Sunteți pe pagina 1din 9

PLAN DE LECIE EDUCATIV

TEMA:CRITERII N ALEGEREA PROFESIEI


CLASA:a VIII-a
COALA: coala cu clasele I-VIII Deveselu, Olt
DIRIGINTE: Nicoli Cristina
DATA: 27 MAI 2009
OBIECTIV CADRU:-Formarea unui sistem de atitudini realiste i valori adecvate pentru realizarea unor planuri
de carier realiste i adaptarea la cerinele pieei muncii.
VALORI SI ATITUDINI FORMATE:-Responsabilitate i ambiie pentru decizii i aciuni privind cariera.
OBIECTIVE DE REFERIN:
O1-S diferenieze ntre ce pot i ce vor, identificndu-i aptitudinile prin autoevaluare;
O2-S identifice corespondena dintre aptitudinile proprii i cerinele mai multor grupe de profesiuni;
O3-S cunoasc vechile i noile concepii despre profesie, carier, munc.
STRATEGIA DIDACTICA:
RESURSE PROCEDURALE : - METODE: interpretare de chestionar, explicaia, autoobservaia, observaia,
aprobarea, dezaprobarea.
- FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,
RESURSE MATERIALE I BIBLIOGRAFICE:plane, caietul dirigintelui, COR (Codul ocupaiilor din
Romnia) i revista Un viitor pentru fiecare
- CONSILIERE I ORIENTARE- ghid de educaie pentru carier- Lemeni G., Porumb M.- Ed. ASCR -2004
- CONSILIERE EDUCAIONAL-Bban A.(coordonator)-Ed. Imprimeria Ardealului 2001
RESURSE DE TIMP : 50 Min

SCENARIUL LECIEI
NR
CR
T
1.

ETAPELE
LECIEI
DOZARE
1.

Moment
organizatoric
( 3 min)

STRATEGIA DIDACTICA
OB
OP

CONTINUTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI


ACTIVITATEA PROPUNATORULUI
ACTIVITATEA
ELEVILOR
- se consemneaza absentele
-raspund la intrebari
- se verifica existenta resurselor materiale
- pregtesc chestionarele
aplicate n ora precedent

METODE SI
PROCEDEE
conversatia

FORME DE
ORGANIZARE
frontal

aprobarea
dezaprobarea

frontal
individual

2.
2.
3.

Motivarea elevilor si
captarea atentiei
( 3 min)
.Comunicarea
obiectivelor lectiei
( 3 min)

Va cunoasteti indeajuns?V-ai ales meseria


potrivit ? Dac nu, ce alta ar fi mai
adecvat ? Azi vom incerca sa raspundem la
aceste intrebari impreuna.
Se anunta tema lectiei. Se anunta (negociaza)
obiectivele lectiei. Este important sa
cunoastem aptitudinile necesare fiecarui grup
de profesii ? Dar aptitudinile fiecaruia dintre
noi?

-raspund la intrebari

- noteaza tema lectiei in


caiete

individual

RESURSE
MATERIALE

OB
S

4.

Desfasurarea dezbaterii
(20 min)

O1

ACTIVITATEA 1:Ora trecuta ati primit un


chestionar structurat pe patru categorii de
aptitudini ( Anexa 1)
-G- aptitudinea generala de invatare ;
-V- aptitudinea verbala ;
-N- aptitudinea numeric ;
-C- aptitudinea tehnica(coordonare ochimn).
Pentru fiecare ntrebare ati ales punctajul
astfel :
1 = foarte mult
2 = mult
3= moderat

Elevii i analizeaz
rspunsurile i i
calculeaz punctajul.
Acesta i situeaz pe 5
nivele la fiecare tip de
aptitudine :
Nivelul 1 : 41-50p
Nivelul 2 : 31-40p
Nivelul 3 : 21-30p
Nivelul 4 : 11- 20p
Nivelul 5 : 0- 10p.

autoobservatia
observatia

individual

Chestionare
( Anexa 1)

Elevii prezint motivele


alegerii meseriei viitoare
i ale eventualei
schimbari de opinie fata
de clasa a V-a.
Prezint situaii de via
cunoscute de ei legate de
schimbarea n carier.

autoobservatia
observatia
aprobarea
dezaprobarea
explicaia

frontal

Caitul
dirigintelui

Joaca jocul Petele


(Anexa 4)

joc

4= puin
5= deloc

Sa vedem ce scor ai obinut la fiecare


categorie i ce tip de aptitudini va
caracterizeaz.

O2

O3

5.

Realizarea feed-backului
( 5 min)

O3

ACTIVITATEA 2: Se verifica corespondena


ntre meseriile alese de elevi i aptitudinile lor
rezultate n urma aplicrii testului ( Anexa
2).Se puncteaz prin sondaj factorii care au
influenat alegerea , evoluia acesteia i ce a
determinat modificarea ei.
ACTIVITATEA 3 : Se prezint elevilor
diferena dintre vechea concepie despre
munc i succes i noile realiti i situaii de
munc (Anexa 4). Se discuta situaii concrete
n care persoane cunoscute au fost nevoite sa
i schimbe locul de munc sau chiar profesia.
Deoarece nu toi elevii s-au orientat ctre o
meserie potrivit aptitudinilor lor, se prezint
mai multe meserii actuale : agent comercial,
broker valori, designer de interior, analistprogramator, etc, dar i meserii tradiionale :
tbcar, potcovar, geamgiu, sobar, coar,..
Ele se centralizeaz n Scheletul de peste .

Plane
(Anexa 2)
(Anexa 3)

frontal

Tabla si creta

6.

7.

