Sunteți pe pagina 1din 3

Tudorache Sabina Cecilia Iuliana

PIPP, Anul 2
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Data: 30.04.2014
Grupa mare Greierai
Domeniul experenial : DOS
Tema anuala: Ce i cum vreau s fiu?
Tema saptmnii: Cltori n aer i n spaiu
Tema zilei: Cltorie n spaiu
Varianta de realizare: Povestire cu cuvinte cheie O ntmplare pe Lun
Durata: 20-30 de minute

Obiective operaionale
O1: S foloseasc ntr-un conint adecvat cuvintele cheie date.
O2: S formuleze propoziii clare i corecte din punct de vedere gramatical legate de subiectul leciei.
O3: S interpreteze adecvat titlul povetii.
O4: S gseasc un alt final potrivit povetii spuse.
Strategia didactic
Metodologia didactic: expunere, conversaie, discuie, povestire
Mijloace de nvamnt: ghicitoare, aplauze
Forme de organizare: individual, frontal
Metode de evaluare: oral

Demersul didactic
Nr.crt. Momentele leciei
1.
2.

Momentul
organizatoric
Captarea ateniei

3.

Reactualizarea
cunotinelor
anterioare

4.

Anunarea temei
i a obiectivelor

5.

Dirijarea nvaarii

Obiectivele
operaionale

Coninuturile esenializate ale leciei

Strategia didactic

Metoda de
evaluare

Se va aeza mobilierul i se va pregati materialul didactic.

Pentru a capta atenia elevilor le voi spune o


ghicitoare :
Globuleul de argint
Ce aproape-i de Pmnt,
Dar nici scara cea mai lung
N-a putut la el s-ajung.
Despre ce ai vorbit voi la nceputul acestei sptmni?
Unde credei c stau steluele?
tii voi ce este un astronaut?
Dar cu ce cltorete acesta n spaiu?
Dar Cosmosul tii ce este?
Oare se poate merge pe Lun?
Ei bine, dragi copii vreau s v anun c astazi voi o s
creai o poveste. Dar aceasta poveste trebuie s conin
neaprat anumite cuvinte. Aa c s vedem cine este cel
mai inventiv copil.
Cuvintele pe care trebuie s le folosii n povestirea voastr
sunt: cltorie, navet spaial, defeciune, fapt bun,
aciune de salvare.
Cine vrea s ncerce s construiasc o poveste alturi de
mine? Ce credei c s-ar ntmpl ntr-o navet spaial
cnd pleci n cltorie pe Lun? tiai c astronautul
american Neil Armstrong a fost primul om care a
pit pe Lun, cltorind cu nava Apollo. Ce credei
c facea el pe Lun? Oare era singur sau era nsoit de un

Expunerea,
ghicitoare,
Frontal

Conversaie,
-,
Frontal

Oral

Discuia
-,
Frontal

Oral

O1
6.

Obinerea
performanei

O2
O3

7.

Evaluarea

O4

8.

Asigurarea
conexiunii inverse
i a transferului

coleg? Cum putei folosi cuvantul defeciune n povestea


vostr? Dar fapt bun?
Ajutai de ideile date din aceasta discuie copiii vor
formula singuri poveti. Voi numi un copil care s nceapa
povestea i ali care s o continue, astfel antrennd toi
copiii la activitate. Le voi cere acestora s pun un titlu
povetii i nume astronauilor.
Vom discuta pe baza povetilor create de copii i i voi
pune pe copii s caute un alt final pentru povestea care le-a
plcut cel mai mult.
i laud pe copiii pentru activitatea deosebit pe care am
avut-o i i aplaud, cerndu-le apoi s se felicite reciproc
pentru povetile deosebite pe care le-au creat mpreun.

Povestirea,
-,
Individual

Oral

Discuia,
-,
Frontal
Discuia,
Aplauze,
Frontal

Oral

S-ar putea să vă placă și