Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Data:
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Nr.145, Bucureti.
Clasa: a IV-a A,B
Disciplina: RELIGIE ORTODOX
Unitatea de nvare: Modele de credin n Vechiul Testament
Subiectul leciei: Profeii, vestitori ai venirii Mntuitorului
Tipul leciei: Recapitulare i sistematizare a cunotinelor
Durata: 50 de minute
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1. s defineasc termenii profet, profeii mesianice, idolatrie, tlcuire ;
O2. s prezinte aspecte semnificative din viaa profeilor;
O3. s menioneze rolul profeilor n Vechiul Testament;
O4. s alctuiasc cvintete cu cuvintele cheie din lecie;
O5. s reprezinte printr-un desen un simbol/moment care ne amintete de profei.
Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia cu substitute,observarea dirijat, jocul didactic: Scaunul Profetului
metoda cadranelor, cvintetul, lectura biblic, cntarea religioas, exerciiul de rugciune.
Mijloace didactice: iconie, , fie de lucru, imagini iconografice, coli de flip-chart, cartonae colorate.
Forme de organizare: activitate individual, activitate frontal, activitate pe grupe.
Resurse:
Oficiale : Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a IV- a ;
Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IV -a ;
Proiectarea unitii de nvare : Modele de credin n Vechiul Testament.
Bibliografice:
1.***Biblia sau Sfnta Scriptur, E.I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1982;
2.Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999;
3.Magdan, Leon, Ce nseamn numele meu?- dicionar ortodox pentru copii, Editura Mateia, Bucureti, 2006;
4.Monahia Anastasia, De ce-a fost Iona nghiit de chit?, Editura Predania, Bucureti, 2011;
5.Muha, Camelia, Religie-cultul ortodox, Manual pentru clasa a IV-a, Editura. Sf. Mina, Iai, 2006;
1

6.Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox, caiet pentru elevi, cadre didactice i prini, clasa a IV-a, Editura Sf. Mina, Iai, 2009;
7.Muha, Camelia, Sfntul Prooroc Ilie, Colecia Sfinii, prietenii lui Dumnezeu i ocrotitorii copiilor, Editura Sf.Mina, Iai, 2007;
8.ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Monica, Prof. Opri, Dorin, Prof. Opri, Metodica predrii religiei, Ed. Rentregirea Alba
Iulia 2000;
9.***Vieile Sfinilor, luna iulie, Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1992.
SCENARIU DIDACTIC
Nr.
crt.

ETAPELE
LECIEI

1.

Moment
organizatoric

2.

Captarea ateniei

3.

Anunarea titlului
leciei i a
obiectivelor

Ob
op.

ACTIVITATEA PROFESORULUI

*Salutul.
*Rugciunea.
*Notarea absenelor.
*Pregtirea pentru lecie.

ACTIVITATEA
ELEVILOR

*Salutul.
*Rugciunea.
*Anunarea absenelor
*Pregtirea pentru lecie.
Elevii sunt ateni i rspund la
-Dragi copii, este luna decembrie i a dori s-mi ntrebrile profesorului.
spunei care este cea mai mare srbtoare din Crciunul.
aceast lun?
-Ce eveniment important din istoria mntuirii sr- Naterea Domnului.
btorim de Crciun?
-De cine a fost prevestit acest eveniment cu mult .de profei i prooroci.
timp n urm?

Dragi copii, de-a lungul istoriei sale zbuciumate,


poporul ales a fost ocrotit de Dumnezeu prin
slujitorii si credincioi, profeii i proorocii.
n ultimele sptmni am studiat cteva teme din
Vechiul Testament care ne-au artat cum a fost

METODE/
MIJLOACE

FORME DE
ORGANIZARE
/EVALUARE

Exerciiu de
rugciune
Icoana din
clas
Conversaia

Activitate
frontal

Imagini
iconografice

Activitate
frontal
Aprecieri
verbale

Conversaia

Activitate
frontal

Explicaia
pregtit omenirea pentru venirea Mntuitorului.
Ne vom strdui ca n lecia de astzi, s ne
reamintim care a fost activitatea i rolul profeilor
n perioada Vechiului Testament i ce minuni au
svrit profeii Ilie i Daniel, cum a fost
Elevii
ascult
explicaiile
meninut credina cu ajutorul profeilor,
profesorului i noteaz titlul
cum au vestit venirea Mntuitorului.
leciei pe caiete.
Astzi vom avea o lecie de recapitulare cu tema:
Profeii, vestitorii venirii Mntuitorului.

