Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Tema de proiectare
Coordonator:
Prof. Dr. Ing. Barbu Stefan
Cuprins
Capitolul I. Presa cu urub cu dou coloane................................................... 4
Capitolul II. Metodologia de proiectare a presei cu urub..............................5
1. Stabilirea
sarcinilor
care
ncarc
elementele
presei.....................................5
2. Calculul
urubului.......................................................................................5
1.1 Alegerea
materialului..................................................................................5
1.2 Calculul
de
predimensionare.......................................................................5
1.3 Verificarea
condiiei
de
autofrnare............................................................6
1.4 Verificarea
la
solicitri
compuse.................................................................6
1.5 Verificarea
la
flambaj..............7
3.
Calculul piuliei..........................................................................................8
3.1
Alegerea materialului..8
3.2
3.3
Verificarea spirei.8
3.4
3.5
3.6
Verifiarea gulerului....................................................................................10
4.
Calculul corpului.......................................................................................11
4.1
Calculul coloanelor....................................................................................11
4.2
5.
6.
Calculul randamentului.....12
Schia mecanismului..................................................................................13
2.
Calculul prelungitorului.....14
3.
3.1
Alegerea materialului14
3.2
Alegerea dimensiunilor.15
3.3
4.
Calculul clichetului17
4.1
Alegerea materialului....17
4.2
Alegerea dimensiunilor.17
4.3
5.
5.1
Alegerea materialului................................................................................18
5.2
Alegerea dimensiunilor.18
5.3
6.
6.1
Alegerea materialului19
7.
2.Calculul urubului
2.1Alegerea materialului
Se recomand OL 45;
2.2Calculul de predimensionare:
Sarcina de calcul Qc , [ N ]
Qc = Q [ N ]
Q = 27.100 N
Cursa = H = 175 cm
=1,05...1,1
Qc = 1.05 Q = 1.05 27.100 = 28.455 N = 30.000N
Qc adoptat = 30.000N
4Qc
ac
d3 =
4 30 .00
120 .00
=
= 545 .9 = 23 .36
3.14 70
291 .8
d3= 23.36
Alegerea filetului standardizat:
Diametrul
nominal
d
Sirul Sirul
1
2
30
Pasul P
Diametrul
mediu
d2=D2
27,000
Diametrul
exterioe
D4
31,000
Diametrul
interior
d3
23,00
0
D1
24,000
2 =
P
d 2
2 =
4,012
'
Unghiul aparent de frecare
' = arctg
cos
' = arctg
0,115
30
cos
2
0,115
0,965
= arctg 0,119
180
' = 0,119
= 6,821
3,14
Condiia de autofrnare
2<
4,012 < 6,821 conditie indeplinita
2.4Verificarea la solicitri compuse
2.4.1 Momentul de torsiune care solict urubul; Mt, Nmm
6
M t = M f = rul Q
d rul
- pentru cupl cu frecare cu rostogolire;
2
