Sunteți pe pagina 1din 2

GUVERN

PERIOAD DE GUVERNARE

MONOCOLOR/BICOLOR

PETRE ROMAN

26 decembrie 1989 28 iunie


1990,
28 iunie 1990 - 26 septembrie
1991

MONOCOLOR (FSN)

16 octombrie 1991 19 noiembrie


1992

BICOLOR (FSN+PNL+PDAR-Partidul
Democrat Agrar din
Romnia+MER Micarea
ecologist din Romnia)+
independeni

20 noiembrie 1992 11 decembrie


1996

MONOCOLOR (PDSR)Partidul Democrat Social


Romn

THEODOR STOLOJAN

NICOLAE VCROIU

VICTOR CIORBEA

19 decembrie 1996 30 martie


1998

GAVRIL DEJEU

30 martie-17 aprilie 1998

RADU VASILE

18 aprilie 1998 21 decembrie


1999

BICOLOR- CDR (Convenia


Democrat Romn)+USD
(Uniunea Social
Democrat )+
UDMR

decembrie 1999
ALEXANDRU
ATHANASIU

MUGUR ISRESCU

decembrie 1999 decembrie 2000

ADRIAN NSTASE

decembrie 2000 decembrie 2004

CDR ( Convenia
Democrat Romn) +PD (
Partidul Democrat)+PSDR
(Partidul Social Democrat
Romn)+UDMR( Uniunea
Democrat Maghiar din
Romnia)
MONOCOLOR (PSD)

decembrie 2004
EUGEN BEJINARIU
CLIN POPESCU
TRICEANU 1

29 decembrie 2004 - 5 aprilie


2007

CLIN POPESCU

5 aprilie 2007 - 22 decembrie

Aliana D.A. PNL-PD


UDMR PC

TRICEANU 2

2008

BICOLOR (PNL UDMR)

EMIL BOC 1

decembrie 2008 23 decembrie


2009
23 decembrie 2009 - 9 februarie
2012
februarie 2012 - mai 2012

BICOLOR (PDL PSD)

EMIL BOC 2
MIHAI RZVAN
UNGUREANU

VICTOR PONTA 1 (7 mai 2012 - 21 decembrie 2012)


VICTOR PONTA 2

21 decembrie 2012 - 5 martie


2014

VICTOR PONTA 3

5 martie 2014 - prezent

BICOLOR (PDL UDMR


UNPR)
PDL+
UDMR+UNPR( Uniunea
Naional pentru Progresul
Romniei)
USL (PSD+PNL+PC)
USL
(PSD PNL PC UNPR)

PSD UDMR PC UNPR