4.

5.

Recapitularea i
sistematizarea
coninutului

Asocierea,
aplicarea,
generalizarea

*Recapitularea coninuturilor se va face prin


ntrebri din lecie. (Anexa 1)
Aceste ntrebri vor fi adresate n cadrul unui joc:
Scaunul Profetului. Jocul Scaunul profetului: un
copil se afl pe scaun, cu spatele la colegii si.
Profesorul lanseaz o ntrebare i indic, fr a
numi, un copil care s rspund. Dac elevul a
rspuns corect, elevul aflat cu spatele trebuie s
ghiceasc cine a vorbit. Dac a ghicit, i cedeaz
locul colegului su, dac nu, rmne pn
identific un coleg.
*Dup ce elevii au rspuns la ntrebri, se anun
realizarea unei lucrri pe grupe:
-elevii vor fi mprii pe grupe(prin tragere la
sori). Fiecare grup va primi o iconi ce va
reprezenta unul din profei: Iona, Ilie, Daniel,
Ioan Boteztorul.
-fiecare grup va primi un plic cu sarcinile de
lucru legate de activitatea profetului respectiv.
Dup 10 min. liderii echipelor vor aeza la tabl
lucrrile i vor prezenta, pe rnd, n faa clasei
cunotinele nsuite n orele anterioare.

Conversaia
Elevii rspund la ntrebrile
adresate de profesor.

Prin tragere la sori, elevii sunt


mprii n patru grupe.
Fiecare grup i va stabili
responsabilitile pentru fiecare
membru:
- liderul coordoneaz echipa;
-secretarul- scrie datele pe foaie;
-timerul- urmrete timpul de
lucru;
-artistul-deseneaz;
-raportorul- prezint lucrarea n
faa clasei.

Jocul didactic:
Scaunul
Profetului

Bileele
Iconie cu profei
Coli de flip-chart
Marker
Creioane
colorate
pentru desen
Metoda
cadranelor

Activitate
frontal
Activitate
individual

Activitate
grupe

Aprecieri
verbale

Metoda
cvintetului

Rolul nostru n via este acela de a fi profei


pentru aceia care nu cred.
-Noi putem face acest lucru astzi? Cum?
.da....s le spunem
4

pe

6.

Aprecierea
activitii elevilor

7.

Precizarea i
explicarea temei

8.

ncheierea
activitii

oamenilor
cuvntul
lui
Dumnezeu, s-i facem s
neleag c El exist i ne
ocrotete pe toi, iubindu-ne
Profeii, n Vechiul Testament, au prevestit n mod egal.
venirea Mntuitorului pe pmnt.
- Noi astzi, cum putem vesti Naterea .prin colinde
Domnului?
Elevii vor cnta colindele:
Primete-ne gazd-n tind,
La poart la tefan Vod,
Dimineaa lui Crciunu
Se fac aprecieri generale i individuale, privind Elevii ascult aprecierile
pregtirea elevilor pentru lecie.
fcute de profesor.
Se noteaz elevii care au participat la lecie.

*Se anun tema pentru acas. Ca tem de gndire Elevii ascult explicaiile
avei: Exist profei mincinoi? Exemplificai? profesorului i noteaz tema
n caiete.
*Rugciunea
*Rugciunea
*Salutul.
*Salutul.

Cntarea
religioas
Carte de
colinde

Conversaia

Explicaia
Exerciiu de
rugciune
Icoana din
clas

Activitate
frontal
Aprecieri
verbale

Activitate
frontal
Activitate
frontal

S-ar putea să vă placă și