rul = 0,0080,01
Se alege, n funcie de diametrul nominal al urubului d, rulmentul axial cu
simplu efect, cu respectarea condiiilor:
d rul > d
C0 a Q
drul = 30 [mm]
Drul = 47 [mm]
Hrul = 11 [mm]
Capacitatea de incarcare ( C0 a )= 32,5 > 27,1 [KN]
Stas tip rulment 51106 stas 3921
2.4.2 Tensiunea efectiv de compresiune c , MPa
c =
4Q
d 32
4 28 ,455
3,14 545 ,689
113820
1699 ,275
= 66,981 MPa
t =
16 M t
16 66 ,981
1071 ,696
=
= 0,0267
3 =
3,14 12747 ,295
40026 ,506
d 3
t = 2,677
e = 66 ,981 2
e = 67,194;
+( 4 2,677
)=
= 67,194
4515 ,119
a c = 70
e < a c
2.5Verificarea la flambaj
Coeficientul de zveltee
=
lf
175
imin
l f = Kl
K = 0,5
= 5,84 = 29,965
- lungimea de flambaj
l - se msoar pe desen
d 34
d
I
imin = min 642 = 3
A
4
d3
4
imin
23 ,36
4
= 5,84 [mm]
Domeniul de flambaj
7
< 0
- flambaj plastic
= 29,965
0 = 89
- pentru OL 50
< 0 ;
Flambaj plastic
c=
f
ca
c
599 ,3
=8,94
66 ,981
c =
ca
- adoptat 5
f = 335 0,62
- pentru OL 50
= 599,3
c = 66,981
c > ca
3 Calculul piuliei
3.1Alegerea materialului
Se recomand OL 50 stas 500/2
3.2Calculul numrului de spire
Numrul de spire
4Q
z=
2
( d D12 ) pa
pa = 7... 13
pa
z=
- adpotat = 10
4 27100
3,14 (32 2 27 2 ) 10
108400
14067 ,2
= 7,705
= 8 6 = 48 [mm]
Adoptat H p = 50 [mm]
Hp
MPa
3.3Verificarea spirei
Verificarea la ncovoiere i i forfecare f , n
Verificare la incovoiere
Piuli din OL50 stas 500/2
i =
3Q(d 2 d 3 )
ai
d 3h 2 z
h = 0,634 P
ai = 60 ... 80 MPa
ai - adoptat = 60
i =
MPa
3 27100 ( 27 23 )
3,14 23 14 ,470 8
= 38,898 MPa
i = 38,898 MPa
i < ai
Verificare la forfecare
Piuli din OL50 stas 500/2
f =
d 3 hz
af
af - adoptat = 50 MPa
27100
f =
= 12,330 MPa
3,14 23 3,804 8
f =12,330 MPa
af = 50 MPa
f < af
De , mm
De = D4 + (8... 10 )
mm
De = 31+9 =40 mm
De = 40 mm
3.4.2 Diametrul exterior al gulerului
Dg
, mm
Dg = De + ( 24 ... 32 )
mm
Dg = 40 + 28 = 68 mm
Dg = 68 mm
3.4.3 nlimea gulerului
hg
, mm
hg =8... 12
mm
hg = 10 mm
4Q
( De2 D42 )
t =
108400
t =
3,14 (40 2 31 2 ) = 54,025 MPa
t = 54,025 MPa
Mt
( De4 D44 )
16 De
t =
4268
3,14
( 40 4 31 4 )
16 40
4268
80187 ,471
= 0,053
t = 0,053MPa
3.6Verifiarea gulerului
3.6.1 Verificarea la strivire s , MPa
s =
4Q
as
( Dg2 De2 )
as = 60 MPa
s =
108400
108400
=
=11,416 MPa
2
2
3,14 (68 40 ) 9495 ,360
s =11,416 MPa
s < as
De hg
af
af = 40 ... 55 MPa
af - se adopta 40
- pentru oel
MPa
27100
= 21,576 MPa
3,14 40 10
f = 21 ,576 MPa
f =
f <
af
4 Calculul corpului
10
4.1Calculul coloanelor
Alegerea materialului OL 50 stas 500/2
mm
2Q
at
= 100 ... 120 MPa
d1 =
at
at adoptat =110 MPa
d1 =
2 27100
= 156 ,919 =12 ,52 mm
3,14 110
Pasul P
17,0
1,5
Dimensiuni nominale
D=d
D2 = d2
D1=d1
17,000
16,026
15,376
D0 = d + (1... 2)
mm
= 17+1,5=18,5
d - diametrul nominal al filetului adoptat 17 mm
D0
D = D0 + (4... 8) mm
D=18,5 +6=24,5 mm
4.2Calculul traversei fixe
Alegerea materialului OT 50
Adoptarea dimensiunilor bosajului n care se
monteaz piulia
