Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant:
Disciplina: Informatica
Grupa: Incepatori
Data:
Profesor:
Unitatea de invatare: Editorul de texte Word
Tema: Operatii in tabele
Tipul lectiei: Fixare de cunostiinte
Locul de desfasurare: laboratorul de informatica
Durata lectiei: 4 min
Obiective operationale:
O!"#a insere$e un tabel intr%un document&
O'" Enumere operatiile ce s epot reali$a intr%un tabel&
O(" #a modifice dimensiunea coloanelor unui tabel&
O4" #a adau)e randuri sus*+os&
O" #a stear)a randuri in sus*+os&
Strategii didactice:
Principii didactice:
principiul participarii si in,atarii acti,e
principiul conexiunii in,erse
Metode de invatamant:
Expunerea- con,ersatia
Problemati$area- exercitiul- in,atarea prin descoperire
Procedee de instruire:
expunerea in etapa de in,atare&
in,atarea prin descoperire- prin lucrul la calculator&
Forme de organizare: frontala si indi,idual.&
esurse materiale: calculatoare
Metode de evaluare: intrebari orale- aplicatii practice&
Desfasurarea lectiei
!" Moment organizatoric
#e or)ani$ea$a si se pre)ateste clasa% ,erificarea frec,entei/
Captarea atentiei clasei:
% anuntarea subiectului pentru tema respecti,a
% anuntarea modului de desfasurare a acti,itatii
#" eactualizarea cunostiintelor:
Pe plansa ,om completa notiunile stiute/
Ce este un tabel0
Care sunt elementele unui tabel0
Ce putem modifica intr%un tabel0
Cum ne deplasam intr%un tabel0
Cum adau)am* ster)em un rand dintr%un tabel0
$" Fi%area cunostiintelor:
Ele,ii ,or primi o fisa de lucru
F&S' D( LU)U
!/ 1ansati in executie aplicatia 23icrosoft Word4/
'/ Inserati un tabel cu ' coloane si 5 randuri/
(/ Completati tabelul conform fisei de lucru
Impartirea pe )rupe
Grupa (levi
&
!/ Diana
'/ 3atei
(/ 6lad
&&
!/ 3arius
'/ Denisa
(/ 7icoleta
&&&
!/ Cristina
'/ Iuliana
(/ O,idiu
&*
!/ Daniel
'/ Oana
(/ #orin
*
*&
4/ Adau)ati un antet care sa cuprinda numele ,ostru si o sc8ita 9 #:ETC;"/
/ Imprimati fisa reali$ata de ,oi la imprimanta din retea//
+" (valuarea elevilor
#e ,or ,erifica fisele de lucru imprimante cu numele fiecarui ele, si se ,or face aprecieri indi,iduale
si se ,or corecta e,entualele erori/

S-ar putea să vă placă și