Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Grdinia: Cu parfum de tei


Grupa: Iepurailor
Educatoare: Gbora-Mt va
Data: 03.05.2012
Tema:Cnd i cum planificm / organizm o activitate?
Tema sptmnal: foc, vnt i ap
Tema activitii integrate: Cum s trim mpreun cu focul?
Felul activitii intergrate: integrat predare de noi cunotine - exersare consolidare a cunotinelor
Activitate cu versuri ritmate, cntec cu micare, exerciii matematice, elemente verbale i nonverbale de comunicare, educaie
pentru societate
Coninutul activitii integrate: (ALA+ADE)
- Matematic: joc didactic: S numrm n limitele 1-15
- Educaie moral-civic: Focul prieten sau duman? convorbire, problematizri
- Activitate practic: Foc de tabr decupare, lipire, aplicaie
- Educaie muzical:
predare cntec: g a tz s mg a parzs
o Exerciii ritmice: Hangszerksret ritmizarea cntecului
Domenii experieniale:
Om i societate
tiine
Estetic i creativitate
Activitile didactice alese i scopul acestora (ALA):
Art: Focul decupare, lipire, aplicaie
S decupeze din hrtie colorat flcri, pentru realizarea unui foc de tabr. S lipeasc pe hrtie flcrile dup
instruciunile date. i s lucreze curat.
Construcii:
Mozaic: Focul s realizeze un foc din piese de mosaic

Bibliotec: conversaie pe baz de imagini, s nu ne jucm cu focul!


S - i exprime propriile triri n legtur cu focul
S povesteasc ceea ce vede pe imagini
S trag concluzii corecte n legtur cu folosirea focului, i comportamentele corecte fa de el.
tiin:
Zna Gunoaielor s grupeze gunoaiele dup criteriile date. Ce se poate arunca n foc i ce trebuie s ducem
acas cu noi dintre gunoaie?
Ct de mare este flacra focului? experiment
Ct de mult arde o lumnare sub un borcan? - experiment pn cnd se termin oxigenul
Activiti de deprinderi personale:
ntlnirea de diminea
Moment de micare
Micul dejun
Evenimentele zilei:
Adunarea: La ce ne atrage atenia focul?
Activiti distractive
Semnalarea celor care lipsesc
Activiti pe centre de interes
Luarea micului dejun
Scopul activitii integrate:
- Atmosfer de joc situaii de nvare exersarea analizei, sintezei, comparaiei, abstraciei, i a generalizrii,
- Dezvoltarea pe lan socio-emoional prin descoperire, bucurie, independen, mulumire fa de sine, perseveren,
voin i stpnire de sine n activiti.
Sarcinile activitii integrate:
- Stimularea copiilor pentru joc, i pentru o cooperare eficient n activiti;
- Stimularea copiilor pentru o comunicare liber, pentru perseveren n activiti;
- Dezvoltarea gndirii;
- Dezvoltarea memoriei, a creativitii i a imaginaiei;
- Dezvoltarea capacitiilor verbale;

- Dezvoltarea ateniei pentru nelegerea i rezolvarea exerciiilor;


Sarcinile didactice a activitii integrate:
- copilul s tie s foloseasc operaiile gndirii n diferite situaii pedagogice (situaii de joc, situaii de nvare i
exersare), n interesul dezvoltarea capacitii gndirii logice i a rezolvrii problemelor.
Obiective cadru i de referin pe domenii experieniale:
tiin:
Obiective cadru:
- Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numerele, cifrele, utiliznd un vocabular matematic adecvat; dezvoltarea
capacitii de a rezolva situaii problematice.
- Dezvoltarea operaiilor intelectuale prematematice
Obiective de referin:
- S rezolve exerciiile de adunare i scdere cu ajutoeul zarurilorl
- S compar zarurirle i s le aprecieze global.(mic - mare)
- S numerel corect n limitele 1-15.
Estetic i creativ: (Muzic):
Obiective cadru:
- Dezvoltarea auzului i a ritmului muzical
- Formarea capacitii de exprimare prin muzic
- Stimularea expresivitii i a creativitii prin muzic
Obiective de referin:
- s nvee cntecul propus, s-l cnte cu dezinvoltur degajat, cu intonaie corect, nuanat, ntr-o interpretare individual i
liber.
- s ritmizeze corect ritmul cntecului pe diferite instrumente (tempoul, i ritmul), s respecte semnele dinamice
- s se joace cu chef i bucurie
Om i societate:
Obiective cadru:
- Dezvoltarea unui comportament adecvat cu sine i cu mediul n care triete i s respecte regulile de securitate
- Educarea copiilor pentru un comportament preventiv;
- Stabilirea relailor i a corelailor reciproce:
- Educarea copiilor pentru folosirea corect a instrumentelor de lucru i pentru bun gust;

Cunoaterea i folosirea a uneltelor de lucru n activitile practice.


