor, de a compara un animal domestic cu un animal slbatic, de a comunica utiliznd termini i noiuni specifice.
Subiectul leciei ofer elevilor informaii, noiuni despre animalele domestice de la noi din ar (alctuire, hran, nmulire, simul de ocrotire i aprare), dar i despre importana acestora n viaa omului.
.
Cum se leag lecia de ceea ce s-a predat deja si ceea ce se va preda mai departe ?
Activitatea solicit elevii s utilizeze noiunile cu care ei s-au familiarizat n anii anteriori. Metodele active utilizate determin implicarea
activ a elevilor n situaiile de nvare i le ofer posibilitatea de a-i folosi experiena de via, observaiile personale, de a asocia idei noi cu altele cunoscute de ei.
Din perspectiv interdisciplinar tema face apel la cunotine din domeniul: tiinelor, limbii romne, educaiei plastice.
Condiii prealabile:
a) Coninut: Elevii au cunotine despre viaa animalelor.
b) Procese de gndire: Elevii au mai utilizat metoda ciorchinelui simplu/ revizuit, metoda tiu / Vreau s tiu / Am nvat.

Evaluare:
- Capacitatea de a reda anumite caracteristici ale animalelor domestice.
- Formularea unor judeci de valoare i critice privind coninutul textului.

DESCRIEREA DIDACTIC A SCENARIULUI ACTIVITII

Evenimentul
didactic
Evocare

Coninut tiinific

Strategii didactice

Reactualizarea cunotinelor prin realizarea unui Conversaia


ciorchine.
Ciorchinele
Propuntorul spune o ghicitoare, iar elevii vor
ANEXA 1
completa ciorchinele (doar primele ovale) dac ghicesc
rspunsul.

Animale
domestice

Realizarea
sensului

Elevii vor fi mprii pe 4 grupe.


Se anun titlul leciei, apoi se scrie pe tabl i n tiu/ Vreau s tiu/
caiete.
Am nvat
(primele dou
ANIMALE DOMESTICE
,,Astzi vom nva despre animalele care triesc pe coloane). tiu/
lng casa omului. Acestea, dup mediul lor de via, se
numesc anumale domestice, pentru c, provin din mediul
slbatic, au fost mblnzite de ctre om i ngrijite de
acesta. Vom nva cum sunt ngrijite acestea, despre
alctuirea corpului lor, despre utilitile lor n hrana
omului.
Elevii primesc o fi cu un tabel cu urmtoarele
rubrici: tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat.
Ei vor completa singuri prima rubric ,,tiu, dup
ce se intuiesc imaginile din manual.

Forme
de
organizare
Frontal

Evaluare
Frontal

Dirijai de nvtor, elevii vor completa rubrica


,,Vreau s tiu. n acest sens, ntrebrile formulate n
legtur cu informaiile de care elevii nu sunt siguri sau
reprezint curioziti ale acestora, vor fi notate n coloana
din mijloc.
Cum se numesc prile corpului?
Ce are la cap?
Cu ce este acoperit corpul?
Pe ce se sprijin corpul?
Prin ce se nmulete?
Cum se numete puiul su?
Cu ce i hrnete puii?
Cum se numete adpostul lui?
Care sunt foloasele de la el?
nvtorul deruleaz prezentarea PPT ,,Animale
domestice, solicitnd elevii s observe i s rein unele
aspecte.
Dup ce se deruleaz prezentarea PPT,
elevii din cele 4 grupe aleg fie care conin imaginea unor
animale domestice (cte 2 fie fiecare grup).
Pe cealalt parte, fiele cuprind informaii despre
animalele domestice. Se citesc aceste informaii.
Frontal
FIE (ANEXA 2)
Rubrica ,,Am nvat se completeaz dup
ce elevii au citit informaiile de pe fie. Fiecare grup
citete fia aleas
Exemplu:
Cine: - animal domestic
-cap, gt, trunchi, 4 picioare terminate cu labe
i gheare
- cap- doi ochi, dou urechi, bot
- corp acoperit cu blan
- se nmulete prin pui- i hrnete cu lapte
- hran- oase, psri mici, diferite alimente
Gin: - pasre domestic

Vreau s tiu/ Am
nvat
(ultima coloan).

