Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: Colegiul Economic Virgil Madgearu Ploieti


Data: 13.01.2015
Clasa: a IX- a S3
Profesor: Dumitru Georgiana
Disciplina: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
Unitatea de nvare: Editorul de texte Mictosoft Word
Titlul leciei: Formatarea documentelor Word
Tipul leciei: Asimilare de noi cunotine
Durata: 50 min
Locul de desfurare: LABORATORUL DE INFORMATIC
Competene specifice:

aplicarea modalitilor de formatare a unui text.

alegerea instrumentelor ce vor fi utilizate n elaborarea temei;

Obiective operaionale:
cognitive
o s defineasc noiunea de formatare;
o s recunoasc modalitatea de iniializare a unei pagini;
o s identifice i s aplice elementele de procesare asupra unui text (copiere, mutare,
gsire, nlocuire);
o s stabileasc modalitile de formatare a unui paragraf i s le aplice pe un text
dat;
afective
o
s se implice afectiv cu plcere i interes la toate etapele leciei;
o
s reacioneze pozitiv la aprecierile sau criticile profesorului;
psiho-motorii
o s utilizeze corect noiunile teoretice dobndite.
Strategii didactice :
principii didactice
o principiul participrii active a elevilor
o principiul conexiunii inverse (feedback-ului)
metode:
o conversaia euristic, problematizarea, explicaia, exemplificarea, exerciiul, observaia,
descoperirea dirijat, conversaia de consolidare
forme de organizare a activitii instructive: frontal, individual i pe grupe de cte 2 elevi
forme de dirijare a activitii: dirijat de profesor i independent
resurse materiale: calculator, tabla, creta, fie de lucru.
Metode de evaluare: evaluare continu pe parcursul leciei
Bibliografie:
[1] Mariana Miloescu. Informatic. Profilul real. Specializarea: matematic informatic, intensiv
informatic. Manual pentru clasa a IX-a. Editura Didactic i Pedagogic, R. A. 2004

DESFURAREA LECIEI

Etapele leciei
1. Moment
organizatoric.
2. Anunarea temei i a
obiectivelor
3. Operaionalizarea

Coninutul leciei

Strategii didactice
Metode i
Procedee de
procedee

evaluare

Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea leciei,


verificarea prezentei elevilor si a temei pentru acasa.

conversaia

n grup

Formatarea documentelor Word

conversaia

n grup

conversaia
Profesorul distribuie fiele de lucru (Anexa ).

cunotinelor

euristic
exemplul
metoda

4. Rezolvarea temei
Elevii vor scrie pe caiete (sub ndrumarea profesorului)
si apoi pe calculator, rezolvarea exercitiilor din fia de
lucru. Elevii vor salva exercitiile rezolvate pe calculator.
1. Formatarea caracterelor: Fila Home, grupul Font
(Font: Arial, Times New Roman), stilul (Font Style:
Normal, Bold, Italic), dimensiunea (Size), culoarea (Font
color), tipul de subliniere (Underline style), culoarea de
subliniere (Underline color), efecte pentru text (scriere la
exponent, indice, etc), spaiere ntre caractere
- Transformare n litere mici (mari): se selecteaz textul,
click pe butonul Change Case
- Aplicarea stilurilor: se selecteaz textul, din fila Homegrupul Styles- se alege stilul dorit
- Crearea unui stil nou: se formateaz textul, din grupul
Home- grupul Styles- se alege Save Selection as a new
Quick Style, n fereastra Create New Style from
Formatting se introduce numele, iar dac se dorete
modificarea formatrilor anterioare, se alege Modify
2. Formatarea paragrafelor: Fila Home, grupul Paragraph
(aliniere, indentare, spaiere,tabulatori)
- Formatarea paragrafelor: se selecteaz textul, fila
Home, click pe butonul din dreapta a grupului Paragraph
i de acolo se poate alinia textul (stnga,dreapta, centru,
stnga-dreapta), se poate stabili spaierea ntre rnduri ,
indentarea paragrafului la stnga sau dreapta
- Tabulatori: din fila Home, click pe butonul din dreapta
grupului Paragraph i n in fereastra ce s-a deschis se
selecteaz butonul Tabs (stnga jos)
3. Operaii cu texte:
- Copierea, mutarea, tergerea textului: se selecteaz
textul i apoi, pentru copiere Ctrl+S (sau Fila Home,
grupul Clipboard, Copy, sau click dreapta pe selecie i
Copy), pentru mutare Ctrl+X ( sau Fila Home, grupul
Clipboard, Cut, sau click dreapta pe selecie i Cut), se
poziioneaz cursorul mouse-ului acolo unde se dorete
copierea sau mutarea i Ctrl+V( sau Fila Home, grupul
Clipboard, Paste, sau click dreapta Paste), pentru
tergere tasta Delete
- Cutarea: Home-grupul Editing- Find (sau Ctrl+F),
nlocuirea: Home-grupul EditingReplace(ctrl+H)
- Anularea unei comenzi: Ctrl+Z
4. Introducerea chenarelor sau a culorilor de fundal:
Home- grupul Paragraph i din listele ascunse asociate
pictogramelor, se pot alege chenare, culoare de fundal.

