Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

coala :
Data:
Clasa I C
An colar 2014- 2015
Profesor de psihopedagogie special:
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Citire-scriere-comunicare
Unitatea de nvare: Comunicarea oral (verbal) i nonverbal
Tema leciei: Exercitii de reproducere grafic dupa ablon
Tipul leciei: Formarea i consolidarea priceperilor i deprinderilor
Scopul leciei:
- dezvoltarea i exersarea muchilor mici ai minii n vederea scrierii;
- formarea deprinderii de a scrie corect i lizibil elementele grafice nvate.
Obiective operaionale:
O1 s completeze desenele i s descopere elementele grafice nvate;
O2 s denumeasc elementele grafice nvate;
O3 s execute unul dintre semne pe foaia suport, la tabl;
O4 s citeasc semnele grafice pe care urmeaz s le scrie n caiete;
O5 s copieze corect elementele grafice prezentate respectand alineatul, distana dintre dintre grafisme, liniatura;
O6 s scrie corect elementele grafice dictate;
O7 s manifeste interes pentru o scriere ngrijit i corect;
O8 s-i coordoneze micrile pentru scrierea corect a elementelor grafice.

Strategia didactic:

Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, jocul didactic, observarea sistematic.

Resurse materiale: carioci, plane model cu semnele grafice, plan suport cu semnele grafice, fie de lucru
(desene cu semne grafice).

Forme de organizare: frontal, independent-individual, independent-pe perechi.


Durata: 45 minute
Locul desfurrii: sala de clas
Bibliografie:

Gherghina, Dumitru, nvai limba romn jucndu-v!, Editura Didactica Nova, Craiova, 2004;
Gherghina, Dumitru, Limba romn n coala primar, Editura Didactica Nova, Craiova, 1999.
Neacu . I. Metode i tehnici de nvare eficient, Editura tiinific, Bucureti, 1990;
Elena Joia, Didactica aplicat. Partea I nvmntul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994
Adina Niu, coala vesel, Editura ERC PRESS, Bucureti, 2004
Ioan Nicola, Tratat de pedagogie colar, Editura Didactic i Pedagogic, RA, Bucureti, 1996.

Obiective
operationale

Continut
instructiv-educativ

Secventele
lectiei

Resurse
Metodologice

Materiale

Procedurale

caiete,
carioci,
stilouri

frontal

observare
sistematic

fie de
activitate

frontal

observare
sistematic
chestionare
oral

frontal

observare
sistematic

I.
Moment
organizatoric

Crearea condiiilor psihologice i organizatorice


necesare unei bune desfurri a leciei.
Pregtirea materialelor necesare pentru or.

Conversaia

II.
Captarea
ateniei

Printr-un exercitiu-joc elevii i amintesc elementele


grafice nvate, cerina fiind aceea de a completa cu
carioca diverse desene, urmnd a descoperi un semn
grafic, pe care l vor scrie pe tabl (Anexa 1).

Descoperire
Conversaia
Explicaia
Exerciiul

Pregtirea
aperceptiv

III.
Anunarea
temei i a
obiectivelor
O3
IV.
Actualizarea
cunotinelor
O1
O5

O1

V.
Dirijarea

O7
O4

Se comunic ntr-o manier accesibil copiilor


obiectivele leciei care urmeaz s se desfoare.
Astzi vom repeta elementele grafice nvate pentru a
putea s scriem ct mai corect literele.
- Solicit elevilor s enumere elementele grafice
nvate n orele anterioare i s motiveze importana
acestora.
- Prezint planele model cu semnele grafice i cer
elevilor s le recunoasc;
- Cer elevilor s explice poziia corect la ora
descriere:
spatele drept;
caietul inclinat spre stnga;
mna stng pe caiet;
coatele pe banc.
- Se fac exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai
minii, pe versurile:
Micm degeelele,

Evaluare

Explicaia

Observaia
Conversaia
Explicaia

plane
model cu
semnele
grafice

activitate
frontal

activitate
frontal

observare
sistematic
apreciere
verbal
autoevaluare
evaluare
reciproc

activitate

apreciere

individual

nvrii

O3
O4
O5
O6
O1
O7
O8

VI.
Obinerea
performanei

O1
O6
O8

Ne lipim plmuele,
Pumniorii i rsucim
i apoi i nvrtim
Plou uor, s auzim!
Cu vrf de degete banca lovim.
Plou mai tare, ploaia tot vine,
Lovim cu degetele-acum mai bine.
Tun departe, tun acum,
Batem cu pumnii: Bum! Bum! Bum!
Vreme frumoas s-a fcut
- Solicit elevilor s adopte poziia corect pentru scris:
corpul, caietul, instrumentul de scris, distana corp
banc.
- i anun c vom scrie dup dictare elementele grafice
nvate.
- Se deschid caietele i se scrie data i titlul de pe
tabl.
Se dicteaz urmtoarele semne grafice: punctul, linia
ver-tical, linia orizontal, linia oblic, linia curb
- Verific calitatea scrisului, fac observaiile necesare i
intervin acolo unde este cazul.
- Se va cnta cntecelul Mic vntul frunzele.
- Prezint plana suport cu semnele grafice care trebuie
copiate.
- Elevii citesc semnele grafice, apoi trec la copierea lor
pe caiete.
- Verific calitatea scrisului i acord stelue celor care
au lucrat corect, curat, frumos.
- Distribui la fiecare banc cte o fi (Anexa 2) i
solicit decorarea ei de ctre cei doi colegi cu
elementele grafice nvate folosind diferite culori i
mrimi astfel nct s obin un rezultat bun.
- Afiez lucrrile, solicit alegerea celor mai bune

Exerciiul

frontal
individual

verbal

evaluare
reciproc

Explicaia

Exerciiul

caiet tip I

individual

apreciere
verbal
autoevaluare

activitate
frontal

Explicaia
Exerciiul

plan
suport cu
semnele
grafice care
trebuie
copiate

Observaia
Conversaia

activitate
frontal
individual

evaluare prin
consultare
evaluare prin
consultare

frontal
fie de
lucru

activitate
frontal

apreciere
verbal
evaluare prin

lucrri i acord stelue celor mai bune lucrri.


VII.Asigurar
ea reteniei

Se fac aprecieri generale privind modul n care au activat


elevii. Pentru comportare vor primi buline.
ANEXA 1

Conversaia

buline

activitate
frontal
activitate
frontal

consultare
apreciere
verbal

ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și