Frontal

cap, gt, trunchi, 2 picioare terminate cu


ghiare
cap mic, doi ochi, urechi, cioc ascuit
corp acoperit cu pene, fulgi, puf
se nmulete prin pui
hran- cereale, iarb, viermi
Frontal

Reflecia

Prin discuii se indic asemnrile i deosebirile


dintre fiecare animal i puiul su ( puiul de cine
seamn la corp cu printele, se hrnete cu lapte de la
mam/:- puiul de gin este hrnit cu fin, brnz,
ou,etc.)
Se cere elevilor s sublinieze care sunt foloasele
acestor animale: cinele este paznicul casei; pisica o
cur de roztoare, calul ajut la muncile din gospodrie,
de la gin folosim oule, penele pentru perne, carnea
pentru mncare, etc. .
La fia din anex, elevii din 2 grupe trebuie s
uneasc prin sgei denumirea animalelor domestice cu
Ciorchinele
numele puilor acestora. (ANEXA 3)
Elevii din alte 2 grupe vor realiza sarcinile fiei din
ANEXA 4.
Dup ce termin sarcinile fielor, elevii trebuie s
termine completarea ciorchinelui. Fiecare grup va
completa ciorchinele n funcie de fia avut. Pentru
fiecare animal trebuie s se completeze adpostul i
numele puiului.
Exemplu:
Vaca- grajd- viel
Oaia- staul- miel
nvtoarea va citi un text. Elevii trebuie s
descopere greelile strecurate n text. (ANEXA 5)
Se studiaz imaginile cu unele specii de animale
domestice din atlsul zoologic.
Se fac aprecieri asupra activitii elevilor.

Pe grupe

Frontal

Individual

Individual

Anexa 1

GHICITORI DESPRE ANIMALE


Dup sob la bunica
Toarce-ntruna mitica
i o cheam Miaunica.

Rocel, negru sau blan,


Cu potcoav la picior,
Face-ntruna tropa-tropa
i alearg la galop.

,,Cu oile stna mparte


i car desagi n spate.

(calul)

n noroi se tvlete,
Cu porumb el se hrnete,
Are coada covrigel
i la gt are inel.
E prieten credincios
i-i dau mereu cte un os.

Are lna lung, crea,


Pate iarba sus la stn
i-i d ca i brnz bun.

,,Ea este bun la toate


Ne d carne, ne d lapte,
Iar vieii mititei
Sunt copii ei!

ANEXA 2 FIE
1. VACA
Vaca este un animal domestic mare.
Capul are doi ochi mari i blnzi, un bot lung i umed care nu este acoperit cu pr, dou urechi i dou coarne
Corpul este acoperit cu piele i cu pr scurt, iar coada are pr lung n vrf.
Cele 4 picioare ( mai lungi dect la porc i dect la oaie) se termin cu copite.
Vaca fat o dat pe an un viel pe care l hrnete cu lapte.
Vacile sunt erbivore rumegtoare. Ea pate iarb fr s o mestece i o nghite. Cnd se odihnete, vaca rumeg: iarba nghiit revine n gur,
unde este mestecat ndelung, apoi este nghiit din nou.
2. PORCUL
Este alctuit din cap, trunchi i picioare.
Capul este mare, terminat cu un bot numit rt.
Corpul este mare i greoi, acoperit cu o piele groas cu pr aspru i scurt i se termin cu o codi scurt.
Cele patru picioare sunt scurte, terminate cu cte dou copite.
Scroafa fat de dou ori pe an ntre cinci i paisprezece purcei pe care i hrnete cu lapte.
Porcul este omnivor, ceea ce nseamn c mnnc de toate, la fel ca omul. n cutarea hranei miroase i rm pmntul cu rtul. i place s se
tvleasc prin noroi ca s se apere de soare i s se rcoreasc.
3.OAIA
Este alctuit din cap, trunchi i patru picioare.
La cap deosebim ochii, urechile i un bot scurt.
Corpul este acoperit cu blan care o protejeaz de vremea rea i se termin cu o codi scurt.
Picioarele sunt scurte, terminate cu copite.
Oaia fat un pui sau doi numii mieluei.
Oaia se hrnete mai ales cu iarb verde sau iarb uscat numit fn. Spunem c este erbivor. Mieii, mioarele, oile i berbecii triesc n grup
numit turm.
4. CALUL
Este un animal domestic erbivor, cu o inut supl, frumoas i cu un mers graios. Capul are dou urechi mai scurte, doi ochi mari i se
termin cu un bot.
Are o coam bogat.
Este un animal puternic i de aceea este folosit pentru a duce, poveri i pentru a fi clrit.
Iapa fat un mnz pe care l hrnete cu lapte.

