Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 5.05.2014
Clasa: pregtitoare
coala: General Nr. 22 B. P. Hadeu, Iai
Propuntor: Turt Iulia Georgiana
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Comunicare n limba romn
Subiectul: Copilria
Tema: Fetia care l-a luat pe Nu n brae, de Octav Pancu Iai
Mijloc de realizare:
Tipul activitii: Predare-nvare
Scopul: : Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris prin nelegerea textului
Obiective operaionale, copii vor fi capabili:
O1: S rspund corect la ntrebri, dovedind nelegerea textului citit;
O2: S construiasc propoziii folosind cuvintele deosebite din text;
O3: S gseasc cuvinte cu neles asemntor pentru cele date;
O4: S identifice cuvinte cu neles opus pentru cele date;
O5 S dea exemple de trei fapte bune pe care le pot face copiii;
O6: S coloreze cuvintele nu, politee, prietenie i hrnicie;
O7: S decupeze, respectnd conturul, cuvintele pe care le-au colorat.

Strategii didactice
Metode i procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.
Materiale didactice: : fi, caietul special .proverbe.
Forme de organizare a activitii: frontal, individual.
Resurse umane: 35 copii
Resurse temporale: 45 minute
BI BLI OGRAFI E:
1. Cerghit, I., Metode de nvmnt, Ed. Polirom, Iai, 2006;
2. Hobjil, A., Elemente de didactic a activitilor de educare a limbajului, Ed. Institul european, Iai, 2008.

DESFURAREA ACTIVITII

Nr.
Crt
.

Secvenele activitii

Ob.
Op.

Coninut instructiv-educativ
Strategii didactice
Evaluare
Metode i
procedee
Materiale
didactice
Forme de
organizare

1. Moment
organizatoric
Se organizeaz colectivul de elevi prin
asigurarea linitii i disciplinei n sala
de clas.
Se pregtesc materialele didactice
necesare desfurrii leciei.


2. Captarea ateniei


Voi lipi pe tabl cuvintele:
POLITEE( cuviin, decen,
respect, amabilitate,manier,civilitate),
HRNICIE(Zel n munc, spor la
lucru; srguin, vrednicie; destoinicie)
,PRIETENIE( Sentiment de simpatie,
de stim, de respect, de ataament
reciproc care leag dou persoane),
NU(exprima un refuz permanent la o
rugminte repetat sau nereuit.).
Vom discuta despre semnificaia
acestor cuvinte.
Le voi citi elevilor cteva proverbe.
Omul harnic, muncitor
De pine nu duce dor.
La omul harnic se uit srcia pe
fereastr, dar nu ndrznete s intre.
Prietenia este o brazda in pamant.
Prietenul la nevoie se cunoate.
Prieteni noi s-i faci, dar de cei
btrni s nu te lai.
Conversai
a


Problemati-
zarea
Proverbe Frontal Capacitatea de
concentrare a
ateniei
Politeea este cheia de aur care
deschide toate uile.
Politetea nu costa nimic, dar cumpara
orice.
3. Anunarea temei i a
obiectivelor
Astzi v voi citi o povestire care se
numete Fetia ca l-a luat pe Nu n
brae de Octav Pancu Iai. V rog s
fii foarte ateni n timp ce voi citi
textul, pentru a nelege foarte bine
mesajul pe care l transmite
povestirea.

Conversai
a
Frontal
4. Dirijarea nvrii














O2






O3

O4
Voi citi textul Fetia care l-a luat pe
NU n brae de Octav Pancu-Iai.
Voi solicita elevii s-mi spun ce
cuvinte nu au neles i le voi
explica.(climar= Vas mic de sticl,
de metal, de material plastic etc., n
care se ine cerneala, desperat=mhnit,
contrariat, de pild=de exemplu,
bunoar, cum ar fi, bufet=Dulap de de
buctrie n care se in vesela,
tacmurile sritoare= Care este
totdeauna gata s ajute pe cineva; care
vine n ajutor, mai prejos= mai puin,
mai slab, mai prost dect...
stranic= riguros. )
Elevii vor fi solicitai s rezolve o serie
de sarcini decurgnd din textul citit:
- s construiasc propoziii utiliznd
cuvintele explicate anterior;





Conversai
a
























Frontal







Frontal
Individual
Evaluez
capacitatea
copiilor de a
urmri firul
povestirii




Capacitatea de a
construi enunuri
utiliznd
cuvintele date;
Capacitatea de a
rspunde la
ntrebri pe
marginea textului;









- s rspund corect la
ntrebri, dovedind nelegerea
textului citit;
Elevii vor deschide auxiliarul la
pagina 64 i vor analiza cu
atenie imaginile.
-De unde scotea scriitorul
cuvintele care i trebuiau pentru
po veti?
-Ce cuvnt nu dorea s ias din
climar?
-Unde se afla cuvntul Nu?
-S gseasc cuvinte cu neles
asemntor pentru cele date;
-S identifice cuvinte cu neles opus
pentru cele date.
-De ce nu voia fetia s-i dea drumul
cuvntului Nu ?
-Cum le-au ajutat cuvintele
POLITEE, PRIETENIE, i
HRNICIE pe mama, bunica i
prietena fetiei?
-Cum l-a scpat fetia pe Nu din
brae?Ce s-a ntmplat cu acest cuvnt?
-Cum ai fi procedat n locul fetiei?













