Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 28 martie,2007
Clasa: a-II-a D (deficienta mintala severa, profunda sau asociata);
Profesor: ANDREEA TRANDAFIR
Aria curriculara: LIM! "I #$M%&I#!'(
Disciplina: )ormarea a*ilitatilor de comunicare
Titlul lectiei: Jocul silabelor(joc didactic)
Tipul lectiei:consolidarea cunostintelor
Scopul:formarea si de+voltarea capacitatii de a desparti cuvinte in sila*e;
de+voltarea au+ului fonematic, a spiritului de o*servatie,
Obiective operationale:
a) cognitive
$--sa denumeasca ima.inea su.erata de /eton;
$2-sa desparta corect in sila*e cuvantul su.erat de ima.ine;
$0-sa preci+e+e cate sila*e contine cuvantul, utili+and procedee au1ilia-
re-*atai din palme;
$2-sa complete+e corect fisa data, denumind ima.inile;
$3-sa alcatuiasca o propo+itie simpla, folosind cuvante date,
*)!si"o#otorii
$4-sa trase+e atatea linii ori+ontale cate sila*e are cuvantul dat;
$7-sa manuiasca corect materialul didactic;
c)a$ective:
$8-participarea cu interes la lectie;
$5- stimularea motivatiei pentru reali+area6 finali+area sarcinilor de
lucru;
$-0 -de+voltarea unor emo%ii &i senti#ente de #ul%u#ire6
satisfactie,
Strategia didactica:
7Metode68rocedee didactice:/ocul, demonstarea, conversatia, e1plicatia,
e1ercitiul oral ,e1ercitiul scris, metoda fonetica, analitico-sintetica,
7Material didactic: /etoane cu ima.ini, papusa ,cutie, fise de lucru, cre-
ioane,

Durata: 9 23 minute
Locul desfasurarii lectiei:sala de clasa
Forma desfasurarii: jocul didactic
Sarcina /ocului: preci+area numarului de sila*e care alcatuiesc cuvantul
ilustrat in ima.ine;
Regulile /ocului: copilul solicitat de papusa Doli ale.e un /eton din cutia
de surpri+e, ii denumeste ima.inea, apoi desparte cuvantul in sila*e;
preci+ea+a cate sila*e are cuvantul ilustrat in ima.ine; raspunsurile
corecte sunt apreciate cu aplau+e,
Elemente de oc: manuirea materialului, miscarea, surpri+a, aplau+e,
!ibliografie:
8'unescu( )*( +u&u( I* Recu!erarea #edico,!edagogic a
co!ilului "andica!at #intal, (,D,8,, ucure&ti( -../
D(")!"%'!'(! L(#:I(I
Etapele
activitatii
Ob"
op"
Continut instructiv#
educativ
Strategia
didactica
Evaluare
-,
Momen
t
or.ani+atoric
2, #aptarea
atentiei
$8
$-0
$8
-pre.atirea salii de clasa
si a materialului de lucru
pentru o *una desfasurare
a lectiei;
-asi.urarea unui climat
aperceptiv po+itiv necesar
desfasurarii lectiei,
"e va face un e1ercitiu
pre.atitor pentru de+volta
rea motricitatii fine:
stran.erea pumnului,
desc;iderea6 inc;iderea
mainilor si pumnilor
de cateva ori, "e introdu-
ce elementul surpri+a:
musafirul Doli, care vrea
sa se /oace cu copiii,
-e1ercitiul
motric
-e1plicatia
7elementul
surpri+a
$*servarea
sistematica
a comporta-
mantului
!ntrenarea
motricitatii
!nuntarea
su*iectului si
a o*iectivelor
0,
Desfasurarea
propriu-+isa a
lectiei
$8
$5
$7
$-
$2
$0
$0
$5
$-0
$-
$2
"e comunica copiilor ca
toata lectia de a+i va fi
su* forma de /oc; vor
e1tra.e /etoane,vor despar
-ti cuvintele in sila*e vor
*ate din palme,etc,
La acest /oc va participa
papusa Doli ,
"e anunta titlul /ocului si
re.ulile acestui
/oc<Jocul
silabelor.
ancile sunt ase+ate in
cerc,8entru inceput ,papu-
sa Doli va ase+a pe masa
o cutie surpri+a plina de
/etoane, 8e rand, fiecare
copil e1tra.e un /eton din
cutie,va denumi ima.inea,
va *ate din palme de ata-
tea ori cate sila*e contine
cuvantul,
=or preci+a cate sila*e
contine cuvantul din ima-
.ine, "e vor adresa intre-
*ari: ce sunet se aude la
inceputul cuvantului6 la
finalul lui>
#opiii care raspund corect
vor fi aplaudati, daca nu,
il vor corecta alt elev6 pro
fesorul,
"e va desfasura e1ercitiul
oral:papusa Doli ?va
stri.a ?un copil, pe nume,
conversatia
e1plicatia
/ocul
-conversatia
-e1ercitiul
oral
- anali+a si
sinte+a fone-
tica
7/etoane
7papusa
7aplau+e
7cutia cu
surpri+e
-e1ercitiul
oral
-conversatia
$*servarea
curenta a
comporta-
mentului
aprecieri
ver*ale si
nonver*ale
#apacitate de
identificare si
diferentiere
!precieri
ver*ale
!nali+a fone-
tica
Interevaluare
!precieri
ver*ale
=erificare
2,(valuare
$0
$-0
$4
$5
$2
$3
$-0
ii va spune un cuvant,iar
acesta tre*uie sa spuna
cate sila*e contine cuvan-
tul, *atand din palme,
#opiii care raspund corect
vor fi aplaudati,
"e impart fisele de lucru,
iar copiii au sarcina de a
citi cuvantul si in caseta
corespun+atoare sa trase-
+e atatea linii ori+ontale
cate sila*e contine cuvan-
tul,"e fac aprecieri asupra
raspunsurilor ,#opiii vor
fi incura/ati sa preci+e+e
sunetul initial, median6 fi-
nal al cuvintelor date,
8apuda Doli denumeste
un copil, ii da un /eton in
mana si il roa.a sa alcatu-
iasca o propo+itie simpla
cu ima.inea respectiva,
Daca raspunsul este
corect papusa il va lauda,
!precieri, conclu+ii: "e
evidentia+a elevii activi,
? #e musafir am avut><
?#um s-a numit /ocul
nostru><
7papusa
-e1ercitiul
scris
-conversatia
7fisa de lucru
7creioane
-e1plicatia
-e1ercitiul
oral
7papusa
practica
Interevaluare
#apacitatea
de concentra
re a atentiei
anali+a si
sinte+a
fonetica;
aprecieri
ver*ale si
scrisa
apreciere
ver*ala
!precieri
asupra
desfasurarii
lectiei;
#alificative

S-ar putea să vă placă și