5. GINA
Are corpul alctuit din cap, trunchi i picioare.
Corpul, acoperit cu pene, fulgi i puf, are dou aripi.
Picioarele sunt puternice i au degete terminate cu gheare.
Ca orice pasre, gina se nmulete prin ou pe care le clocete timp de douzeci i una de zile i din care ies pui.
Se hrnete cu boabe de cereale, buruieni i viermi pe care i gsete scurmnd pmntul.
6. RAA I GSCA
Au corpul alctuit din cap, trunchi i picioare.
Capul se termin cu un cioc turtit la vrf.
Corpul este acoperit cu fulgi i pene.
Picioarele sunt scurte, iar labele au degetele unite cu o pieli care le ajut la not.
Se nmulesc prin ou care sunt clocite de gina cloc n cazul raelor, de gsc sau n incubator.
Raele i gtele se hrnesc cu boabe de cereale, iarb, buruieni, viermi. Sunt mari iubitoare de ap. Ele i ung penele cu grsimea produs de
dou glande de lng coad i astfel se pot blci mult timp n ap fr s se ude. Gtele sunt adevrai paznici. Dac se apropie un strin, ele
ggie i ssie.
7. PISICA
Este un animal mic, are corpul acoperit cu blan.
Capul este rotund i mic, are dou urechi ascuite cu care aude foarte bine, doi ochi cu care vede i noaptea i un bot mic. Acesta are musti cu
care pipie.
Trunchiul mldios se termin cu coad.
Fiecare dintre cele patru picioare (labe) se termin cu gheare care se pot retrage n nite pernie moi. De aceea mersul pisicii nu se aude .
Se poate cra i sri cu uurin.
Fat de dou ori pe an mai muli pisoi pe care i hrnete cu lapte.
Se hrnete cu oareci, animale mici i cu diferite alimente.
8. CINELE
Cinele este un animal domestic de mrimi diferite, fiind alctuit din cap , trunchi i picioare.
La cap are doi ochi prietenoi, dou urechi i un bot cu ajutorul cruia poate descoperi mirosuri foarte fine.
Corpul este acoperit cu i se termin cu o coad nu prea mare
Picioarele sunt puternice, iar labele se termin cu gheare.
Se hrnete cu oase, psri mici i diferite alimente.
Cinele este prietenul devotat al omului, aprtor bun i credincios. Este unul dintre cele mai inteligente animale. Este folosit pentru paz,
vntoare, dar i ca animal de companie.

ANEXA 3

Unete prin sgei fiecare animal cu puiul su.

vac
oaie

purcel
viel

cea

mnz

pisic

miel

scroaf

cel

iap

iepura

capr

pisoi

iepuroaic

ied

gsc

ied

ANEXA 4

Trasai sgei ntre denumirea animalului i foloasele pe care le are omul de la acel animal.

oaia

lapte

carne
porcul
pene
vaca
ln

pisica

apr
gospodria

gina

ou

piele
cinele
prinde
oareci

ANEXA 5

,, Era odat un cine foarte btrn. De btrn ce era sttea toat ziua n scorbura lui (cuca) i nici mcar nu
putea s miaune (latre). De aceea stpnul l-a alungat de acas. Cinele, suprat, a zburat ( a plecat) spre pdure. Pe
drum s-a ntlnit c-un cal care avea un viel (mnz ) tare drgla, dar mereu flmnd. Toat ziua scurma ( ptea)
iarb i de aceea stpnul i-a alungat din coteul lor (grajd).
Cinele s-a mprietenit cu ei, plecnd toi trei la drum. Prin pdure au vzut o ursoaic ce ieea din vizuina
( brlog) cu puiul ei, iedul (ursuleul), care ltra (mormia) vesel n urma mamei.
Dup ce au salutat ursoaica, au mers mai departe pn ce au ajuns la o cuc de oi (stn). S-au bucurat
mult cnd au vzut, stna, deoarece cinele se gndea poate ciobanul are nevoie de el s-i fure (pzeasc) oile, iar calul
credea c poate ciobanul l va primi s mping (trag) crua.
Numai c nu a fost aa, deoarece un coco, cocoat n vrful unei claie de fn, care i-a vzut a nceput s cnte
tare mac-mac-mac (cucurigu) de s-au trezit toi cinii ciobanului i au nceput s latre i s alerge dup musafirii
nepoftii. Acetia s-au speriat i au luat-o la fug ncotro au vzut cu ochii.

S-ar putea să vă placă și