Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

INSTITUTIA DE INVATAMANT:
PROFESOR:
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii
OBIECTUL: Biologie
PROFIL: REAL
CLASA: XII-C
SPECIALIZAREA: PROTECTIA MEDIULUI
UNITATEA DE NVARE: Genetica moleculara
TIPUL LECIEI: Recapitulare, sistematizare i consolidare a cunotinelor
SCOPUL LECIEI:
- consolidarea i aprofundarea cunotinelor referitoare la genetica moleculara
COMPETENE SPECIFICE:
1.1 Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare despre lumea vie
1.2 Recunoaterea structurii i funciilor materialului genetic
3.2. Aplicarea unor algoritmi de rezolvare a unor situatii problema
4.1. Utilizarea terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare
4.2. Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare
5.3. Realizarea de conexiuni intra-, inter- si transdisciplinare in analizarea si
interpretarea unor fenomene si procese specifice lumii vii
COMPETENE DERIVATE:
- specificarea structurii chimice a acizilor nucleici
- enumerarea tipurilor de ADN si ARN
- aplicarea algortmilor de rezolvare a problemelor
- manifestarea interesului pentru studiul disciplinelor biologice
- exersarea abilitatilor de comunicare si cooperare.
RESURSE:
- procedurale: conversaia euristic, explicaia, brainstorming, cubul, lotusul de grup
creativ, expunerea,descriere.
- materiale: atlas, manual, fise de activitate, fise de autoevaluare, lucrari de
specialitate. (Genomica, L. Gavrila et al., markere, coli etc.
- forma de organizare: activitate frontal, pe grupe.
EVALUARE:
- evaluare formativ prin chestionare oral
BIBLIOGRAFIE:
- Ene Stelica et. al., Ghid pentru bacalaureat de nota 10,Ed. Gimnasium,2014
- Viorel Lazar, Daniela Caprarin, Metode didactice utilizate in predarea biologiei,
Ed. Arves, 2008
- Lucian Gavrila et. al., Genomica (I,II)Ed. Enciclopedica, 2008,
- www.edu.ro/programe scolare

Momentele leciei
Moment organizatoric

Anunarea temei

DESFURAREA LECIEI
Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Noteaz absenii

-Elevul de serviciu enumer


absenii.
- Solicit
pregtirea
celor -Pregtesc caietul de biologie,
necesare leciei
manualul.
Anuna elevilor inca din ora
anterioara
planul
de
recapitulare al unitatii Genetica
moleculara
La nceputul leciei de zi
realizeaz o
reactualizare a
titlului leciei ce urmeaz a fi
recapitulat i a planului de
recapitulare sub forma unor
ntrebri de tipul:
- Ce tem ai avut de recapitulat Elevii rspund ca:
pentru astzi?
- Am avut de recapitulat
Genetica moleculara
Care
sunt
problemele Principalele probleme urmrite
principale pe care le-ai urmrit n
recapitularea
unitatii
cnd ai repetat acas aceast Genetica molecularaau fost:
tem?
Definiia geneticii,
ereditii si variabilitii.
- Structura chimic a acizilor
nucleici.
- ADN spirala vieii.
- Structura si tipurile de ARN.
- Funcia
autocatalitic
si
heterocatalitic.

Recapitularea i sistematizarea
cunotinelor

Prezentarea metodei de lucru:


Se realizeaza un cub pe ale carui
fete se noteaza cuvintele:
DESCRIE,COMPARA,
ANALIZEAZA, ASOCIAZA,
APLICA, ARGUMENTEAZA.
Se imparte clasa de elevi in 6
grupe, fiecare grupa urmand sa
examineze tema aleasa din
perspectiva cerintei de pe una
din fetele cubului:
DESCRIE: Ce sunt acizii
nucleici, unde se gasesc si ce rol
au?

Elevii rspund:

Acizii nucleici sunt substante


chimice
macromoleculare
formate din unitati numite
nucleotide. Nucleotida este
alcatuita din trei componente: o
baza azotata, un zahar (o
pentoza), un radical fosfat. Sunt
de doua tipuri: ADN si ARN.
Acizii nucleici se gasesc in
principal in nucleu, dar si in
mitocondrii si cloroplaste.

COMPARA:
Precizati
o
asemanare si o deosebire
structurala intre nucleotidele din
ADN si cele din ARN?
ANALIZEAZA: Prezinta cei doi
acizi nucleici din punct de
vedere structural pe baza
cunostintelor dobandite anterior.

ASOCIAZA: Cu ce se aseamana
macromolecula de ADN?
APLICA: O molecula de ADN
bicatenar contine 1200 de
nucleotide, dintre care 300
contin
adenina.
Stabiliti
urmatoarele:
a. Numarul nulceotidelor
care contin citozina,
b. Numarul nucleotidelor
din ARNm rezultat in
urma transcriptiei,
c. Numarul de aminoacizi
dintr-o
catena
polipeptidica codificata
de acest ARNm.
ARGUMENTEAZA: Alcatuiti
un minieseu intitulat ,, ADNspirala vietii,,. In acest scop
enumerati sase notiuni specifice
acestei teme.

Acizii nucleici sunt responsabili


de transmiterea ereditara a
caracterelor de la parinti la
descendenti.
Asemanare:
bazele
azotate
purinice (A,G) se gasesc la
ambele tipuri de acizi.
Deosebire: ADN macromolecula
bicatenara, ARN-macromolecula
monocatenara.
Acizii nucleici sunt formati din
untati
numite
nucleotide.Nucleotida
este
formata din: baza azotata,
pentoza, radical fosfat. Bazele
azotate sunt substante organice
de tip purinic si pirimidinic.
Bazele azotate purinice sunt:
adenina si guanina.
Bazele azotate pirimidinice sunt:
Citozina
(in
ADN
si
ARN),Timina in ADN si
Uracilul in ARN. Pentoza este
un monozaharid cu cinci atomi
de carbon reprezentat de riboza
si dezoxiriboza. Radicalul fosfat
formeaza legaturi esterice cu
pentozele.
Cu o spirala (dublu helix).
Nr. A= nr. T
300+300=600 nucleotide
Nr. G=nr. C
1200-600=600 nucleotide.
Calcularea nr. De nucleotide ce
contin citozina:
600:2=300 nucleotide.
b. o catena de ADN contine 600
nucleotide
ARNm contine 600 nucleotide.
d. Nr.
Codonilor
din
ARNm:
600:3=200
codoni
e. Nr. Aminoacizilor:200.
ADN-ul easte o substanta
macromoleculara
bicatenara,
alcatuita din doua catene
polinucleotidice,
rasucite
helicoidal, in jurul unui ax
comun. Helixul dublu de ADN
este
alcatuit
din
catene
antiparalele, fiind orientate in
directii
opuse.
Structura
bicatenara a ADN-ului prezinta
o mare stabilitate fizica,

Asigurarea feed-back-ului

Evaluarea performantei elevilor

asigurata
de
legaturi
intracatenare
si
legaturi
intercatenare.
ADN-ul contine informatia
ereditara si asigura transmiterea
acesteia de la o generatie la alta,
realizata in timpul diviziuni
celulare.
Dupa rezolvarea sarcinilor,
liderul
echipei
afiseaza
rezolvarile pe tabla si le
prezinta.
Dna profesoara le cere elevilor Elevii numesc notiuni specifice
sa numeasca notiuni specifice temei: ADN, ARN, baze azotate
temei; aceste notiuni sunt etc.
asezate pe tabla sub forma de
lotus.
Anuntarea temei pentru ora
viitoare.
Noteaz elevii care au participat
activ la lecie.

S-ar putea să vă placă și