Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

PROFESOR: MIHALCEA NATALIA LOREDANA


OBIECTUL DE STUDIU: LIMBA I LITERATURA ROMN
CLASA : a V-a B
TEMA LECIEI: CPRIOARA
GNDCELUL
CND STPNUL NU-I ACAS, DE EMIL GRLEANU
-DESCIFRAREA TEXTELOR LITERARE
TIPUL LECIEI:-DE RECEPTARE A OPEREI EPICE (ACTIVITATE CU
BIBLIOTECA)
OBIECTIVE CADRU dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
-dezvoltarea capacitii de exprimare oral
-dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
-dezvoltarea capacitii de exprimare scris.
OBIECTIVE OPERAIONALE :
La sfritul leciei elevii vor fi capabili :
-s identifice informaiile eseniale dintr-un mesaj oral
-s recunoasc i s exemplifice sinonimele i antonimele
-s construiasc propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
-s identifice ideile principale dup citirea global a unui text
-s identifice expresii i cuvinte noi n text
-s se exprime clar corect i concis.
STRATEGIA DIDACTIC
a) METODE I PROCEDEE : dialogul euristic problematizarea nvarea prin
descoperire
analiza pe text exerciiul lectura.
!) FORME DE ORGANI"ARE A ACTIVITII : activitate frontal alternat cu
activitatea
lor individual
#) MI$LOACE DE %NVMNT : Limba romn manual pentru clasa a !-a autori : "arin
#ancu #oan $umitru !asile "olan %abriel &'elaru
(ditura )etrion
S dezlegm tainele textelor literare ndrumtor pentru
"anual &armen #ordc'escu (ditura &arminis.
&) RESURSE'MATERIALE DIDACTICE: Din lumea celor care nu cuvnt de (mil
%rleanu, (ditura "inerva.
)lan fie de lucru.
DESFURAREA ACTIVITII DE %NVARE
() MOMENT ORGANI"ATORIC : *+,a-.a a!/.*0.1+-, a/234-a-.a +-&2*22,
/,a!212-.a
#125a,4142 #+-./64*78,+- 9*#.6.-22 9* !4*. #+*&2022
a &./:8;4-8-22 1.#02.2)
<) ACTUALI"AREA CUNOTINELOR : &2/#4022 #4 .1.=22 9* 1.38,4-8 #4 /a-#2*a
&.
9*=80a-. 6. #a-. a4 a=4,-+ &. -.7+1=a, a#a/8)
P+=./,2-.a #.1+- &+48 /#>20. &. E521 G?-1.a*4,
Cprioara ;2 Gndcelul
