Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
coala Gimnaziala Nr.11, Otilia Cazimir Iasi
Propuntor: Streba Alina Mariana
Clasa: pregtitoare
Loc de desfurare: sala de sport
Efectiv: 20 elevi (11 biei, 9 fete)
Tema: Mers n echilibru pe partea lat a bncii de gimnastic consolidare
Materiale: bnci de gimnastic (4), scara fix (4), fluier, cutii (obstacole)
Metode i procedee: explicaia, demonstrarea, exersarea, intervenia, algoritmizarea,asistena i asigurarea
Tipul leciei: mixt
Obiective generale:
- asigurarea dezvoltrii fizice armonioase a organismului, educarea calitilor motrice: vitez.
- consolidarea actelor motrice fundamentale: mersul, alergarea, sritura;
- ntrirea sntii;
- formarea deprinderii de munc i conduit n colectiv, de ordine i disciplin; educarea stpnirii de sine, a
perseverenei, a voinei, cinstei i curajului;
- dezvoltarea ateniei;
Obiective operaionale: Elevul s fie capabil:
- s se deplaseze n echilibru pe banca de gimnastic;
- s adopte i s menin poziii statice de echilibru;
- s acioneze prompt i eficient n condiiile respectrii regulilor stabilite.

Nr
.
cr
t.
1.

2.

Momentel
e
leciei
Organizar
ea
colectivul
ui
( 5 min.)

Pregtirea
organismu
lui
pentru
efort
( 5 min.)

Obiective

Coninut

-asigurarea ordinii
i a disciplinei;
-dezvoltarea
capacitii de
organi- zare;
-trezirea
interesului pt.
lecie;
-captarea ateniei

-Adunare n linie pe dou rnduri;

-activizarea
gradat a marilor
funciuni;
-educarea
percepiilor
spaio-temporale i
a ritmului micrii;
-creterea
interesului
pentru activitate

-Variante de mers:
-mers obinuit;
-mers n caden cu oprire n doi timp, (1,2 ca
soldaii mergem noi)
-mers pe vrfuri, braele sus;(uriaii)
-mers pe clcie, minile la spate;(greieraul)
-mers pe partea extern a
labei piciorului;(ursuleii)
-mers accelerat cu trecere n alergare;

-formare 2 rnduri prin numrare de la 1 la 2;


-Mers n caden pe loc i oprire n doi timpi;

Indicaii
metodico organizatorice

-aliniere de la
cel mai nalt la
cel mai mic

-Variante de alergare:
-alergare obinuit;
-alergare cu genunchii sus;
-alergare cu pas sltat;

-Corectarea
inutei

Obs.

3.

Influenar
ea
selectiv a
aparatului
locomotor
( 8 min.)

-educarea
atitudinii corporale
corecte;
-nsuirea bazelor
generale ale
micrii;
-mrirea mobilitii
articulare;
-dezvoltarea
rezistenei local
musculare;

-Complex de exerciii
Ex.1: P.i. stnd deprtat, minile pe olduri
-Rotirea capului spre stnga/dreapta,
alternativ

- se formeaz un
cerc

Ex.2: P.i.- stnd deprtat cu braele pe lng


corp
ducerea (ndoirea) braelor la piept
(palmele n jos) i lateral, cu arcuire;
Ex.3: - P.i - stnd deprtat, minile pe olduri
- rotirea trunchiului spre stnga
- rotirea trunchiului spre dreapta
Ex.4: - P.i - stnd deprtat, minile pe olduri
- aplecarea trunchiului spre stnga, cu
ridicare brat stng
- aplecarea trunchiului spre dreapta, cu
ridicare bra drept
Ex.5: P.i. stnd cu braele n fa
- ridicarea piciorului stng mna dreapt
- ridicarea piciorului drept la mna stng
Ex.6: stnd cu minile pe olduri
- sritura ca mingea cu rotire spre
stnga/dreapta, la semnal.

Corectarea
execuiilor

nvarea,
consolidar
ea,
verificarea
deprinderi
lor
motrice
( 15 min.)

Mers n echilibru pe partea lat a bncii


de gimnastic
- Mers n echilibru pe o linie trasat pe
sol
- corectri

-Mers n echilibru pe partea lat a bncii


de gimnastic
- corectri

- 2 echipe (fete,
biei)
- deplasarea se
execut n linie
cte 2 ,
urmrind
inuta: spatele
drept, capul
sus, privirea
nainte,
braele ntinse
lateral; piciorul
care execut
pirea este
ntins, contactul
cu solul fcnduse cu vrful
piciorului;
-2 grupe
- mers n
echilibru pe
partea lat a
bncii de
gimnastic

6.

7.

Dezvoltare
a
aptitudinil
or motrice

Joc de micare arpele ii prinde


coada
Supraveghere ca
n timpul jocului
Copiii sunt aezati in flanc cte unul, fiecare
sa nu apar
inndu-l pe cel din fa de mijloc. Primul
incidente
juctorestacapul, ultimul este coada
arpelui format.
Capul caut s prind coada care se va
feri schimbnd direcia de mers.Reguli: dac
coadaeste prins, juctorii de la cap,
coad se schimb.
Juctorii nu au voie s desfac minile.

Concluzii
asupra
lectiei
2 minute

-Aprecieri si evidentieri;
-Recomandari pentru activitatea viitoare;
-Salutul

In linie pe un
rand

-elevii sunt in
pozitia de
repaus

S-ar putea să vă placă și