Sunteți pe pagina 1din 11

GRUPA: MARE

Tema sptmnii: PRIMVARA


Subtema: PLANTE DE PRIMVAR
Categoria de activitate: ACTIVITATE COMPLEMENTAR
Subiectul: Povestea RIDICHEA URIA
Mijloc de realizare: DRAMATIZARE
Tipul activitii: consolidare
Institutor: GHIULAI MARIANA

PROIECT DE ACTIVITATE
Scopuri:
- Consolidarea povetii populare Ridichea uria prin folosirea dramatizrii ca mijloc de realizare;
- Consolidarea cunotinelor despre primvar, despre legumele de primvar;
- Dezvoltarea abilitilor de exprimare oral.
- Dezvoltarea dragostei pentru activitile practice, pentru munc.
Obiective operaionale
Pe parcursul activitii didactice,
copiii vor fi capabili:
O.1. s povesteasc coninutul
povetii, cu ajutorul educatoarei i al
imaginilor; obiectivul va fi considerat
atins cnd povestirea copiilor va
respecta succesiunea logic a
secvenelor, replicile personajelor, iar
exprimarea va fi corect.
O.2. s rspund la ntrebrile puse
de educatoare, pe baza cunotinelor
dobndite anterior; obiectivul va fi
considerat atins cnd rspunsurile
copiilor vor fi clare, concise,

Coninut adecvat obiectivelor


C.O.1. Povestea Ridichea uria
povestit de copii, cu ajutorul
educatoarei i al imaginilor.

C.O.2. ntrebri puse de


educatoare:
-n ce anotimp se desfoar
aciunea acestei poveti?
-De unde tim c este primvar?

Strategii didactice

Evaluarea

*activitate frontal;
*conversaia, explicaia,
exerciiul, povestirea;
*imagini din poveste.

*evaluare oral;
*observarea
comportamentului
copiilor;
*autoevaluarea;

*activitate frontal;
*conversaia, explicaia,
exerciiul, problematizarea;
*imagini din poveste.

*evaluare oral;
*autoevaluarea;
*observarea
comportamentului
copiilor;

respectnd coninutul povetii;

O.3. s interpreteze rolul stabilit de


educatoare i de ceilali copii,
reproducnd replicile, gesturile,
expresivitatea i micrile de scen
ale personajului din poveste;
obiectivul va fi considerat atins cnd
toate personajele vor fi interpreta
corect rolurile,
O.4. s stabileasc mpreun care
echip a interpretat cel mai bine
povestea, pe baza unor criterii
stabilite anterior; obiectivul va fi
considerat atins cnd evaluarea fcut
de copii va fi obiectiv, respectnd
criteriile date;
O.5. s sdeasc semine de legume
n ghivece, cu ajutorul uneltelor de
grdinrit, urmnd indicaiile
educatoarei; obiectivul va fi
considerat atins cnd seminele vor fi

-Ce a plantat moul n grdin?


-Ce au gsit moul i baba n
grdin?
-Pe cine au chemat ei prima dat?
Dar a doua oar? Etc
-De ce n-a putut moul s scoat
singur ridichea?
-De ce au reuit s o scoat pn la
urm?
C.O.3. Dramatizarea povetii:
fiecare copil va primi cte un rol,
stabilit de educatoare i de ceilali
copii, ca fiind rolul cel mai potrivit.

C.O.4. Stabilirea echipei


ctigtoare pe baza urmtoarelor
criterii:
-respectarea coninutului povetii;
-respectarea succesiunii logice a
secvenelor;
-interpretarea rolurilor: replicile,
gesturile, micrile;
-corectitudinea exprimrii.
C.O.5. Sdirea de ctre copii a
seminelor n pmnt; aceste semine
vor fi ngrijite de ctre copii n
urmtoarele sptmni, pentru a
observa evoluia lor.

