Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 28.03.2014
coala Gimnaziala nr.1 Oltina
Clasa: a III-a
Propunator: inst. Closca Antoneta
Aria curricular: Matematica i tiine
Disciplina: Matematica
Unitatea de nvare: Elemente intuitive de geometrie
Tema: Dreptunghiul i patratul
Tipul leciei: Lectie de comunicare - insusire de noi cunostinte
Obiective de referin:
2.1. - sa recunoasca si sa descrie forme plane si spatiale, sa clasifice obiecte si
desene dupa criterii variate;
4.1. - sa manifeste initiativa in a transpune diferite situatii in context matematic,
propunand modalitati diverse de abordare a unei probleme;

Obiective operaionale:
a) cognitive: O.C.1: sa recunoasca figurile geometrice corespunzatoare
noiunilor geometrice nvaate anterior;
O.C.2: sa identifice noiunile n alte situaii i n situaii
corespunzatoare mediului nconjurator;
O.C.3: sa defineasca noiunile de poligon i triunghi;
O.C.4: sa identifice patratul i dreptunghiul;
O.C.5: sa construiasca folosind beioare, pe banca i apoi n caiete,
dreptunghiuri i patrate

b) afective: O.A.: manifestarea interesului pentru studiul matematicii;

c) motrice: O.M.: sa foloseasca n mod corespunzator instrumentele de


lucru;
Resurse procedurale:
Metode: conversatia euristica, explicatia, observatia dirijata, problematizarea;
Resurse materiale: truse de geometrie, instrumente de geometrie, planse, bete de
chibrit, fise de lucru.

Forme de organizare: frontala, individuala


Resurse umane: 17 elevi
Resurse temporale: 45 de minute

Bibliografie:
a) oficiale: Curriculum national Programa colara pentru clasele I IV;
b) pedagogice:
C.Lupu, D.Savulescu, Metodica predarii matematicii
Manual pentru clasa a XI-a Licee pedagogice, ed. Paralela 45, Piteti, 2000
. Pacearca, M.Mogo, Matematica manual penru clasa a III-a, ed.
Aramis, Bucureti, 2005
Manolescu, Marin; Constantinescu, Maria Magdalena; Gorcinski,
Gabriela; Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar matematica - Editura Steaua Procion, Bucuresti, 1997;
Arghirescu, Aurelia; Ancuta, Florica; Matematica, clasa a III-a, Editura
Carminis, Pitesti, 2005.

Momentele
lectiei

Ob.
Op.

Preg. pt.
activ. de
invatare
1'

OC1

Anuntarea
temei si a
5'
OC3
Dobandirea
cunostintelor
7'

Strategii didactice
Evaluare

-Pregatesc materialele necesare pentru desfasurarea


orei in conditii optime.

Reactualizarea
cunostintelor
dobandite
anterior
5'

Dirijarea
Invatarii

Continutul informativ si aplicativ

Captarea atentiei:
-Indic elevilor sa priveasca cu atenie imaginile de pe
plansa ce reprezinta figuri geometrice: poligoane si
triunghiuri.
Reactualizarea cunostintelor:
-Solicit elevilor s deseneze figurile geometrice i sa
denumeasca noiunile de: dreapta, segment de dreapta,
poligon, triunghi.
Adevarat sau fals?
a) Dreapta este marginita.
b) Punctul este urma lasata de vrful unui creion.
c) Segmentul de dreapta este marginit la capete.
-Ce este poligonul?
-Ce este triunghiul?
-Se verifica tema pentru acasa, calitativ si cantitativ,
facandu-se recomandarile cuvenite.
-Sugerez elevilor sa adauge reprezentarilor figurative
cu 3 laturi (triunghiurilor) nca un beisor, astfel nct
sa formeze poligoane cu 4 laturi.
-Ce figuri geometrice ai realizat?
-Voi anunta tema" Dreptunghiul i patratul" si voi
scrie titlul pe tabla.
-Elevii vor scrie in caiete.
-Dai exemple de obiecte din mediul nconjurator care
au aceste 2 forme.
-Se aseamana aceste 2 figuri geometrice?