Obiective de referin:
S poart o conversaie involuntar despre propriile experimente, fapte, impresii;
S foloseasc corect i sincer mijloacele de comunicare nonverbal;
S fie ateni i curioi n ceea ce se ntmpl;
S neleag pericolele cauzate de foc, i regulile de siguran n folosirea acesteia;
S tie cum pot s mpiedice un pericol de foc;

Metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul, nvare prin descoperire, demonstraie, exersarea, diferenierea, problematizarea,
evaluarea, turul galeriei, cuburi.
Mijloace de nvare: joc de societate cu cerculee i ntrebri, strop de ap, zaruri, crengi, pietre, hrtie pentru flori, chibrituri,
lumnare, poze, gletue, cifre, instrumente muzicale, hrtie colorat, foarfece, lipici, diferite gunoaie..

Momentele
zilei

Coninut

Prelucrarea temei

Metode i
procedee

Evaluare

ntlnirea de
diminea

La ce ne atrage
atenia focul? O
ideea de apreciere
pentru fiecare copil

Micul dejun

Luarea micului dejun


n sala de mese

Pregtirea
slii de grup
Captarea
ateniei

Amenajarea slii de
grup
Captarea ateniei i a
curiozitii
nclzirea vocii
vocale, cu
onomatopee

Se spune o idee de apreciere pentru fiecare copil. Ex: Eti frumoas.


Eti deteapt. Eti un copil bun.M bucur c eti aici.etc.
Cine sunt copii care au fost ieri, i azi nu mai sunt la grdini?
Cine n-a fost ieri i nici azi n-au venit?
Ocup loc, dup poza extras de tine.
Grrupa focului: S fac un foc de tabr din hrtie colorat, prin
decuparea i lipirea flcrilo, pe spaiul dat.Flcrile galbene, de
asupra, dup acea cele portocalii, i cei roii sunt ultimi, dup care se
lipesc lemnele din foc.
Grupa gunoierilor: gruparea gunoaielor, ct de repede se aprinde, ce
se poate arunca n foc.
Ct de mare este flacra lumnrii? experiene sub supraveghere.
Grupa constructorilor: Focul din mozaic.
Grupa crilor: discuii libere despre pericolele i importana. Luarea
msurilor de siguran i chemarea pompierilor.
Evaluarea lucrrile copiilor, prin turul galeriei
Se face rndul, pe un cntecel
Se spal pe mini
Se duc n sala de mese
Luarea micului dejun.
Scunele, msue

Conversaie

ndrumare

Frontal

- O plimbare imaginar la pdure


Pe versurile Megynk, megynk
-n pdure gsim obstacole, un pru, un trunchi de copac, vedem flori,
lum aer curat, ocolirea copaciilor din drum, cntecul psrilor,
imitarea acestora, observm un mistre ne ascundem, un brlog
ntuneric 2 ochi i un urs, plecm repede de acolo, i ne oprim ntr-o
poieni.
- la sosire toat lumea ia loc.
- lum un pic de aer curat

Joc
exerciiu

Verbal
frontal

ndrumare
Explicaie

Pe grup
i
individua
l verbal

Observaia

Conversaie
introdcutiv

Anunarea
temei

Stimularea ateniei
prin poveste

DOS: Efectuarea
exerciiilor

Desfurarea
activitii
DS: Numrare cte
am pus din fiecare?

- dimineaa am fcut diferite lucruri pe centr. Unii au decupat i au


fcut focul, alii din mosaic au ncercat s fac focul. La o alt mas s-a
povestit despre foc, cu ajutorul imaginilor, iar la o alt mas, s-a fcut
experimente i selectarea deeurilor.
Am sosit pe o poieni. I-a s facem i noi un foc.
De ce avem nevoie, pentru a face un foc?
(pietre mpotriva vntului i crengi uscate)
De ce fel de crengi avem nevoie?
De surcele i de crengi mai mari. Peste hrtie se pun surcelele i apoi
crengile. Dup care se aprinde hrtia cu chibrituri, sau cu brichet..
n vreme de ploaie se pune i un pic de motorin peste lemne, fiind
umede, s se aprind mai repede.
Se face focul, dup explicaiile date.