Dbi , Dbe , hb , n mm
Dbi = De =40 mm
Dbe Dg =68 mm
hb = H p hg
hb = 60 10 = 50 mm
l = (0,8... 0,9) H
adoptat =0,9 mm
H - nlimea de ridicare
H=175 mm
l= 0,9 175=157,5 mm
l=157,5 mm
4.2.3 Verificarea la ncovoiere i , MPa
i =
3
Ql
ai
2 ( Dbe Dbi )hb2
11
i =
27100 157 ,5
4281800
=1,5
=1,5 61,168 = 91,752
2
(68 40 )50
70000
i = 91,752 MPa
i < ai
p=
tg 2
tg ( '+ 2 ) +
2 =4,012
d rul
rul
d2
d 2 =27
' =6,821
=30
rul =0,115
d rul
tg 4,012
tg (6,821 + 4,012 ) +
30
0,115
27
0,070
= 0,5
0,148
12
Lc =
M t
KnFm
n=1
K =1
Mins=Q
d2
tg ( , + 2 )
2
Mins=27100
27
tg (6,821 + 4,021 )
2
Mins=69500[Nmm]
Mit=69500+4268=73760[Nmm]
L c=
73760
300
=245[mm]
Lc= 245[mm]
Lungimea manivelei
L = Lc + l0
13
L= 245+50=295[mm]
1. Calculul prelungitorului
Lungimea prelungitorului L p [ mm ]
Dac L > 200 ... 300 mm , Lm = (0,3... 0,4) L ,
L p = L Lm + l
l= 50 [mm]
Lm=0,3 295=88,5[mm]
Lp=295 88,5 + 50 = 256,5
Adoptat Lp = 257 [mm]
Diametrul prelungitorului
d pe
[ mm ]
32 KnFm ( L p l0 l )
ai
dpe= 3
32 1 1 300 ( 256 10 50 )
3,14 120
=17[mm]
adoptat dpe=18[mm]
2. Calculul roii de clichet
2.1 Alegerea materialului
Se alege OL 50 STAS 500/2
2.2 Alegerea dimensiunilor
Dimensiunile roii n [ mm ]
Dm = (1,6... 1,8)d
14
d = 31[mm]
=1,6 31= 49,6[mm]
Dm = 49,6[mm]
z = 8= numrul de dini
b
Dm
2z
3,14 49 ,6
=9,734[mm]
2 8
adoptat b= 9
h = (0,6... 0,8)b
h = 0,6 9 = 5,4[mm]
adoptat h= 5
Di = Dm h
Di =49,6 5 = 44,6[mm]
De = Dm + h
i =
M it = 73760[N]
F1 =
i =
2 73760
= 2974[N]
49 ,6
3 2974 5
=92[MPa]
81 6
= 6... 10 mm - grosimea
adoptat = 6 mm
f =
F1
af
b
f = 2974 = 55[MPa]
9 6
f = 55[MPa]
af =80 ... 100 MPa
f < af
s =
F1
as
h
s =
2974
5 6
= 99MPa
s = 99 [MPa]
as =100 ... 120 MPa
s < as
2 M it
as
na 2 t
n = 6 - pentru asamblare pe contur hexagonal
s =
t = + 2
mm
t =6+2 = 8 mm
s =
2 73760
=12[MPa]
6 256 8
s < as
3. Calculul clichetului
3.1 Alegerea materialului
Se adopta OL 60
3.2 Alegerea dimensiunilor
Dimensiunile clichetului, n mm
16
l1
D
= 2arctg tg arcsin m
2l1
4z
= + 4 0 =8,98 0
d b = 6... 12 mm
d b adoptat
6 mm
R = d b =6mm
m = (1,75 ... 2,25 ) d b
m = 2 9 = 18 mm
17
=6mm
tot =
ai
1 = (0,5... 0,6)
= 6mm
1 = 0,55
6 = 3,3mm
D = d pe + (6... 10 )
mm
D = 18+8=26mm
b1 D
i =
KnFm ( Lc Lm + l )
ai
4
4
( D d pe )
32 D
i =
KnFm ( Lc l1 )
ai
2(b1 d b ) 2 1
6
1 1 200 ( 245 49,6 )
39080
2
i =
= 440 = 88 .81 MPa
2( 26 6 ) 3,3
6
i =
18
i =88,81 MPa
ai = 100 ... 120 MPa
i < ai
F1
af
d b2
2
4
2974
2974
f = 3,14 36 =
=52 ,17 MPa
56 ,52
2
f = 52,17 MPa
f < af
F1
as
d b t
t =8mm
s =
2974
= 61,95 MPa
6 8
s adoptat 62 MPa
as = 60 ... 80 MPa
s < as
8 F1 t + 1
2
i = 3 ai
d b
1 =3,3mm
19
i =
8 2974 + 3,3
2
= 112 MPa
3,14 216
i=
49 ,6
= 8.26
6
i adoptat = 9
Coeficientul de form K
- pentru i = 9
K =1,17
Dm = id
Dm =9 1 = 9mm
Fora de montaj F1 , N
F1 = 6 N
n =6
nt = n + nc
= 6+1,5=7,5
Sgeata de montaj 1 , mm
8 F1 Dm3
n
Gd 4
G = 8,5 10 4 MPa
1 =
20
1 =
8 6 729
6 = 2,470
