Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Mihai Viteazul


Data: 11 ianuarie 2008
Clasa a VI-a S
Profesor: Pavelescu Marilena
Unitatea de nvare: Descrierea
Titlul leciei: Descrierea literar Text suport Mezul iernei de Vasile a Alecsandri
Scopul leciei: S-i formeze i consolideze capacitatea de a comunica pe baza unui text literar
Tipul leciei: Lecie de formare de priceperi si deprinderi
Obiective cadru:
2.
3.

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral


Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris

Obiective de referin:
2.1.; s realizeze nlnuirea corect a ideilor ntr-un mesaj oral;
2.7; s manifeste o atitudine favorabil progresiei comunicrii
3.1; s deosebeasc eelementele de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
3.2; s identifice modurile de expunere ntr-un text epic i procedeele de expresivitate
artistic ntr-un text liric.
3.4 s sesizeze organizarea morflogic i sintactic a textelor citite;
Obiective operationale
-

*s demonstreze , folosind 2 argumente c un text dat este o descriere;


s selecteze structuri lexicale prin care sunt sugerate coordonatele temporale;

s diferenieze ntre detalii i imaginea de ansamblu;


s compare o descriere grafic cu un text pentru a sesiza asemnri i deosebiri (cel puin dou);
*s argumenteze, folosind minimum 2 argumente, c o descriere are caracter literar;

S identifice minimum trei figuri de stil ( dou pentru eleviii cu CES)


s-si exprime prerile, sentimentele, s formuleze argumente / contraargumente

Not! Obiectivele cu asterisc nu sunt obligatorii pentru elevii cu CES

Obiective afective

s se angajeze n discuii pe marginea a diverse teme ;

s-i defineasc atitudinea pozitiv fa de receptarea unui text literar;

s fie bine apreciat de cei egali cu el pentru abilitile sale de comunicare i de


cunoatere a celorlai.
Obiective psihomotorii

s-i formeze o conduit comunicaional flexibil ( verbal , paraverbal i nonverbal)


-

Metode si procedee:
lucrul cu textul
reflecia
exerciii de identificare / grupare / imaginare
conversaia
;
problematizarea

Activitatea se desfoar: frontal /pe grupuri / individual.


Metode de evaluare: autoevaluarea, interevaluarea, observarea curent.
Mijloace de nvmnt : texte selectate, fise de lucru., videoproiector
Resurse umane: colectiv format din 27de elevi cu ritmuri de nvare apropiate i 3 elevi cu
CES
Locul de desfurare : Sala de clas
Perioada de timp: 50.

Scenariul desfurrii activitii


1. Moment organizatoric
2. Captarea ateniei : Cum vi s-a prut tema? E mai uor/ mai greu s descrii grafic sau
verbal? Dai exemple de situaii de via n care suntei nevoit s folosii descrierea. Ce
soluii vedei pentru a v putea mbunti priceperea de a descrie? Pentru a fi capabil s
descriem, corect, clar i mai ales expresiv este nevoie s studiem cu atenie modele
oferite de mblnzitorii cuvintelor, 5min
3. Enunarea titlului i a obiectivelor (se vor comunica elevilor titlul leciei i obiectivele
operaionale).
4. Reactualizarea celor nvate anterior se va face de-a lungul ntregii lectii.
5. Prezentarea sarcinilor de nvatare i dirijarea nvrii
- Se distribuie fiele de lucru ;
- Elevii rezolv sarcinile coninute n fiele de lucru,
6. Obinerea performantei i asigurarea feedbacklui:
- vor fi valorificate toate informaiile din sarcinile de lucru
2

dup rezolvarea individuala a sarcinilor prin activitate frontal se verific acurateea


rspunsurilor
- profesorul solicit elevilor s-i corecteze eventualele erori.
Pentru asigurarea feedbackului profesorul prezin o schem la videoproiector.
7. Evaluarea / autoevaluarea- Prezentarea testului formativ i corectarea lui 20min
8. Asigurarea reteniei si a transferului.
Tema
La alegere:
Tem
1.
2.
3.

: la alegere
Punctul a8 ,cap II, p 142 din manual
Redacteaz o compunere de 10-15 rnduri, n care s descrii cum arat oraul iarna.
Citete cu atenie cele 4 strofe din manual ( pag 1429 i stabilete ct mai multe asemnri,
puncte comune, precum i diferene .Criteriile vor fi : obiectul descris, elemente componente,
sentimentelecare se degaj, prezena uman, culorile folosite,figuri de stil .

Fi de lucru
Text suport Mezul iernei , de asile Alecsandri
Ob 1

Sarcina I

3 min

Ce se descrie? Obiectul descris

a. Numii cmpul lexical n care se pot grupa majoritatea cuvintelor.


b. mprii acest cmp lexical n dou grupe mari, dou subcmpuri nrudite.
c. Numii cel puin trei cuvinte din fiecare subcmp lexical.

