Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.03.2014
Scoala Gimnaziala nr.1 Oltina
Clasa : a III a
Aria curriculara: Matematica i tiine ale naturii
Disciplina : tiine ale naturii
Unitatea de invatare: Soarele,apa, aerul, solul. Importanta lor pentru vietuitoare.
Subiectul lectiei : Soarele - sursa de caldura. Formarea anotimpurilor.
Tipul lectiei : Lectie de comunicare - insusire de noi cunostinte;
OBIECTIVE DE REFERIN
1.3.- sa comunice, in forme diverse, observatii si comparatii asupra
corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate;
2.4.- s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific.
OBIECTIVE OPERAIONALE
OC1 - s descrie n enunuri simple micarea de rotaie i micarea
de revoluie a Pmntului;
OC2 - s explice fenomenele de zi/noapte i formarea anotimpurilor
ca efecte ale micrii Pmntului;
OC3 - s utilizeze corect n descrierea fenomenelor termenii:
rotaie,ax, ,,orbita;
OC4 - s denumeasca unitatea de masura pentru temperatura;
OBIECTIV AFECTIV - formarea unui comportament de protejare a mediului
inconjurator;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode didactice: observarea, conversaia euristic, explicaia, problematizarea,
munca independenta.

Mijloace de nvmnt: ilustraie reprezentand miscarea de rotatie a pamantului


in jurul axei sale, fi de lucru, textul suport, fleep-chart, laptop, CD, globul
pmntesc, termometru

Resurse organizatorice: frontal, individual;


Resurse umane : colectivul clasei format din 17 elevi
Resurse temporare: 45 minute

Bibliografie:

Badescu, Anina - ,,tiine ale naturii manual pentru clasa


aIII-a, Bucureti: Editura Aramis 2005

M.E.C. - ,,Ghid metodologic de aplicare a programei de


cunoaterea mediului la clasele III-IV , Bucureti 2004

Volintiru, Luminita, coord., Pamantul, Editura Aramis,


Bucuresti, 2004

Todor, Virginia, Barbuleanu, Reasilvia - Metodica predarii


cunostintelor despre natura la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1988

Cerghit. I., (coord.), Perfectionarea lectiei in scoala


moderna, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1983

Nicola, I., Pedagogie, Editura Didactica si Pedagogica,


Bucuresti, 1994

Momentele
leciei
Pregatirea
pentru
activitatea de
invatare 1'
Reactualizarea
cunostintelor
dobandite
anterior
10'

Ob

Continutul informativ si aplicativ

Strategii didactice
Metode
Mijloace Forme de
didactice
didactice organizare

Evaluare

Pregatesc materialele necesare pentru


desfasurarea orei in conditii optime.
Captarea atentiei:
- prezentarea unei discuii ntre un oarece, o
broasc i un melc;
Reactualizarea cunostintelor - Chestionare
orala:
Cum se numeste Planeta pe care traim noi
oamenii? Ce este Soarele? Planeta Pamant este singura planeta din Univers? Se prezinta
pe fleep -chart Soarele si Planeta Pamant
impreuna cu celelalte planete.
Cum se formeaza zilele si noptile?
Cat timp dureaza o rotire completa a
Pamantului in jurul sau?
Cum se numesc vietuitoarele care sunt active
in timpul zilei?
Dar cele care sunt active in timpul noptii?

-conversatia

-textul
suport
anexa1

activitate
frontala
Aprecieri
Verbale

Observarea
sistematica

Astzi vom face o cltorie imaginar n -conversaia


Univers, vom nelege de ce este cald ziua i
mai frig noaptea i vom discuta despre cum se
formeaza anotimpurile.

Dirijarea
invatarii
Anunarea
temei i a
obiectivelor
5'
Dobandirea
cunostintelor
15'
OC1

OC2

OC3

Voi anunta tema: "Soarele-sursa de caldura.


Formarea anotimpurilor" si voi scrie titlul pe
tabla.
Elevii vor scrie in caiete.
Sa gasim rspunsul, la ntrebrile celor trei -conversaia
prieteni. Pmntul i toate celelalte planete se
-explicaia
nvrt n jurul Soarelui. Energia provenit de la
Soare sub form de cldur face posibil
ntreaga via de pe Pmnt.
In timpul zilei, cand Soarele lumineaza, in -observaia
jurul nostru este mai cald. Noaptea caldura
scade, este mai frig, pentru ca Soarele nu mai
incalzeste partea planetei pe care ne aflam noi,
ci partea opusa.
Pmntul inconjoara Soarele pe un drum
imaginar, pa care il numim orbita, acest drum
neschimbandu-se niciodata. Pentru a parcurge
acest drum, planeta noastra are nevoie de un
an. Se prezinta elevilor pe fleep-chart miscarea
Planetei Pamant pe orbita in jurul Soarelui.

