Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 22.05.2012
Propuntor: Cojocaru Ana-Maria
Grdinia: Cu program prelungit nr. 18, Iai
Grupa: Pregtitoare
Domeniul de activitate: Estetic i creativ
Categoria de activitate: Educaie artistic-plastic
Mijloc de realizare: Pictur
Tema activitii: ,,Rechizitele colarului"
Tipul activitii: Consolidare
Scopul activitii: Consolidarea deprinderii de a reda forme spontane i elaborate prin tehnici specifice picturii.
Obiective operaionale:
Pe parcursul i la sfritul activitii copiii vor fi capabili:
O1: s denumeasc rechizitele colarului, utilizarea acestora;
O2: s aplice corect tehnica de lucru;
O3: s realizeze n mod original tabloul tema data;
O4: s lucreze curat, pstrnd aspectul ngrijit al lucrrii.

Strategii didactice:
a) metode i procedee didactice: conversaia, expunerea, explicaia, observaia, exerciiul
b) mijloace de nvmnt: plan model, foi desen, acuarele, pensule, pahar cu ap, erveele, stimulente
c) organizarea activitii: frontal, individual
Resurse:
a) umane: 30 copii
b) temporale: 40 minute

Desfurarea activitii
3

Nr. Etapele
Crt. leciei

Ob.
Op.

Coninutul
instructiv-educativ

Strategii didactice
Metode i
procedee
didactice

1.

Moment
organizatoric

Se asigur condiiile necesare pentru


desfurarea activitii:
-aerisirea slii de grup;
-aranjarea msuelor;
-pregtirea materialului didactic;
-intrarea organizat a copiilor n sala de grup.

2.

Captarea
ateniei

Pentru captarea ateniei, voi spune copiilor


cteva ghicitori:
,,Pastilue colorate,
n cutie-s aezate,
La pictat le foloseti
Ori de cte ori doreti."
(Acuarelele)

Conversaia

,,El seamn cu o carte,


ns foile-s curate.
Ele au linii, ptrele,
i copii scriu pe ele."
(Caiet)

Mijloace de
nvmnt

Evaluare

Forme de
organizare

Frontal

Voi aprecia
rspunsurile
date de copii

,,E o baghet fermecat,


Din lemn e realizat
Ce las urme pe hrtie,
Atunci cnd copilul scrie. "
(Creionul)

,,E-o csu fermecat


Toate-n cap n ea deodat.
Cri, caiete, nuci i pere
Tot ce inima ne cere.
Cnd spre coal-n zori pornim
n csu noi privim.
Ne uitm: creione, gume,
Cri, caiete-o mic lume."
(Ghiozdanul)

3.

4.

Copii, astzi vom picta ,,Rechizitele


colarului". Vom face un tablou cu rechizite
ale colarului.
Aceste rechizite v vor fi de mare ajutor la
coal.

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Reactualizarea unor
cunotiine

O1

Explicaia

Frontal

Le voi adresa copiilor cteva


ntrebri:
-

Copii care sunt rechizitele colarului?


(caietele, blocul de desen, creion, pix,
carioci, stilou, crioane colorate)
Dar cele potrivite pentru scris, care
sunt? Cnd folosim stiloul?
n cazul n care greim o liniu, cu ce
tergem? (radiera ) La ce se folosete,
cunoatem acest obiect?
Dar atunci cnd creionele sau tocit, ce
folosim? (ascuitoarea)
Ce alte rechizite mai cunoatem? Ce
tii despre ele?
Haidei s ne gndim puin acum la
Conversaia
ceea am fcut la grdini i la ce vom
face la coal. Ce tii voi despre
activitatea colarului? (c st 4 ore la
coal, c are un orar). Ce fel de
obiecte tii voi c sunt la coal? Dai
6

Frontal

Apreciez
capacitatea de
a se exprima
n propoziii
corecte,
identificnd,
clasificnd
rechizitele
colarului

un exemplu.
Toate aceste obiecte sunt denumite
printr-un singur cuvnt. Care este
acesta? (rechizite). Unde se in toate
aceste rechizite? (n ghiozdan).

Subliniez importana ghiozdanului i faptul c


el este reprezentativ pentru colar.
Insist asupra modului de ngrijire a obiectelor:
caietele sunt nvelite, semnate cu numele lor,
curate, neptate, fr foi rupte; creioanele ascuite,
stiloul se ncarc cu cerneal i crile sunt i ele
nvelite, semnate, curate, neptate.

5.

Prezentarea
coninutului
i dirijarea
nvrii

a) Prezentarea lucrrii model


Ca s v ajut n realizarea picturii v-am adus
o plan model.
ntorc plana s o vad copii. Ce vedei n
plan copii? (rechizitele colarului)
Dup ce v-ai dat seama c acestea sunt
rechizitele colarului?

Expunerea

Capacitatea
copiilor de a
analiza
modelul
prezentat

Plana
model

Frontal
b) Intuirea materialului
- Ce avei voi pe msue?
- Pentru ce activitate ne pregtim?
- Ce vom picta azi?
c) Explicarea i demonstrarea modului
de lucru
Lum pensula n mna dreapt, o nmuiem
puin n ap i lum culoarea din cutia de
7

Conversaia

Capacitatea de
a identifica
materialele

acuarele, apoi ncepem s pictm. Dup ce am


terminat de pictat cu o anumit culoare, splm
pensula pentru a evita amestecul culorilor n
plan.
d) Exerciii pregtitoare
Copii, ne pregtim s facem cteva exerciii
de nclzire a minilor:
- nchidem i deschidem pumnii;
- ntindem elasticul;
- cntm la pian;
- picur;
- tun;
- fulger;
- i a ieit soarele.

Demostraia

Pensula
Apa
Acuarele
Foi de desen
erveel

Le urez: Spor la lucru!


O2

Capacitatea
copiilor de a
realiza ngrijit
i n mod
original
pictura

6.

Obinerea
performanei

O3
O4

7.

Asigurarea
reteniei i a
transferului

n timpul efecturii lucrrii voi acorda


indicaii suplimentare acolo unde este cazul.
Voi insista pe lucrul ngrijit i i voi stimula s
finalizeze lucrarea.

Ce am realizat noi astzi copii? (am pictat


rechizitele colarului)
Cum am putea denumi tablourile noastre?
La sfrit voi face aprecieri globale ct i
individuale asupra modului de desfurare a
activitii i a lucrrilor realizate punctnd
acurateea i originalitatea.

Exerciiul

Individual

Capacitatea de
realizare a
lucrrii
conform
cerinelor

Conversaia

Frontal

Capacitatea de
a finaliza
lucrarea

8.

ncheierea
activitii

Pentru efortul depus copii vor primi


stimulente.

10

Stimulente

Frontal

S-ar putea să vă placă și