@) CAPTAREA ATENIEI : E1.=22 =+- #+561.,a /6a0221. 64*#,a,. a1. &.:2*20221+-
&. 6.
61a*;a a,a;a,8 6-+2.#,4142 6-.7.*,)
(O6.-a 12,.-a-8 9* #a-. /4*, 6-.7.*,a,. ntmplri 9*,--+
a*452,8 +-&2*. /. *45.;,. naraiune.
O6.-a 12,.-a-8 9* #a-. 2&.21., /.*,25.*,.1., ;2 3?*&4-21. /4*,
.A6-25a,. #4 aB4,+-41 personajelor ;2 a1 aciunii /. *45.;,. +6.-8
.62#8)
O6.-a 12,.-a-8 9* #a-. 2&.21., /.*,25.*,.1. ;2 3?*&4-21. /4*,
.A6-25a,. 9* 5+& direct /. *45.;,. +6.-8 12-2#8 ))
C) ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI : P-+:./+-41 1. a&4#. 1a #4*+;,2*08
.1.=21+- #8,
956-.4*8, 6-2* #+*=.-/a02. .4-2/,2#8, 9*=80a-.
6-2* &./#+6.-2-. .,#), =+- &./#2:-a ,,,a2*.1.DD
,.A,.1+- 142 E521 G?-1.a*4, 6.*,-4 a a##.&. 1a
+ !4*8 9*0.1.3.-. a a#./,+-a)
E) DIRI$AREA PROCESULUI DE %NVARE: P-+:./+-41 1. 956a-,. .1.=21+- :2;.
&. 14#-4,
a,a;a,. &.a/.5.*.a 6-+2.#,4142 6-.7.*,) P. !a7a
/46+-,4142 ,.+-.,2# +:.-2, a*,.-2+- &. #8,-. 6-+:./+-
;2 6-2* #+*=.-/a02a .4-2/,2#8, .1.=22 =+- aB4*3. 1a
#4*+a;,.-.a a58*4*02,8 a ,.A,.1+-)P. 6a-#4-/41
1.#02.2 6-+:./+-41 =a /+12#2,a .1.=22 6.*,-4 -.#4-
*+a;,.-.a ;2 .A.5612:2#a-.a /2*+*25.1+- ;2 a*,+-
*25.1+- &2* ,.A,.) T+, 6-2* &2a1+3 #+*,2*44 /. 4-58-
-.;,. :2Aa-.a ,-8/8,4-21+- :272#. ;2 5+-a1. a1.
6.-/+*aB.1+- 6-2* .A612#a-.a /2*,a35.1+- #a-a#,.-2-
7a,+a-. -.38/2,. 9* ,.A,) D2/#402a . +-2.*,a,8 #+-.#,,
9* a;a :.1 9*#?, #.-2*0.1. /8 *4 &.68;.a/#8 *2=.141 &.
#4*+;,2*0. a1 .1.=21+-) %* 6a-a1.1 .1.=22 /4*, /+12#2,a02
/8 &.:2*.a/#8 5+*+1+341) (M+*+1+341 ./,. 6-+#.&.41
12,.-a- #a- #+*/,8 9* =+-!2-.a #4 /2*. 9*/4;2 a 4*42
6.-/+*aB)) T+a,. a#./,. .A.-#2022 ;2 a#,2=2,802 9*1./*./#
6a-,2#26a-.a .1.=21+- 1a &./:8;4-a-.a *+22 1.#022)
F) OBINEREA PERFORMANEI : P-+:./+-41 =a #2,2 + a1,8 /#>208 /#-2/8 &. E521
G?-1.a*4, 2a-
.1.=22 =+- :2 /+12#2,a02 /8 -8/64*&8 1a + /.-2. &. 9*,-.!8-2 #.
=+- #+*&4#. 1a #4*+a;,.-.a 5a2 9* a58*4*, a ,.A,4142
a*,.-2+- #2,2,)(Calul!"