-caiete,
tabla

activitate
frontala

- plana
ilustrativa,

activitate
frontala

Observarea
sistematica

Aprecieri
verbale

Fleepchart
laptop/CD

Observarea
sistematica

Pmntul se roteste si in jurul axei sale,


problematizaadica o linie imaginara care uneste Polul Nord
rea
cu Polul Sud.
activitate

OC1
OC2

OC3

OC4

Cei doi poli ai Pmntului sunt doua puncte


imaginare aflate la cele doua parti opuse, mai
turtite ale planetei. Axa Pmntului este
inclinata. Ea isi pastreaza aceasta inclinare, in
timp ce planeta se invarte in jurul Soarelui, dea lungul intregului an.

-globul
pmntesc

Anexa 2

Se prezinta elevilor globul pamantesc, axa


pamantului, cei doi poli. Cand Polul Nord este
aplecat spre Soare, tara noastra este bine
incalzita, este vara. Polul Sud este in intuneric.
Dupa sase luni, Polul Sud va fi cel luminat de
Soare. Atunci la noi va fi iarna, iar la Polul
Nord va fi intuneric.
Datorit micrii Pmntului n jurul
Soarelui, acesta nu este nclzit uniform pe
toat suprafaa lui i astfel se formeaz
anotimpurile.
Care sunt cele patru anotimpuri pe care le
ntlnim la noi n ar? (primvar, var,
toamn, iarn).
Temperatura mediului se masoara cu un
instrument numit termometru. Termometrul
este un tub de sticla care are un lichid colorat
in interior si o scara pe care sunt marcate
liniute si cifre, adica grade Celsius, dupa
numele inventatorului Anders Celsius, un
astronom suedez. Termometrul sau se foloseste
in prezent in Europa.

termometru

individual

Obinerea
performanei
5'
Retentia si
transferul
cunostintelor
7'

- Observa cu atentie desenul din manual si - munca


deseneaza-l in caiet. Precizeaza ce anotimp independenta
(vara sau iarna) este in fiecare parte a
Pamantului, notata cu o litera (A si B).
- elevii vor primi o fisa de evaluare (Anexa3)
pe care o vor rezolva individual.

Tema pentru
acasa
1'

-Foloseste un termometru pentru a masura


temperatura aerului de afara pe o perioada de
trei zile. Noteaza valoarea temperaturii, aflata
prin masurare, dimineata la pranz si seara.

Aprecieri
finale
1'

Se fac aprecieri asupra modului in care elevii -conversaia


au participat la lectie si se acorda calificative.

manual

Activitate
individuala

Autoevaluare

Frontal,
individuala

Criterii de
apreciere

Anexa 3

Anexa
1

DISPUTA 1
Melcul, broasca i oarecele se hotrr ntr-o zi
s-i pun mintea la un loc i s rezolve problema care
de mai mult timp i frmnta: de ce temperatura din
jurul nostru difera de la zi la noapte. ncepur prin a-i
spune fiecare prerea:

- Eu cred c noaptea
Soarele este inghitit de un
monstru!

DISPUTA 2
Melcul, broasca i oarecele se hotrr ntr-o zi si pun mintea la un loc i s rezolve problema care de
mai mult timp i frmnta: de ce temperatura din jurul
nostru difera de la zi la noapte . ncepur prin a-i spune
fiecare prerea:

- Da' de unde,
spuse broscua.
De
fapt, Soarele, noaptea
se duce intr-un palat.

DISPUTA 3
Melcul, broasca i oarecele se hotrr ntr-o zi
s-i pun mintea la un loc i s rezolve problema care
de mai mult timp i frmnta: de ce temperatura din
jurul nostru difera de la zi la noapte . ncepur prin a-i
spune fiecare prerea:
- Eu vd lucrurile
cu totul altfel, adug
melcul.
Soarele,
noaptea se duce la
culcare...;
Dup ce i spuser
acestea, nici unul nu
mai voia s renune
la prerea sa.

Anexa 2
Micarea de rotaie a Pamntului n jurul axei sale

Micarea de rotaie a Pmntului n jurul Soarelui

Anexa 3
Completeaz spaiile lacunare
S-a descoperit c Pmntul, asemenea tuturor planetelor, se nvrte
n jurul Soarelui. O rotaie complet a .. n jurul Soarelui se
realizeaz ntr-un..de zile.
Pmntul se nvrte i n jurul .sale. O rotaie total se face
n de ore. Aceasta este durata unei zile. Pe partea luminat i
nclzit a pmntului este.., iar pe partea opus , neluminat, este
.
(Pmntului, an, axei, 24, zi, noapte)

S-ar putea să vă placă și