Metode
didactice
Conversatia

Mijloace
didactice

Forme de
org.
Frontal

Conversatia

Plansa

Frontal

Exercitiu

Bete de
chibrit

Frontal

Observarea
sistematica
Explicatia

Frontal

-Prin ce?
-Prin ce se deosebesc ele?
-Desenai un patrat cu latura de 1cm.
-Desenai un dreptunghi cu latura mare de 2 cm i
latura mica de 1 cm.
-Folosind 12 beioare / bee de chibrit ( de lungimi
egale), construii:
3 patrate;

Bete de
chibrit

2 dreptunghiuri;
1 patrat mare i unul mic.
Obtinerea
performantei
15'

OC2
OC4

-Danu are 10 beioare de aceeai lungime. Care este


numarul minim de beioare pe care trebuie sa le
foloseasca pentru a construi un dreptunghi?

Problematizarea

-Cte patrate sunt n imaginea alaturata? Dar


dreptunghiuri?

Autoevaluare

Explicatia
-Citesc urmatoarele versuri i se realizeaza desenul pe
care il sugereaza:
Cnd desenez o cas
Fac un ptrat mai mare,
Latur cam de 7 centimetri are.
Ferestrele sunt ochii,
Dreptunghiuri ctre soare.
i dac urci piepti,
Dai i de-acoperi:
E un triunghi ce are
Un vrf proptit n soare.
Mai are casa dar

Frontal

Observatia
dirijata
Activitate
individuala

Retentia si
transferul
cunostintelor
10'
Tema pentru
acasa
1'

Aprecieri finale
1'

OC4

OC2

Un co dreptunghiular
Pe care ies acum
Spirale lungi de fum.
Copacii pare-mi-se
Coroane deseneaz
Din linii curbe-nchise,
Doar gardul pe-ndelete,
i scrie mndru forma
Cu linii frnte, drepte.
E-n jur, precum se tie,
ATTA GEOMETRIE
-Elevii vor primi o fisa de evaluare (Anexa 1) pe care
o vor rezolva individual.

-Recomand confecionarea a doua patrate si a doua


dreptunghiuri".

-Se fac aprecieri asupra modului in care elevii au


participat la lectie si se acorda calificative.

Observatia
sistematica

Fisa de
lucru

Individual

Fia de lucru (Anexa1)


1. Colorai figurile geometrice care nu sunt triunghiuri:

2. Unete cuvntul cu desenul corespunztor:

triunghi

dreptunghi

patrat

3. Deseneaza 2 patrate si 3 dreptunghiuri.

4. Completeaza figura astfel nct s obii un patrat un dreptunghi:

5. Completeaza un tabel cu numarul de figuri geometrice coninute de desen:

1. Colorai figurile geometrice care nu sunt triunghiuri:

Descriptori de performana:
FB - coloreaza toate cele trei figuri geometrice;
B - coloreaza doua figuri geometrice;
S - coloreaza o figura geometrica;
2. Unete cuvntul cu desenul corespunztor:

triunghi

dreptunghi

ptrat

Descriptori de performana:
FB - uneste corect toate figurile geometrice;
B - uneste cinci figuri geometrice;
S - uneste patru figuri geometrice;
3. Deseneaz 2 ptrate si 3 dreptunghiuri.
Descriptori de performana:
FB - realizeaza corect cele cinci figuri geometrice;
B - realizeaza corect patru figuri geometrice;
S - realizeaza corect trei figuri geometrice;
4. Completeaz figura astfel nct s obii un ptrat , un dreptunghi si un triunghi:

Descriptori de performana:
FB - completeaza corect toate figurile geometrice;
B - completeaza corect doua figuri geometrice;

S - completeaza corect o figura geometrica;

5. Completeaza un tabel cu numrul de figuri geometrice coninute de desen:

Descriptori de performana:
FB - completeaza corect toate cele 8 figuri geometrice;
B - completeaza corect sase figuri geometrice;
S - completeaza corect patru figuri geometrice;

S-ar putea să vă placă și