Concluzii
(5 min)
Anuntarea temei pt.
ora
urmatoare
(5 min)

O1,
O2,
O3

Se pune in evidenta necesitatea educaiei


permanente i a deschiderii spre nou, fr a
elimina vechiul din vieile noastre.
Se anunta tema: Afisul meu publicitar,
explicand elevilor ce vor avea de facut si de
ce materiale au nevoie( coli, carioca,
fotografii,decupaje, etc.)

- se implica in dezbatere

dezbatere

frontal

- noteaza tema in caiete

ANEXA 1

TEST DE APTITUDINI
G- Aptitudinea general de nvare.
Eu pot s:
1. neleg semnificaia frazelor dintr-un text;
2. neleg instruciunile unui joc nou;
3. gndesc nainte de a aciona;
4. raionez pentru a ajunge la o concluzie;
5. neleg explicaiile care mi se dau n anumite
situaii;
6. evaluez corect lucrurile i evenimentele;
7. nv singur dup un manual;

8. gsesc raionamente pentru a-i convinge pe


alii;
9. rezolv probleme de matematic;
10.joc jocuri ale minii ( rebus, ah, sudoku, ...)
V-Aptitudinea verbal
Eu pot s:

1. neleg semnificaia fiecrui cuvnt dintr-un


text;
2. vorbesc n nume propriu n faa unui grup;
3. dau informaii clare i precise;
4. povestesc sau recit ceva;
5. scriu o compunere;

6. comunic idei i opinii;


7. explic ceva altora;
8. comunic uor cu alii;
9. citesc i scriu fluent;
10.fac sinteza unui text;

N- aptitudinea numeric
C- coordonarea ochi-mn
Eu pot s:
1. utilizez numere cu uurin;
2. fac calcule matematice repede;
3. fac cele patru operaii matematice fr erori;
4. dau rest la bani, fr greal;
5. fac msurtori corecte;
6. fac estimri apropiate de adevr( distane,
durate, cantiti,...)
7. fac comparaii ntre operaiile matematice( de
exemplu ntre mprire i scdere);
8. calculez repede banii pe care trebuie s-i dau la
cumprturi;
9. calculez repede banii pe care trebuie s-i dea
altcineva la cumprturi;
10.descopr greelile dintr-o pagin plin de cifre.

Eu pot s:
1. introduc cu uurin a n ac;
2. prind obiecte( o minge, un fluture, ...);
3. tai cu foarfeca corect diverse figuri dintr-o
coal de hrtie;
4. arunc ceva la int;
5. asamblez piesele unui mecanism sau joc;
6. desenez linii drepte
7. pun obiectele unul peste altul fr s se drme;
8. merg cu bicicleta de-a lungul unei linii drepte;
9. modelez plastilin sau argil n diferite forme;
10.bat cuie cu ciocanul fr s m lovesc peste
degete sau s ndoi cuiele.

Punctaj acordat:
1 = foarte mult
2 = mult
3= moderat

4= puin
5= deloc

Nivele de aptitudine
Nivelul 1 : 41-50p
Nivelul 2 : 31-40p
Nivelul 3 : 21-30p
Nivelul 4 : 11- 20p
Nivelul 5 : 0- 10p.

ANEXA 2
Aptitudinea voastr pentru:
G
nvare general

V
nvare verbal

nseamn pentru voi:


Abilitate de nvare, nelegere i
raionare rapid.

Abilitate de nelegere i utilizare rapid


a cuvintelor, ideilor, informaiilor.

Vei avea succes ca:


Manager, administrator, chimist,
meteorolog, biolog, horticultor,
ocenograf, radiolog, analist,
cercettor, operator PC, geolog,
matematician, fizician....
profesor de literatur/muzic/arte
plastice, filozof, regizor, actor,

N
nvare numeric

C
Coordonare ochi-mn

Abilitatea de a lucra cu cifre repede i


corect.

Abilitate de coordonare a ochilor i


minilor n efectuarea cu precizie a
micrilor.

jurnalist, reporter, avocat,


procuror, judector, manager
publicitar, moderator TV,
scriitor...
contabil, secretar, funcionar
public, expert financiar, expert
contabil,pota, casier,
recepioner, vnztor, osptar...
inginer constructor/minier,
mecanic auto, pdurar, depanator
radio-tv, tehnician dentar,
electrician, bijutier,
stenodactilograf, istalator,
mainist, miner, lctu, pilot de
avion, tmplar...

CONCEPTUL

CARIER/ MUNC

VECHIUL MOD DE A GNDI

O slujb unde se lucreaz ntreaga


zi este singura ans n carier.

NOUL MOD DE A GNDI


- mai multe slujbe/ patroni sau efi;
- slujbe unde se lucreaz o parte din
zi;
- poi chiar s lucrezi pentru tine
( firm proprie)
Succesul este dezvoltarea personal,
angajarea n activiti care au o
semnificaie important pentru tine.

SUCCES

Succesul este promovarea i avansarea


n ierarhia firmei unde lucrezi.

DEZVOLTAREA
CARIEREI

Tu eti responsabil pentru dezvoltarea


Firma unde lucrezi este singura
propriei cariere. S iniiezi pe cont
responsabil pentru dezvoltarea carierei propriu activiti noi i s nvei
tale.
lucruri noi.
Este ca o familie care are grij de tine.

Este o asociaie bazat pe parteneriat,


pe relaii ntre toi membrii ei i pe
mprirea responsabilitii.

Se bazeaz pe o scar ierarhic, cu


funcii i sarcini clar definite.

Depinde de activiti care necesit


lucrul n echip. Cei care formeaz
echipa trebuie s fie n stare s fac
fa unor sarcini diferite.

FABRICA/ FIRMA

STRUCTURA FIRMEI

( MESERII TRADIIONALE, MESERII DE VIITOR)

Prof. Nicoli Cristina


coala cu clasele I-VIII Deveselu, Olt

S-ar putea să vă placă și