Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Tatal Nostru Mentorat
Proiect Didactic Tatal Nostru Mentorat
PROIECT DIDACTIC
A. ALGORITM INTRODUCTIV
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Dimitrie Cantemir, Oradea
Profesor: Nichita Diana Simona
Clasa: a III a B
Data: 08. 05. 2012
Unitatea de nvare: Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu
Lecia: Tatl Nostru Rugaciunea Domneasc
Tipul de lecie: fixare i consolidare de cunotine
Locul de desfurare: sala de clas
Obiective cadru: Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului
Cunoaterea nvturilor Sfintei Scripturi, a tradiiilor religioase i a istoriei Bisericii
Obiective de referin: Prezentarea structurii Rugciunii Domneti i rostirea ei.
Rostirea contien a rugciunii studiate
Obiective operaionale:
Cognitive: CO1: definirea rugciunii, n general;
CO2: descrierea mprejurrilor n care a fost rostit rugciunea Tatl Nostru
CO3: explicarea denumirii Rugciunea Domneasc
CO4: enunarea celor apte cereri i explicarea rugciunii Tatl Nostru
Formative: CO5: contientizarea importanei rugciunii n viaa zilnic
CO6: redarea atitudinii corecte n timpul efecturii rugciunii;
CO7: dobndirea deprinderii de a efectua rugciunea zilnic
CO8: formularea unor nvturi morale desprinse din rugciunea Tatl Nostru i din lecturile cu caracter moral efectuate;
Atitudinale: CO9: identificarea unor modaliti de aplicare a nvturilor desprinse n cadrul leciei.
Evaluarea: complementar: Realizarea unui plan de idei; finalizarea sarcinilor de lucru primite n diferite etape ale leciei.
Obiective ale evalurii:
Cognitive:O1: operarea cu noiunile nvate n cadrul demersului didactic: rugciune, ispit, a izbvi etc.;
Formative:O2: explicarea i argumentarea cererilor rugciunii i a nvturilor morale desprinde n cadrul demersului didactic;
Atitudinale:O3: formularea unor aprecieri personale referitoare la nvturile morale desprinse n c.
Valori i atitudini vizate: relaionare pozitiv cu semeniidrul demersului didactic
Strategii: dirijat, explicativ conversativ, activ participativ
Metode:
Expozitiv euristice: M1: expunerea, M2: explicaia, M3: conversaia euristic, M4: lectura/ lectura biblic, M5: interpretarea textului moral-religios;
Interactive: M6: comparaia, M7: problematizarea, M8: exerciiul, M9: argumentarea
Activ participative: M10: scrierea liber, M11: cadranele, M12: nvarea reciproc, M13: explozia stelar, M14: lectura predictiv
Instrumente de evaluare: verificarea oral, observarea sistematic, Fia de lucru
Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe
Resurse: umane: 26 elevi
de timp: 45
materiale: oficiale: m1: Programa colar,
m2: Proiect didactic
manuale:auxiliar Religie, ed, Sf. Mina, Iai, 2008
Izvoare narative: m3: Sfnta Scriptur
m4: Cele mai frumoase Pilde i povestiri cretin-ortodoxe, Leon Magdan, Editura Aramis, Bucureti, 1998.
m5: Nestemate duhovniceti Povestiri pentru ntreaga familie, vol. II, Cristian erban, Claudia erban,
Editura Cristimpuri, Ploieti, 2010.
m6: fia de lectur
B. DEMERSUL DIDACTIC
Secvenele
didactice
Moment
organizatoric
Coninuturi vizate
Competene
Op. /ob. ev.
Tatl Nostru
- explicarea cererilor
rugciunii
Reactualizarea
cunotinelor/ - importana rostirii
evaluare
rugciunii pentru
micii cretini
- recunoaterea
personajelor biblice
(Moise, David,
Solomon)
Evocare
Obiectivele
leciei
anterioare
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Res.
mat.
Res.
Proced.
Evaluare
M8
m1,
M1,
m2,
- frontal
M2,
m3,
M3,
Tatl Nostru
Rugciunea
Domneasc
-localizarea textului
n Sfnta Scriptur
- rugciunea
generaliti;
CO3
- descrierea
rugciunii Tatl
Nostru
CO2
CO4
CO1
CO3
- observarea
sistematic
m4,
M8,
- identific i noteaz cerinele
profesorului;
m5
m1,
M1, M2,
M3, M8,
- aprecieri
verbale;
- oral,
m2,
- frontal;
m3,
- elaboreaz rspunsurile
individual;
- oral
m1,
Realizarea
sensului
- oral
m2,
m3,
M2, M3,
M8,
M10,
M11
- pe grupe
- observarea
3
CO4
CO8
- explicarea cererilor
rugciunii;
CO5,
CO7,
Reflecia
CO8,
CO9
Stimularea
performanei
Asigurarea
reteniei i a
transferului
Tema pentru
acas
- realizarea unui
plan de idei, n
vederea alctuirii
unei compuneri,
CO5,
CO6,
CO9,
CO3
CO4
CO5
CO9
CO5
rugciunea.
grupa 2: s expun momentele n
care se rostete rugciunea.
grupa 3: s enumere locurile unde
se poate rosti rugciunea;
grupa 4: s argumenteze de ce ne
rugm;
- le cere elevilor s explice cererile
rugciunii, folosind fia de lucru
- profesorul lucreaz cu elevii
mprii n patru grupe; de data asta
le schimb sarcinile, i anume:
Grupa 1: primesc sarcina s
rezume textul citit
Grupa 2: primesc sarcina s
formuleze ntrebri referitoare la text
Grupa 3: primesc sarcina s
explice cuvintele i noiunile noi din
text
Grupa 4: primesc sarcina s
rescrie finalul textului
- solicit formularea unor opinii cu
referire la modul n care se face
trebuie s se fac Rugciunea
Domneasc;
- dirijeaz corelarea noiunilor de
credin-milostenie-rugciune;
- asigur realizarea legturii dintre
nvturile morale ale rugciunii i
aplicarea lor n relaia cu Dumnezeu
i cu aproapele;
- Recomand realizarea unui text de
apte rnduri, n care s foloseasc
cuvintele: rugciune, credin,
milostenie, fapte bune,
sistematic
m4,
m5,
Fi de lucru
M1/M2,
- oral
m4,
M3/M4,
m5,
- pe grupe
M5/M7,
m6,
M8/M12,
M13/M14
,
- observarea
sistematic
Fia de
lectur
m6,
M6,
M8,
- oral;
- individual;
m3,
m4,
m5,
m6,
M1,
M2,
M3,
M7,
M8,
M9,
- verificare
frontal;
m2,
m5,
m6
- frontal
M7,
M8,
M10,
4
care s aib ca
tem rugciunea.
Evaluarea:
capaciti/
aptitudini/
atitudini
- oral;
-
M3
- frontal;
SCHIA TABLEI
Rugciunea Tatl Nostru Rugciunea Domneasc
1. _______________________________________
2. nvturi:
- s ne rugm zilnic;
- s fim recunosctori pentru ndeplinirea rugciunilor noastre;
- s folosim i rugciunile de laud i mulumire;