Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

integrata
Data : 12 martie 2013
Grupa: mica-mijlocie-Buburuzele
Categorii de activitati:
ADP, ALA, ADE: DLC(Educarea limbajului)-Eu spun una, tu spui multe-joc didactic si
DOS(Activitate practica)-Laleaua-rupere, lipire, rasucire.
Tema saptamanii: Flori de primavara
Tema zilei: Iubim florile
Forma de realizare: Activitate integrata
Tipul activitatii: verificare si consolidare
Scopul: *Formarea deprinderii de a folosi corect substantivele la singular si plural;
*Dezvoltarea atentiei si a memoriei vizuale; exersarea pronuntarii corecte a unor
sunete si cuvinte;
*Dezvoltarea vitezei de executie si a indemanarii.
Durata : 45 min.
OBIECTIVELE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENTIALE:
DLC-Educarea limbajului-Eu spun una, tu spui multe-joc didactic
Obiective operationale:
- Sa foloseasca corect formele de singular si plural ale substantivelor;
- Sa formuleze propozitii simple;
- Sa recunoasca imaginea si sa indice corect daca reprezinta un obiect sau mai multe obiecte;
- Sa recunoasca culorile;
- Sa raspunda corect la anumite cerinte ale educatoarei, folosind limbajul oral.

Sarcina didactica: Alegerea corecta a jetonului cu una sau mai multe imagini, exprimarea
corecta a singularului si pluralului, in propozitii.

Elemente de joc: Cautarea si manuirea materialului, surpriza, intrecerea, ghicirea, aplauze.


Regulile jocului: Copiii actioneaza cu materialul, rezolva sarcina data numai la comanda
educatoarei, aplauda raspunsurile corecte. Copiii sunt impartiti in doua echipe. au pe masute
cosulete cu jetoane. Ei recunosc imaginea si alcatuiesc propozitii cu singularul si pluralul
substantivelor. Fiecare raspuns corect este punctat. Castiga echipa cu cele mai multe
raspunsuri corecte.
Strategii didactice:
Metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.
Material didactic: jetoane, cutia cu surprize, scrisoarea, jucarii, flipchart, buline.
DOS-Activitate practica-Laleaua-rupere, lipire, rasucire.
Obiective operationale:
-Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea activitatii practice;
-Sa rupa hartia in bucati mici;
-Sa aplice hartia colorata pe floarea lalelei;
-Sa rasuceasca bucata de hartie;
-Sa fie capabili sa realizeze lucrari practice.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia.
Material didactic: foi, hartie glasata, hartie creponata, lipici.
Bibliografie :
-Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7ani), M.E.C.T.-2008
-Revista Invatamantului prescolar nr. 1-2/2008 si nr.3-4/2008

INDRUMARI METODICE
Ziua va debuta cu INTALNIREA DE DIMINEATA.
SALUTUL: porneste de la educatoare si este

continuat de toti membrii grupei folosind

creionul vorbitor .
Buna dimineata, dragi pitici,/ Ma bucur ca suntem aici./ A-nceput o noua zi,/ Hai sa neadunam, copii. Dupa salut educatoarea face prezenta zilnica.
IMPARTASIREA CU CEILALTI :
Schimbul de impresii, aducerea in prim plan a experientelor proprii, pareri despre o
intamplare, un eveniment pe care l-au trait recent.
Acest moment solicita intreaga grupa si contribuie la realizarea unei intercunoasteri, la
exprimarea libera in fata celorlalti, invatand sa asculte si sa-si exprime trairile.
Educatoarea le spune copiilor ca pe parcursul zilei vor avea parte de multe activitati
frumoase.
NOUTATILE ZILEI:
Toate mesajele vor fi scurte, directe, adresate tuturor.
Impreuna cu copiii educatoarea completeaza calendarul naturii. Dupa aceasta activitate
educatoarea explica sarcinile ce le revin copiilor la fiecare sector.
Dupa prezentarea centrelor, copiii isi aleg locul unde vor lucra pentru inceput, urmand sa
se roteasca pe la toate centrele.
Rotatia grupurilor se va face in asa fel incat toti copiii sa participe la sectorul Stiinta si Arta.
STIINTA: Lalele, multe lalele-La acest sector copiii au de rezolvat o fisa de lucru unde vor
trebui sa alcatuiasca multimea lalelelor, sa formeze perechi intre lalele si fluturi, sa constate
unde sunt mai multe/mai putine si sa coloreze multimea cu mai putine obiecte.
La sectorul ARTA copiii au de colorat flori-Flori i culori
La sectorul CONSTRUCTII au ca sarcina sa construiasca cosulete pentru flori.
Apoi prezinta obiectivele activitatii de ed. limbajului, care se va desfasura frontal, cu intreaga
grupa si, dupa aceea a activitatii practice.
Dupa incheierea intregii activitati se va face evaluarea .

FORME DE
ETAPELE

CONTINUT STIINTIFIC

ACTIVITATII
1.Moment

Pentru o buna desfurare a activitii se iau urmtoa-

organizatoric

rele msuri:

STRATEGII

ORGANI-

DIDACTICE

ZARE
Frontal

crearea spaiului ambiental necesar;


pregtirea materialelor didactice necesare;
intrarea ordonat a copiilor n sala de grup cu
2. Captarea

cntecul Vine, vine Primvara.