*activitate pe grupe de cte 6


elevi (6 roluri);
*nvarea dramatizat, jocul
de simulare;
*costume: mti pentru cine,
pisic, oarece, cciul pentru
mo, basma pentru bab,
ridichea uria, gleat.
*activitate pe grupe
*explicaia, problematizarea,
*stimulente: buline, diplome;

*evaluare oral;
*evaluare practic;
*autoevaluarea;
*observarea
comportamentului
copiilor;

*activitate pe grupe de cte 6


elevi;
*lucrri practice, exerciiul,
observaia dirijat;
*ghivece, greblue, lopele,

*evaluare practic;
*observarea
comportamentului
copiilor.

*autoevaluarea;
*observarea
comportamentului
copiilor;

sdite conform instruciunilor date de


semine de salat, ridichi, roii.
educatoare.
Material bibliografic:
- Consiliul Naional pentru Curriculum. CURRICULUM NAIONAL. Ministerul Educaiei Naionale. Bucureti, 1998;
- Ministerul Educaiei i Cercetrii. Programa activitilor instructiv- educative n grdinia de copii. Editura V & I Integral.
Bucureti, 2005;
- Dumitru Gherghina et alii. Metodica activitilor instructiv- educative n nvmntul preprimar. Editura Didactica Nova.
Craiova, 2007;
- www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Momentul activitii
Ob.
Activitatea instructiv- educativ
Strategii didactice
Evaluare
crt. -durata
opera.
1.
Moment organizatoric
Se pregtesc cele necesare desfurrii n
1 minut
bune condiii a activitii:
- aerisirea slii;
- aezarea scaunelor, a meselor;
- pregtirea materialului didactic: plane,
coulee cu stimulente, ghivece pentru sdirea
seminelor etc.
2.
Introducerea n
Educatoarea le va spune copiilor:
*conversaia,
activitate
- Astzi, la activitatea complementar a venit explicaia, jocul de
Captarea ateniei - 2
la noi la grup ndric, ppua
simulare;
minute
reprezentativ a Teatrului de ppui pentru
*ppua ndric
copii din Bucureti; ea are s v spun ceva.
Intra n sala de grup ndric, care
salut i spune:
- Copii, am auzit c voi tii povestea
Ridichea uria; pentru c eu n-o tiu, am
venit azi la voi la grup ca s o nv, pentru a
putea s-o dramatizm i noi la teatru. M
primii i pe mine s o nv de la voi?

3.
4.

5.

Educatoarea l invit pe ndric s ia loc


s asiste la activitate.
Educatoarea enumer cele 5 obiective
operaionale stabilite.

Anunarea temei i a
obiectivelor
operaionale 1 minut
Reactualizarea
cunotinelor 3
minute

Dirijarea nvrii
- 20 minute

O.1.

O.2.

Se vor verifica unele cunotine ale copiilor


despre primvar (tema sptmnii), cu
ajutorul ntrebrilor:
- Ce anotimp este acum?
- De unde tim acest lucru?
- Care sunt primele flori de primvar?
- Ce psri se ntorc la noi n ar?
- Care sunt legumele care sunt specifice
acestui anotimp?
- Ce poveste am nvat noi despre o
legum de primvar?
Educatoarea le spune copiilor c pentru a
interpreta ct mai bine rolul trebuie s ne
amintim mai nti povestea. Va ncepe s
povesteasc un copil; cei care ascult trebuie
s fie ateni la replicile spuse, la exprimarea
celui care povestete, pentru a fi corectat, dac
greete.
Se va povesti povestea de 2 ori, cu ajutorul
ntrebrilor educatoarea (dac este cazul) i cu
ajutorul imaginilor.
Elevii vor rspunde la cteva ntrebri:
-n ce anotimp se desfoar aciunea? De
unde tim c este primvar?
-Ce a planta moul n grdin?
-Ce au gsit moul i baba n grdin?

*conversaia,
explicaia,
observaia dirijat,
exerciiul.

*evaluare oral;
*observarea
comportamentului
copiilor.

*activitate frontal;
*povestirea,
explicaia,
conversaia,
exerciiul;
*imagini din
poveste.

*evaluare oral;
*observarea
comportamentului
copiilor;
*auroevaluarea.

*activitate frontal;
*conversaia,
explicaia,
problematizarea,
exerciiul;

*evaluare oral;
*autoevaluarea;
*observarea
comportamentului
copiilor;

O.3.

O.4.

O.5.