n grup i
individual
individual

exerciiului
problematizarea
conversaia

n grup i

euristic

individual

5. Introducerea marcatorilor i a numerotrii: HomeParagraph iar din listele ascunse asociate pictogramelor,
se poate alege modelul de marcator, numerotare sau liste
pe mai multe niveluri
6. Corectarea greelilor de ortografie: se selecteaz
textul pentru care se dorete corecia, din Automatically
hyphenate document (desprirea automat n silabe),
Hyphenate words in CAPS (desparte n silabe numai
cuvintele scrise cu majuscule), Hyphenation zone (se
poate introduce o lime pentru o zon unde nu vor fi
desprite cuvintele), Limit consecutive hyphens
(numrul maxim de linii consecutive care pot fi
desprite)
- Numrarea cuvintelor ntr-un document: se selectaz
extul, fila Review. Grupul ProofingWord
Count sau click pe Words din bara de stare
7. Introducerea unui cuprins: Fila References- grupul
Table of Contents- butonul Table of Contents, se alege
aspectul dorit
8. Nota de subsol: se selecteaz textul pentru care se
dorete inserarea notei, Fila References grupul
Footnotes- Insert Footnotes, se scrie textul notei de
subsol

5. Munc
independent
6. Feedback. Concluzii
i aprecieri

7. Tema pentru acas

9. mbinarea corespondenei: Fila Mailings- Start Mail


Merge- Step by Step Merge Wizard, se urmeaz paii din
fereastra ce se deschide pe lateral, dreapta
Profesorul supravegheaz elevii i i sprijin pe cei care
ntmpin dificulti n rezolvarea exerciiilor.
Profesorul verifica, prin intrebari, cunostintele aplicate
prin intermediul fisei de lucru si face aprecieri cu privire
la activitatea elevilor.
Exercitiile care nu au fost abordate n clas de pe fia de
lucru.

conversaia
euristic

individual

conversaia

n grup i

discuia libera

individual

Anexa

Fisa de lucru
Fi de lucru
1. Creai un document nou
2. Salvai documentul cu numele vostru_formatarea textului n dosarul peronal
3. Formatai paginile: hrtie A4, margini: 2cm sus, jos, 3 cm la stnga, 2,5 cm la
dreapta, orientarea paginii: vedere
4. Introducei urmtorul text:
A. TRANSFORMAREA TEXTULUI N LITERE MARI (MAJUSCULE) SAU MICI
(MINUSCULE)
Change Case permite transformarea unui text existent n majuscule/minuscule. Pentru a
transforma un text din litere mari n litere mici i invers, se procedeaz astfel:
Se selecteaz textul
Se acceseaz Change Case, respectiv:
o Lowercase: textul e transformat n litere mici
o Uppercase: textul e transformat n litere mari
B. INTRODUCEREA TEXTULUI LA EXPONENT I INDICE
S se editeze urmtoarele ecuaii:
a) 3x2+5x-9=0
c) 5x6+5x2-4x=3=0
e) mi place s m joc cu indicii i exponenii

b) X5+2x2+7x-3=0
d) Ai,j=0

Formatri:
- Font titluri: Times New Roman, stil font aldin, dimensiune 12, culoare font rou, fundal de
culoare verde;
- Titlurile se vor ncadra ntr-un chenar de culoare portocalie, cu grosimea de pt;
- Font text: Calibri, stil font cursiv, dimensiune 10, culoare font albastru, fundalul
documentului galben
- Distana dintre rnduri; 1,5, alinierera textului: la centru pentru titluri, la ambele capete
pentru restul textului, primul rnd se indenteaz la stnga cu 1,5
5. Copiai textul n document de 3 ori
6. Introducei pentru fiecare parte copiat un anumit stil
7. Cutai cuvntul textul i nlocuii-l cu seciunea
8. Introducei la sfritul documentului urmtoarea list:
1. ri
Romnia
Frana
Spania
2. Orae
Bucureti
Paris
Madrid
9. Corectai greelile de ortografie cu ajutorul opiunii Spelling and grammar
10. Salvai modificrile fcute
11. ncrcai documentul pe docs.google.com.

S-ar putea să vă placă și