Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

SUCEAVA: GRUP COLAR DUMBRVENI


PROFESOR: Pintilii Niculina
CLASA: a V-a C
DATA: 21 mai 2009
ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN
SUBIECTUL: Legenda popular Drago-Vod
TIPUL LECIEI: mixt
TIMP: 1 or colar
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.6. s manifeste curiozitate pentru ascultarea unui mesaj oral
2.3. s se exprime clar, corect i concis
3.1. s identifice ideile principale dup citirea global a unui text
3.2. s recunoasc modurile de expunere utilizate ntr-un text epic
4.4. s alctuiasc rezumatul unui text literar sau non-literar
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1-s determine timpul i spaiul aciunii din legend
O2-s identifice personajele din text
O3-s realizeze portretele unor personaje din text
O4-s stabileasc ideile principale, alctuind planul simplu de idei
O5-s lucreze corect fiele de lucru
O6-s-i dezvolte abilitatea de comunicare, lucrnd cu textul-suport i rspunznd
chestionrii
STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, lucrul
cu manualul
Resurse materiale: tabla, creta, caietele elevilor, manualul, fie de lucru
Resurse umane: clas de elevi omogen, 22 de elevi
Forme de organizare:activitate frontal, activitate individual
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i
comunicare, Bucureti, 2005
2.Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaional,
Bucureti, 2005
3.Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura
Universitii din Oradea, Oradea, 2004
1

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele
leciei

Activitatea de instruire
Activitatea
profesorului

Timp

Metode i
procedee

Activitatea elevilor

1. Momentul
organizatoric

Se vor trece n catalog Elevul de serviciu va


absenele.
numi elevii abseni.
Se verific dac elevii
au
pregtite
materialele necesare
desfurrii leciei.

Conversaia
euristic

2. Verificarea
cunotinelor
anterioare i a
temei de cas

- Ce lecie ai avut de Legenda Drago Vod.


pregtit pentru astzi?

Conversaia
euristic,
explicaia

Conversaia
euristic

- Cine a fost Drago ... un voievod romn din


Vod?
Maramure.
- Ce rol are el n textul ... este cel care a dat
nostru?
numele
regiunii
Moldova.
- Ce am spus c este ... este o creaie popular.
legenda?
- Ce este o creaie ... este o creaie fcut de
popular?
oameni din popor.
- Ce alte date generale ... c a circulat oral (din
mai cunoatei despre gur n gur). Exist i
legend?
legende culte, scrise de
autori cunoscui.
- Cunoatei autori
... Petre Ispirescu,
care au scris legende Dimitrie Bolintineanu
culte?
- Ce tem ai avut Elevii vor citi tema.
pentru astzi?
... c n text apar cuvinte
- Ce concluzie tragem mai vechi sau care apar
din acele cuvinte?
doar n anumite zone ale
rii.

3. Captarea
ateniei

Asta nseamn c ...

... legenda este veche,


spus de demult.
2

Resurse

Elevii,
caietele de
tem

4. Anunarea
subiectului i a
obiectivelor

5. Dirijarea
nvrii

Astzi vom deslui


mpreun locul i
timpul n care se
desfoar
textul
nostru, vom identifica
personajele, vom nota
etapele naraiunii i
vom purta discuii
legate de textul nostru
i
alte
legende
cunoscute de voi.
- Unde se desfoar
ntmplarea
din
legenda noastr? Care
sunt personajele din
text care ne arat acest
fapt?

Noteaz titlul n caiete:


Drago Vod

Conversaia
euristic,
explicaia

Tabla,
caietele
elevilor

Apuc prin nite codri


mari; ... Cinii luar la
goan pe acel bour ...
ltrau toi de urlau
pdurile.

35

Conversaia
euristic,
explicaia

Tabla,
caietele
elevilor

- Ce putem atunci
spune despre acest Nu!
spaiu? Este un spaiu
bine precizat?
- Deci?
Dei sunt prezentate
unele elemente cu privire
la spaiul n care se
desfoar
aciunea,
spaiul propriu-zis al
ntmplrii nu poate fi
precizat.
- Avem cuvinte care s
indice
c
spaiul ... nite codri mari
nostru
poate
fi ... la malul unui ru
precizat?
mare
- Care sunt cuvintele
care ne precizeaz
timpul ntmplrii?
... ntr-o zi
- Ce putem spune
atunci despre timp?
... c este un timp foarte
ndeprtat
Timpul n care se petrec
i
totui,
spre ntmplrile este un timp
deosebire de spaiu, ndeprtat.
putem preciza timpul ... din istorie.
din alte surse.
3

- Da, foarte bine!


