Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate integrat

Propuntoare : Tuulescu Andrada


Grupa: mijlocie
Tema: Pdurea o lume de poveste
Tipul activitii: dobndire de noi cunotine,
Forma de realizare: activitate integrat ( ALA 1 + ADE )
Obiective de referin:
1. S redea teme plastice specifice desenului,
2. S numere de la 1 la 5, recunoscnd grupele cu 1 5 obiecte i cifrele corespunztoare,
3. S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i de auditor,
4. S neleag i s transmit mesaje simple, s reacioneze la acestea,
5. S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv.
Centre de interes:
1. Art: pdurea azi / Pdurea mine
2. Joc de rol: Petrecerea din pdure
3. tiin: Numrm animale
Activiti pe domenii experieniale:
1. DLC: Glasul pdurii, de Passionaria Stoicescu memorizare ( fragment )
2. DEC: Veveria i prietenii si
Obiective urmrite:
- S redea prin desen pdurea i aspectele sale, reasliznd lucrri originale,
- S amenajeze spaiul pentru a crea un col al pdurii,
- S numere animalele, asociind cifra corespunztoare numrului acestora,
- S rein sensul noilor cuvinte i expresii: vrjitor, nepstor, inut, aprig, ruvoitor,
- S contientizeze importana pdurii pentru om i vieti,

- S coloreze veveria / alte animale respectnd conturul i utiliznd culoarea potrivit.


- S coopereze pentru realizarea sarcinilor.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, brainstorming, lectura educatoarei, explicaia, exerciiul, tehnica florii de lotus, memorizare, joc logico-matematic, joc de rol,
turul galeriei;
Mijloace: ilustraie cu veveria Fulg de Nea, coli de desen cu veverie, uri, iepuri, arici, vulpi, brazi, psri, stejari, creioane colorate, imagine din poezia
Glasul pdurii, de Passionaria Stoicescu, coli A4, ilustraii cu animale, cifre, mti de animale, alte materiale specifice sectorului Joc de rol;
Scenariul
La ntlnirea de diminea ne vom reaminti povestea Ruca cea urt, pentru a face legtura cu Veveria Fulg-de Nea. La centrul tematic vom avea diferite
ilustraii, albume, reviste ilustrate, reprezentnd pdurea cu vegetaia i fauna specifice acesteia, materiale naturale ( conuri de brad, crengue ).
Activitatea va porni de la activitile pe domenii experieniale, apoi se va trece la activiti pe centre, care vor consolida cunotinele dobndite.
Scenariul realizat ca o povestioar ( veveria suprat, frumuseile pdurii, petrecerea din pdure ) ca motiva copiii pentru a se implica activ n desfurarea
activitii integrate.
Etapele activitii
Moment
organizatoric
Captarea ateniei

Enunarea scopului
i obiectivelor
propuse

Prezentarea optim
a coninutului i
dirijarea nvrii

Coninutul nvrii
Pregtirea materialelor puse la dispoziia copiilor;
Amenajarea slii de grup;
Intrarea copiilor n sala de grup;
Se va realiza prin povestea Veveria Fulg-de Nea, suprat pentru c era
alb i nici un animlu nu se juca cu ea.
Copiii vor asculta povestea, apoi vor ncerca s dea fiecare o soluie pentru a
mpca veveria.
Anunarea temei i prezentarea obiectivelor pe nelesul copiilor
Pentru a ajuta veveria s-i fac prieteni, ar fi bine s o colorm. Vom colora,
deasemeni i alte animale pentru a se mprieteni cu veveria. O vom ajuta apoi
s descopere i ea minuniile din pdure, vom organiza o petrecere cu toate
vieuitoarele, vom numra invitaii i vom nva micua veveri o poezie
despre pdure.
Se va realiza activitatea artistico-plastic, respectndu-se etapele specifice
acestui tip de activitate.
Se vor executa exerciii pentru muchii minilor: Ploaia, Morica, Cntm la
pian, Splm rufe, etc.

