Sunteți pe pagina 1din 5

1

Proiect didactic
Data: 07.11.2013
Propuntor: Minu Alina
Instituia de nvmnt:
Clasa: I
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: colrei i colrie
Subiectul leciei: Ghici ce am n ghiozdan!
Tipul leciei: dobndire de cunotine
Scopul leciei: Familiarizarea copiilor cu obiectele colarului(rechizite, cri, caiete) i cu
modul de folosire al acestora;
Obiective operaionale:
O1: S numeasc obiectele colarului;
O2: S identifice rechizitele din imagine;
O3: S explice cum trebuie folosite i pstrate obiectele colarului;
O4: S rspund la ntrebrile adresate;
O5: S descrie dup model un obiect;

Strategia didactic:
a) Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, jocul de rol;
b) Mijloace de nvmnt: foaie cu ghicitori, obiecte din ghiozdan, rechizite, abecedar.
c) Forme de organizare a leciei: frontal, individual

Resurse: - Umane: colectivul clasei de elevi
-Temporale: 45 minute

Bibliografie:
Avram, E., Ghid de predare a Abecedarului, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1996.
Molan, V., Didactica disciplinei Limba i literatura romn n nvmntul primar,
Editura Miniped, Bucureti , 2006.
Ungureanu, A., Metodica studierii Limbii i literaturii romne nvmnt primar,
Editura ASS, Iai, 2003.
2


Secvenele
leciei

Coninutul
Instructiv-educativ

Ob.
op.
Strategia didactic
Evaluare

Observaii
Nr.
Crt.
Metode i
procedee
didactice
Mijloace de
nvmnt
Forma de
organizare

1.

Moment
organizatoric

Asigurarea condiiilor optime necesare
pentru buna desfurare a leciei.



Frontal




2.



Verificarea
cunotinelor
Dragii mei, ce mult m bucur c ai venit cu
toii la coal astzi!
A vrea s v ntreb dac mai tii cine
suntei voi, i de ce ai venit la coal?
V amintii n ce clas suntei?
Copii, dar ce or avem acum?
Cum se numete cartea de pe care am nvat
ieri i pe care o avei i acum pe banc?
Apreciez verbal rspunsurile elevilor






Conversaia





Frontal





3.




Anunarea temei
i a obiectivelor
Captarea ateniei
Copii, tiu c v plac foarte mult ghicitorile, de
aceea v voi spune cteva. V rog s fii ateni
i s gsii rspunsul corect.
La trup sunt mai mititel,
i-am n spate-un ghiozdnel.
A vrea s nv la coal,
S citesc s scriu, s sper.(colarul)
Cu tine plec la coal;
Acas vin cu tine,
Te port cu drag n spate,
colar mi ade bine.(ghiozdanul)
E o grdin minunat
Cu poezii i cu poveti.
Ea se las vizitat,



Conversaia













Foaie cu
ghicitori













Frontal





3

Cnd tii copile s citeti.(cartea)
Cri, caiete i penare
nghesuite n ghiozdane.
Acuarele i creioane
Pixuri multe i abloane.(rechizitele)
Copii la ce se refer toate aceste ghicitori?
Astzi, la ora de Abecedar vom vorbi despre
rechizite, adic despre tot ce avei voi n
ghiozdane atunci cnd venii la coal (titlul
leciei este Ghici ce am n ghiozdan!). Vom
vedea obiectele din ghiozdanele voastre, le
vom numi, vom alctui propoziii, i vom
rspunde la ntrebri, n timpul unui joc.
Ce prere avei?







Conversaia

























4.





Dirijarea
nvrii
Copii, va rog s scoatei pe banc ceea ce
avei n ghiozdane. V rog s-mi spunei ce
avei pe banc (crile, caietele, penarul,
acuarelele, stiloul, blocul de desen etc.).
Care sunt deosebirile dintre caietul de scriere
i abecedar?
La ce ne ajut abecedarul?
Voi cu ce scriei n caiet?
Unde pstrai pixurile sau stiloul? De ce le
pstrai n penar?
Copii, tot ce pstrai n penar (pixurile,
stiloul, creioanele, cariocile, guma) se numesc
rechizite, iar crile, caietele, rechizitele,
ghiozdanul sunt obiectele colarului.
Deschidei abecedarul la pagina 5.
Ce vedei n imagine?
De ce credei c este vesel fetia?
Numii rechizitele din penarul fetiei.
Dar acuarelele la ce sunt folosite?


O1







O2







O3


Conversaia









Explicaia









Ghiozdan,
caiete,
penar,
abecedar,
acuarele,
bloc de
desen.












Frontal


Evaluez
capacitatea
copiilor de a
numi
obiectele din
ghiozdan i
de a
identifica
rechizitele
din imagine.















Observ
modul elevilor
de a formula
rspunsuri la
ntrebrile
adresate.
De a rspunde
n propoziie.
4


Observai n imagine c toi copii, sunt
aezai pe scaune. Haidei sa le dm cte un
nume (Maria, Andrei, Ioana, Mdlina, Paul
i Matei). Ce fac ei? Ce face Maria n faa lor?
De ce a ridicat Ioana mna?
Rspundem, n propoziie, cum am nvat.
Copii, dar cnd mai ridic elevii mna?
Privii acum cele dou imagini din josul
paginii. Cine aeaz corect cartea n ghiozdan?
Fetia sau bieelul?







O4



Conversaia

Abecedar









Evaluez
capacitatea
copiilor de a
alctui
propoziii i
de a
rspunde la
ntrebri


5.


Obinerea
performanei
Vrei s ne jucm un joc?
Fiecare elev i va alege un obiect dintre
cele care se gsesc n ghiozdan, va spune cum
se numete i la ce l folosete.
De exemplu: Aceast carte este un Abecedar i
o folosim pentru a nva s citim i s scriem.
Numesc 2-3 copii care s realizeze acelai
lucru.

O5
Conversaia

Joc de rol

Demonstraia

Obiectele
din
ghiozdan
care se afl
pe banc
Individual


Evaluez
capacitatea
copiilor de a
descrie un
obiect.
Observ
implicarea n
joc fiecrui
copil.

6.







7.

Asigurarea
reteniei i
transferului






ncheierea
activitii
Copii, cum se numete lecia de astzi?
Cum trebuie s pstrm rechizitele, crile i
caietele?
Pentru a nu uita, am s v rog s le spunei i
prinilor ceea ce ai nvat astzi, la coal,
iar dac vedei pe cineva care nu tie s
pstreze obiectele colare, s l nvai voi.

Fac aprecieri asupra modului n care s-a
desfurat lecia, mulumesc elevilor care au
fost activi la or i le sugerez celor care nu au
rspuns, s fie mai activi pe viitor.


Conversaia








Conversaia

Frontal









Frontal

5


OGINDA TABLEI




07.11.2013

S-ar putea să vă placă și