85000
mm
max = 1 + s
s =5mm
max = 2,470+5=7,470mm
max = 7,470mm
max
1
7,470
= 6 2,470
Fmax
=16 ,357
t =
t =
8 1,17 16 ,357 9
= 439
3,14
MPa
t < at
c=
Gd 4
8nD m3
85000
= 2,43 MPa
8 6 729
H b = nt d
Hb =
7,5mm
Pasul arcului solicitat t, mm
t=d+
max
+
n
0,1d
=0,1
t = 1+
7,470
+ 0,1 = 2,345 mm
6
t adoptat = 2,4mm
Lungimea arcului nesolicitat H 0 , mm
H 0 = H b + n(t d )
H0 =
H1 = H 0 1
H 1 =16 - 2,470= 13,53mm
H m = H 0 max
H m =16 7,470 = 8,53mm
b
max
b = max + n
b = 7,470 + 0,6 = 8,07
Fb = 16 ,357
8,07
=17 ,670
7,470
Diametrul exterior D, mm
D = Dm + d
D = 9+1=10mm
Diametrul interior D1 , mm
D1 = Dm d
D1=9-1=8mm
Unghiul de nclinare al spirei arcului nesolicitat 0 , grade
0 = arctg
t
Dm
0 = arctg
2,4
= 4,86 0
3,14 9
Lungimea semifabricatului l s , mm
ls =
ls =
Dm nt
cos 0
3,14 9 7,5
= 214 mm
0,99
22
Caracteristica elastic
Notatii:
CALCULAREA SURUBULUI PRINCIPAL
Q [ N ]- sarcinilor care ncarc urubu
Qc [ N ]- Sarcina de calcul
d3, [ mm ]- Diametrul interior al filetului
D1 [ mm ]- Diametrul interior al urubului
2 [ 0 ] Unghiul de nclinare al spirei filetului
hg
,[ mm ] -nlimea gulerului
[ mm ]- Lungimea piuliei
CALCULUL CORPULUI
d1 [ mm ] -Dimensionarea coloanelor
l , [ mm ]-Adoptarea distanei dintre coloane
H [ mm ]- nlimea la ridicare
i , [ MPa ]- Verificarea la ncovoiere
CALCULUL LUNGIMII MANIVELEI
M it [ Nmm ]- Momentul ncovoietor total
Lc [ mm ] -Lungimea de calcul a manivelei
n - numarul de muncitori
L [ mm ]- Lungimea manivelei
L p [ mm ] Lungimea prelungitorului
M f [N mm ]- Momentul de frecare in rulment
M t [ N mm ]- Momentul de torsiune care solict urubul
CALCULUL ROTII DE CLICHET
Dm [ mm ]-Dimensiunile roii
d [ mm ] -Diametrul exterior al filetului urubului pe care se monteaz roata de
clichet
Di[ mm ]De[ mm ]b[ mm ]- Grosimea parghiei
a[ mm ]- Latimea parghiei
h[ mm ]- Inaltimea parghiei
M it , [ Nmm ] -Momentul ncovoietor total
- grosimea rotii de clichet
CALCULUL CLICHETULUI
l1 [ mm ] -Dimensiunile clichetului
[0 ] [0 ] z -numarul de spire
d b [ mm ]- Diametrul boltului
[ mm ]- Grosimea rotii de clichet
tot [ MPa ]- Tensiunea total
i [ MPa ] -Tensiunea de ncovoiere din seciunea
24
25
Bibliografie
ALEXANDRU, P. s.a. Mecanisme, vol.II Universitatea din Brasov,
1984.
DRAGHICI, I. Indrumar de proiectare in constructia de masini,
vol.I. Bucuresti Editura Tehnica 1981
DRAGHICI, I. Organe de masini. Culegere de probleme. Bucuresti,
Editura Didactica si Pedagogica, 1980
DRAGHICI, I. Organe de masini vol. I Universitatea din Brasov,
1981
GAFITANU, M. Organe de amsini, Bucuresti, Editura Tehnica,
1981
JULA, A. Mecanisme surub-piulita. Indrumar de proiectare, Brasov,
Editura Lux Libris, 2000
JULA, A. Organe de masini, vol. I, Universitatea din Brasov, 1986
Culegere de norme si extrase din standarde pentru proiectarea
elementelor componente ale masinilor, vol. I si II, Universitatea din
Brasov , 1984
26