5. Fixarea cunotinelor





-Cum se numete povestirea de astzi?
-Cine este autorul acestei povestiri?
-Povestete cu ajutorul imaginilor,
povestirea Fetia care l-a luat peNu
n brae.

Conversai
a
auxiliar Individual Evaluez
corectitudinea
rspunsurilor cu
privire la
coninutul
textului
6. Obinerea
performanei
O4

O5






O6
O7

-Formuleaz enunuri folosind
cuvintele: climar, sritoare, stranic,
politee, hrnicie, prietenie.
-Spune cuvinte cu neles asemntor
pentru: prietenie, nu vru, ndat, ct ai
clipi.
-Spune cuvinte cu neles opus pentru:
politee, hrnicie, prietenie, nu, feti,
mai prejos, disperat.
-D exemple de trei fapte bune pe care
le pot face copiii.
Elevii vor colora i decupa cuvintele
nu(cu rou), politee(albastru),
prietenie(verde) i hrnicie(mov)
i le vor lipi pe foaia primit.
n continuare, elevii vor colora
imaginile din caietul auxiliar, pagina
64.
Problemati
zarea
Auxiliar Individual Capacitatea de a
identifica cuvinte
cu neles opus
sau asemntor cu
cele date;
Capacitatea de a
identifica fapte
bune pe care le
pot face copiii;
7. ncheierea activitii Se vor face aprecieri asupra implicrii
elevilor i vor fi felicitai pentru c n
cadrul orei au nvat lucruri noi.
Conversai
a
Frontal









Fetia care l-a luat pe "NU" n brae
dup Octav Pancu
"V spun c s tii i voi: cuvintele care mi trebuie pentru poveti le scot din climar. ntr-o zi, un
cuvnt nu vru s ias afar. Tot ciocnind desperat n sticl cu penia, din climar ieir cuvintele:
Politee, Hrnicie, Prietenie.
- Hai, spunu-ne ce caui!
- l caut pe "NU". Fr el nu pot termina povestea.
- Pe "NU"? L-a luat o feti n brae i nu-i mai d drumul.
- Dac de pild, vorbi cuvntul Hrnicie, i spune mama: Pune masa! sau Adu apa! sau Matura! feti
spune c nu poate; are pe "NU" n brae.
- Ori dac, vorbi cuvntul Politee, bunica vine de la pia, aducnd dou couri grele, fetia cu "NU" n
brae, nu sare s-i deschid ua.
- Ori dac, vorbi cuvntul Prietenie, o coleg o roag s-i ajute la o problem grea, fetiei cu "NU" n brae nici nu-i pas.
- i unde st feti care l-a luat pe "NU" n brae? ntrebai eu.
- Te conducem noi, se oferir cele trei.
Dei era trziu, o gsirm dormind. "NU" din brae, era ns treaz:
- Nu m ntorc! zise el. Nicieri n-am dus-o mai bine c-n braele acestei fetie. Nu merg la tine, nu, nu, nu!
Chiar atunci se auzi glasul mamei fetiei:
- Hai, scoal-te c e trziu! Pune masa, e or prnzului!
- ndat! rspunse n locul fetiei, Hrnicia. i ct ai clipi, aternu masa, deschise bufetul i scoase farfuriile. n dreptul fiecrei farfurii
mpturi i cteva erveele de hrtie.
Pe scri se auzir paii bunicii. Politeea nici nu atept s-aud bti la u. Alerg i o deschise, lu sacoa cu cumprturi din braele
bunicii.
ntre timp Prietenia rezolvase problema cu care venise colega fetiei care l-a luat pe "NU" n brae.
Cnd fetia se trezi i se ddu jos din pat, veni la mama sa i aceasta o lud:
- Tare frumos ai aezat masa! Poftim cotorul acesta de varz.
Bunica-i drui un mr:
- Ia-l! Eti o feti sritoare.
Colega nu se las mai prejos:
- Am dou nuci. Una ie i una mie!
Feti ntinse minile s primeasc darurile, dar, n clip aceea, l scpa pe "NU" din brae.
Eu, care atta ateptam, l apucai de-o ureche i plecai grbit acas. Ajuns acas, l aruncai pe "NU" n climar i rugai cuvntul
Paznic s-l pzeasc stranic. Ca s nu-l mai poat lu nici o feti i nici un biat n brae."


Anexa 1

S-ar putea să vă placă și