Strategii didactice

Evaluare

lectura educatoarei
brainstorming

oral,
aprecieri verbale
notarea
rspunsurilor
observarea
interesului
copiilor pentru
activitate

conversaia

conversaia
explicaia
demonstraia
exerciiul
tehnica florii de
lotus

oral
Deseneaz
folosind culoarea
potrivit i
respect
conturul.

Copiii vor fi mprii pe grupe:


- grupa veverielor
- grupa ursuleilor
- grupa iepurailor
- grupa aricilor
- grupa vulpielor
- grupa brduilor
- grupa psrelelor
- grupa stejarilor
Fiecare grup va desena animalul / copacul pe care l reprezint.
n timp ce copiii deseneaz, educatoarea i va pregti pentru activitatea de
educarea limbajului, prin intermediul convorbirii:
1. Pdurea vorbete?
2. De ce este important pentru noi?
3. Cum putem ngriji pdurea? ( s nu facem foc n pdure, dac tiem un arbore
trebuie s plantm altul n loc )
Obinerea
performanei

Evaluarea
performanelor

La sectorul Bibliotec vom avea ilustraii din poezia Glasul pdurii, de


Passionaria Stoicescu pe care copiii le vor analiza.
Dup ce am colorat veveria i noii si prieteni, haidei s- artm frumuseea
mediului n care triete.
Educatoarea va recita model poezia, apoi va realiza recitarea alb. Vor fi
explicate noile cuvinte i expresii, iar copiii vor formula scurte enunuri cu
acestea.
Se va realiza memorarea poeziei pe fragmente logice, respectndu-se etapele
metodice ale memorizrii.
Se va desfura activitatea pe centre de interes.
Se vor prezenta i explica sarcinile pentru fiecare sector:
ART: Pe o coal mprit n dou pri egale, copiii vor desena:
1. pe prima parte pdurea i frumuseile sale
2. pe a doua parte pdurea, aa cum i-o imagineaz c va arta n viitor, n
urma degradrii mediului
TIIN: Copiii vor primi ilustraii cu diferite animale pe care le vor denumi,
numra i vor preciza 2-3 caracteristici ale acestora:
Aricii au ieit din lumini. Ci sunt?
Din Jurrasic un mesaj: S ne numeri, ai curaj?
Te-ntreab broscua Oac: Ci amici se joac-n lac?

memorizarea

exerciiul
joc logicomatematic

oral
frontal
individual

Iepuraii stau la sfat. Ci or fi? I-ai numrat?


JOC DE ROL: Se va da o petrecere pentru veveri i noii si prieteni. Copiii
vor primi mscue de animale, vor amenaja spaiul, vor numra invitaii, vor
spune cntece i poezii, etc.
Prin Turul galeriei, fiecare copil va expune produsul muncii sale.

Joc de rol
Turul galeriei

ncheierea
activitii

Aprecieri i observaii
Strngerea materialelor de la centre

oral
observare
sistematic

Anexa
Glasul pdurii ( fragment )
De Passionaria Stoicescu

1. Galsul Pdurii-i vrjitor


n-ai s-l auzi de n-o iubeti,
de treci prin ea nepstor
i n-o asculi, i n-o priveti.
3. Haiduci i aprigi lupttori

2. Sub trunchii ei strmoii daci


au locuit i-au aprat
inutu-acesta de copaci,
pmntul rii minunat.
4. Cnd rupi din codru-o rmurea

pentru dreptate-aici s-au strns;


a fost Pdurea sora lor,

gndete-te c trunchiu-i viu


i-i pas codrului de ea,

i-a ocrotit i i-a ascuns.

c poate rmnea pustiu.

5. Cu brazii mici fii cumptat


i nu f n Pdure foc.
Copacul dac l-ai tiat,
sdete iute altu-n loc.

S-ar putea să vă placă și