-pe cine au chemat ei prima oar? Dar a doua


oar? Etc.
-De ce n-a reuit moul s scoat singur
ridichea?
-De ce au reuit s o scoat pn la urm?
-Cte personaje are povestea?
Copiii stabilesc mpreun cu educatoarea
cte 3 copii pentru fiecare rol (sunt 18 copii la
grup i sunt 6 roluri). Pe msue au cte un
coule cu ridichi. Copiii care sunt spectatori,
precum i ndric, vor nota cu 1, 2 sau 3
ridichi echipa care interpreteaz n funcie de:
-respectarea coninutului povetii;
-respectarea succesiunii logice a secvenelor;
-interpretarea rolurilor: replicile, gesturile,
micrile;
-corectitudinea exprimrii.
Prima echip interpreteaz; ceilali copii
sunt spectatorii; cnd se termin prima
dramatizare, se pun ridichile n couleul
pentru prima echip; se schimb rolurile, pn
interpreteaz toate 3 echipele.
Se numr ridichile din coul fiecrei
echipe; se stabilete echipa ctigtoare,
precum i ocupantele celorlalte locuri. Copiii
vor fi ntrebai care copil a interpretat cel mai
bine rolul; acesta primete diploma de Cel
mai bun actor.
Li se va spune copiilor: Ai vzut ce a
gsit moul dac a avut grij de ceea ce a sdit
el n grdin. Hai s sdim i noi semine, apoi

*imagini din
poveste.

*activitate pe grupe
de cte 6 elevi (6
roluri);
*nvarea
dramatizat, jocul
de simulare;
*costume: mti
pentru cel, pisic,
oricel; cciul
pentru mo, basma
pentru bab,
ridichea uria,
gleat.

*evaluare practic;
*evaluare oral;
*autoevaluarea;

*activitate pe
grupe;
*explicaia,
problematizarea;
*stimulente: buline,
ridichi, diplome.
*activitate pe
grupe;
*lucrri practice,

*autoevaluarea;
*observarea
comportamentului
copiilor;
*evaluare practic;
*observarea
comportamentului

7.

Evaluarea 4 minute

8.

Asigurarea reteniei i
a transferului - 1
minut

9.

ncheierea activitii

O.1.,
O.2.,
O.4.

n urmtoarele sptmni le vom ngriji


Poate, cine tie? Vom avea i noi n ghivece
ridichi sau alte plante uriae.
Copiii vor sdi semine:
- unii vor pune pmnt n ghivece cu ajutorul
lopeelelor;
- alii vor presra seminele;
- alii vor acoperi cu pmnt;
- alii vor uda.
Se duc ghivecele la colul viu, copiii fiind
atenionai c trebuie s stea la lumin, cldur
i s fie udate periodic.

exerciiul,
copiilor.
observaia dirijat;
*ghivece, lopeele,
greblue, semine de
salat, ridichi, roii.

Se mpart fiele de evaluare (vezi Anexa 2).


Copiii vor lucra tot n echipele stabilite. Vor
avea sarcina de a realiza un colaj, lipind n
succesiunea temporal a evenimentelor din
poveste personajele acesteia, precum i plante
(mai nti vor lipi ridichea, apoi moul, baba,
fetia, celul, pisica, oricelul), precum i alte
plante din grdin, specifice anotimpului
primvara.
Copiii primesc indicaiile necesare; dup
terminarea lucrrii, un reprezentant al fiecrei
grupe o prezint la tabl, stabilindu-se
corectitudinea execuiei.
Copiii vor fi ntrebai:
- Ce ne-am jucat azi?
- Cum s-a numit povestea?

*activitate pe
echipe;
*jocul didactic,
problematizarea,
explicaia;
*fie, jetoane cu
personajele din
poveste, cu plante
de primvar, lipici.

Educatoarea le va spune copiilor:

*evaluare practic;
*observarea
comportamentului
copiilor;
*autoevaluarea.

*activitate frontal;
*conversaia,
explicaia.
*activitate frontal;

1 minut

- S aflm dac lui ndric i-a plcut


activitatea noastr i dac i-au plcut
dramatizrile.
ndric le va spune copiilor:
- Copii, azi am asistat la o activitate de
adevrai actori. Am nvat povestea de la voi
i o s o nv i eu cu celelalte ppui de la
teatru; pe voi o s v invit la teatru s vedei
piesa mpreun cu doamna educatoare. V
atept! La revedere!
.

