Sunteți pe pagina 1din 2

diacritica

Ora doi, etajul dou


Dac voi nu tii,

Fi? Fii? Cnd se scrie fi cu 2 i


mi zice wordpressu c azi cineva a nimerit pe blogul sta cutnd s afle cnd se scrie fi cu doi
i. Rspunsul e simplu: fi nu se scrie niciodat cu doi i, c dac-s doi i, devine fii, care nu mai e
fi.
Acu, serios vorbind (i-n caz c te mai ntorci pe aici):
Infinitivul - ntotdeauna cu un singur i: a FI.
Viitorul: se formeaz de la infinitiv, deci tot cu un singur i. ntotdeauna. Voi/vei/va/vom/vei/vor
FI. FI, invariabil, la toate persoanele.
Condiionalul prezent: ca i viitorul, se formeaz de la infinitiv, deci tot un singur i.
ntotdeauna. A/ai/ar/am/ai/ar FI. FI, invariabil, la toate persoanele.
Condiionalul perfect: tot cu FI de la infinitiv, adic un singur i. A/ai/ar/am/ai/ar FI fost. FI,
invariabil, la toate persoanele.
Conjunctivul prezent (adic la care ncepe cu s). Se formeaz de la FI-, la cu un singur
i, numai c acum e variabil, c i se adaug diverse terminaii. Iar la persoana a II-a devine s FII,
cu doi i (ca n S fii acas la nou jumate, c dac nu, nu mai pupi discotec o lun. Sau club,
m rog. Pe vremea mea le zicea discoteci.)
eu s FIU (FI+U)
tu s FII (FI+I)
el/ea s FIE (FI+E)
noi s FIM (FI+M)
voi s FII (FI+I)
ei/ele s FIE (FI+E)
Conjunctivul perfect, n schimb, se formeaz ca i condiionalul perfect, cu tot cu FI invariabil,
un singur i. Eu/tu/el/ea/noi/voi/ei/ele s FI fost. (Hehe, s fi avut eu vrsta ta / s fi avut tu
experiena mea...)
Imperativul afirmativ (persoana a II-a sg, c doar asta ne intereseaz): FII ! Cu doi i.
Imperativul negativ: Nu FI ! Cu un singur i. C vine de la infinitivul de mai sus, fi.

Asta e greeala cea mai frecvent ntlnit: nu fii, cu doi i. Dei scriem FII ! , cnd l punem pe
nu scoatem un i: nu FI ! . De ce? Pentru c n limba romn imperativul negativ la persoana a IIa singular se formeaz, de cele mai multe ori, de la infinitivul verbului (Citete! Nu citi! Spune!
Nu spune! F! Nu face! ). Iar infinitivul lui a fi e taman FI sta, cu un singur i.
Cam asta ar fi, c atta mi vine-n minte acuma.
_____________________________________________
UPDATE:
Conjugarea lui a fi
Regula 1 i singura:
Se scrie FII, cu doi i, numa la:
- imperativ afirmativ: Fii cuminte!
- conjunctiv prezent, forma afirmativ i forma negativ: Vreau s fii cuminte. Vreau s nu fii
obraznic.
n rest, e FI, cu un singur i:
- imperativ negativ: Nu fi obraznic!
- condiional prezent: a fi, ai fi
- condiional perfect: a fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi fcut
- conjunctiv perfect: s fi tiut, s fi fost, s fi avut
- viitor: voi fi, vei fi
- verb + FI: pot fi, poi fi, s poat fi, s poi fi, vei putea fi.
_________________________________________
Vezi i:
Imperativul. Sau despre fii! / nu fi!, zi! / nu zice!, f! / nu face!.
S nu fii sau S nu fi?
Forma negativ a verbelor
Poi fi. Poi s fii
Fir-ar sau fi-r-ar
Fi-mi-ar, fi-i-ar, fi-i-ar.