Cuvintele folosite ntr-o descriere.

(Caracteristici lexicale i gramaticale)

2 min

a. Ce pri de vorbire predomin n prezentarea peisajului?


b. La ce timp/timpuri sunt folosite verbele ?
c. Cum sunt puse n relaie elementele componente ale descrierii?
d. Rescriei din text trei cuvinte prin care elementele componente ale descrierii sunt puse n relaie
(spaial).
Obiectiv 2 S2 4 min

Crearea atmosferei . Atmosfera pe care o degaj peisajul este determinat de mai muli
factori:
Coordonatele spaiale i temporale
a. Precizai anotimpul cnd este surprins peisajul.Indicai dou cuvinte din text care v ajut s-l
identificai.
b.Precizai momentul zilei cnd este surprins peisajul.Indicai dou cuvinte/sintagme care v-au ajutat
s-l identificai.

c. Credei c dac momentul zilei ar fi fost altul, atmosfera s-ar fi modificat ?


Obiectiv 3, S 3 . 4min
Prezena unor detalii
a. Precizai dac omul i face sau nu simit prezena n acest peisaj .
b. Dac da/, rescriei, numii , cuvintele care v-au ajutat s v formai aceast prere .
Obiectiv 4. S4

2min

c. Studiind cu atenie att textul, ct i imaginea oferit , numii cel puin trei asemnri i trei deosebiri
. ( Lucru n grup) Anexa 1

Sentimentele privitorului fa de obiectul descris

a. Numete sentimentul / starea, strile sufleteti ,pe care le trezete / acest peisaj celui ce-l
descrie.
b. Rescrie cuvintele / sintagmele care sugereaz aceste sentimente. 2min
Ob 6 S5 10min
II Caracterul literar al descrierii

Trei poei privesc acelai peisaj de iarn. Toi scriu cte o poezie inspirat de el. Vor semna,
vor fi identice sau complet diferite*? Argumentai-v rspunsul. 4min
1. Precizeaz acum ce sentiment i trezete ie acest peisaj. Dac ai fi n locul privitorului
crezi c s-ar modifica perspectiva din care va fi descris peisajul ? Ce detalii ai aduga, ce
detalii ai elimina? 2min
2. Ce tip de imagini predomin n aceast poezie? Dac ai scrie tu o poezie des pre iarn,
ce tip de imagine ar predomina ? Dar dac ar scrie poezia unul dintre colegii ti? 2min
OB 5
3. Alege combinaiide cuvinte / sintagme mai deosebite /surprinztoare prin care sunt
sugerate sentimentele poetului fa de anotimpul descris. Indic trei figuri de stil . 2min
4. Privete cu atenie imaginea dat i asociaz-i dou versuri din poezie. 2min
Anexa 2

Textul literar, punct de plecare pentru imaginaia cititorului

2 min

Operele literare sunt dialoguri vii peste timp. Ele transmi, neintenionat, informaii despre
autorul lor, mai precis despre o anumit ipostaz a acestuia. Descriei-l ,aa cum v imaginai
voi c ar trebui s arate autorul poeziei Mezul iernei ncercai s-i construii un portret :
ocupaie, vrst, pasiuni, pregtire, trsturi de personalitateetc,anii (cu aproximaie)

Test
Lumina e mai cald i-n inim ptrunde;
Prin rpi adnci zpada de soare se ascunde.
Praiele umflate curg iute opotind,
i mugurii pe creang se vd mbobocind.
Vasile Alecsandri , Sfritul iernei

1. Precizeaz anotimpul cnd este surprins peisajul.Indic 2 cuvinte din text care te ajut s-l
recunoti. 3p
2. Numete dou figuri de stil prezente n primele dou versuri. 2p
3. Indic dou argumente pentru a arta c fragmentul dat este o descriere .2p
4. Indic dou argumente pentru a arta c fragmentul descriptiv de mai sus este literar.2p

Test
Lumina e mai cald i-n inim ptrunde;
Prin rpi adnci zpada de soare se ascunde.
Praiele umflate curg iute opotind,
i mugurii pe creang se vd mbobocind.
Vasile Alecsandri , Sfritul iernei

1. Precizeaz anotimpul cnd este surprins peisajul.Indic 2 cuvinte din text care te ajut s-l
recunoti.
3p
2. Numete dou figuri de stil prezente n primele dou verssuri.
2p
3. Indic dou argumente pentru a arta c fragmentul dat este o descriere .
2p
4. Indic dou argumente pentru a arta c fragmentul descriptiv de mai sus este literar.2p

S-ar putea să vă placă și