Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Stabilirea incarcarilor
Greutatea sarpantei:
- Lungimea totala a panelor 12.1*2 +4.90*2+15.95*2+8.70*2+8.25+82=
=173.6 m
- 32 popi cu inaltimea medie de 1.30 m
- Greutatea totala a sarpantei:
Ga = 0.3kN/m2*19.67*21.45+0.25m*0.25m*91.6*4.8kN/m3+0.15*82*48
+32*0.142*/4*1.30 = 213.74 kN
-Incarcari din planseul de peste parter :
-greutate proprie placa peste parter : ba * hp = 25 * 0.13
= 3.25 kN/m2
-tencuiala :
t* t = 19 * 0.015 = 0.29 kN/m2
-inc . utila
= 1,5 kN/m2
-incarcare din pardoseala:
= 1.06 kN/2
-greutatea peretilor despartitori
= 1.5 kN/m2
- incarcarea provenita din planseul de peste parter este :
1.35*(3.25 + 0.29+ 1.06 +1.5)+1.5*1.5 = 10.5 kN/m2
-Greutatea planseului impreuna cu peretii despartitori:
Gp = 297.1 m2* 10.5 kN/m2 = 3119.55 kN
Gptot = 3119.55 KN * 3 = 9358.65 kN
Greutatea zidariei:
Calculam volumul de zidarie:
AxA= AxH =[(1.50x3+3.60x3+3.30x3)-(1.80x1.30)]x0.30=6.86 m3
AxB=AxG={[(0.60x3+0.60x3+1.50x3)-(0.80x2.10+0.70x1,30)]+[5.07x3
-0.80x2.20]}x0.30=5.69 m3
AxC=AxF=[(1.25x3+2.45x3+3.30x3+1.45x3+0.70x3+3.92x3)-(2.10x0.9
+2.10x0.90+2.10x0.90)]x0.30=10.06 m3
AxD=AxE=[(1.25x3+2.45x3+0.15x3+4.00x3+0.15x3+3.62x3+1.20x3)(2.10x0.90+2.10x0.90+2.10x0.90)]x0.30=9.84 m3
Ax1=Ax7=[(2.45x3+2.45x3+3.65x3)-(1.00x1.30+1.00x1.30+1.50x1.30)]
X0.30=6.33 m3
Ax2=Ax6=[(2.45x3+1.90x3+1.80x3+1.25x3)-(1.00x1.30+0.50x1.00+
+0.80x2.20+1.00x1.30)]x0.30=5.20 m3
Ax3=Ax5=(3.65x3+0.30x3+1.00x3+2.45x3+1.25x3+0.30x3+5.45x3)x0.3=12.9
6 m3
Ax4=(1.50x3+3.65x3+2.45x3+2.45x3+3.65x3+1.80x3)x0.30=13.95 m3
Vzid/1niv= (6.86+5.69+10.06+9.84+6.33+5.20+12.96)x2+13.95=127.83 m3
Vzidarie=3x127.83=383.49 m3
zid = 20 kN/m3
Greutatea zidariei a unui singur etaj este:
Gz = 127.83 m3 * 20 kN/m3 = 2556.6 kN
Gztot = 2556.6 kN * 3 = 7669.8 kN
Greutatea stalpisorilor:
68 stalpisori cu inaltimea de 9 m
Gs = 68*0.30m*0.30m * 3m * 25 kN/m3 = 459 kN
Gstot = 459 kN * 3 niv = 1377 kN
Greutatea totala a constructiei va fi :
Gtot = 213.74+9358.65+7669.8+1377= 18619.19 kN
C. CALCULUL FORTEI SEISMICE
Fb = I * * Sd(T) * Gcasa
I = 1 coeficient ce tine seama de clasa de importanta a structurii
Sd(T) = ag * (T)/q
(T) = 2.75 spectru de proiectare normalizat
Sd(T) spectru de proiectare
= 1 coeficient ce tine seama de participarea modului
fundamental de vibratie
ag = 0.16 g