*conversaia,
explicaia;
*stimulente:
diplome.

Anexa nr. 1
RIDICHEA URIA
poveste popular (dramatizare)
Este o diminea de primvar.
MOUL (intr cu o gleat n mn) :
- Bun diminea, bab ! Ai terminat treburile casei ? Ia uite ce frumos este afar ! Numai bine pentru treburile din grdin !
BABA :
- Ai fost n grdin s pui rsaduri de roii ? Ai greblat ? Ai pus ceap i cartofi ?
MOUL :
- Am pus de toate, babo, ba chiar i ridichi.
BABA :
- Bine ai fcut, c tare-i bun i sntoas salata de ridichi.
MOUL :
- Hai n grdin s vezi ce straturi frumoase am fcut ! Le-am greblat i le-am udat bine.
Amndoi se deplaseaza spre grdin.
BABA :
- Vai, moule, dar ce mare a crescut ridichea asta ! Cum o fi crescut aa de mare ? Apuc-o de frunze si scoate-o ! Vom face din
ea o salata pe cinste.
MOUL (apuc ridiche si trage cu putere) :
- Hei rup !...Hei rup !.... Nu pot, babo, ajut-m, te rog !
BABA (apucndu-l pe mo de mijloc) :
- Apuc de frunze si trage, c eu trag de tine, hai trage tare ! Hei rup !...Hei rup !...
MOUL :
- Nu merge si gata. Nu putem singuri.
BABA :
- S chemm nepoica. Mriuca, vino, te rog, i ne ajut s scoatem ridichea asta !
MARIUCA ( intrnd n scen) :
- Hai, bunico, prinde-te de bunicul ! Eu o s te trag ct pot de tare de tine. Hai toi odata : hei rup !...hei rup ! Nu vrea i gata.
Ce ne facem ?
BABA :

- Cine ne mai ajut ?


MRIUCA :
- Bunicule, s-l chem pe Azorel ? Doar l tii ct este de harnic i ascultator. Azorel ! Azorel !
AZOREL (intr n scen) :
- Ham, ham, ham ! mrmrhaidei s tragem toi odat !(se prinde de rochia fetiei) Mrmrnu merge ,ham, ham!
MRIUCA :
- Bunico, Azorel spune s chemm i pisica s ne ajute.
MOUL:
- Pisica, alinttura asta care doarme pe sob toat ziua ? Ce poate s fac ea ?
PISICA :
- Miau, miorlau ! ( se alint pe lng feti i bunic) Trag i eumiaumiau !
MRIUCA :
- Hai, bunicule, nc o dat, toi ! Hei rup,hei rup ! (trag toi aezai n ir unul dup altul).
MOUL :
- Hei, pacoste de ridiche, nu putem s-o scoatem i gata ! E mai tare ca noi.
PISICA :
- Miau,miau !(pisica iese din scen)
MRIUCA :
- Pisica spune c n-ar fi ru s-l aduc i pe prietenul ei , pe Chi-chi.
(vine pisica urmat de oricel)
MOUL :
- Hei, hai s ncercm nc o dat !(se aaz toi unul dup altul) Hei rup.hei rup ! Hai, tragei, c iese! Hai, nc o dat ! Hei
rup !...hei rup! Uf!....dar greu a mai fost ( ridichea a ieit si bunicul o ine n mn). Ai vzut ? Dac am tras cu toii, ridichea n-a avut
cotro, a trebuit s ias.
MRIUCA :
-Bunicule, nu-i aa c ne-a ajutat i micuul oricel ?
ORICELUL :
- Chi! Chi!
MOUL:
- Sigur, toi am ajutat cte puin.
BABA:
- Hai s facem o salat gustoas ! Toi se bucur i ies cu ridichea.

Anexa nr. 2
Fia de evaluare formativ
Aranjai n ordinea apariiei n poveste personajele. Lipii i plante specifice anotimpului primvara.

10

11

S-ar putea să vă placă și