Conform
datelor
istorice, se pare c
Drago-Vod a trit n
secolul al XIV-lea.
- Putei s-mi spunei,
de la istorie, cum
triau oamenii atunci? Dau unele date istorice.
- Exist asemnri
ntre
spaiul
din
legend i cel din ... nu exist un spaiu
basm?
precis.
- Dar timpul?
... n ambele, timpul este
foarte ndeprtat. Dar n
legend, timpul nu este
aa de ndeprtat ca n
- Care sunt personajele basm.
din legenda noastr n
ordinea n care ele Drago-Vod, bourul sau
apar?
zimbrul, haita de cini,
Molda.
- Cte tipuri de
personaje am nvat
noi?
Personaje:
principale
secundare
- De cine este nsoit episodice
Drago-Vod
n
figurani
cutarea zimbrului?
- n ce text personajul
principal era nsoit de
ajutoare?

... de ajutoare, de cini.

... n basm. Greuceanu


- Ce fel de puteri
era nsoit de cei 7
aveau ajutoarele n
prieteni, iar Prslea de
basm?
corb.
...
aveau
puteri
- n textul nostru,
supranaturale.
personajele au puteri
supranaturale?
4

... nu
- De unde ne dm
seama
cum
este
Drago?
... din cuvintele din text
- Care sunt ajutoarele i din faptele lui.
lui Drago?
- De ce credei c a ... cinii
luat cu el doar cinii?
... pentru c aceste
- Cum se sfrete animale sunt cei mai buni
legenda pentru ceaua prieteni ai omului.
Molda?
... Molda moare necat
- Este un final trist sau ntr-un ru, din cauz c
fericit?
apa era repede.
... trsit c moare Molda,
dar
fericit
c
s-a
- Cum este descris descoperit numele unui
bourul?
teritoriu: Moldova.
... un fel de fiar
... care fugea ca turbat
- Ce v sugereaz prin codri i prea c
aceast descriere?
are aripi la picioare
- Care sunt modurile ... c animalul pare luat
de expunere prezente dintr-o alt lume
n text?
...
naraiunea
i
- Ce este naraiunea?
descrierea
- Haidei s vedem ... o nlnuire logic a
care
sunt
etapele unor ntmplri
naraiunii n textul
nostru.
1. Expoziiunea
Drago-Vod era un
romn din Maramure.
2. Intriga
ntr-o zi pleac la
vntoare cu o hait de
cini
3. Desfurarea aciunii
Cinii urmresc fiara
5

Foarte bine!

6. Obinerea
performanelor
i a feed-backului

7. Asigurarea
reteniei i a
transferului

prin codri o zi i o
noapte.
4. Punctul culminant
Ceaua Molda piere n
apele unui ru, iar
Drago ucide fiara cu
ghioaga sa.
5. Deznodmntul
Drago
stpnete
teritoriul descoperit, iar
rul primete numele
Moldova n memoria
celei.

n continuare, pe fia Rezolv fia de lucru.


voastr de lucru, la
punctul B, vei avea de
completat cu verbele
care indic aciunile
personajelor din text.

Exerciiul

Fia de
lucru

Ca i tem, vei avea i noteaz tema.


de alctuit rezumatul
textului Drago-Vod.

Conversaia

Tabla,
caietele
elevilor

Remarc civa elevi.

FIA DE LUCRU
6

PARTEA I
Identific trsturile fizice i morale ale lui Drago-Vod.

DRAGO-VOD

PARTEA a II-a
Completeaz tabelul cu verbele care indic aciunile personajelor din legenda de la
pagina 262.
Drago
se porni

Cinii
dibuir

Bourul
fugea

OGLINDA TABLEI
Drago-Vod

Cu toii
fugir

Ceaua
rmsese

1. Spaiul i timpul ntmplrilor


Dei sunt prezentate unele ntmplri cu privire la spaiul n care se desfoar
aciunea, spaiul propriu-zis al ntmplrii nu poate fi precizat.
Ex: ... nite codri mari
la malul unui ru mare
Timpul n care se petrec ntmplrile este un timp foarte ndeprtat.
Ex.: ... ntr-o zi
2. Personajele textului
Personaje:

principale: Drago-Vod, zimbrul, Molda

secundare: cinii

Drago-Vod:

romn din Maramure

viteaz

nelept

curajos

nenfricat

Drago-Vod este nsoit la vntoare de ajutoare, de cinii si. Cel mai curajos
cine este o cea, Molda, care moare n apele unui ru.
PLANUL SIMPLU DE IDEI
1.Drago-Vod era un romn viteaz din Maramure.
2. ntr-o zi, Drago pleac la vntoare cu o hait de cini.
3. Cinii urmresc fiara prin codru o zi i o noapte.
4. Ceaua Molda piere n apele unui ru, iar Drago ucide fiara cu ghioaga sa.
5.Drago stpnete noul teritoriu descoperit, iar rul primete numele Moldova n
memoria celei.
Tem acas: Alctuii rezumatul legendei Drago-vod

S-ar putea să vă placă și