Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Scoala postliceala sanitara Slobozia


Clasa : IA
Obiectul : Comunicarea intre asistent si pacient
Profesor instructor :Stanescu Ana Maria
Subiectul : Comunicarea . Elementele situaiei de comunicare .
Tipul leciei : de acumulare de cunotine noi
Obiective operaionale :
La sfritul orei elevii vor fi capabili :
- O1 :s identifice elementele situaiei de comunicare ;
- O2: s utilizeze corect i adecvat formele exprimrii orale
i scrise n diferite situaii de comunicare ;
- O3: s argumenteze un punct de vedere ;
- O4: s utilizeze adecvat achiziiile lingvistice n receptarea
diferitelor texte .
Metode : conversaia , problematizarea , demonstraia.

Desfurarea leciei
Evenimente
instrucionale

Activiti
Activitatea
profesorului

de

nvare
Activitatea elevilor

1. Moment
organizatoric

- Notarea absenilor
- Organizarea clasei

Elevul de serviciu
prezint absenii.

2. Verificarea
cunotinelor i
a temei de cas

Se verific tema de
cas i cunotinele
despre sensul cuvintelor
prin ntrebri i
rspunsuri

Elevii rspund la
ntrebri

Observaii

3.Pregtirea i
anunarea subiectului
a). Captarea ateniei

b). Prezentarea noilor


coninuturi

Pornind de la lecia
anterioar despre sensul
cuvintelor,pe tabl se
scrie un citat : Limba
este mai bogat dect
orice instituie .
Se formuleaz cteva
ntrebri despre
comunicare :
- Ce nseamn a vorbi ?
- Care este diferena
dintre a vorbi i a
comunica ?
Se explic elevilor faptul
c omenirea nu poate fi
imaginat n absena
comunicrii.
Comunicarea poate fi
verbal sau non verbal.
Comunicarea verbal
este realizat cu ajutorul
cuvintelor ,care prin
asociere cu alte cuvinte
formeaz propoziii ,
fraze.
Comunicarea verbal
poate fi oral i scris.
Orice proces de
comunicare presupune
existena unor factori :
emitor,receptor,canale
cod,mesaj,context.
Se d definiia fiecrui
factor al comunicrii.
Roman Jakobson a
conceput urmtoarea
schem a comunicrii
(Se va include n schema
tablei )
context
mesaj

Elevii scriu n caiete


citatul .
Elevii rspund la
ntrebri,exprimndui
prerea proprie sau
folosind dicionarele .

Elevii observ c
exist situaii de
comunicare non
verbal i
exemplific.

Elevii noteaz n
caiete.

Elevii i noteaz n
caiete schema.

Se
folosesc
dicionarel
e

Emitor

Receptor
canal
cod
Se discut unele situaii
avnd n vedere factorii
ce pot perturba
comunicarea .
(pag.23,nr. 1,2,3 )
4. Fixarea i
consolidarea
cunotinelor ( evaluare
formativ ).

Elevii observ n
aceste situaii
emitorul,receptor,can
alul codul, mesajul i
contextul i identific
factorii perturbatori.

Se mpart elevilor fie de Se lucreaz pe


lucru ce conin texte
grupe ,elevii rezolvnd
literare sau nonliterare
cerinele.
,elevii urmnd s
identifice elementele
situaiei de comunicare .

Se
folosesc
fiele de
lucru.

S-ar putea să vă placă și