G) ACTIVITATEA DE EVALUARE: P-+:./+-41 =a :a#. + #a-a#,.-27a-. 3.*.-a18 a #1a/.2 ;2 2*&2=2&4a18 a
:2.#8-42 .1.=) A#,2=2,a,.a .1.=21+- =a :2 58/4-a,8 6-2* .=a14a-.
:+-5a,2=8 -.a127a,8 6-2* #4=2*,. &. 1a4&8 /a4 *+,a-. .:.#,2=8,
9* :4*#02. &. a,2*3.-.a +!2.#,2=.1+- +6.-a02+*a1.)
G) ASIGURAREA RETENIEI I TRANSFERUL %NVRII: T.5.1. =+- :2 a/,:.1
:+-541a,.
9*#8, /8 a6-+:4*&.7. #4*+;,2*0.1. &+!?*&2,.) (H.A.-#20221. #4
/,.14,8 I &. 6. :2;.1. &. 14#-4)
*#+, $( L-&.-
CLASA a V-a
/&0#!#0/0( &- 1#1L#20(&/
)2!(30#.(/ 4 $(3&#*./.(/ 0(50-L-#
&,).#2/./

6.%rupai perec'ile de sinonime : a conteni sfietor mngiat a ncuraja reinut a nceta iscusin
fraged dureros a adulmeca plpnd pricepere a ndrzni catifelat nbuit pzit a se ncumeta a mirosi
mngietor ocrotit a mbrbta dezmierdat .
7.%sii antonimele cuvintelor : vesel catifelat moale nc'is .
8./legei variantele potrivite :
a9:n inima cprioarei ncolete un simmnt struitor de mil;; pentru c :
trebuia s se despart de puiul ei
puiul era nc mic i neajutorat
puiul n-o mai asculta
b9cprioara se oprete ca de o presimire adulmecnd;; pentru c :
a auzit un zgomot in lumini
a vzut oc'ii lupului strlucind lacomi
s-a oprit de fric
c9cprioara d un zbiert adnc sfietor i dintr-un salt cade n mijlocul luminiului;; semnific :
cade rpus de oboseal
se ofer ca prad s-l salveze pe ied
vrea s-l avertizeze pe ied asupra primejdiei
<.Legai comparaiile de explicaia potrivit :
muc'iul gros cald ca o blan a pmntului;; -puiul avea picioarele subiri ca tulpinile unor flori=
-iedul se avnt dup mama lui iute i usor ca
sgeata=
ca un muget nbuit de durere;; -adncul pdurii aprea ntunecat i plin de
primejdii=
ca i cum ar mirosi genuna;; -mugetul ei ascundea durerea reinut a cprioarei=
-iedul se oprete temtor pe marginea prpastiei ca
se avnt ca o sgeat;; i cum ar mirosi-o=
-muc'iul care acoperea pmntul era gros i cald
picioarele subiri ca nite lujere;; ca blana unui animal.
inima ntunecat ca un iad a pdurii;;

%>?$,&(L-L
@.#ndicai antonimele cuvintelor : a purcede a scobor a slbi mic dinapoi ridicturi jos.
A."arcai expresiile potrivite :
a9era de cnd pmntul;; nseamn : b9ploaia de lumin;; sugereaz :
avea aceeai vrst cu pmntul lumina soarelui se carnea ca o ploaie
dintotdeauna soarele strlucea orbitor
avea o vrst mai putin important ploua cu soare.
B.1ifai rspunsurile potrivite apoi argumentai-le :

a9/utorul atribuie gndcelului nsuiri : b9%ndurile gndcelului sunt redate prin :
omeneti povestire
obinuite monolog
specifice lumii insectelor enunuri exclamative
c9)e gndcel l muncesc gndurile:
s urce pn la soare s-i continue 'otrt drumul
s se odi'neasc s se ntoarc din drum
s admire bolta cereasc
C.D&ompletai cu citate din text apoi realizai o descriere a gndcelului:
-mrime-mic ct un fir de linte;; -culoare-EEEEEEEEE.
-piciorue-EEEEEEEE. -trupor-EEEEEEEEE.
-oc'iori-EEEEEEEE.. 4micri-EEEEEEEEE.
F./legei trsturile care se potrivesc gndcelului i argumentai-le :
-'otrre -ncredere -ne'otrre -curiozitate
-curaj -voin -rutate

CND STPNUL NU-I ACAS
6G.#ndicai sinonimele cuvintelor: pizm prilej zpcit struin a momi a crnni mirat a supraveg'ea a se
astmpra.
66.1ifai variantele potrivite:
a9Lectura este: b9/utorul prezint personajele cu : c9/utorul atribuie personajelor :
o naraiune curiozitate nsuiri omeneti
o descriere amuzament nsuiri obinuite
rutate
67.:ncercuii explicaiile potrivite :
a9cu oc'ii galbeni i lucioi ca sticla;;sugereaz : b9paii apsai cutremur sala;;sugereaz :
motanul este bolnav paii strnesc teama
privirile fosforescente ale motanului pentru cei trei care stau la pnd paii apsai
privirea neclintit arat c e gata de atac ai stpnului inspir autoritate i le nruie
speranele
stpnul tropie
c9$e unde-l vrjete din ce col l poftete cu atta struin la dnsa H;; semnific :
brnza dobndete puteri miraculoase
brnza l las indiferent
brnza personificat l atrage struitor.
68.D/legei i grupai trsturile care se potrivesc fiecrui personaj : pofticios iret naiv lacom nerbdtor
imprudent agresiv nelinitit fricos linitit 'otrt curajos.
6<.D$ai exemple de trei epitete gsite n text.
(xerciiile cu stelu constituie tema pentru acas.

S-ar putea să vă placă și