Sunteți pe pagina 1din 3

PLAN DE LECIE LA DIRIGENIE

(EDUCAIE ECOLOGIC - protecia mediului)


PROF.PETRE CONSTANA
COALA NICOLAE IORGA PLOIETI
TITLUL LECIEI
OCROTIREA NATURII condiie necesar supravieuirii si prosperitii omului.
SCOPUL LECIEI
Cunoasterea de ctre elevi a faptului ca natura fructific puterea creatoare , lrgete orizontul de cunoatere , determin o
confruntare i o evaluare a modului de a gndi in faa unor realiti , crete experiena de via si intensific tririle afective.
De aceea NATURA trebuie permanent ocrotit.
NIVELUL DE VRST
13 15 ani
DURATA LECIEI/CERINE PRIVIND SPAIUL
50 minute sala de clas
OBIECTIVELE INSTRUIRII (rezultatele pe care elevii le pot demonstra la sfritul leciei)
La sfritul activitii de instruire elevii vor fi capabili:
S identifice legtura omului cu natura , ca prietenul sau ca dumanul su;
S manifeste atitudinea de prieten , ocrotitor al naturii;
S activeze la clubul Micii ecologiti din coala i s-si organizeze timpul liber astfel inct s poat participa la diverse activiti de
ecologizare a unor zone din ora (parcuri ), sau din afara oraului (parcuri , pduri , prunduri de ape ...). ,s participe la plantarea de
copaci in curtea colii sau in alte zone propuse de autoriti.
METODE DIDACTICE UTILIZATE
Conversaia , observaia , explicaia , descoperirea deductiv
MOTIVAIA
Contientizarea elevilor asupra faptului c NATURA este in pericol.
Nu poi s cladeti o societate sntoas pe o natur bolnav (M.Malita)
MATERIALE NECESARE
Videoproiector , pliante , coli albe de hirtie,carioci .
VOCABULAR
Ecologie , poluare , reziduuri ,deeuri , defriri.
DEMERS DIDACTIC
Elevii primind tema leciei inc din ora anterioar au putut s se informeze si s adune materialele necesare desfasurarii orei.
Implementarea lectiei
Paii leciei (Dirijarea Durata
Descrierea activitii de predare-nvare
nvrii)
Moment organizatoric
5 min
Se pregtesc elevii si sala de clas in vederea inceperii leciei.
Captarea ateniei
Prezentarea titlului i a
obiectivelor leciei

5 min

Se porneste de la faptul
c NATURA e foarte
generoas cu noi , numai
c in ultima perioad a
suferit transformri
majore ce a dus la
degradarea ei

10 min

Profesorul prezint tema leciei


-cere elevilor s spun fiecare unde isi petrece impreun cu familia sfiritul de
saptmin sau vacanele (concediile prinilor).
- locurile cele mai solicitate care ar fi i de ce credei? (parcurile din jurul oraului ,
malul unei ape , pdurile din jurul oraului sau de la munte) . Concluzie:
In timpul liber toi dorim s fim in mijlocul naturii pentru c e un mod foarte plcut i
benefic de a te odihni ; frumuseile si bogiile naturale ale rii noastre te cheam
s le vezi , s le cunoti , s le admiri , s-i imbogesti mintea , s-i umpli inima de
bucurie si de mulumire , s-i incarci bateriile cum se spune .Elevii vor fi incurajai
s fac singuri aceste aprecieri si s trag concluzia c : NATURA ne este
indispensabil.
Profesorul proiecteaz pe ecran versurile lui M. Eminescu.
Vino-n codru la izvorul
Care tremur pe prund,
Unde prispa cea de brazde
Crengi plecate o ascund.
i versurile lui J.Prevet
Atitea pduri smulse pmintului
i masacrate
i distruse

transformate in material pentru rotative.