Introducerea n activitate se realizeaza sub form de

atentiei

surpriz:
Dupa intalnirea de dimineata se prezinta copiilor o

Conversaia

cutie cu surprize si o scrisoare de la ,,Zana Primavara.


-,,Dragi copii,
A venit primavara si, odata cu ea, au venit si
surprizele. Am auzit ca sunteti cuminti, curiosi si
dornici de a afla cat mai multe .Va propun sa intram in
lumea minunata a cuvintelor prin jocul pe care vi l-am
trimis, iar apoi, fiindca cu totii iubim florile, va rog sami pregatiti si cateva lalele. Cu multumiri, Zana
3. Anuntarea

Primavara.
Asadar, astazi vom juca un joc care se numeste: ,,Eu

temei

spun una, tu spui multe pentru ca voi sa vorbiti corect

4. Dirijarea

romaneste.
Copiii sunt impartiti in doua grupe.

invatarii si

Explic cum se va desfasura jocul, precizand regulile de

obtinerea

joc.

performantelor

Jocul de proba:

Explicatia

Copiii vor primi cosulete cu jetoane, cate unul pentru

Demonstratia

fiecare echipa(pentru fiecare substantiv propus in joc


vor exista doua jetoane, unul reprezentand un singur

Explicatia

element, iar altul cu mai multe elemente de acelasi fel),


vor scoate jetonul corespunzator si vor spune ce este
reprezentat in imagine. Unul din jetoane va fi pe masa
educatoarei, iar celalalt repartizat copiilor, in asa fel
incat sa existe atat pe masa cat si la copii jetoane care

Frontal
Exercitiul

contin si un singur element si care redau mai multe


elemente. Asadar, un copil va veni la masa educatoarei,
alege un cartonas spunand, de exemplu: Eu am un
jeton cu o floare. De la masute, copilul care gaseste
cartonasul cu mai multe flori se ridica si spune: Eu am
un jeton cu multe flori.

Pe grupe

Se acorda stimulente pentru fiecare echipa.

Problematiza-

Desfasurarea propriu-zisa a jocului:

rea

1. Se desfasoara jocul propri-zis.


2. Prezint copiilor cutia cu surprize si cateva jucarii. Un
copil va alege un plic din cutia cu surprize sau o jucarie
si va trebui sa spuna ce-a ales. Apoi va numi un alt
copil din grupa care sa formuleze pluralul ori singularul
si va alcatui, eventual, propozitii cu cuvantul respectiv.
3.Vor raspunde si la cate-o ghicitoare. Se vor acorda
stimulente pentru fiecare raspuns corect de la echipa
respectiva.
Se citesc ghicitorile si se raspunde. Fiecare raspuns
corect este punctat.
a)Cine umbla prin padure
Dupa fragi si dupa mure?
- Stiti voi cum face ursul?
b)Lungi urechi, mustati la bot
Coada nu am mai deloc,
Sunt fricos nevoie mare
Am doar morcovi de mancare.
-Stiti voi un cantec despre iepure? (se canta Iepurasul
Tup).
Obtinerea performantei:

Impart copiilor fise unde au ca sarcina sa incercuiasca


imaginea care reprezinta, o lalea si pe cea care

Explicatia

reprezinta ,, mai multi fluturi.

Exercitiul

Individual

Aprecieri:
Vom numara impreuna stimulentele. Va castiga echipa
cu cele mai multe puncte. Vor fi rasplatiti cu aplauze si

Conversatia

Frontal

bomboane.
Explicatia
ACTIVITATE PRACTICA
Trecerea la urmtoarea etap se realizeaz printr-o
tranziie:
Dac vrem s fim voinici
Facem sport nc de mici.
Hocus, pocus, abracadabra
Mingea sare nu n spinare
Ci pe cele dou picioare.
Li se aminteste copiilor de scrisoarea primita de la

Conversatia

Zana Primavara, in care-i ruga sa-i pregateasca si


cateva lalele.
Intuirea materialelor:
Se intuiesc materialele puse la dispoziie pe msue.
Explicarea i demonstrarea:

Explicatia

Pe foaia de hartie este conturata laleaua. Copiii, din

Demonstratia

culoarea dorita, vor rupe bucati de hartie glasata, pe


care-o vor lipi pe floarea lalelei. Apoi, din hartia
creponata, pe care-o vor rasuci, vor obtine codita
lalelei.
Exerciii pentru nclzirea musculaturii minii:
Umerii i vom mica,
Spatele vom ndrepta.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare,
Iar apoi le rsfirm

Exercitiul

Frontal

Ca la pian noi cntm.

Munca

Lebedele-n jur privesc,

individuala

Individual

Minile mi le rotesc
Morica o nvrtesc
i la lucru eu pornesc.
Realizarea propriu-zis a lucrrilor:
Fiecare copil lucreaz individual. Se va supraveghea
activitatea copiilor i se vor oferi explicaii
suplimentare.
Obinerea performanei i asigurarea feedback-ului:
Tranziie:
,,Noi cu toii am lucrat
i lucrul am terminat

Conversatia

Bucuroi s ne-nvrtim
Pentru c tim s muncim,
Alergm ca iepuraii
i zburm ca fluturaii.
- amenajarea unei expoziii cu lucrrile copiilor;
5. Evaluarea i
ncheierea
activitii

- analizarea lucrrilor.
Educatoarea face aprecieri asupra modului in care s-a
desfasurat intreaga activitate.
Se fac aprecieri individuale si colective. Se ofer
stimulente.

Frontal

S-ar putea să vă placă și