Indiv.
Verbal

Conversaie

Individu
al
verbal

Surpriz. Piticul focului o s ne aprind focul. Se nchid ochii. i apare


focul.
Se ascult cum arde focul, de pe calculator..
DOS: conversaie
despre pericolele i
importana focului

Discuii despre foc.


- i de joac?
- Cum e pocul pentru noi? Prieten i duman
- n ce situaii poate fi periculos focul?
O lumnare aprins.
Focul nestins lng pdure. Se aprinde pdurea, cu
ajutorulu vntului.
Nerespectarea semnalizrii locului unde se poate aprinde
focul.
n caz de curgere de gaz, se poate i expoda.
- Cine are voie s aprind focul?Mama, tata, i adulii.

Problematiz
are
Individ.
Verbal

Conversaie
tranzitorie

Anunarea
cntecului

n caz de incendiu, cum trebuie s procedm?S chemm


pompierii
- Cine tie numrul de telefon al pompierilor? 112
- De ce e important focul pentru noi?
l folosim pentru nclzire,
S preparm mncare
S ne nclzeasc apa pentru splat vase i haine, dar
Dsselectarea ,
i s facem baie.
gruparea i
Ne d lumin. Mai demult numai cu lumnri se
numrarea deeurilor
fcea lumin. Nu era curent..
ntr-o tabr nu numai cldur ne d focul, ci i
lumin n jurul lui..
- Ce s facem cu gunoiul n excursie?
Sunt fel i fel de gunoaie. Care se arde repede i nu
Tranziie: conversaie
eman gaze toxice se pot arunca n foc.
Anunarea noului

Cele care se arde greu, trebuie duse acas i aruncate


cntec.
la gunoi. (coaja fructelor, cutia de conserv,
batist, ...)
DEC: introducerea
.
cntecului
n caz de incendiu. Ce facem?
Chemm pompierii
Prezentarea
Dac-i foc mic, putem noi s ncercm s-l stingem, dar dac-i foc
cntecului
mare, trebuie s ne ndeprtm ct mai bine, de foc.
Exersarea cntecului Cu ce se mai poate stinge focul? Cu ap, cu pmnt, cu o ptur ud.
n mai multe variaii. Acuma noi o s fim pompierii. i ca s mearg mai bine treaba i-a, s
cntm i acest cntecel.
g a tz s mg a parzs, ...
Oare o s mearg mai reped lucrul cu acest cntec?
.
Repetarea de mai multe ori.
Se prezint nc odat.

nvare
prin
descoperire

Conversaie

Frontal
Pe grup
Prezentare

Surpriz. Jocul
Picturii de ap. Joc
didactic. Exersarea
numratului n
limitele 1-15.
Desfurarea
activitii de
matematic
Care e i un
feed back.

Ca i recompens
cntm dou
cntece , ca i ntr-o
tabr cu chitara.

Se exerseaz: Ca i cercetaii.
Cu chitar
Btnd din palme tempoul cntecului.
Btnd ritmul cntecului pe diferite instrumente de pecuit.
Cu dinamic
Prin ascunderea melodiei
Cu acompaniere de micri sugerate de text
Dac merge cntecul, ne mai jucm un joc.Ca s putem stinge focul,
mai avem nevoie de ap. Iat ne-a venit n ajutor o pictur de ap.
Explicarea regulilor de joc.
- Se joac jocul pn cnd ajunge pictura de ap la foc.

Copii aleg aceste dou cntece i se cnt.


Evaluare

Exersare
Explicaie
individ.
Demonstrai
e dac este
necesar.
Frontal
Jocul
Pe grup
Individu
al

verbal
Feed-back
Concluziile copiilor
ncheierea
activitii

Aprerile copiilor
Keremese
mondoks
bezrsa
..megynk...vizet

Ca imoment de relaxare i un fel de recompens le voi spune o poezie.


Mentovics va: A tz. - concluziile copiilor
Se cnt cntecul nvat i se stinge focul
Copii i spun prerile despre munca pompierilor.
La final cu un vers ritmat revenim la grdini, dup care se d
recompensele cu buline. i se iese la ap pe un vers ritmat..
Egy, kett, hrom, ngy,
Kicsi cip hov mgy.
Kipp-kopp kopogok,
vodba indulok.

Demonstrai
a

Concluzion
are
Evaluare,

Frontal
Indiv.
Verbal
Auto
-evaluare

Activitate de
Joc

inni

Am ajuns.
Cu megynk, megynk....Ieim afar la ap.

autoevaluar
e

Joc de micare

Foc, ap, aer!


- Explicarea regulilor de joc.

Explicarea
Jocul

S-ar putea să vă placă și