Atitea pduri sacrificate pentru
paste de hirtie
a miliardelor de ziare care atrag
anual atenia cititorilor asupra pericolelor
devastrii pdurilor
Li se cere elevilor s explice mesajele versurilor citite. Concluzia:
-pdurile de odinioar acum sunt pe cale de dispariie
-NATURA il cheam i il primete pe Om in mijlocul ei ca pe un prieten , iar el se
poart ca un duman
Se cere elevilor s enumere citeva dintre motivele pentru care omul poate fi
considerat un duman al naturii.
-datorit defriarii masive din ultimii ani
-datorit polurii apei cu reziduuri industriale distrugindu-se astfel fauna si flora
-datorit polurii aerului cu substante chimice cu gaze de la evile de eapament cu
fum
-datorit neglijenei oamenilor care arunc la tot pasul deeuri ,resturi menajere,hartii
sau care distrug linitea din natur cu muzica dat la maxim.Concluzie: Mediul de
viat a devenit din ce in ce mai nociv pentru om.
Pentru a intri cele spuse
anterior li se cere elevilor
s prezinte aspecte
pozitive i aspecte
negative din unele
excursii organizate
impreun

10 min

Elevii au prezentat cu ajutorul videoproiectorului un material inregistrat in excursiile


organizate la Cheia Prahova si Busteni Gura Diham Prahova.
Au fost evideniate atit aspecte pozitive cit i aspecte negative.
Dintre cele negative amintim :
-aproape la tot pasul intilnesti copaci care-i pling semenii culcai la pmint i resturi
menajere , hirtii , sticle de plastic , dovad c oamenii nu ocrotesc natura ci doar se
folosesc de ea.
De cind ar trebui omul s invee s ocroteasc natura ?
Din copilarie!!!

Se stabilesc modalitai
concrete de rezolvare de
ctre elevi a acestor
probleme majore

13 min

Discuiile finale si fixare

5 min

Clasa se imparte in 4 echipe i fiecare echip alcatuiete o fis cu msuri posibile


precum i cu msuri la indemina lor pe care ar putea s le respecte
permanent.Fiecare echip ii prezint printr-un lider msurile stabilite apoi se trece la
intocmirea unui jurnal de aciuni ecologice al clasei , iar dintre acestea enumerm
1.Realizarea pe coala a unui concurs :Cea mai curata clas
2.Ecologizarea unor zone (curtea colii, parcuri, pduri)
3.Plantare de copaci in curtea colii sau in alte locuri propuse de autoriti.
-pe 29.04.2009 elevii din clas ce fac parte din clubul :Micii ecologiti au participat
deja la o aciune de ecologizare a unei zone din parcul Bucov de linga Ploiesti , unde
au strins deeuri , au imprit oamenilor din parc fluturai cu indemnuri ecologice.
Se scoate in evidena faptul c pe 22 aprilie este ziua Pmintului i in intreaga lume
se organizeaz manifestri in cinstea NATURII prin care se promoveaz ocrotirea
acesteia.
Sunt identificate consecinele grave pe care le are poluarea mediului asupra omului .
Nu exista medicamente pentru gravele boli provocate de poluare de aceea mai
simplu este s prevenim decat s tratm
Natura poate s-i slujeasc de carte , de profesor , de povauitor.Ea te cheam , ea
iti procur cu mici mijloace tot ceea ce vei avea nevoie mai tirziu.Nu inchide aceast
carte . Pastreaz-o ! Ocrotete-o!

TEMA PENTRU ACAS(2 min.)


Elevii vor trebui sa alctuiasc mesaje pe teme ecologice pe care le vor distribui sub form de fluturasi in zona de Vest .a orasului.
Feedback
-pe 29.04.2009 elevii din clasa ce fac parte din clubul :Micii ecologisti au participat deja la o aciune de ecologizare a unei zone din
parcul Bucov de linga Ploiesti , unde au strins deeuri , au imprtit oamenilor din parc fluturai cu indemnuri ecologice.(vezi Anexa)

Anexa

ECOLOGIZAREA PARCULUI BUCOV


29.03.2009

MICII ECOLOGITI
COALA NICOLAE IORGA
PLOIETI

SFATURI BUNE DE URMAT


Iubii natura
Unii puterile pentru a o proteja
Bucurai-v de ceea ce v ofer
n snul ei e sntatea noastr
Toi avem datoria de a o pstra curat
Inamicii naturii sunt dumanii sntii.
Nu lsai resturi i gunoaie n pduri
Admirai, dar nu distrugei.
Totul depinde de noi oamenii.
Urmri grave poate avea poluarea.
Rul fcut, greu se mai repar.
Acestea sunt cteva sfaturi demne de
urmat!

BIBLIOGRAFIE
1. Drgan Ion,Petroman Pavel, Mrgineanu Dorina Educaia noastr cea de toate zilele
Timioara,Eurobit, 1992 pag.282
2. Calot Rina,Dnciulescu Doina, Mrgineanu Dorina Consultaii pentru activitatea educativ
Timioara,Eurobit 1996 pag. 169

S-ar putea să vă placă și