q - factor de comportare
q = 2.5 * u/i = 2.5 * 1.25 = 3.125
u/i = 1.25 factor de suprarezistenta
Fb = 1*1*0.16g *2.75/3.125* 18619.19 = 2621.58 kN
Fi = Fb * Gi * hi / Gi * hi
Gi greutatea de nivel
hi inaltimea nivelului i fata de baza constructiei
G1 = G2 = 3119.55+2556.6+459= 6135.15 kN
G3 = 6135.15+213.74= 6348.89 kN
F1= Fb * G1* h1 /(G1* h1 +G2* h2+ G3* h3)
F1= 2621.58*6135.15*3.00/(6135.15*3+6135.15*6+6348.89*9)=
=429.45 kN
F2= Fb * G2* h2 /(G1* h1 +G2* h2+ G3* h3)
F2=2621.58*6135.15*6.00/(6135.15*3+6135.15*6+6348.89*9)=
=858.9 kN
F3 = 2621.58*6348.89*9.00/(6135.15*3+6135.15*6+6348.89*9)= =1333.23 kN
30
23.85 30 23.85
390
23.85 30 23.85
77.7
30
450
Parter
Etaj I
956.59 663.55
1122.18 656.49
112.34
84.45
Etaj II
328.79
254.314
39.52
Niv
P
E1
E2
Niv
P
E1
E2
AT(m2)
1,6362
1,6362
1,6362
AT(m2)
1,6362
1,6362
1,6362
t(cm)
30
30
30
0,75*Hetaj(cm)
t(cm)
30
30
30
0,75*Hetaj(cm)
225
225
225
.
225
225
225
e(cm)
1,50
1,50
1,50
hef/t
7,50
7,50
7,50
e/t
0,0500
0,0500
0,0500
i(m)
0,870
0,870
0,870
NRd
2320,3
2320,3
2320,3
Verif
OK
OK
OK
e(cm)
1,50
1,50
1,50
hef/t
7,50
7,50
7,50
e/t
0,0500
0,0500
0,0500
i(m)
0,870
0,870
0,870
NRd
2320,30
2320,30
2320,30
Verif
OK
OK
OK
aceasi
Niv
AZC
1
(cm2)
XC
yG
1
(cm)
1
(cm)
yzc
final
(cm)
yzc
MRd
(ZNA)
MRd,s
MRd
Verif
1196,68
274,69
225,00
134,50
8637
287,91
53,87
171
161,40
1931,44
1013,36
2944,80
OK
E1
796,81
248,19
225,00
134,50
5751
191,70
59,15
165,85
161,40
1286,05
1013,36
2299,41
OK
E2
374,36
168,05
225,00
134,50
2702
90,07
71,30
153,70
153,70
575,39
1013,36
1588,75
OK
Niv
AZC
2
(cm2)
XC
yG
2
(cm)
2
(cm)
yzc
final
(cm)
yzc
MRd
(ZNA)
MRd,s
MRd
Verif
956,59
1122,18
225,00
134,50
6904
230,14
95,30
129,70
129,70
1240,68
1013,36
2254,04
OK
E1
663,55
656,49
225,00
134,50
4789
159,64
66,67
158,33
158,33
1050,63
1013,36
2063,99
OK
E2
328,79
254,31
225,00
134,50
2373
79,10
47,84
177,16
161,40
530,67
1013,36
1544,02
OK
NEd
1
(KN)
fvk
fvd
VRd,1 (KN)
VRd,2
(KN)
VRd (kN)
Ved
(kN)
105,6445
48,26
153,90
123,69
321,37
90,15
1196,68
1022,80
0,61
0,38
E1
796,81
681,03
0,47
0,30
273,1142
48,26
E2
374,36
319,97
0,33
0,20
189,6171
48,26
237,87
44,22
NEd
1
(KN)
fvk
fvd
VRd,1 (KN)
VRd,2
(KN)
VRd (kN)
Ved
(kN)
956,59
817,60
0,53
0,33
91,40838
48,26
139,66
112,34
E1
663,55
567,14
0,43
0,27
246,7754
48,26
295,03
84,45
E2
328,79
281,02
0,31
0,20
180,6102
48,26
228,87
39,52