Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

SCOALA NICOLAE IORGA-FOCANI


PROFESOR STOINESCU CAMELIA
DATA 17.V.2012
OBIECTUL : LIMBA I LITERATURA ROMN
CLASA: a VIII a B
TITLUL LECIEI : Caracterizarea personajelor ( Gheorghita Lipan)
TIPUL LECIEI : predare-invatare
COMPETENE SPECIFICE
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situatiilor de comunicare
3.5 folosirea unor tehnici/strategii de lucru cu textul/cartea
OBIECTIVE DE REFERIN :
2.1 sa construiasca un discurs oral pe o tema data
3.1 sa dovedeasca intelegerea unui text litarar pornind de la cerinte date
4.3 sa identifice efectele expresive ale constructiei lingvistice utilzate in
diferite texte
OBIECTIVE OPERAIONALE :
La sfritul orei elevii vor fi capabili :
1. sa specifice care sunt personajele romanului
2. sa fixeze figura si rolul lui Gheorghita in roman
3. sa enumere modalitati de caracterizare a personajului
4. sa utilizeze concret pasaje din roman importante pentru caracterizarea
lui Gheorghita
STRATEGIA DIDACTIC
a) Metode i procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode i
mijloace precum: brainstormig, ciorchinele,,conversaia
euristic,explicaia , lucrul cu manualul
b) Forme de organizare a nvarii: activitate frontal, alternativ cu
activitatea independent i individual,
lucrul n perechi;
1

c) Resurse : capacitile normale de nvare ale elevilor .


timp de lucru: 50 de minute
d) Mijloace de nvtmnt : texte lingvistice, fie cu sarcini de lucru pe
grupe de cte doi , testul de evaluare formativ;
e) Bibliografie : Limba romn pentru clasa a VIII-a, Ed E. D. P,
Humanitas
Didactica limbii romane- Mihaela Secrieru, Iasi, 2004

Nr. Etapele
Crt. lectiei
1.

2.

3.

Timp Ob Activitatea
profesorului si a
elevilor
Moment
2
Elevii sunt salutati de
organizatoric
profesor, se noteaza
absentele in catalog. Se
pregatesc manualele si
caietele pentru
desfasurarea orei.
Captarea
5
O6 Se asculta si se verifica
atentiei
tema.
Profesoara prin
intrebari i conduce pe
elevi la titlul lectiei.
Se va porni de la
enumerarea
personajelor pentu a
dirija copiii spre titlul
lectiei.
Enuntarea
2
O1 Profesoara anunta titlul
temei si a
lectiei pe care il scrie
obiectivelor
pe tabla, apoi enumera
propuse
structura si obiectivele
acestei lectii.
Elevii isi vor nota in

Strategii didactice
Forme de Metode
organizare
Activitate Conversatia
frontala
Activitate
individuala
Activitate
frontala

Conversatia

Activitate
frontala

Conversatia

Mijloace

Forme de
evaluare

Catalogul
Caietele
elevilor
Manualele
Tabla

Aprecieri
verbale

4.

Dirijarea
predarii si
invatarii

20

5.

Asigurarea
feed-backului

caiete titlul si vor fi


atenti la ce explica
profesoara.
Ei vor aspunde la
intrebarile legate de
celelalte tipuri de
pronume pe care le
cunosc.
O3 Profesoara va scrie pe
tabla numele
personajului, dupa care
elevii vor spune cate un
cuvant despre ceea ce
reprezinta Gheorghita.
Elevii vor nota in
caiete si vor pune
intrebari referitoare la
anumite nelamuriri.
Se va desena sub forma
ciorchinelui trasaturile
lui Gheorghita
O6 Profesoara i ntreaba
pe elevi despre anumite
modaliatati de
caracterizare intalnite
pentru personajul

Activitate Conversatia
Tabla
frontala
Brainstorming Manualul
Activitate
individuala

Activitate
frontala

Conversatia

Aprecieri
verbale

6.

Evaluare
formativa

14

7.

Asigurarea
retentiei si a
transferului

Gheorghita.
O2 Profesorul imparte
clasa in 3 grupe.
O5 Acestea isi vor
desemna un lider care
va citi raspunsurile
date la exercitii.
Fiecare grupa primeste
o fisa de lucru prin care
se cere sa se
indeplineasca anumite
sarcini.
Dupa 5 elevii lideri
vor citi rezolvarea
exercitiului, iar daca va
fi cazul, liderul va fi
corectat de membrii
celorlalte doua grupe.
Grupele se vor nota
reciproc.
Li se anunta tema
copiilor precum si
notele sau eventual
aprecierile verbale
pentru fiecare elev care
a participat activ la

Activitate
pe echipe
Activitate
frontala

Conversatia
Fise de
Argumentarea lucru
Exercitiul
gramatical

Aprecieri
verbale din
partea elevilor
colegi si din
partea
profesorului

Activitate
frontala

Conversatia

Aprecieri
verbale

desfasurarea lectiei.

FISE DE LUCRU
FISA DE LUCRU A.
CERINTA:
1. Descrieti-o , parcurgand fragmentele din manual , pe Vitoria (15
randuri)

FISA DE LUCRU B.
CERINTA:
1. Citind fragmentul din manual, realizati descrierea lui Gheorghita ( 15
randuri)

FISA DE LUCRU C
CERINTA:
1. Copiati din manual fragmente care se refera la legenda spusa de
Nechifor despre facerea lumii

OGLINDA TABLEI
Fiul
Vitoriei
Lipan
GHEORGHITA

Fiul lui
Nechifor
Lipan

Personaj
secundar
Fratele
Minodorei
Drum de
initiere

Gheorghita

Personaj
secundar

Nu se
implica
atat de
intens ca
mama sa

Trasatur
i morale

Asculta
de
mama

Este luat
de Vitoria
pentru a se
initia in
viata

Trasaturi
fizice

Doreste
dreptate

Tanar, sprancenat

Intellig
ent,
sfios,
supus

Seamana
cu mama
lui

S-ar putea să vă placă și